Pryszcze w ciąży a płeć dziecka - czy istnieje związek?

Kosmetyki na trądzik w ciąży

Podczas ciąży ważne jest korzystanie z odpowiednich kosmetyków, które nie tylko pomogą zniwelować problemy skórne, ale również będą bezpieczne dla kobiety ciężarnej i jej dziecka. Główną przyczyną pryszczy jest zwiększona ilość wydzielanego sebum, które zatyka ujścia gruczołów łojowych prowadząc do powstawania zaskórników. Dlatego istotne znaczenie w leczeniu trądziku jest regularne stosowanie kosmetyków oczyszczających, które pomogą uregulować produkcję sebum.

Najodpowiedniejsze i najbezpieczniejsze dla kobiet w ciąży są naturalne kosmetyki do pielęgnacji skóry, np. olejki (olejek z drzewa herbacianego), które mają właściwości antybakteryjne i mogą pomóc w zwalczaniu trądziku, nie powodując zagrożenia dla płodu. Podobne właściwości mają kosmetyki z zielonej herbaty, która ma również działanie przeciwzapalne oraz pomaga zmniejszyć zaczerwienienia i obrzęki związane z trądzikiem.

Na rynku dostępne są różne kremy i maści na trądzik w ciąży, które można stosować bez obaw o skutki uboczne. Jednym z nich jest maść z kwasem azelainowym. W przypadku dokuczliwych zmian dopuszczalne jest również zastosowanie nadlenku benzoilu lub maści cynkowej na trądzik w ciąży, ale warto jeszcze skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą.

Trądzik w ciąży — niedozwolone metody leczenia

Leczenie trądziku w czasie ciąży może być trudne ze względu na to, że niektóre leki lub preparaty mogą być niebezpieczne dla rozwijającego się płodu. Wśród nich znajdują się:

  • niektóre antybiotyki np. tetracyklina i inne leki z tej grupy — mogą wpływać na rozwój kości i zębów u dziecka,
  • retinoidy (np. izotretynoina) — mogą prowadzić do poważnych wad rozwojowych u dziecka,
  • leki hormonalne — ze względu na wpływ na przebieg ciąży,
  • kwas salicylowy — stosowany miejscowo wiąże się z niewielkim ryzykiem, ale ponieważ substancja może doprowadzić do uszkodzenia płodu, zabronione jest jej stosowanie w okresie ciąży.

Pierwszy trymestr ciąży: drugi miesiąc

Embrion znajduje się teraz w najważniejszej fazie rozwoju, tzw. organogenezie, czyli tworzeniu poszczególnych organów. Zakończy się ona ok. 11 tygodnia ciąży. Oprócz m. in. zalążka mózgu i rdzenia kręgowego, tworzy się pępowina, przez którą dziecko otrzymuje od ciebie tlen i składniki odżywcze, a także usuwane są szkodliwe produkty przemiany materii. Około 21 dnia zaczyna bić serce. Pod koniec miesiąca zarodek ma już 1,5 cm długości, od tej pory nazywa się go płodem. Poranne mdłości złagodzi parę sucharków z herbatą. Jedz mniej obfite posiłki, za to więcej razy dziennie. Pij duże ilości płynów. W miarę możliwości odpoczywaj. Organizm zaczyna magazynować zapasy potrzebne do odżywiania płodu, a także karmienia piersią. Prawidłowy przyrost wagi w czasie ciąży to 8-15 kilogramów. Dieta powinna być urozmaicona i bogata w składniki budulcowe oraz witaminy.

Lekarze zalecają, byśmy już na kilka miesięcy przed ciążą zażywały codziennie 0,4 mg kwasu foliowego, który zapobiega wadom centralnego układu nerwowego. W pierwszym trymestrze, po konsultacji z lekarzem, możesz zwiększyć tę ilość nawet do 1 mg. Bogate w tę witaminę są m. in. także: soja, ryż i soczewica oraz żółtka jajek, sok z pomarańczy, fasola, cykoria, groszek, zielone warzywa liściaste.

Kiedy udać się do lekarza, jeśli podejrzewamy przeziębienie w ciąży?

Kobiety spodziewające się potomstwa powinny być szczególnie czujne na swoje zdrowie i nie lekceważyć objawów przeziębienia w ciąży. Warto skonsultować się z lekarzem w następujących sytuacjach:

  • gorączka powyżej 38°C (jeśli takie objawy daje przeziębienie w ciąży - 1 trymestr szczególnie wymaga konsultacji z lekarzem),
  • silny ból gardła utrzymujący się dłużej niż 3 dni,
  • kaszel, który nie ustępuje po tygodniu,
  • duszności lub trudności w oddychaniu,
  • silne bóle głowy,
  • wyciek ropnej wydzieliny z nosa,
  • ogólne pogorszenie stanu zdrowia.

Konsultacja z lekarzem pozwoli na wykluczenie poważniejszych schorzeń oraz na dobranie odpowiedniego, bezpiecznego leczenia.

Zmiany skórne w postaci czyraków wynikają najczęściej z obniżonej odporności, a ich powstawaniu sprzyjają również choroby przewlekłe, takie jak cukrzyca, atopowe zapalenie skóry, niewydolność nerek lub wątroby, nowotwory, otyłość czy alkoholizm.

Czytaj dalej...

Zmiany trądzikowe na plecach zazwyczaj pojawiają się u tych osób, które walczą z trądzikiem pospolitym w ich przypadku za pojawianie się wyprysków i krost odpowiadają hormony i wywołana ich działaniem nadmierna aktywność gruczołów łojowych.

Czytaj dalej...

Jeśli nakładasz je w taki sposób, że włosy z kosmetykiem opadają swobodnie na plecy i ramiona, substancje drażniące czy uczulające mogą wywoływać zmiany w miejscu kontaktu, czyli na ramionach i plecach,.

Czytaj dalej...

Jeśli trądzik jest nasilony, zazwyczaj zalecane są te same doustne leki na trądzik, jakie przepisywane są w przypadku trądziku pospolitego antybiotyki takie jak tetracyklina, doksycyklina czy erytromycyna, a także, trudniejsze do nakładania, antybiotyki do stosowania miejscowego.

Czytaj dalej...