Pryszcze w ciąży a płeć dziecka - czy istnieje związek?
Trądzik w ciąży — kiedy pojawia się i co stosować? Poznaj przyczyny
- Trądzik w ciąży jest częstym zjawiskiem spowodowanym głównie przez zmiany hormonalne.
- Przypadłość może pojawiać się w dowolnym momencie, ale najczęściej występuje w pierwszym trymestrze ciąży.
- Skóra z trądzikiem w czasie ciąży wymaga odpowiedniej pielęgnacji, a czasami również specjalistycznego leczenia. Konieczne jest skonsultowanie się z lekarzem, ponieważ nie wszystkie leki na trądzik mogą być stosowane w czasie ciąży.
- Najbezpieczniejsze są naturalne kosmetyki, zawierające zieloną herbatę oraz kwas azelainowy, które mogą być bezpiecznym i skutecznym sposobem na walkę z trądzikiem w ciąży.
Trądzik w ciąży to problem, z którym boryka się wiele kobiet. Zmiany hormonalne, występujące w organizmie kobiety w okresie ciąży, mogą prowadzić do zaburzeń hormonalnych i wystąpienia trądziku. Jest to zjawisko powszechne i może pojawić się w na każdym etapie, ale najczęściej spotyka kobiety w pierwszym trymestrze. W przypadku konieczności przeciwdziałania trądzikowi w ciąży, konieczne jest skonsultowanie z lekarzem planu leczenia, niezagrażającego bezpieczeństwu płodu. Jak wyglądają wypryski w ciąży? Kiedy i gdzie pojawiają się pryszcze w ciąży i jakie są skuteczne metody leczenia?
Chromosomy ważne, ale nie decydujące
Pierwszym momentem o kapitalnym znaczeniu jest moment zapłodnienia, czyli połączenia komórek rozrodczych matki i ojca. Płeć dziecka zależy od rodzaju chromosomu płciowego, który „dostanie” od ojca. Od matki zawsze jest to chromosom X, natomiast plemniki mogą zawierać chromosom X lub Y. Jeśli do komórki jajowej „dobiegnie” plemnik z chromosomem X – urodzi się córka, a jeśli z chromosomem Y – powinien być syn.
Okazuje się jednak, że choć chromosomy są ważne, to nie decydujące. Sam Y nie wystarczy, aby rozwinął się chłopiec. Musi jeszcze pojawić się testosteron, dużo testosteronu. Ale to nastąpi dopiero po kilku tygodniach.
Do 45. dnia życia płodowego płeć płodu jest niezdefiniowana, a według niektórych – każdy płód jest płci żeńskiej. Bo niezależnie od genetycznej natury zapłodnionej komórki, płód ukształtuje się jako męski tylko wówczas, gdy w jego organizmie pojawiają się męskie hormony, zwłaszcza testosteron.
Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.
Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.
Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.
Do 7 tygodnia życia zarodek ma zarówno struktury przekształcające się w najądrza, nasieniowody, pęcherzyki nasienne i przewody wytryskowe (tzw. przewód Wolffa), jak też te, z których powstają jajowody i macica (tzw. przewód Müllera). Dopiero później płeć zaczyna się konkretyzować i powstają gruczoły płciowe: jądra lub jajniki. Gdy w 7. tygodniu ukształtują się jądra i zaczną wytwarzać testosteron, z przewodu Wolffa powstają męskie narządy płciowe, a przewód Müllera zanika. Gdy testosteronu brak, zaczynają się tworzyć jajowody oraz macica, przy czym nie jest konieczna obecność jajników: rozwój jajowodów i macicy ma miejsce nawet w przypadku zupełnego braku jajników! A zatem: rozwój męskich narządów płciowych odbywa się pod wpływem wydzielanego przez jądra płodu testosteronu, a rozwój w kierunku żeńskim odbywa się samoistnie – dlatego płeć żeńska niektórzy nazywają płcią podstawową.
Kiedy pojawia się trądzik w ciąży?
Trądzik w ciąży może pojawić się w każdym momencie. Chociaż ze względu na intensywne zmiany hormonalne, które zachodzą w organizmie kobiety, pierwsze pryszcze wyskakują już na samym początku ciąży.
W pierwszym trymestrze ciąży występuje gwałtowny wzrost produkcji hormonów kobiecych, przede wszystkim gonadotropiny kosmówkowej, progesteronu, ale również estrogenów i relaksyny, które mogą wpływać na stan skóry i mogą prowadzić do pojawienia się trądziku.
Na późniejszym etapie ciąży zwiększa się stężenie prolaktyny, hormonu odpowiedzialnego za wzrost gruczołów piersiowych i regulację produkcji mleka. Prolaktyna ma znaczący wpływ na aktywność gruczołów łojowych, co może również sprzyjać rozwojowi trądziku.
Początek ciąży — wysyp pryszczy
Pojawienie się trądziku na początku ciąży związane jest z gwałtownym wzrostem aktywności gruczołów łojowych oraz zwiększoną ilością wydzielanego sebum. Te zmiany w organizmie kobiety współwystępujące z fizjologicznym spadkiem odporności, mogą prowadzić do powstawania zaskórników, krost i znacznego pogorszenia stanu skóry. Często objawy trądziku w ciąży przypominają te z okresu dojrzewania.
Warto, zwrócić uwagę na pojawiające się wypryski na twarzy w ciąży. Szybka reakcja polegająca na właściwej pielęgnacji skóry w tym okresie i unikanie stresu, może minimalizować ryzyko nasilenia dolegliwości w czasie ciąży.