Przyczyny i leczenie pryszczy w okolicach pachwin
Jak wygląda grzybica pachwin? Objawy
Klasyczna grzybica pachwin wywołuje następujące objawy:
- wizualne - są to rumieniowo-złuszczające się zmiany skórne w pachwinach o wielokolistym kształcie, takie jak: czerwone plamy, pęcherzyki, krosty,
- związane z uczuciem swędzenia pachwin - niestety, wysypka w pachwinach oprócz tego, że nieestetycznie wygląda, wywołuje świąd, który nasila się podczas ruchu,
- zapachowe - niekiedy zmiany grzybicze mają również nieprzyjemny zapach.
Co ciekawe, wykwity są zazwyczaj symetryczne i w równym stopniu dotykają obu pachwin. Dolegliwości takie jak świąd w pachwinach są mocno odczuwalne z uwagi na częste tarcie, którego efektem jest np. chodzenie.
Wydzielanie potu może zaostrzyć objawy i dodatkowo utrudnić gojenie. Zmienionych chorobowo miejsc, swędzących krost w pachwinach, nie należy drapać z uwagi na duże ryzyko przeniesienia grzyba na inne części ciała czy powiększenie już istniejącego stanu zapalnego.
Grzybica pachwin u kobiet
Choroba, jaką jest grzybica pachwin, znacznie rzadziej pojawia się u kobiet niż u mężczyzn. Nie oznacza to jednak, że dolegliwość nigdy się nie pojawi u płci żeńskiej.
W publikacji „Grzybica głęboka o nietypowej lokalizacji - opis przypadku”, autorzy z Uniwersytetu Medycznego z Białegostoku, przedstawili historię 19-letniej pacjentki, u której zdiagnozowano grzybicę w tej nietypowej lokalizacji wraz z okolicą łonową.
Okazało się, że pierwsze objawy pojawiły się, gdy kobieta zdecydowała się na depilację części intymnych. Uszkodzony naskórek był bramą, przez którą wniknął grzyb, a źródłem zakażenia - sierść chomika. U zwierzęcia obserwowano ogniskową utratę sierści. Ostatecznie po kilkunastu tygodniach walki kobieta wróciła do zdrowia, niestety choroba pozostawiła po sobie małą bliznę.
Ta historia pokazuje, że należy zachować szczególną ostrożność podczas różnego rodzaju czynności pielęgnacyjnych, które mogłyby skutkować przerwaniem naskórka.
Swędzenie pachwin i warg sromowych, zaczerwienienia w pachwinach oraz różnego rodzaju pęcherzyki czy brunatne plamy w tym obszarze powinny wzbudzić czujność i skłonić do konsultacji z lekarzem.
Przeczytaj więcej:
W sytuacji, gdy tylko zauważymy w okolicach pachwin jakiekolwiek niepokojące zmiany skórne, należy jak najszybciej zgłosić się do lekarza. Dzięki temu, w krótkim czasie możliwe będzie wdrożenie skutecznego leczenia, które powstrzyma rozwój choroby i pozwoli nam wrócić do normalnego funkcjonowania bez dyskomfortu.
W większości przypadków, leczenie grzybicy pachwin opiera się na leczeniu miejscowym, z wykorzystaniem nowoczesnych preparatów przeciwgrzybiczych. Ich szybkie zastosowanie zazwyczaj pozwala pozbyć się tej dolegliwości w przeciągu 2-4 tygodni.
W sytuacji, gdy terapia miejscowa nie przynosi oczekiwanych rezultatów, lub też, kiedy zakażenie trwa zbyt długo i zmiany skórne są bardzo rozległe, lekarz może również wdrożyć leczenie doustne. Wykorzystywane są wówczas preparaty azotowe, takie jak ekonazol, ketokonazol, klotrimazol, flukonazol. Bardzo często, w terapii tego typu stosowana jest również przeciwgrzybicza terbinafina.
Pacjenci zmagający się z grzybicą pachwin, w trakcie leczenia mogą także stosować preparaty, które ograniczają intensywną potliwość tych części naszego ciała. Do takich produktów zalicza się, chociażby puder absorbujący. Jego działanie sprawia, że grzyby mają do dyspozycji znacznie gorsze środowisko, które nie sprzyja już w tak dużym stopniu ich rozwojowi. W rezultacie, drobnoustroje nie rozprzestrzeniają się zatem na inne części ciała chorego.
Niezwykle istotne jest to, aby podczas leczenia grzybicy pachwin, chory nie przyjmował jednocześnie glikokortykosteroidów, a także preparatów skojarzonych z lekiem przeciwgrzybiczym i sterydem. Takie połączenie może być niebezpieczne, gdyż w jego rezultacie często dochodzi do działań niepożądanych.