Przebarwienia skóry w okolicy ust - Przyczyny, leczenie i porady pielęgnacyjne

Trądzik wieku dojrzałego – winne nie tylko hormony

W przeciwieństwie do trądziku zwanego młodzieńczym, bardzo rzadko się zdarza, by przyczyną zmian skórnych były ogólnoustrojowe zaburzenia hormonalne. Dlatego próby leczenia za pomocą pigułek antykoncepcyjnych często dają tylko okresową poprawę – po odstawieniu hormonów problem powraca.

Co więc jest przyczyną trądziku nękającego dorosłych? W pierwszej kolejności stres. Powoduje on nadmierną ekspresję 5-alfa-reduktazy w skórze, szczególnie w gruczołach łojowych. Oznacza to tyle, że stres nasila nadreaktywność androgenu, hormonu odpowiadającego za wzmożoną produkcję łoju. Podobne skutki, chociaż pośrednio, ma również dieta obfitująca w produkty o wysokim indeksie glikemicznym, wysokoprzetworzone, z fast foodami na czele.

Takie menu powoduje gwałtowny wzrost poziomu insuliny we krwi, co stymuluje produkcję androgenów i w konsekwencji nasila łojotok. A to właśnie początek całego zła. Produkowana w nadmiernych ilościach wydzielina gruczołów łojowych jest gęściejsza niż zwykle i z dużym trudem wydostaje się na powierzchnię skóry. Ponieważ jednocześnie wzmożony jest proces rogowacenia naskórka, część wydzieliny zostaje zamknięta w ujściach przewodów łojowych i tak tworzą się zaskórniki.

W zaczopowanych gruczołach łojowych są doskonałe warunki do rozwoju bakterii beztlenowych i innych drobnoustrojów, które prowokują stany zapalne – na skórze powstają krostki, grudki, potem guzki i ropne nacieki. Poza stresem i złą dietą do wystąpienia zmian skórnych przyczyniać może się też np. intensywne opalanie (słońce co prawda wysusza skórę i okresowo minimalizuje zmiany trądzikowe, ale już jesienią znów znacznie się one nasilają), nadwrażliwość na niektóre pokarmy czy stosowanie nieodpowiednich kosmetyków (o ciężkim podłożu, wieloskładnikowych, perfumowanych).

Zajady a opryszczka – co je od siebie odróżnia?

Innym schorzeniem, które bywa mylone z opryszczką, są zajady. Są to pęknięcia w kącikach ust, które mogą przekształcić się w bolesne rany. Zajady wynikają z nagromadzenia bakterii i grzybów, a czasem mogą sygnalizować niedobór żelaza. W przeciwieństwie do opryszczki, która jest spowodowana infekcją wirusową, zajady nie tworzą pęcherzy z płynem. Co więcej, czas gojenia się zajadów jest zazwyczaj dłuższy niż w przypadku opryszczki, która zwykle znika po około tygodniu.

Rozróżnienie opryszczki od aft również może nastręczać pewnych trudności. Afty to niewielkie, płytkie owrzodzenia pojawiające się w jamie ustnej, często na wewnętrznej stronie policzków lub warg. Chociaż opryszczka może również wystąpić w jamie ustnej, prowadząc do opryszczkowego zapalenia jamy ustnej, to jednak istnieją pewne cechy, które pozwalają je odróżnić. Co dla nich charakterystyczne, afty po 1-2 dniach pokrywają się białym, żółtym lub szarym nalotem, podczas gdy pęcherze opryszczki są wypełnione przezroczystym płynem. Ważną różnicą jest również to, że afty nie są zakaźne, w przeciwieństwie do opryszczki.

Zajady – czym są? Przyczyny i leczenie zajadów w kącikach ust

Zajady to stany zapalne kącików ust, które mogą mieć podłoże bakteryjne lub grzybicze. Początkowo skóra wysycha i pęka, tworząc drobne bąbelki, które następnie pękają i przekształcają się w trudno gojące się ranki. Typowe dla zajadów są popękane kąciki ust. Niektóre osoby są bardziej podatne na powstawanie zajadów, podczas gdy inne mogą ich nie doświadczać wcale. Nieprawidłowe leczenie zajadów może pogorszyć stan i wydłużyć proces gojenia.

Przyczyną zajadów mogą być:

  • antybiotykoterapia,
  • niedobór witamin i żelaza,
  • cukrzyca typu 1,
  • brak higieny jamy ustnej,
  • noszenie aparatów ortodontycznych,
  • spadek odporności,
  • kuracja izotretynoiną,
  • brak odpowiedniej pielęgnacji ust.

W aptekach można nabyć gotowe środki na zajady do leczenia bezpośredniego, wśród których znajdują się preparaty miejscowe z witaminami (głównie witaminy B) oraz substancjami nawilżającymi i regenerującymi, które przyspieszają gojenie. W przypadku infekcji bakteryjnych lub grzybiczych konieczne może być również stosowanie antybiotyków lub leków przeciwgrzybiczych.

Pryszcz na ustach — przyczyny i zapobieganie

Okolica ust jest bardzo delikatna, a powstające w tych miejscach pryszcze są często bolesne i wiążą się z dużym dyskomfortem. Przyczyn może być wiele. Najczęściej mamy do czynienia zmian skórnych o podłożu hormonalnym (np. trądzik dorosłych lub trądzik młodzieńczy). Pryszcze na ustach mogą również pojawiać się przez alergie, podrażnienia skóry (np. podczas bolenia twarzy) lub jako objaw nadmiernego odwodnienia, lub braku witamin z grupy B.

Eksperci zaznaczają, że w zapobieganiu pojawianiu się pryszczy warto stosować zdrową dietę, unikać tłustych dań typu fast food, unikać ostrych przypraw nie nie spożywać alkoholu i nie palić papierosów. Pomóc może również odpowiednie nawodnienie, regularny zdrowy sen oraz odpoczynek.

Metody specjalistycznego leczenia powinno się wprowadzać po wcześniejszej konsultacji z lekarzem. Specjalista jest w stanie ustalić dokładną przyczynę powstawania pryszczy wokół ust, może ustalić, czy jest to „zwykły” trądzik hormonalny lub czy konieczne będzie wprowadzenie kuracji farmakologicznej.

Niewątpliwie każda kobieta marzy o tym, aby czas zatrzymał się w miejscu, niestety płynie on nieubłaganie a wraz ze sobą pozostawia po sobie ślady w postaci niechcianych zmarszczek, które są zmorą każdej dojrzałej kobiety.

Czytaj dalej...

Inne przyczyny powstawania pryszczy podskórnych niewłaściwa dieta, alergie skórne, zakażenia wirusowe zakażenia bakteryjne, zaburzenia w składzie sebum produkowanego przez gruczoły łojowe, zmiany w procesie rogowacenia naskórka.

Czytaj dalej...

Stosując Elmex regularnie, jesteśmy w stanie stworzyć na zębach długotrwałą powłokę, która będzie chronić zęby i ich szyjki przed próchnicą i nadwrażliwością zębów, Elmex Sensitive skutecznie zamyka kanaliki zębiny nadając im ochronę.

Czytaj dalej...

Jego trwałość oceniam jako wystarczającą, nie ściera się z twarzy, wytrzymuje około 6 godzin bez poprawek a cały dzień z małymi poprawkami, co jest bardzo dobrym wynikiem, nie ciemnieje, nie warzy się, nie podkreśla porów i zmarszczek, nie wchodzi mi w skórki, nie roluje się ani się nie waży.

Czytaj dalej...

Z kolejnych maseczek powinny też zrezygnować te osoby, których skóra wyjątkowo źle zniosła obecność cynamonu jest to przyprawa o silnym działaniu, jeśli więc organizm jej nie toleruje, należy zaprzestać jej stosowania.

Czytaj dalej...