"Pryszcze w połowie cyklu - Jak sobie z nimi radzić?"
Jakie działanie zapewnią prawidłowo stosowane tabletki antykoncepcyjne?
Jeśli pacjentka będzie przestrzegać zaleceń i stosować tabletki antykoncepcyjne według jednego z ustalonych schematów, działanie tej metody antykoncepcji będzie kompleksowe i w niemal stu procentach skuteczne. Przyjmowane pigułki sprawiają, że:
- zahamowana zostaje owulacja,
- pęcherzyki Graffa nie mogą prawidłowo dojrzewać, a tym samym uwalniać komórki jajowej,
- śluz znajdujący się w szyjce macicy staje się dużo bardziej gęsty i mniej przepuszczalny.
W efekcie komórka jajowa nie zostanie uwolniona, przez co nie będzie mogło dojść do zapłodnienia. Warto zaznaczyć, ze nawet jeśli by do niego doszło, gęsty śluz uniemożliwi zagnieżdżenie się jajeczka w macicy. Taka konsystencja śluzu sprawi również, że plemniki nie będą mogły swobodnie się poruszać.
Ból owulacyjny - jak rozpoznać i złagodzić bóle jajników?
Ból owulacyjny związany jest z pęknięciem pęcherzyka Graafa w jajniku, co objawia się bólem w podbrzuszu. Mogą mu także towarzyszyć inne objawy, np. nudności. Jednak nie każdy ból w środku cyklu jest bólem owulacyjnym. Sprawdź, jak rozpoznać ból owulacyjny, jak długo trwa i jakie są sposoby na złagodzenie bólu jajników podczas jajeczkowania.
Spis treści
Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.
Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.
Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.
Ból owulacyjny jest jednym z objawów owulacji, czyli jajeczkowania. Jest on związany z pęknięciem pęcherzyka Graafa w jajniku, wylaniem płynu pęcherzykowego i krwi do jamy otrzewnowej i jej podrażnienia, co objawia się bólami jajnika. Niektórzy lekarze sądzą, że to właśnie krew gromadząca się w jamie otrzewnej, może powodować podrażnienie błony śluzowej jamy brzusznej oraz związany z tym dyskomfort.
Plamienie pochodzące z szyjki macicy – przyczyny
Zakażenie / zapalenie: Infekcje przenoszone drogą płciową mogą powodować zapalenie szyjki macicy i krwawe wydzieliny. Inna możliwa (niezakaźna) przyczyna: podrażnienie tamponem lub środkiem plemnikobójczym.
Polipy: Polipy szyjki macicy, czyli łagodne wyrostki przypominające grzyby, mogą powodować krwawienie po stosunku lub bez powodu.
Nadżerka szyjki macicy: Jedna z najczęstszych przyczyn plamienia u młodych kobiet, występuje, gdy tkanka wyściełająca kanał szyjki macicy znajduje się na powierzchni szyjki macicy – co może być normalną zmianą. Jest nieszkodliwa, ale może być uciążliwa, ponieważ szyjka macicy prawdopodobnie będzie łatwo krwawić, w tym podczas stosunku płciowego lub badania ginekologicznego
Problemy hormonalne - jak zdiagnozować?
Jeśli podejrzewasz u siebie problemy hormonalne, dostrzegasz dolegliwości lub objawy opisane wyżej, zgłoś się do lekarza. Lekarz po przeprowadzeniu wywiadu powinien skierować Cię na odpowiednie badania. Do najczęściej zaliczanych badań należą:
- morfologia / badania krwi - skuteczne w oznaczaniu stężenia hormonów: estrogenu, testosteronu, tyroksyny, tyreotropiny (TSH), progesterony, kortyzolu, prolaktyny, insuliny,
- badanie USG narządów rodnych / jajników - skuteczne w wykrywaniu nieprawidłowości w budowie narządów, guzków, polipów, nadżerek, czy torbieli (dowiedz się, czym jest torbiel na jajniku).
- badanie USG tarczycy / przysadki mózgowej - skuteczne przy podejrzeniu nieprawidłowości związanych m.in. z hormonami tarczycowymi.
