Przełamując Mity - Porażająca Prawda o Pryszczach Wokół Ust
Co trzeba robić po zakończeniu leczenia zapalenia okołoustnego?
Istotne jest ograniczenie stosowania jakichkolwiek preparatów na skórę twarzy, w tym kosmetyków mogących potencjalnie podrażniać lub uczulać (zawierających środki konserwujące, substancje zapachowe). Wskazane jest odstawienie miejscowych glikokortykosteroidów, nawet tych najsłabszych. Skóra wymaga delikatnej pielęgnacji z zastosowaniem odpowiednio dobranych dermokosmetyków.
Tak jak wspomniano, zapalenie okołoustne mogą powodować miejscowe gllkikortykosteroidy, zwłaszcza te fluorowane, dlatego stosowanie ich na skórę twarzy jest przeciwwskazane. Do stosowania glikokortykosteroidów na twarz istnieją ścisłe wskazania, ale o takim leczeniu decyduje dermatolog.
Zobacz także
Trądzik pospolity - rodzaje i przyczyny. Jak pozbyć się trądziku? Trądzik jest powszechną chorobą skóry, w przebiegu której dochodzi do pojawienia się zmian skórnych – zaskórników, grudek, krost. Najczęściej trądzik pojawia się u młodzieży, ale może też wystąpić u niemowląt, dzieci oraz dorosłych. Trądzik najczęściej lokalizuje się na twarzy, szyi, górnej części pleców, ramionach, klatce piersiowej. W leczeniu stosuje się odpowiednią pielęgnację i higienę skóry, leki stosowane miejscowo (np. retinoidy, kwas azelainowy, nadtlenek benzoilu oraz antybiotyki), a także antybiotyki i inne leki przyjmowane doustnie.
Wybrane treści dla Ciebie
Zapalenie żołędzi i napletka Zapalenie żołędzi to częsty problem, występujący w każdym wieku. Szczególnie często spotykany u małych chłopców, u których napletek nie odprowadza się całkowicie (nie można go zsunąć tak, aby cała żołądź była widoczna), co stwarza trudności skutecznego usuwania mastki. U mężczyzn częstość zapalenia żołędzi rośnie w starszym wieku, również z powodu problemów z higieną oraz w związku z innymi chorobami (np. cukrzyca).
Trądzik wokół ust. O czym świadczą pryszcze na ustach i wokół nich?
Wypryski w okolicy ust, najczęściej swędzące, są objawem okołoustnego zapalenia skóry, które obecnie jest uważane za rodzaj trądziku różowatego – tłumaczy dermatolożka, Olga Warszawik. Zmiany te powstają lub się zaostrzają pod wpływem stosowania na skórę twarzy preparatów sterydowych. Pryszcze wokół ust mogą również się pojawiać pod wpływem promieniowania ultrafioletowego albo zmian hormonalnych. U części osób wywołującym je czynnikiem może być także alergia na preparaty stosowane do pielęgnacji skóry i do makijażu – dowiadujemy się. A to jeszcze nie wszystko.
Przyczyną wyprysków w okolicy ust może być także. pasta do zębów, więc kiedy pryszcze wokół ust się pojawią, należy zastanowić się, czy nie zmieniliśmy niedawno pasty, albo czy nie uczuliliśmy się na tą, której używamy od dawna – informuje dermatolożka.
Pasta do zębów na pryszcze – zdarzyło Ci się nakładać ją na wypryski? Oto, dlaczego nigdy więcej nie powinnaś tego robić
Jak szybko pozbyć się opryszczki?
Aby szybko pozbyć się opryszczki powinno się jak najsprawniej rozpocząć leczenie zakażenia, czyli już wtedy kiedy pojawią się pierwsze objawy wirusa. Dlatego już pojawienie się pierwszej fazy powinno skłonić do jak najszybszej konsultacji lekarskiej, by zaaplikować skuteczne farmaceutyki. Takie postępowanie okazuje się najbardziej skuteczne.
Początek treści sponsorowanej
Proces leczenia opryszczki można przyspieszyć dzięki preparatom z maksymalną dawką acyklowiru, który hamuje namnażanie wirusów. Szczególnie gdy "zimno" pojawia się cyklicznie, warto sięgnąć po lek w formie tabletki. W aptece znajdziemy produkt bez recepty. Stosując go, nie tylko zapobiegniemy nawrotom opryszczki, ale i zmniejszymy prawdopodobieństwo jej wystąpienia. Kliknij tutaj jeśli potrzebujesz pomocy w zwalczaniu opryszczki.
Koniec treści sponsorowanej
Jak pozbyć się opryszczki, żeby efekt był natychmiastowy? Zwalczenie z dnia na dzień nie jest możliwe. Jednak w kobiecej kosmetyczce spokojnie uda się znaleźć preparaty, które zakryją szpecącą zmianę na ustach.
Są wśród nich m.in. puder, fluid kryjący, bronzer, czy róż. Nie jest to jednak dobre rozwiązanie, ponieważ nakładając taki środek na skórę można doprowadzić do przenoszenia wirusa w inne rejony ust, a nawet całej twarzy.
Warto tutaj podkreślić, że z wirusem HSV 1 żyje się do końca życia, co oznacza, że nie da się go całkowicie wyleczyć, ani tym bardziej pozbyć się zimna na ustach w jeden dzień.
Opryszczka w ciąży - czy jest groźna? Przyczyny i objawyJakie są sposoby leczenia zapalenia okołoustnego?
W leczeniu zapalenia okołoustnego podstawową rolę odgrywa wyeliminowanie czynników potencjalnie wywołujących i zaostrzających chorobę. Dlatego niezbędne jest odstawienie miejscowych glikokortykosteroidów, unikanie innych substancji powodujących podrażnienie i zastosowanie pielęgnacji preparatami nawilżająco-natłuszczającymi (emolientami). Można zastosować miejscowo antybiotyki, a także inhibitory kalcyneuryny. Natomiast lekiem z wyboru są antybiotyki z grupy tetracyklin podawane doustnie. W przypadku zmian opornych na leczenie lekarz może rozważyć doustną izotretynoinę (ze zwrócenieniem szczególnej uwagi na jej teratogenność i inne możliwe działania niepożądane).
W przypadku zapalenia okołoustnego możliwe jest całkowite ustąpienie zmian skórnych bez trwałych następstw, np. w postaci bliznowacenia. Choroba może być jednak przewlekła i wymagać okresowej kontroli dermatologicznej.

Leki na opryszczkę na ustach
Wracając do skutecznych, sprawdzonych metod na wirus HSV 1 to najpewniejszą drogą leczniczą w tym przypadku będą leki wskazane dla konkretnego pacjenta przed medyka lub farmaceutę.
Najwyżej w grupie leków przeciwzapalnych, przeciwbólowych i szybko zwalczających pęcherzyki na ustach stoją medykamenty z acyklowirem, a nieco niżej z flamcyklowirem lub walacyklowirem. Niekiedy podaje się chorym także farmaceutyki z lidokainą lub dokonazolem.
Dostępne środki apteczne z tej rodziny to m.in.:
Jeśli wybór pada na preparaty doustne, to lepiej jest zastąpić tabletki na opryszczkę bez recepty środkami wydanymi z przepisu lekarza. Uznaje się, że pigułki mają silniejsze działanie od produktów stosowanych miejscowo.
Kiedy podłożem zakażenia opryszczką jest bakteria, wówczas medyk najpewniej przepisze antybiotyk. Niekiedy zostanie dodatkowo zalecana specjalna suplementacja np. cynku, witamin z grupy B, itd.
Im wcześniej zostanie wprowadzona właściwa terapia, tym będzie ona skuteczniejsza i będzie trwała krócej. Z pewnością należy poddać się leczeniu, ponieważ niepodjęcie terapii lub tzw. samoleczenie może doprowadzić do poważnych powikłań, takich jak np. zapalenie spojówek, bądź rogówki, opryszczkowe zapalenie mózgu, zakażenie narządowe (choćby zapalenie wątroby), a nawet opryszczka narządów płciowych.
