Pryszcze wokół ust - przyczyny, leczenie i skuteczne sposoby walki

Dermatoza okołoustna – objawy

Główne objawy okołoustnego zapalenia skóry to:

  • rumieniowo-grudkowe wypryski,
  • czerwone lub czerwonobrunatne, niewielkie krostki,
  • zaczerwienienie skóry twarzy lub czerwona skóra wokół ust,
  • świąd i pieczenie, a czasem też ściągnięcie skóry,
  • nadmierne łuszczenie naskórka w kącikach ust,
  • wykwity na brodzie, okolicach nosa oraz fałdach nosowo-wargowych.

W przypadku ostrzejszych postaci choroby zmiany czasem pojawiają się na czole, powiekach oraz bocznej okolicy oczu, a także na policzkach. Niekiedy występują także u mężczyzn, którzy nieumiejętnie usuwają zarost. U kobiet objawy nasilają się przed wystąpieniem miesiączki.

Objawy zapalenia okołoustnego mogą się różnić w zależności od czynnika, który je wywołał. Jeśli przyczyną choroby są niedobory żelaza, można zauważyć pękające kąciki ust. Zbyt małe ilości witaminy A mogą dawać o sobie znać w postaci krostek na brodzie i policzkach, a także zmian skórnych w okolicach ust.

Jeżeli przyczyną zapalenia okołoustnego jest zakażenie nużeńcem ludzkim, zainfekowane zostają wcześniej już istniejące trądzikowe zmiany, krostki na brodzie oraz innych obszarach twarzy, a także pryszcze zlokalizowane w okolicach ust. Do tego dochodzi intensywny świąd.

7 rzeczy, których nie znosi twoja skóra

Co na pryszcze na brodzie? Jak się ich pozbyć?

Tym samym odpowiedziała też nie tylko na pytanie, co oznaczają pryszcze na brodzie, ale i jak się ich pozbyć. „W przypadku wystąpienia takich zmian należy wykonać badania hormonalne” – podkreśla dermatolog. Bo to właśnie nieprawidłowe stężenie męskich hormonów jest ich przyczyną. I to właśnie badania, a następnie konkretne leczenie, pozwalają się pozbyć pryszczy na brodzie raz na zawsze. Lekarze proponują najczęściej terapię hormonalną albo terapię antybiotykami. Z pryszczami na brodzie można walczyć też doraźnie, tak jak z innymi rodzajami krostek. Przydatne mogą okazać się żele na wypryski, maść cynkowa i inne kosmetyki do walki z trądzikiem. Trzeba jednak podkreślić, że poradzą sobie one jedynie z objawami problemu, a nie z ich przyczyną. Dlatego też badania są nieuniknione.

Przed wizytą u lekarza, warto zastanowić się jednak nad dietą, bo to właśnie ona może przyczynić się do zaburzeń hormonalnych. Za głównego winowajcę uważa się mleko (krów, kóz czy owiec), które samo w sobie pełne jest hormonów. W trosce o cerę lepiej więc zrezygnować z mleka i nabiału: masła, serów czy jogurtów. Spróbujcie zrobić to choćby na jakiś czas, na przykład na trzy tygodnie – to wystarczy, by zobaczyć efekty. Jeśli pryszcze nie znikną, koniecznie odwiedźcie dermatologa.

Zapalenie okołoustne – objawy

Główne objawy zapalenia okołoustnego to:

  • wypryski o charakterze grudkowo-rumieniowym,
  • drobne krostki koloru czerwono-brunatnego,
  • świąd i pieczenie,
  • uczucie ściągnięcia skóry.

Zmiany skórne zlokalizowane są wokół ust z pominięciem okolic czerwieni wargowej. Niejednokrotnie rumień pojawia się na brodzie i w okolicach fałdów nosowo-wargowych. Objawem zapalenia okołoustnego może być również nadmierne łuszczenie naskórka w kącikach ust. Jeśli przyczyną zapalenia jest nużeniec ludzki, pacjent może odczuwać intensywny świąd. Zmian skórnych nie należy drapać , ponieważ ulegną uszkodzeniu i jeszcze większemu podrażnieniu. W przypadku niedoborów żelaza charakterystycznym objawem są pękające kąciki ust [3, 4].

Czym jest zapalenie okołoustne?

Zapalenie okołoustne, określane także jako dermatoza okołoustna, to częsta choroba dermatologiczna obejmująca skórę wokół ust. Niekiedy jej objawy mogą pojawić się również w okolicy okołooczodołowej. Schorzenie ma charakter przewlekły i nawracający. Najwięcej przypadków dotyczy młodych kobiet, jednak okołoustne zapalenie skóry może wystąpić także u dzieci i osób starszych. Jego objawy stanowią niekiedy poważny defekt kosmetyczny i wpływają negatywnie na samoocenę. Szacuje się, że zapalenie okołoustne u dzieci poniżej 12 roku życia stanowi około 7% wszystkich przypadków tej choroby. Ma ono najczęściej związek z obfitym ślinieniem się dziecka, atopowym zapaleniem skóry oraz przyjmowaniem wziewnych glikokortykosteroidów. Zobaczcie, w jaki sposób pielęgnować skórę suchą:

Zobacz film: Jak pielęgnować skórę suchą? Źródło: 36,6

Objawy dermatozy okołoustnej
Objawy dermatozy okołoustnej lokalizują się na skórze wokół ust, w fałdach nosowo-wargowych, na brodzie, podbródku, szyi, a niekiedy także w okolicy oczodołów. Choroba charakteryzuje się występowaniem licznych wykwitów grudkowo-rumieniowych lub niewielkich krostek o czerwonej lub czerwonobrunatnej barwie. Skóra w miejscu ich występowania jest zaczerwieniona. Pacjent często odczuwa świąd i pieczenie, rzadziej pojawia się ból. Obserwuje się również nadmierne łuszczenie naskórka. Zaobserwowano, że objawy zapalenia okołoustnego u kobiet nasilają się przed wystąpieniem krwawienia menstruacyjnego, podobnie jak ma to miejsce w przypadku trądziku pospolitego. Dolegliwości mają charakter przewlekły, dlatego często nawracają. Mogą one znacznie obniżyć jakość życia osób, u których występują. Objawy okołoustnego zapalenia skóry mogą zostać pomylone z trądzikiem pospolitym lub różowatym.

Niewątpliwie każda kobieta marzy o tym, aby czas zatrzymał się w miejscu, niestety płynie on nieubłaganie a wraz ze sobą pozostawia po sobie ślady w postaci niechcianych zmarszczek, które są zmorą każdej dojrzałej kobiety.

Czytaj dalej...

Warto wpisać do swojego stałego jadłospisu produkty bogate w cynk pieczywo pełnoziarniste, pomidory, kakao, otręby czy witaminy z grupy B jaja, orzechy, rośliny strączkowe , które wspomogą prace gruczołów łojowych i pomogą złagodzić różne schorzenia skórne.

Czytaj dalej...

Najczęstszą przyczyną jest spożywanie aromatycznych pokarmów czosnek, cebula , picie alkoholu, palenie papierosów, gromadzenie się resztek jedzenia między zębami gorsza higiena jamy ustnej , zapalenie dziąseł, problemy z układem pokarmowym, ale także suchość w ustach.

Czytaj dalej...

Jego trwałość oceniam jako wystarczającą, nie ściera się z twarzy, wytrzymuje około 6 godzin bez poprawek a cały dzień z małymi poprawkami, co jest bardzo dobrym wynikiem, nie ciemnieje, nie warzy się, nie podkreśla porów i zmarszczek, nie wchodzi mi w skórki, nie roluje się ani się nie waży.

Czytaj dalej...