Jak uniknąć pułapki wyciskania pryszczy - Poradnik YouTube
Wyciskanie pryszczy - warto czy nie?
Dermatolodzy i kosmetolodzy podkreślają, że samodzielne wyciskanie pryszczy to nałóg, który może przynieść więcej szkód niż pożytku. Może doprowadzić do zaostrzenia się trądziku, szczególnie gdy czynność wykonuje się w mało higienicznych warunkach. Co więcej, przy dużych uszkodzeniach naskórka zwiększa się ryzyko powstawania blizn, których leczenie może okazać się długotrwałe, a często i nieskuteczne.
Kiedy i jak nie wyciskać pryszczy? Jeśli trądzik na dekolcie, twarzy, ramionach czy innej części ciała ma charakter ropny, lepiej unikać wyciskania,tym bardziej że często dochodzi wówczas do uszkodzenia naskórka i pojawienia się drobnych krwawiących ranek. Usunąć można jedynie pryszcz, którego czubek widoczny jest wyraźnie nad powierzchnią skóry.
Jak wycisnąć pryszcza samodzielnie? Pierwszym krokiem powinno być dokładne umycie rąk lub ich dezynfekcja. Następnie miejsce, w którym znajduje się pryszcz, warto przemyć za pomocą oczyszczającego toniku lub płynu micelarnego. Najlepiej jeśli wyciskania dokonuje się po ciepłej kąpieli, która odpowiednio rozszerzy pory skóry i dzięki temu ułatwi wyjście zanieszczyszczenia. Zanim przystąpisz do wyciskania, upewnij się, że Twoje paznokcie się krótkie (zmniejszy to ryzyko uszkodzenia naskórka) i owiń je czystą chusteczką. Gdy już jesteś przygotowany do tego, jak prawidłowo wycisnąć pryszcza, usuwaj zawartość zmiany skórnej za pomocą opuszków palców do momentu pojawienia się półprzezroczystego płynu lub krwi. Po zakończeniu wyciskania przemyj i oczyść skórę, używając w tym celu płynu o działaniu antybakteryjnym.
Czy i jak wycisnąć dużego pryszcza na głowie? Ropiejące zmiany na głowie z pewnością nie nadają się do wyciskania. W większości przypadków są konsekwencją zapalenia mieszków włosowych, a mechaniczne naruszenie ich struktury może doprowadzić do szybkiego rozprzestrzenienia się zmian.
Znaczenie profesjonalnej pomocy
Zwrócenie się o pomoc do dermatologa lub innego specjalisty w celu leczenia trądziku jest kluczowym krokiem w walce z tym problemem skórnym. Profesjonalna interwencja jest szczególnie ważna w przypadkach, kiedy domowe metody okazują się nieskuteczne, a kompulsywne wyciskanie pryszczy prowadzi do pogorszenia stanu skóry. Profesjonalna pomoc dermatologiczna może zaoferować szereg zaawansowanych opcji leczenia, dostosowanych do indywidualnych potrzeb pacjenta i specyfiki jego problemu skórnego.
Dermatolog może zaproponować indywidualnie dostosowany plan leczenia, który może obejmować miejscowe preparaty, terapie światłem, leki doustne czy nawet interwencje chirurgiczne, w zależności od nasilenia i typu trądziku. Specjalista jest w stanie zidentyfikować główne przyczyny problemów skórnych, w tym trądzik ze stresu czy trądzik neuropatyczny, co jest kluczowe dla skutecznego leczenia. Dermatolog może również dostarczyć cennych informacji na temat odpowiedniej pielęgnacji skóry, zapobiegania trądzikowi oraz technik radzenia sobie z kompulsywnym wyciskaniem pryszczy.
Kompulsywne wyciskanie pryszczy
Kiedy pozbywanie się wszelkich krost i wyprysków, zmienia się w kompulsywne wyciskanie pryszczy mowa o trądziku neuropatycznym, u podstawy którego leżą zaburzenia psychiczne. Trądzik neuropatyczny nazywany jest też trądzikiem z rozdrapania. Często dotyka on młode osoby, często nastolatki, choć zmagają się z nim też osoby dorosłe. Trądzik neuropatyczny ma swoje podłoże w niskiej samoocenie oraz surowej, nierealnej ocenie własnego wyglądu. Dążenie do perfekcji objawia się w tym przypadku wyciskaniem nawet najmniejszych, a czasami nawet niewidocznych pryszczy. Krótkotrwała ulga oraz zadowolenie po pozbyciu się zmiany szybko przeradza się w poczucie winy oraz złość. Ostatecznie choroba daje widoczne, objawy w postaci rozdrapanych ran i zagojonych śladów. Ciągłe dotykanie twarzy powoduje też pojawianie się nowych wyprysków, co prowadzi do błędnego koła. Niestety, bardzo często po wyciśniętym zaskórniku zostaje trudne do usunięcia przebarwienie lub blizna. W takim wypadku odpowiedź na pytanie, czy wyciskanie pryszczy jest zdrowe, bez wątpienia jest negatywna. Leczenie kompulsywnego wyciskania pryszczy powinno obejmować równoległą terapię dermatologiczną i psychologiczną.
Wyciskanie pryszczy na twarzy zdecydowanie powinna zastąpić odpowiednia pielęgnacja z wykorzystaniem przebadanych klinicznie dermokosmetyków. Tutaj ważne miejsce zajmuje oczywiście oczyszczanie twarzy z wykorzystaniem produktów myjących. Pomoże Ci w tym Żel oczyszczający do twarzy i ciała Eucerin DermoPure. To produkt niekomedogenny, który pozostawia skórę oczyszczoną, świeżą i jędrną. Usuwa nadmiar sebum, makijaż oraz nieczystości zalegające na skórze.
Po oczyszczaniu sięgnij po kremy i kuracje ze składnikami takimi jak np. Kwas Salicylowy, który działa złuszczająco, antybakteryjnie oraz przeciwzapalnie. Złagodzą one stan istniejących wyprysków i zapobiegną powstawaniu kolejnych. Do takich produktów należy Krem–kuracja złuszczająco–wygładzająca Eucerin DermoPure oraz Serum o potrójnym działaniu Eucerin DermoPure. A jeśli zależy Ci na szybkim ukryciu pryszcza postaw na korektor punktowy Eucerin DermoPure. To formuła, która redukuje punktowe wypryski, a dzięki zawartości pigmentu dodatkowo je maskuje.
Zabiegi w gabinecie kosmetycznym
Aby zapobiec powstawaniu zmian trądzikowych, niezbędna jest odpowiednia profilaktyka. Takich zabiegów jak peeling kawitacyjny lepiej nie wykonywać w domu, a profesjonalnym salonie kosmetycznym. To jeden z najchętniej wybieranych sposobów łagodnego, lecz skutecznego oczyszczania skóry twarzy. Pozwala on usunąć martwy naskórek za pomocą ultradźwięków. Zabieg jest całkowicie bezbolesny i nieinwazyjny, dlatego można go wykonywać często, przed nałożeniem serum i maseczki. Co ważne, efekty po zastosowaniu peelingu kawitacyjnego widoczne są od razu. Skóra jest nie tylko czysta, ale także rozpromieniona, jędrna i napięta. Dodatkowym plusem regularnego stosowania peelingu kawitacyjnego jest pozbycie się drobnych zmarszczek.
Dużą popularnością cieszą się zabiegi z użyciem kwasów. W ofercie salonów kosmetycznych jest ich bardzo wiele i dlatego wybór produktu należy pozostawić profesjonalnemu kosmetologowi. Oceni on stan naszej skóry i dobierze kwas dopasowany do jej potrzeb.
- K. Janda, M. Chwiłkowska, Trądzik pospolity - etiologia, klasyfikacja, leczenie, „Roczniki Pomorskiej Akademii Medycznej w Szczecinie” 2014, t. 60, nr 2, s.13-18.
Czym są pryszcze?
Potocznie nazywane pryszcze to niedoskonałości skórne, które towarzyszą znacznej części osób w okresie dojrzewania, a także w wieku dorosłym. To główny objaw trądziku pospolitego (młodzieńczego), który jest przewlekłą i zapalną chorobą skóry. Ze względu na to, że są łatwe do zauważenia (mają formę czerwonych grudek lub krost wypełnionych treścią ropną), ich obecność na twarzy w znaczący sposób wpływa na samopoczucie osoby, która zmaga się z tym problemem. Pryszcze mogą być przyczyną problemów z samoakceptacją, a także negatywnie wpływać na naszą psychikę oraz kontakty z innymi ludźmi. Stąd tak duża liczba osób decyduje się na ich wyciskanie.
Przyczyny powstawania pryszczy na twarzy są bardzo zróżnicowane. Okazuje się bowiem, że wpływ na ich powstawanie mogą mieć różne czynniki. Zaliczamy do nich między innymi:
- uwarunkowania genetyczne – jeśli jedno lub oboje rodziców w młodości zmagało się z trądzikiem, jest bardzo prawdopodobne, że choroba ta wystąpi również u dziecka,
- przerost gruczołów łojowych, co bezpośrednio przekłada się na nadmierne wytwarzanie łoju (sebum),
- zaburzenia hormonalne – stąd wypryski są tak powszechne wśród nastolatków, jednak zaburzenia hormonalne, które mogą warunkować powstawanie trądziku hormonalnego , występują także u dorosłych,
- zaburzenia w procesie rogowacenia ujść mieszków włosowych,
- stres,
- różnego rodzaju zanieczyszczenia,
- promieniowanie uv,
- infekcje skórne,
- niewłaściwa dieta – przede wszystkim spożywanie w nadmiernych ilościach produktów przetworzonych, zawierających duże ilości cukrów prostych, tłuszczów trans i soli,
- nieodpowiednia pielęgnacja – korzystanie z produktów, które nadmiernie wysuszają skórę, przez co jej gruczoły zaczynają produkować jeszcze więcej sebum,
- niektóre składniki zawarte w kosmetykach do pielęgnacji i makijażu, które posiadają właściwości komedogenne