Jak uniknąć pułapki wyciskania pryszczy - Poradnik YouTube

Wyciskanie pryszczy u kosmetologa

Zdecydowanie bezpieczniejszym rozwiązaniem zarówno dla stanu naszej skóry i zdrowia, jest wyciskanie pryszczy u kosmetologa. Warto jednak zwrócić uwagę na to, że również w gabinetach kosmetycznych coraz częściej odchodzi się od mechanicznego usuwania pryszczy. Zamiast tego stosuje się profesjonalne zabiegi, takie jak peeling kawitacyjny lub mikrodermabrazja. Zabiegi te są bezbolesne, bezpieczne dla naszej skóry i przede wszystkim przynoszą zauważalne efekty.


Nie wolno wyciskać zmian zapalnych. Można u kosmetyczki/kosmetologa usunąć zaskórniki. Zwykle do tego są użyte specjalne zabiegi lub aparatura. To powoduje, że usuwanie zaskórników nie traumatyzuje skóry i nie nasila trądziku. Samo usuwanie zaskórników nie przyniesie długotrwałej poprawy, jeżeli nie zastosujemy odpowiednich preparatów, które zredukują proces powstawania nowych. ”

dr n. med. Kamila Padlewska,
specjalista dermatolog
Oricea Gabinety Dermatologii Estetycznej i Medycyny Anti-Aging
www.oricea.com

Jak powstaje trądzik?

Trądzik jest przewlekłą chorobą skórną, na którą cierpią nie tylko nastolatki, ale także osoby po 30 . roku życia. Powstaje w wyniku nadmiernej produkcji łoju przez gruczoły łojowe, co doprowadza do zablokowania porów skóry. W normalnych warunkach ta tłusta substancja pozwala na utrzymanie prawidłowego stopnia nawilżenia naskórka i chroni przed jego uszkodzeniami. Jej nadprodukcja z kolei to idealne warunki do rozwoju bakterii.

Zmiany dermatologiczne mogą mieć postać ropnych krost, których wyciskanie może spowodować rozprzestrzenienie się treści po całej twarzy. Równie często pojawiają się pryszcze zakończone czarnym punktem, które można usunąć z powierzchni skóry stosunkowo łatwo. Najbardziej bolesne i trudne w leczeniu są pryszcze podskórne, mogące przybierać postać guzków i torbieli.

Najczęstszymi przyczynami powstawania zmian trądzikowych są:

  • zaburzenia hormonalne,
  • błędy pielęgnacyjne,
  • spożywanie nadmiaru cukrów lub produktów mlecznych,
  • przewlekłe stosowanie niektórych leków,
  • długotrwały stres.

Wyciskanie pryszczy

Wyciskanie trądziku czy pryszczy to niezbyt dobry pomysł, jednak aby w pełni to zrozumieć, musisz wiedzieć, co stoi za rozwojem tego typu zmian. Otóż popularnie zwany pryszcz powstaje wskutek zaburzenia wydzielania łoju, zablokowania ujścia gruczołów łojowych przez zrogowaciałe komórki naskórka oraz stanu zapalnego mieszka włosowego.

Zaleganie łoju jest doskonała pożywką dla bakterii Propionibacterium acnes,. To sprawia, że tworzy się tzw. czop łojowo-rogowy pełen bakterii. Tak powstaje zaskórnik, a wraz z nim rozwija się stan zapalny, który w krótkim czasie przekształca zaskórnik w grudkę, krostę, guzek lub cystę. Temu procesowi towarzyszy zaczerwienienie, ból i dyskomfort, zwłaszcza podczas dotyku. Właśnie to skłania nas do tzw. wyduszania pryszczy, ponieważ szybko chcemy pozbyć się ich bolesnej zawartości. Wyciskanie, rozdrapywanie czy nakłuwanie zmian – cóż, niejedna osoba ma to na sumieniu.

Zresztą wyciskanie pryszczy to problem nie tylko osób zmagających się z objawami trądziku pospolitego. Robią to też osoby z innymi problemami cery. W końcu pryszcze pojawiają się również w wyniku zmian hormonalnych, niedokładnego oczyszczania skóry czy niezdrowej diety. Krótko mówiąc, wyciskanie pryszczy zdarza się od czasu do czasu każdemu z nas.

Pryszcze: wyciskać czy nie wyciskać?

Każdy z nas marzy o idealnej cerze. Wpływ na to mają w dużej mierze obecnie wyznaczane trendy. Niestety liczba osób, które mogą pochwalić się cerą bez jakichkolwiek niedoskonałości, w rzeczywistości jest bardzo niewielka. Jednym z najczęstszych problemów skórnych, z jakimi zmagają się zarówno kobiety, jak i mężczyźni, są wypryski na twarzy. Ich niespodziewane pojawienie się na skórze potrafi skutecznie zepsuć humor przed nadchodzącą imprezą, przyjęciem czy spotkaniem ze znajomymi. To właśnie wtedy wiele osób decyduje się na wyciskanie pryszczy. Dla wielu z nich jest to najszybszy sposób na pozbycie się niedoskonałości. Czy jest bezpieczny i powinniśmy to robić?

Oprócz ciągłego podpatrywania świata i uczenia się czegoś nowego, lubi długie spacery, leniwe popołudnia i wieczory w ogrodzie, muzykę i smak kawy najlepszego sprzymierzeńca przy tworzeniu tekstów dla Was.

Czytaj dalej...

Inne przyczyny powstawania pryszczy podskórnych niewłaściwa dieta, alergie skórne, zakażenia wirusowe zakażenia bakteryjne, zaburzenia w składzie sebum produkowanego przez gruczoły łojowe, zmiany w procesie rogowacenia naskórka.

Czytaj dalej...

Mimo że szczoteczka wraz z pastą do zębów jest fundamentalną częścią odpowiedniej higieny jamy ustnej, to niestety nie jest w stanie dotrzeć do wszystkich zakamarków, takich jak przestrzenie międzyzębowe.

Czytaj dalej...

Jego trwałość oceniam jako wystarczającą, nie ściera się z twarzy, wytrzymuje około 6 godzin bez poprawek a cały dzień z małymi poprawkami, co jest bardzo dobrym wynikiem, nie ciemnieje, nie warzy się, nie podkreśla porów i zmarszczek, nie wchodzi mi w skórki, nie roluje się ani się nie waży.

Czytaj dalej...