Pojawienie się Pryszczy z Płynem Surowiczym - Przyczyny, Leczenie i Porady
Swędzące bąble na skórze wywołane wirusem HSV
Swędzące bąble na skórze i śluzówce,wywołane przez wirus opryszczki ludzkiej (Herpes Simplex Virus) lokują się w kilku charakterystycznych miejscach ciała. HSV1 infekuje:
- okolice warg,
- błony śluzowe jamy ustnej,
- spojówkę oraz rogówkę.
Sporadycznie zmiany skórne mogą pojawić się też na dłoniach, na szyi i za uszami, w okolicach nosa i na brodzie. Natomiast HSV2 manifestuje swoją obecność głównie w dolnych partiach ciała, w szczególności na skórze i śluzówce narządów płciowych – w tej odmianie zakażenie przenoszone jest drogą kontaktów seksualnych.
Bąble na skórze są białe, mogą się grupować w większe skupiska o nieregularnych kształtach, osadzone na wspólnym rumieniowym podłożu. W pierwszej kolejności bąble wypełniają się przezroczystym płynem surowiczym, później jednak gromadzi się w nich ropa. Na koniec twardnieją, zamieniając się w nieestetyczne, wysuszone strupy.
Pękając mogą tworzyć bolesne nadżerki. Objawom skórnym towarzyszy świąd i lekka bolesność. Infekcja rozwija się około 7 dni, a trwa d0 4 tygodni.
Wysięk surowiczy - czym jest, kiedy powstaje?
Wysięk, czyli wyciekający z rany płyn, postrzegany jest jako coś negatywnego i szkodliwego. Często zupełnie niepotrzebnie. Ten o prawidłowej konsystencji, kolorze i ilości wspiera proces gojenia się rany. Jednak warto pamiętać, że niekiedy może być naprawdę groźny. Czym dokładnie jest wysięk, kiedy powstaje i jak postępować, gdy się pojawi?
Spis treści
Wysięk może pojawić się podczas gojenia się rany. Rana to przerwanie anatomicznej ciągłości tkanek lub ich uszkodzenie pod wpływem czynnika zewnętrznego np. urazu termicznego, mechanicznego, chemicznego. Bardzo często, na etapie gojenia się rany pojawia się wysięk, będący jednym z wielu elementów procesu gojenia się rany. Niestety jego nadmiar lub nieodpowiedni kolor niesie za sobą negatywne konsekwencje.
Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.
Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.
Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.
Jak leczyć blizny po ospie?
Czym smarować blizny po ospie? Co na blizny po ospie stosować? W sklepach medycznych jest dostępnych wiele produktów, które przyspieszają gojenie blizn po ospie. Należy do nich np. maść na blizny po ospie z miodem Manuka . Składnik ten wykazuje właściwości antybakteryjne, nawilżające oraz kojące i jest stosowany do ran, które trudno się goją.
W dzisiejszych czasach możliwe jest także usuwanie blizn po ospie. W tym celu stosuje się:
- mezoterapię igłową – zabieg polega na wprowadzeniu w tkankę podskórną substancji leczniczych, które pobudzają mikrokrążenie w skórze i odżywiają ranę, przyspieszając jej gojenie. Dzięki temu blizny zanikowe ulegają wypełnieniu,
- karboksyterapię – metoda ta korzysta z właściwości dwutlenku węgla. Po wprowadzeniu pod skórę gaz pobudza mikrokrążenie i tym samym poprawia odżywienie tkanki oraz pobudza procesy regeneracyjne,
- laseroterapię – poddanie wybranego miejsca na skórze działaniu lasera powoduje uruchomienie procesów regeneracyjnych skóry i przyspieszenie gojenia ran,
- radiofrekwencję mikroigłową – metoda ta polega na nakłuwaniu skóry za pomocą ultracienkich igieł przy jednoczesnej emisji fali radiowej, która ociepla bliznę. W efekcie zwiększa się wydajność procesów regeneracyjnych skory i gojenie blizn jest przyspieszone.
Co powoduje pryszcze na brodzie?
Pryszcze na brodzie powstają najczęściej wskutek zaburzeń gospodarki hormonalnej oraz nadaktywności gruczołów łojowych, przy współudziale różnych czynników chorobowych lub środowiskowych.
Możliwe przyczyny występowania tego typu zmian skórnych, to:
- trądzik, w różnych jego odmianach, w tym pospolity (młodzieńczy) i hormonalny (późny),
- hiperandrogenizm, czyli nadmiar męskich hormonów płciowych u kobiet,
- niewłaściwa pielęgnacja, powodująca przesuszanie lub przetłuszczanie się skóry,
- zła dieta, zwłaszcza produkty typu fast food i przekąski zawierające duże ilości nasyconych kwasów tłuszczowych oraz tłuszczów trans, a także pokarmy o wysokim indeksie glikemicznym,
- zanieczyszczenie powietrza,
- nadmierna ekspozycja na stres.
Pryszcze na brodzie mają postać białych lub żółtawych kropek, wypełnione są sebum lub ropną treścią, niekiedy też płynem surowiczym. Wykwity tworzyć się mogą zarówno na powierzchni twarzy, jak i pod skórą.
