Przyczyny i sposoby leczenia pryszczy po truskawkach - Jak zadbać o skórę?

Alergia (uczulenie) na truskawki u dzieci i dorosłych – objawy, jak leczyć

  • Alergia na truskawki jest jedną z możliwych alergii pokarmowych, występującą zarówno u dzieci, jak i dorosłych.
  • Uczulenie na truskawki stanowi reakcję układu immunologicznego na białka obecne w truskawkach, które są uznawane za alergeny. Alergie pokarmowe wywołać mogą nawet śladowe ilości truskawek.
  • Typowymi objawami reakcji alergicznej są: wysypka po truskawkach, silny świąd skóry, mrowienie i obrzęk języka oraz dolegliwości pokarmowe, w tym biegunki. W skrajnych przypadkach wystąpić może zagrażająca życiu anafilaksja.
  • Osoby z alergią na truskawki powinny unikać spożywania świeżych, suszonych i przetworzonych truskawek oraz produktów, w których są one składnikiem.
  • Leczenie alergii na truskawki, poza dietą eliminacyjną, polega w przypadku wystąpienia objawów na stosowaniu leków przeciwhistaminowych i adrenaliny przy silnych reakcjach alergicznych.

Smaczne i pachnące truskawki – nieodłącznie kojarzone z początkiem lata, to bez wątpienia jeden z ulubionych owoców dla wielu osób. Niestety, dla części z nich zjedzenie tych bogatych w cenne minerały i witaminy owoców wiąże się z ryzykiem wystąpienia objawów alergii na truskawki. Jak wyglądają objawy uczulenia na truskawki (wysypka po truskawkach)? Jakie są inne objawy alergii na truskawki i do czego może ona prowadzić? Na czym polega leczenie uczulenia na te owoce? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziesz poniżej.

Test na uczulenie na truskawki – identyfikacja alergii na owoce

Diagnoza alergii na truskawki może być trudna z uwagi na jej mało specyficzne objawy, które mogą być mylone z różnymi alergiami i całkowicie innymi schorzeniami. W identyfikacji uczulenia na truskawki zastosowanie znajdują testy krwi. Mierzą one poziom przeciwciał IgE przeciwko danemu alergenowi.

W przypadku wystąpienia silnych reakcji alergicznych po spożyciu truskawek, zaleca się stosowanie odpowiednich leków. Osoby z ciężkimi objawami alergii powinny przyjmować leki antyhistaminowe (np. cetyryzyna, desloratadyna, lewocetyryzyna), które hamują wydzielanie histaminy. Leki te dostępne są bez recepty.

W sytuacjach krytycznych, gdy istnieje ryzyko zagrożenia dla życia (wstrząs anafilaktyczny), konieczne jest podanie adrenaliny. Osobom szczególnie narażonym na silne reakcje alergiczne (takie jak obrzęk gardła i problemy z oddychaniem) zaleca się noszenie ze sobą ampułkostrzykawki z adrenaliną (zestaw do samodzielnego stosowania).

Najskuteczniejszą metodą zapobiegania objawom alergii wywołanej owocami jest całkowite wyeliminowanie truskawek z codziennej diety osoby dorosłej lub dziecka.

Nietolerancja pokarmowa a truskawki

Innym niż alergia na truskawki stanem jest nietolerancja pokarmowa. Nietolerancja pokarmowa może obejmować różne narządy i układy, ale zwykle powoduje objawy żołądkowo-jelitowe: gazy, wzdęcia, bóle brzucha i biegunkę.

W przypadku nietolerancji pokarmowych ilość spożytego pokarmu jest bezpośrednio związana z nasileniem objawów, co odróżnia je od alergii pokarmowych, w których nawet śladowe ilości pokarmu mogą wywołać nasiloną reakcję alergiczną. Truskawki zawierają cukier owocowy, czyli fruktozę, która u niektórych osób może wywołać objawy żołądkowo-jelitowe, takie jak ból brzucha, wzdęcia, mdłości, biegunkę.

Innymi objawami związanymi ze spożyciem truskawek mogą być rumień i podrażnienie wokół ust, które wystąpią po zjedzeniu dużej ilości truskawek. Osoba, która może zjeść jedną lub dwie truskawki bez objawów, po całej misce truskawek może mieć już takie objawy. Możliwym wyjaśnieniem takich objawów jest to, że niektóre owoce, takie jak truskawki, zawierają związki podobne do histaminy lub uwalniające histaminę i mogą powodować niewielkie wykwity skórne, swędzenie lub pokrzywkę u niektórych osób.

Oprócz ciągłego podpatrywania świata i uczenia się czegoś nowego, lubi długie spacery, leniwe popołudnia i wieczory w ogrodzie, muzykę i smak kawy najlepszego sprzymierzeńca przy tworzeniu tekstów dla Was.

Czytaj dalej...

Inne przyczyny powstawania pryszczy podskórnych niewłaściwa dieta, alergie skórne, zakażenia wirusowe zakażenia bakteryjne, zaburzenia w składzie sebum produkowanego przez gruczoły łojowe, zmiany w procesie rogowacenia naskórka.

Czytaj dalej...

Mimo że szczoteczka wraz z pastą do zębów jest fundamentalną częścią odpowiedniej higieny jamy ustnej, to niestety nie jest w stanie dotrzeć do wszystkich zakamarków, takich jak przestrzenie międzyzębowe.

Czytaj dalej...

Jego trwałość oceniam jako wystarczającą, nie ściera się z twarzy, wytrzymuje około 6 godzin bez poprawek a cały dzień z małymi poprawkami, co jest bardzo dobrym wynikiem, nie ciemnieje, nie warzy się, nie podkreśla porów i zmarszczek, nie wchodzi mi w skórki, nie roluje się ani się nie waży.

Czytaj dalej...