Choroba pasożytnicza skóry - Objawy, przyczyny i skuteczne metody leczenia

Co zrobić, by zmniejszyć ryzyko zachorowania?

Niestety zakażenie tymi pasożytami skóry jest bardzo łatwe. Aby zapobiec zakażeniu wszawicą głowową, nie należy stosować wspólnych grzebieni, szczotek, spinek, gumek, opasek do włosów. Wesz głowowa może się również przenosić przez wspólne noszenie nakrycia głowy lub używanie tego samego ręcznika. Podobnie, rozprzestrzenianiu się świerzbu sprzyja stosowanie wspólnej bielizny, środków czystości czy pościeli. Wszawica łonowa oraz świerzb są chorobami przenoszonymi drogą płciową i żadna z dostępnych fizycznych metod zabezpieczających nie jest skuteczna w ochronie przed zakażeniem. Dlatego też wskazana jest abstynencja płciowa partnerów w przypadku tych chorób przez cały okres leczenia.

Zobacz także

Wszawica Wszawice należą do częstych pasożytniczych chorób skóry, przy czym najczęstsza postacią jest wszawica głowowa. Wszy głowowe, a zwłaszcza ich gnidy, typowo zajmują okolicę potyliczną i skroniowa głowy owłosionej, zatem warto dokonywać profilaktycznej oceny tych lokalizacji, szczególnie u dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym. Wszy łonowe przenoszone są natomiast poprzez kontakty seksualne, a z kolei wszawica odzieżowa może być wektorem dla groźnych dla życia patogenów

Świerzb Świerzb jest chorobą wywołaną przez świerzbowca ludzkiego. Powoduje powstanie zmian skórnych, którym towarzyszy uporczywy świąd, nasilający się zwłaszcza w nocy, po rozgrzaniu ciała w łóżku. Źródłem zakażenia jest chory człowiek. Choroba szerzy się przede wszystkim w skupiskach ludzkich (np. w żłobkach, przedszkolach, internatach, domach dziecka, domach opieki społecznej, szpitalach).

Diagnostyka zarażeń pasożytniczych Diagnostyka zarażeń pasożytniczych jest bardzo zróżnicowana i zależy od typu pasożyta, jego cyklu rozwojowego i postaci, która bytuje w organizmie ludzkim.

Okiem eksperta: Jak rozpoznać chorobę pasożytniczą?

Parazytozy to choroby wywołane przez pasożyty, czyli organizmy żyjące kosztem żywiciela. Mogą one bytować zarówno na powierzchni ciała, jak i w jego wnętrzu, powodując niebezpieczne dla zdrowia, a nawet życia choroby. Szacuje się, że przez pasożyty umiera rocznie około 14 milionów ludzi na świecie (takie dane podaje WHO).

  • Pasożytami można zarazić się na wiele sposobów. Najczęściej podczas zagranicznych wycieczek, zwłaszcza do krajów tropikalnych, pijąc zanieczyszczoną wodę oraz jedząc niewiadomego pochodzenia żywność, zwłaszcza surową lub poddaną niestarannej obróbce. Gdy dodamy do tego brak higieny intymnej, czyli niedokładne mycie rąk, lub spożywanie nieumytych owoców i warzyw, możemy mieć pewność, że jesteśmy w grupie ryzyka.
    Zarażenie pasożytami jest też możliwe podczas kontaktu z zarażoną osobą lub zwierzęciem, które nie zostało odrobaczone.

    Jakie objawy mogą świadczyć o obecności pasożytów w organizmie?

    • biegunki,
    • zaparcia,
    • bóle brzucha ,
    • powiększenie wątroby i śledziony,
    • niewyjaśniona utrata lub przerost masy ciała,
    • bóle mięśni i stawów,
    • zmiany skórne,
    • zaburzenia układu odpornościowego,
    • astma,
    • anemia,
    • bóle głowy ,
    • zmęczenie, nerwowość.

    Owsica należy do najczęstszych chorób wieku dziecięcego, szczególnie w klimacie umiarkowanym. Wywołana jest przez owsiki, bytujące w jelicie grubym. Do zarażenia dochodzi podczas kontaktów z zarażoną osobą.
    Głównym objawem choroby jest nocny świąd okolic odbytu, który związany jest z wędrówką dojrzałych pasożytów.
    W przypadku zachorowania, oprócz wizyty u lekarza, ważna jest również dezynfekcja mieszkania oraz pranie w wysokiej temperaturze pościeli i bielizny, gdzie mogą znajdować się pasożyty.

  • Niestety, o ile działania profilaktyczne w zakresie niektórych nowotworów są już silnie zakorzenione w świadomości społecznej, na przykład regularne samobadanie piersi przez kobiety, czy wykonywanie okresowych cytologii, o tyle prewencyjne czynności związane z wczesnym wykrywanie raka skóry nadal mają duży obszar do zagospodarowania.

    Czytaj dalej...

    Mechanizmy reklamowe są wykorzystywane przez nas oraz naszych partnerów do budowania kontentu reklamowego w naszym serwisie lista partnerów może ulegać zmianie, jej aktualną wersję zawsze znajdziesz w tym miejscu.

    Czytaj dalej...

    Miałem wysypkę na ciele, dermatolog stwierdził ze świerzb, przepisał maść, jednak minął tydzień od zastosowania, wczoraj smarowałem się drugi raz, jak lekarz kazał, a poprawy nie widać, a wręcz mam wrażenie ze ciało swędzi mnie bardziej niż przed i wyskakują mi małe czerwone strasznie swędzące.

    Czytaj dalej...

    W łuszczycy skóry głowy stosuje się lotiony, szampony bez drażniących substancji i żele o działaniu keratolitycznym oraz oliwkę z kwasem salicylowym , którą można na noc wetrzeć w skórę głowy, a następnie obwiązać ręcznikiem lub folią.

    Czytaj dalej...