Skuteczne sposoby na radzenie sobie z przetłuszczającą się skórą twarzy
Efekt stosowania retinoidów - łuszczenie cery
Łuszcząca skóra na twarzy może być też powodem stosowania kosmetyków z retinoidami, czyli pochodnymi witaminy A i będzie to całkowicie naturalny objaw, bo taki jest właśnie cel stosowania takich leków. Retinoidy mają za zadanie przyspieszać złuszczanie naskórka i oczyszczać twarz, a przy tym na stałe normalizować działanie gruczołów łojowych. Łuszcząca się skóra na twarzy po stosowaniu pochodnych witaminy A jest charakterystyczna w większości przypadków stosowania takich preparatów i nie trzeba się wtedy niczego obawiać, a jedynie pamiętać o nawilżaniu i stosowaniu filtrów UV w celu uniknięcia przebarwień.
- Kiedy skóra na twarzy zaczyna się łuszczyć, ważne jest, aby podjąć kroki w celu rozwiązania sytuacji. Pierwszym krokiem jest ustalenie, co spowodowało złuszczanie. Potencjalne przyczyny mogą obejmować oparzenia słoneczne, suchość skóry lub reakcję alergiczną. Po zidentyfikowaniu przyczyny złuszczania się skóry należy ją odpowiednio leczyć.
- Jeśli skóra łuszczy się z powodu oparzeń słonecznych, poszukaj produktów zawierających aloes, który pomoże ukoić i wyleczyć skórę. Pamiętaj również o odpowiednim nawodnieniu i ochronie skóry przed dalszą ekspozycją na słońce poprzez stosowanie kremów z filtrem SPF co najmniej 30.
- Jeśli doświadczasz reakcji spowodowanej alergenem lub substancją drażniącą, ważne jest, aby zidentyfikować, co może być jej przyczyną i podjąć kroki w celu uniknięcia kontaktu z tą substancją w przyszłości. Ponadto można stosować kremy lub żele przeciwzapalne, takie jak krem z hydrokortyzonem 1%, w celu zmniejszenia zaczerwienienia i swędzenia.
- Ważne jest również, aby pamiętać, że jeśli twarz staje się nadmiernie podrażniona lub zapalna, należy od razu zwrócić się do lekarza, ponieważ może to być oznaką infekcji lub innego poważnego stanu.
Co powoduje nadmierne przetłuszczanie się włosów i skóry głowy?
Intensywne przetłuszczanie się skóry głowy może mieć różne podłoże, zarówno wewnętrzne, związane bezpośrednio z kondycją naszego organizmu, jak i zewnętrzne.
Do czynników wewnętrznych można zaliczyć:
- uwarunkowania genetyczne
- zaburzenia gospodarki hormonalnej – przede wszystkim zaburzenia w pracy tarczycy związane z ciążą albo okresem dorastania lub pokwitania
- nieprawidłowe odżywianie – dieta bogata w węglowodany i tłuszcze nasycone
- niedobory witamin, zwłaszcza A, B2 i B6
- długotrwałe uczucie stresu
- choroby autoimmunologiczne – w tym łojotokowe zapalenie skóry (ŁZS)
Wśród czynników zewnętrznych wyróżnia się przede wszystkim:
- nieprawidłową pielęgnację włosów i skóry głowy – przede wszystkim stosowanie silnie oczyszczających i mocno obciążających kosmetyków (np. z silikonami), niedomywanie preparatów stylizacyjnych oraz niewykonywanie peelingu skóry głowy
- przegrzewanie skóry – suszenie włosów gorącym powietrzem suszarki, częste stosowanie prostownicy czy lokówki
- czynniki mechaniczne – zwłaszcza częste dotykanie i pocieranie skóry
- zanieczyszczenie powietrza
Nieprawidłowa pielęgnacja skóry a sucha skóra
Cera bardzo sucha łuszcząca się często jest problemem osób, które stosują niewłaściwą pielęgnację niedostosowaną do swojego trybu życia. Zimą naszą skórę wysusza ogrzewanie, latem słońce i klimatyzacja w pomieszczeniach. Jeżeli do tego dołożymy jeszcze nieprawidłową pielęgnację polegającą na używaniu agresywnych kosmetyków z alkoholem i odtłuszczającymi substancjami w składzie, to może to powodować łuszczenie się cery.
Sucha łuszcząca skóra na twarzy może być też wynikową nieprawidłowej diety, na przykład zbyt małej ilości kwasów omega oraz niedoborem wody. Jeżeli niewłaściwa pielęgnacja będzie szła w parze z niezdrową dietą bogatą w tłuszcze zwierzęce i węglowodany proste, to może się to odbić na kondycji skóry. Wiele aktywnych młodych kobiet wpisuje w internetową wyszukiwarkę słowa „łuszczy mi się skóra na twarzy” i osoby te nie wiedzą, że ich zbyt intensywny tryb życia, czasowe odwodnienie lub niedobory pokarmowe mogą szybko dawać o sobie znać kondycją skóry.
Pielęgnacja przesuszonej skóry twarzy
Jeśli Twoja skóra łuszczy się z powodu suchości, powinnaś stosować środki nawilżające, które zawierają kwas hialuronowy lub ceramidy, aby pomóc zamknąć wilgoć i naprawić barierę ochronną skóry. Powinnaś również unikać ostrych mydeł i środków czyszczących, ponieważ mogą one dodatkowo pozbawić skórę naturalnych olejków i pogorszyć jej stan.
Nadmierne złuszczanie się naskórka nie musi być objawem żadnego z wymienionych schorzeń. Łuszczyca, grzybica skóry i atopowe zapalenie skóry mogą powodować złuszczanie się skóry, ale nie zawsze jest to objaw tych schorzeń. Jedynym sposobem, aby dowiedzieć się, czy nadmierne łuszczenie jest spowodowane jednym z tych schorzeń, jest wizyta u lekarza w celu przeprowadzenia badania i postawienia diagnozy.