Jak pozbyć się przetłuszczającej się skóry twarzy i głowy - Skuteczne sposoby i porady

Jak pozbyć się łuszczącej skóry na głowie?

Jak już zostało wspomniane, specjalistami zajmującymi się dolegliwościami skóry głowy są dermatolog i trycholog.

Początek treści sponsorowanej

Produkt, który w swoim składzie zawiera cyklopiroksolaminę - działa grzybobójczego, ma silne właściwości przeciwzapalne i przeciwbakteryjne. Stosowanie odpowiedniego szamponu przeciwłupieżowego zwalcza i zapobiega nawrotom łupieżu, łojotoku, towarzyszącego im świądu skóry oraz odpowiednio wpływa na wygląd włosów. Kliknij tutaj i dowiedz się więcej o produkcie.

Koniec treści sponsorowanej

Ten pierwszy specjalizuje się we wszystkich problemach skórnych, drugi natomiast diagnozuje i leczy choroby skóry głowy oraz włosów.

Obaj jednak z reguły pomagają przy tego rodzaju problemach i doradzą, co na łuszczącą się skórę głowy zastosować.

Kiedy u podłoża leży nadmierne przesuszenie, zwykle wystarcza odpowiednia pielęgnacja, by zniwelować objawy.

Regularne stosowanie kosmetyków nawilżających i odżywiających oraz codzienne nawadnianie organizmu przeważnie skutecznie podnoszą poziom wody w skórze i hamują jej złuszczanie.

Kiedy jednak głowę atakują chorobotwórcze grzyby i wywołują łupież, na łuszczącą się skórę warto zastosować szampon o działaniu przeciwgrzybiczym, np. zawierający cyklopiroksolaminę.

To substancja, która hamuje namnażanie grzybów i likwiduje te już obecne, niszcząc ich strukturę komórkową.

Jeśli nawilżenie skóry głowy i stosowanie szamponów przeciwgrzybiczych nie przynosi spodziewanych rezultatów, a objawy utrzymują się lub nasilają, należy skonsultować się z lekarzem celem dokładnego zbadania podłoża dolegliwości.

Spis treści

  • Co to jest sebum?
    • Dlaczego sebum jest ważne?
    • Dlaczego nadmiar sebum szkodzi skórze?
    • Jakie są przyczyny przetłuszczania się cery?
    • Czego unikać w kosmetykach, by ograniczyć wydzielanie sebum?
    • Przetłuszczająca się skóra twarzy – jakich kosmetyków używać?

    W naszej skórze każdego dnia zachodzą ważne mechanizmy, które chronią ją przed środowiskiem zewnętrznym i pozwalają na zachowanie jej w zdrowiu i dobrej kondycji. Jednym z takich procesów jest wytwarzanie sebum.

    Sebum to naturalna wydzielina produkowana przez gruczoły łojowe znajdujące się w skórze właściwej. Jest złożone z mieszaniny substancji lipidowych, jak glicerydy, woski, skwalen i cholesterol. To, jak dużo sebum wytwarza nasza cera, zależy od metabolitu testosteronu – DHT. Łój jest produkowany w największej ilości w przypadku skóry:

    • tłustej,
    • mieszanej,
    • problematycznej,
    • nadmiernie przesuszonej.

    Dlaczego sebum jest ważne?

    Ta mieszanina lipidów jest częścią swoistej bariery ochronnej naskórka zabezpieczającej go przed czynnikami zewnętrznymi:

    • patogenami,
    • promieniowaniem UV,
    • urazami,
    • częstymi zmianami temperatur,
    • zagrożeniami chemicznymi,
    • utratą wilgoci z komórek.

    To dzięki łojowi skóra potrafi zachować prawidłowe pH i nie traci tak nadmiernie wody ze swojej struktury. Gdy jest go zbyt mało, skóra staje się wyraźnie:

    • matowa i pozbawiona zdrowego blasku,
    • szorstka,
    • nieprzyjemna w dotyku,
    • cienka,
    • wiotka.

    Co ważne, z dużo większą trudnością wchłania też substancje aktywne z kosmetyków pielęgnacyjnych.

    Dlaczego nadmiar sebum szkodzi skórze?

    Nadprodukcja łoju może doprowadzić do poważnych problemów z cerą. W wyniku długotrwałego nadmiaru sebum na skórze mogą pojawiać się niedoskonałości, stany zapalne. Stanowi ono bowiem doskonałą pożywkę dla bytujących na naszej twarzy bakterii patogenicznych. Drobnoustroje w trakcie trawienia łoju rozkładają trójglicerydy do kwasów tłuszczowych, a te są z kolei przyczyną wzmożonej pracy gruczołów łojowych. Na skórze tworzy się także środowisko beztlenowe, szczególnie w miejscach porów. Przy nadmiarze sebum stają się one więc silnie zatkane, doprowadzając do powstawania zaskórników i bolesnych wykwitów (szczególnie w tak zwanej strefie T – czoło, nos, broda). W rezultacie cera nie tylko nieestetycznie się błyszczy, lecz także zaczyna mieć problemy z niedoskonałościami, a nawet trądzikiem.

    Domowe sposoby na łuszczącą się skórę głowy

    Kiedy wiadomo, że łuszcząca się skóra głowy nie jest wynikiem choroby, a jedynie przesuszenia lub niewłaściwej pielęgnacji, w wielu przypadkach pomagają same sposoby domowe. Jakie?

    Są to przede wszystkim:

    • olejowanie skóry głowy i włosów. Ta naturalna metoda w ostatnich latach cieszy się coraz większą popularnością. Substancje takie jak oliwa z oliwek, olej arganowy, kokosowy itd. pomagają nie tylko na łuszczącą się skórę głowy, ale są również domowym sposobem na poprawę kondycji włosów. Wiele olejów roślinnych zawiera bogactwo ważnych witamin i minerałów odżywiających skórę i korzenie włosów, a ponadto hamują one utratę wody, wiążąc w skórze jej cząsteczki,
    • zioła. Regularne i długotrwałe stosowanie wyciągów lub naparów ziołowych w formie płukanek również pomaga na łuszczenie skóry głowy. Łagodząco i przeciwzapalnie działają choćby takie rośliny jak rumianek czy szałwia. Przepłukiwanie nimi głowy wykazuje właściwości oczyszczające i odkażające, a także przyspiesza regenerację naskórka i łagodzi podrażnienia,
    • ocet jabłkowy. Na skórę głowy działa oczyszczająco i przeciwłupieżowo, a także wyrównuje poziom sebum, regulując pracę gruczołów łojowych zlokalizowanych w warstwach skóry. Płukanki z octu jabłkowego rozcieńczonego w wodzie dbają o kondycję nie tylko skóry, ale też włókien włosowych,
    • peeling do skóry głowy. To preparat pozwalający pozbyć się martwych warstw naskórka, a jednocześnie poprawia ukrwienie i odżywienie skóry. W drogeriach i aptekach można kupić gotowe peelingi lub przygotować je samemu, np. ze zmielonych ziaren kawy,
    • dieta. Jak już zostało powiedziane, zbilansowana dieta codzienna jest niezbędna, by skóra (również ta na głowie) była zdrowa i funkcjonowała prawidłowo. Dla utrzymania jej dobrej kondycji zaleca się przede wszystkim zwiększenie podaży witamin A, C, E, witamin z grupy B oraz takich minerałów jak cynk, selen, krzem czy siarka. Jednocześnie należy dbać o codzienne wypijanie odpowiedniej ilości płynów, w tym - minimum półtora litra wody.

    Spis treści

    Skóra głowy, podobnie jak skóra reszty naszego ciała, wyposażona jest w gruczoły łojowe, których zadaniem jest produkcja łoju skórnego powszechnie znanego jako sebum. Główną rolą tej substancji wydzielniczej jest ochrona skóry przed atakiem alergenów i drobnoustrojów oraz niekorzystnymi czynnikami zewnętrznymi, jak wiatr, zmienne temperatury, promieniowanie ultrafioletowe czy zanieczyszczenia. Łój zabezpiecza skórę również przed uszkodzeniami mechanicznymi, związanymi z tarciem i drapaniem. Problem zaczyna się wtedy, gdy – na skutek różnych czynników – gruczoły łojowe przestają działać prawidłowo i zaczynają produkować nadmierną ilość sebum.

    Jak rozpoznać, że doszło do takiego zaburzenia?

    Włosy nieestetycznie błyszczą się u nasady, są oklapnięte i pozbawione objętości, bardzo szybko tracą swoją świeżość po umyciu i często sklejają się w tzw. „strąki”. Często zdarza się też, że mimo widocznego przetłuszczenia u nasady, końce włosów pozostają mocno przesuszone. Nadprodukcji łoju może towarzyszyć również dodatkowa dolegliwość – wypadanie włosów.

Powinnas zadbac o odpowiednie kosmetyki, cera przetluszczajaca to cera broniaca sie przed silnymi detergentami - koniecznie zlikwiduj drogeryjne kosmetyki pielegnacyjne, uzywaj jedynie naturalnych kosmetykow najlepiej jest robic je samemu lub kupowac w aptece.

Czytaj dalej...

Jeżeli do tego dołożymy jeszcze nieprawidłową pielęgnację polegającą na używaniu agresywnych kosmetyków z alkoholem i odtłuszczającymi substancjami w składzie, to może to powodować łuszczenie się cery.

Czytaj dalej...

Mechanizmy reklamowe są wykorzystywane przez nas oraz naszych partnerów do budowania kontentu reklamowego w naszym serwisie lista partnerów może ulegać zmianie, jej aktualną wersję zawsze znajdziesz w tym miejscu.

Czytaj dalej...

Zawarte w produkcie Cell Fusion C Expert substancje aktywne takie jak ektoina, beta-glukan, ceramidy, wyciąg z zielonej herbaty, bioferment bakterii Lactococcus, wspomagają mikroflorę naskórka i jego regenerację, przynosząc komfort i ukojenie.

Czytaj dalej...