Jak pozbyć się przetłuszczającej się skóry twarzy i głowy - Skuteczne sposoby i porady

Jak pielęgnować przetłuszczającą się skórę głowy?

Przetłuszczająca się skóra głowy jest często spotykanym problemem z którym klienci zgłaszają się do gabinetu trychologicznego. Ten rodzaj skóry wymaga częstego mycia oraz daje dyskomfort w postaci przyklapniętych, cienkich i pozbawionych „życia” włosów. Przetłuszczającej się skórze głowy często towarzyszy nieprzyjemny zapach a u jej posiadaczy czasami rozwijają się inne problemy takie jak łupież, świąd czy nawet poważniejsze schorzenia: łojotokowe zapalenie skóry głowy, zapalenie mieszków włosowych lub nadmierne wypadanie włosów.

Łojotok skóry głowy jest konsekwencją nadmiernej pracy gruczołów łojowych, które produkują więcej łoju niż potrzebuje tego nasza skóra i włosy. Łój produkowany przez gruczoły łojowe jest niezbędny dla prawidłowego funkcjonowania skóry i włosów, tworzy on bowiem barierę chroniąca skórę i włosy przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi, chroni skórę oraz włosy przed nadmierną utratą wody, wygładza i nabłyszcza włosy oraz razem w wydzieliną gruczołów potowych tworzy odpowiednie pH skóry. Problem pojawia się dopiero wtedy kiedy gruczoły łojowe produkują zbyt dużo łoju, który zatyka mieszki włosowe, obciąża włosy, sprawia, że skóra głowy i włosy nieprzyjemnie pachną, prowadzi do świądu a często też do poważniejszych problemów ze skórą i włosami np. do zapalenia mieszków włosowych, łojotokowego zapalenia skóry czy wypadania włosów. Problem łojotoku jest różnie pojmowany przez naszych klientów. Spotykam się często z przypadkami, że klienci, którzy mają potrzebę mycia głowy dwa razy w tygodniu twierdzą, że mają łojotok i tacy, którzy muszą myć głowę 2 razy dziennie u których rzeczywiście występuje łojotok. W naszym gabinecie przyjęliśmy umowną granicę, że z łojotokiem walczymy wtedy, kiedy włosy wymagają mycia codziennie lub nawet kilka razy dziennie. Prowadząc bowiem kuracją przeciwłojotokową nie możemy dopuścić, aby za bardzo wysuszyć skórę i naruszyć jej ochronną barierę hydro-lipidową.

Objawy łuszczącej się skóry głowy

Spadające z głowy białe kawałki martwego naskórka to nie jedyny objaw tego, że łuszczy się skóra głowy. Często towarzyszą im takie symptomy, jak świąd czy pogorszenie kondycji włosów.

Do objawów najczęściej towarzyszących łuszczącej się skórze z tyłu głowy, na czubku i w innych jej rejonach są:

  • łuszczące się plamy - niekiedy skóra nie łuszczy się równomiernie, ale schodząca tworzy na głowie widoczne plamy, niekiedy nieco wypukłe i zaczerwienione,
  • łuszcząca się skóra w okolicy owłosionej skóry głowy, np. brwi i twarzy - może świadczyć o ogólnym przesuszeniu skóry lub o chorobie dermatologicznej obejmującej swym zasięgiem również inne rejony,
  • świąd - łuszcząca się skóra głowy często jednocześnie jest swędząca lub piekąca, a świąd bywa silny i uporczywy i zwykle jest oznaką suchej lub nieodżywionej skóry,
  • łuszcząca się skóra przy linii włosów - silnie złuszczające się placki skóry w tym rejonie głowy są dość charakterystycznym objawem zapalenia atopowego,
  • osłabienie lub wypadanie włosów - gdy złuszczająca się skóra głowy jest oznaką braku jej odżywienia lub zbyt małego nawilżenia, cierpią również zlokalizowane w jej warstwach korzenie włosów, a co za tym idzie - same włókna.

Złuszczona skóra na głowie w połączeniu z nadmiernym wypadaniem włosów wymaga konsultacji z lekarzem rodzinnym albo specjalistą - dermatologiem lub trychologiem. Brak odpowiedniego postępowania może prowadzić do rozprzestrzenienia zmian, ich pogłębienia, a nawet całkowitej utraty włosów.

Jak ograniczyć przetłuszczanie?

Większość osób borykających się z problemem przetłuszczającej się skóry głowy popełnia ten sam błąd – sięgają po kosmetyki o silnym działaniu odtłuszczającym, zapominając o konieczności odpowiedniego nawilżenia skóry. Tymczasem skóra potraktowana mocnym preparatem oczyszczającym szybko wysusza się i podrażnia. W ten sposób otrzymuje informację, że musi przyspieszyć z produkcją łoju, aby przywrócić prawidłowy poziom nawilżenia. I błędne koło się zamyka.

Jak zatem należy dbać o skórę głowy, aby realnie zredukować przetłuszczenie i poprawić ogólną kondycję włosów? Przede wszystkim do pielęgnacji warto wybierać delikatne szampony przeznaczone do częstego mycia głowy. Ważne, by nie zawierały silnie działających detergentów, które uszkadzają naturalną barierę hydrolipidową skóry (zwłaszcza SLS-u). Dobrze też, by były pozbawione silikonów i oleju parafinowego, które mogą dodatkowo obciążać włosy. Zamiast tego powinny zawierać delikatne substancje aktywne o sprawdzonym działaniu złuszczającym, regenerującym i nawilżającym.

Takim zestawem składników może pochwalić się np. głęboko oczyszczający szampon tołpa.® dermo hair, dedykowany osobom borykającym się z nadmierną produkcją sebum. Kosmetyk ten, oprócz kultowego torfu tołpa.®, znanego ze swoich właściwości nawilżających, regenerujących i ochronnych, zawiera m.in.:

  • usieciowany kompleks ksylitolu, który nawilża i wzmacnia funkcje ochronne skóry oraz hamuje rozwój szkodliwych mikroorganizmów
  • kwas mlekowy, który działa nawilżająco i zabezpiecza naskórek przed wysuszeniem, a jednocześnie delikatnie usuwa nadmiar sebum i reguluje odnowę komórkową skóry.

Oba składniki dbają również o to, by prawidłowy mikrobiom skóry głowy został utrzymany.

Jak zapobiec przetłuszczaniu się skóry głowy?

Najważniejsze, abyś zrezygnowała z silnych kosmetyków. Zbyt częste odtłuszczanie skalpu powoduje nadprodukcję sebum, ponieważ skóra głowy chce się obronić. Pamiętaj, że konieczne jest nieustanne nawilżanie, ponieważ to klucz do dobrej kondycji każdego rodzaju skalpu. W ten sposób wyrównasz płaszcz hydrolipidowy.

Nie pielęgnuj skóry zbyt silnymi kosmetykami, bo jedynie ją podrażnisz, wysuszysz, a ta będzie próbowała przywrócić odpowiedni poziom nawilżenia nadmiernym wydzielaniem łoju. Do pielęgnacji wybieraj delikatne szampony i myj włosy zawsze wtedy, gdy tego potrzebują, nawet jeżeli zjawisko występuje codziennie.

Szampony powinny dogłębnie pielęgnować i myć, a nie wysuszać. Nie mogą zawierać silnych detergentów, aby nie uszkodzić bariery ochronnej. Zwracaj uwagę na składy i kupuj kosmetyki bez silnych, ciężkich silikonów i oleju parafinowego, aby nie obciążyć pasm. Najlepszy szampon do przetłuszczającej się skóry głowy powinien zawierać delikatne substancje myjące. Dobrze sprawdzi się np. szampon micelarny, który dokładnie oczyści zarówno włosy, jak i skalp.

Przyczyny łojotoku

Przyczyn łojotoku może być sporo, czasami jest on wynikiem obciążenia genetycznego i tego, że taki rodzaj skóry po prostu posiadamy. Łojotok może być wynikiem złej pielęgnacji, zaburzeń hormonalnych, złej diety, zaburzeń przemiany materii czy nawet stresującego trybu życia.

Pielęgnacja przetłuszczającej się skóry głowy w domu

Pielęgnując łojotokową skórę głowy należy uważnie dobierać kosmetyki. Bardzo ważny jest szampon przeciwłojotokowy, którym myjemy włosy. Powinien on zawierać szereg substancji, które:

  • regulują nadmierną pracę gruczołów łojowych (np. ekstrakt z łopianu, siarka, biotyna, pokrzywa, ekstrakt z melisy, szałwia)
    Wykazują działanie antyseptyczne i nie dopuszczają do nadmiernego namnażania się bakterii i drożdżaków (np. tymianek, szałwia, drzewo herbaciane, nagietek, lawenda, mięta pieprzowa, jałowiec),
  • wykazują działanie nawilżająco-łagodzące, aby nie odwodnić i nie podrażnić skóry głowy (pantenol, proteiny, aloes, mocznik)

Drugim ważnym kosmetykiem, niezbędnym przy pielęgnacji łojotokowej skóry głowy jest peeling skóry głowy. Łój nadmiernie produkowany przez gruczoły łojowe często gromadzi się w mieszkach włosowych, zatykając je. Czopy łojowe zalegające w mieszkach włosowych osłabiają cebulki włosów orz stwarzają dogodne warunki do rozwoju bakterii beztlenowych. Posiadacze przetłuszczającej się skóry głowy, często rezygnują ze stosowania wszelakich preparatów kondycjonujących – odżywek czy masek. Przez co włosy są często suche i zniszczone. Nie musimy rezygnować z odżywek oraz masek, należy je stosować zwłaszcza u osób, które chcą mieć dłuższe włosy. Pamiętajmy jednak, żeby kosmetyków tych nie nakładać na skórę głowy, jedynie na długości włosów poniżej ucha oraz aby ilość nakładanego kosmetyku nie była zbyt wielka. W pielęgnacji włosów u osób z przetłuszczającą się skórą głowy doskonale sprawdzą się maska oraz odżywka Daily Use Insight.

Powinniśmy wyeliminować jak najwięcej przyczyn wzmożonej aktywności gruczołów łojowych wprowadzić dietę bogatą w witaminy i nienasycone kwasy tłuszczowe, unikać żywności przetworzonej i uważanej za niezdrową, starać się żyć w harmonii, bez stresu oraz usunąć z pielęgnacji kosmetyki przesuszające skórę.

Czytaj dalej...

Jeżeli do tego dołożymy jeszcze nieprawidłową pielęgnację polegającą na używaniu agresywnych kosmetyków z alkoholem i odtłuszczającymi substancjami w składzie, to może to powodować łuszczenie się cery.

Czytaj dalej...

Warto wpisać do swojego stałego jadłospisu produkty bogate w cynk pieczywo pełnoziarniste, pomidory, kakao, otręby czy witaminy z grupy B jaja, orzechy, rośliny strączkowe , które wspomogą prace gruczołów łojowych i pomogą złagodzić różne schorzenia skórne.

Czytaj dalej...

Czerwone plamy na skórze rąk mogą wystąpić również po kontakcie z rękawiczkami jednorazowymi niektóre osoby reagują w ten sposób na lateks, inne nawet na talk wsypywany do środka w celu łatwego zakładania rękawic na ręce.

Czytaj dalej...