Przewlekła choroba skóry - Wyprysk - Przyczyny, Objawy i Skuteczne Metody Leczenia
Co zrobić, by zmniejszyć ryzyko zachorowania na wyprysk pieniążkowaty?
Nie istnieją metody zapobiegania tej chorobie.
Zobacz także
Wyprysk potnicowy Charakterystycznym objawem wyprysku potnicowego jest świąd i symetrycznie, głęboko osadzone pęcherzyki zajmujące skórę dłoni i podeszew stóp. Typowym umiejscowieniem zmian skórnych są boczne powierzchnie drugiego i piątego palca ręki. Na stopach wyprysk potnicowy obejmuje częściej łuk stopy niż palce.
Wybrane treści dla Ciebie
Wyprysk potnicowy Charakterystycznym objawem wyprysku potnicowego jest świąd i symetrycznie, głęboko osadzone pęcherzyki zajmujące skórę dłoni i podeszew stóp. Typowym umiejscowieniem zmian skórnych są boczne powierzchnie drugiego i piątego palca ręki. Na stopach wyprysk potnicowy obejmuje częściej łuk stopy niż palce.
Ochrona przed słońcem w pytaniach i odpowiedziach Co to jest promieniowanie ultrafioletowe? Jaki chronić skórę przed słońcem? Co to jest SPF?
Przyłuszczyca plackowata Bez wątpienia przyłuszczyca jest najbardziej niejasną chorobą w dermatologii. Jedyną pewną cechą tej choroby jest brak związku z łuszczycą. Niektórzy lekarze uważają przyłuszczycę plackowatą za jedną jednostkę chorobową, która jest prekursorem ziarniniaka grzybiastego (jednej z form chłoniaka skóry).
Fotoalergie (fotouczulenia) – objawy, przyczyny, diagnoza i leczenie Fotoalergie, znane również jako fotouczulenia, to reakcje skórne wywołane ekspozycją na promieniowanie słoneczne, w szczególności promieniowanie ultrafioletowe (UVA). Objawy mogą wystąpić natychmiast lub z opóźnieniem po kontakcie ze słońcem. Najczęściej są spowodowane lekami lub kosmetykami. W artykule omówimy objawy, diagnozowanie oraz skuteczne metody leczenia fotoalergii.
Co robić, aby uniknąć zachorowania?
Ponieważ wyprysk zawodowy często powodują alergeny występujące w miejscu pracy czy podczas prac domowych, warto się zabezpieczać przed kontaktem z nimi za pomocą np. rękawiczek czy odzieży ochronnej.
Zobacz także
Alergia na chrom Chrom należy do najważniejszych alergenów kontaktowych. Wyprysk wywołany przez ten metal przebiega bardzo ciężko i zwykle trwa długo, nierzadko nawet dziesiątki lat.
Alergia na kobalt Kobalt należy do najczęstszych alergenów kontaktowych, przy czym uczula on różne grupy osób, w tym zarówno dzieci, jak i robotników z wypryskiem zawodowym.
Alergia na nikiel Najczęściej uczula nikiel znajdujący się w biżuterii, guzikach jeansów, sprzączkach pasków, a niekiedy również nożycach, sztućcach i innych wyrobach metalowych.
Alergeny kontaktowe Do najczęstszych alergenów kontaktowych w Polsce należą nikiel i chrom. Coraz częstsze jest też uczulenie na perfumy i aminy aromatyczne.
Wybrane treści dla Ciebie
Testy skórne Testy skórne to najważniejsze badanie wykorzystywane w diagnostyce alergii. Pozwalają one na proste, szybkie i bezpieczne potwierdzenie uczulenia na różne alergeny.
Próba prowokacyjna z alergenem Próba wykonywana jest w celu stwierdzenia, czy dana osoba jest uczulona na konkretny alergen. Badanie wykonuje się stosunkowo rzadko. Zwykle wtedy, gdy innymi metodami nie udało się potwierdzić nadreaktywności oskrzeli i (lub) uczulenia na konkretny alergen, a wynik badania ma znaczenie dla rozpoznania choroby.

Co robić w razie wystąpienia objawów?
Natychmiast przerwij kontakt z substancją, którą podejrzewasz o wywołanie zmian – np. przemyj ręce po kontakcie z substancjami, które powodują objawy. W razie nasilonego świądu skóry możesz zażyć tabletkę leku przeciwhistaminowego (niektóre dostępne są bez recepty).
Wyprysk kontaktowy rozpoznaje się na podstawie charakterystycznego obrazu zmian skórnych oraz ustalenia związku pomiędzy ich pojawianiem się a np. pracą zawodową.
Wyprysk kontaktowy może przypominać wyprysk atopowy (atopowe zapalenie skóry) i inne mylone z nim choroby skóry. Najważniejszym badaniem w rozpoznaniu wyprysku kontaktowego są tzw. testy płatkowe. Polegają one na nałożeniu na skórę pleców małych krążków bibułek nasączonych różnymi substancjami wywołujących wyprysk kontaktowy (zawartymi w np. kosmetykach, gumie, metalach, lekach, tworzywach sztucznych). Pojawienie się pod ich wpływem zaczerwienienia, grudek czy pęcherzyków może oznaczać uczulenia na którą z tych substancji.
Najważniejsze jednostki chorobowe [ edytuj | edytuj kod ]
Spośród licznej grupy dermatoz warto wyróżnić:
- oparzenia – są skutkiem działania na skórę zbyt wysokich temperatur. Występują oparzenia:
- stopnia I – zaczerwieniona skóra
- stopnia II – pęcherze na skórze, a w konsekwencji złuszczanie się naskórka
- stopnia III – martwica uszkodzonej części, może się zregenerować, pozostają blizny
- stopnia IV – martwica skóry i tkanek znajdujących się pod nią, najczęściej prowadzi do śmierci
- stopnia I – małe uszkodzenie, które po paru dniach zanika
- stopnia II – część komórek ulega martwicy, ale po dłuższym czasie skóra się regeneruje
- stopnia III – głębokie odmrożenie, utrata uszkodzonych tkanek, gojenie się trwa długo - najczęściej kilka miesięcy
Nowe możliwości w leczeniu łuszczycy, atopowego zapalenia skóry i egzemy
Czy to znaczy, że terapie łuszczycy, atopowego zapalenia skóry i innych przewlekłych chorób skóry zawsze będą skazane na niepowodzenie? Pacjenci po chwilowej remisji będą już nieustannie zmagać się z nawrotami objawów, które przenosić się będą do coraz to nowych obszarów skóry, paznokci, stawów?
Już od kilku lat na to pytanie możemy odpowiedzieć: Zdecydowanie nie! Pod warunkiem, że odwrócimy tradycyjny schemat postępowania medycznego i zamiast leczenia objawowego przewlekłych chorób skóry, wdrożymy leczenie przyczynowe.
Personalizowana, funkcjonalna medycyna stylu życia, w odróżnieniu od farmakologicznego, czy biologicznego leczenia łuszczycy, koncentruje się na leczeniu przyczyn choroby, a nie tylko na łagodzeniu objawów. Ponieważ u podłoża wszystkich tych chorób leży przewlekły stan zapalny.
Każdy, kto cierpi na łuszczycę, atopowe zapalenie skóry AZS lub egzemę, lub ma w rodzinie, kogoś, kto zmaga się z tą chorobą, wie jak trudna jest walka o zdrową skórę, bez ognisk zapalnych, rybiej łuski i uporczywego świądu. Dlatego nie warto zwlekać. Już dziś skontaktuj się z nami i dowiedz się jak możemy Ci pomóc.
Przyczynowe leczenie łuszczycy i atopowego zapalenia skóry (AZS) – terapia wieloczynnikowa
Przyczynowe leczenie łuszczycy i atopowego zapalenia skóry (AZS) zapewnia nam personalizowana, funkcjonalna medycyna stylu życia. Przede wszystkim to zupełnie nowe wieloczynnikowe podejście, które powstało dzięki połączeniu zaawansowanych badań naukowych i najnowocześniejszych technologii medycyny konwencjonalnej z tysiącletnimi doświadczeniami medycyny naturalnej.
Wieloczynnikowa, holistyczna terapia, oparta na personalizacji wykorzystuje zjawisko synergii. Dzięki temu uzyskujemy efekty terapeutyczne niedostępne dla innych metod leczenia.