Reakcja alergiczna na krem do twarzy - Przyczyny, Objawy i Sposoby Leczenia
Uczulenie na twarzy niemowlaka
Typowa alergia na twarzy u niemowlaka najczęściej ma charakter pokarmowy. Uczulające są różnego typu białka znajdujące się w mleku – rzadziej matczynym, częściej krowim (dlatego tego drugiego nie należy podawać dzieciom), a także jajkach, niektórych warzywach i owocach (np. jabłkach czy pomidorach). Problemem mogą się również okazać szczepionki, w składzie których znajdują się białka jaj kurzych. Typowe objawy pokarmowego uczulenia na twarzy u dziecka, to:
- wysypka, krostki, grudki,
- rumień wokół ust, niekiedy przechodzący w obrzęk naczynioruchowy.
Dodatkowo drażniące działanie mogą mieć kosmetyki stosowane do kąpieli i pielęgnacji skóry dziecka, dlatego szczególną uwagę należy zwracać na skład używanych preparatów, które powinny być hipoalergiczne i przystosowane do wieku malucha.
Należy pamiętać, że wysypka na twarzy niemowlaka (kaszka) bynajmniej nie musi być reakcją alergiczną. Typowymi zjawiskami u dzieci w pierwszych miesiącach życia są:
- rumień toksyczny – występuje u noworodków i prawdopodobnie jest reakcją organizmu na przejście z ciepłego, wilgotnego środowiska łona matki do suchych warunków zewnętrznych. Typowym objawem są plamy rumieniowe,
- potówki, które są efektem przegrzewania dziecka, objawiające się w postaci niezapalnych pęcherzyków i grudek,
- trądzik niemowlęcy, powodowany niedojrzałością gruczołów łojowych dziecka oraz obecnością hormonów matki, będących pozostałością po życiu płodowym. W obrazie klinicznym dominują zaskórniki, mogą się też pojawić grudki, krostki i cysty.
Uczulenie na kosmetyki u dzieci
Układ immunologiczny najmłodszych nie jest jeszcze w pełni dojrzały, przez co jest bardziej podatne na różnego rodzaju alergie niż system odpornościowy dorosłych. Skórne problemy po zastosowaniu kosmetyków dotyczą przede wszystkim dzieci w wieku noworodkowym i niemowlęcym. Takie problemy mają też skłonność do samą wycofywania się.
Czynnikami, które mają wpływ na rozwój u noworodków są też:
- cieńsza powłoka skórna,
- powierzchniowo usytuowane naczynia krwionośne.
Chcąc więc zabezpieczyć swoje dziecko przed tego typu problemami, najlepiej stawiać na preparaty dostosowane do ich wieku oraz te o tzw. krótkim składzie, czyli takie, które mają jak najmniej substancji w swoim składzie.
Uczulenie może wystąpić np. po kąpieli, po zastosowaniu balsamu czy kremu nawilżającego. Dlatego należy zachować szczególną ostrożność.
Stosuje się u dorosłych i młodzieży w wieku 12 lat i powyżej w celu złagodzenia objawów kataru siennego (katar, zatkany nos, kichanie, świąd oraz zaczerwienione i łzawiące oczy) oraz innych postaci alergicznego zapalenia błony śluzowej nosa i alergicznego zapalenia spojówek (obrzęk, świąd, zaczerwienione i łzawiące oczy). Lek może być również stosowany do leczenia swędzących wysypek skórnych (bąble lub pokrzywka). Bilastyna hamuje powstawanie bąbli oraz zaczerwienienia skóry przez 24 godziny po przyjęciu pojedynczej dawki, dzięki czemu poprawia się jakość snu i jakość życia
ALLERTEC® EFFECT. Skład i postać: Każda tabletka zawiera 20 mg bilastyny. Wskazanie: Objawowe leczenie sezonowego i całorocznego alergicznego zapalenia błony śluzowej nosa i spojówek oraz pokrzywki. Allertec Effect jest wskazany do stosowania u dorosłych i młodzieży (w wieku 12 lat i powyżej). Podmiot odpowiedzialny: Zakłady Farmaceutyczne POLPHARMA S.A. ChPL: 03.08.2022 r
To jest lek. Dla bezpieczeństwa stosuj go zgodnie z ulotką dołączoną do opakowania. Nie przekraczaj maksymalnej dawki leku. W przypadku wątpliwości skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.
Uczulenie na kosmetyki na twarzy
Uczulenie na twarzy po kremie, balsamie, maseczce czy nawet zwykłym mydle spowodowane jest zazwyczaj obecnością w tego typu kosmetykach różnych konserwantów. Z badań przeprowadzonych wśród pacjentów Instytutu Medycyny Pracy w Łodzi wynika, że najczęściej drażniące działanie mają takie substancje, jak:
- timerosal – silnie toksyczna sól sodowa kwasu etylortęciosalicylowego, stosowana do konserwowania niektórych kosmetyków i leków, zwłaszcza starszego typu,
- formaldehyd - gaz, który w postaci wodnego roztworu znany jest powszechnie jako formalina,
- euksyl K 400 – związek zawierający dwa składniki: metylodibromo glutaronitryl (MDGN) i 2-fenoksyetanol, wprowadzony do produkcji jako mniej uczulająca alternatywa dla środków starszego typu, ale także wywołujący niepożądane reakcje,
- katon CG - mieszanina związków chemicznych zwanych 2-izotiazolinonami.
Do tego należy dodać inne konserwanty, a także barwniki. Z uwagi na dowiedzione właściwości uczulające, wiele z nich dopuszczonych jest do stosowania jedynie w kosmetykach przeznaczonych do spłukiwania, czyli np. mydłach i płynach do kąpieli.
Specjaliści podkreślają, że w ostatnich dziesięcioleciach zjawisko alergii na tego typu produkty nabiera na sile. Co zatem robić, by dbać o wygląd i kondycję skóry, a jednocześnie nie narażać jej na podrażnienia? Obserwując objawy uczulenia na krem do twarzy i inne kosmetyki (zaczerwienienie, wypryski, świąd), należy przeanalizować skład używanych preparatów i odstawić profilaktycznie te, które mogą zawierać drażniące substancje. Niekiedy dobranie właściwego kosmetyku wymaga działania metodą prób i błędów, warto też skonsultować się z dermatologiem lub kosmetologiem.
Alergia na kosmetyki: przyczyny
Alergia na kosmetyki występuje, gdy na skórze, na skutek działania alergenów, pojawiają się zmiany. Niekiedy, z powodu powszechności stosowania kosmetyków, nawet słabe alergeny mogą uczulać. To, czy i w jakim stopniu wystąpi alergia na kosmetyki, zależy od wielu czynników, przede wszystkim od częstotliwości i czasu ich używania, stanu skóry i miejsca, na które kosmetyk został zaaplikowany.
Najbardziej narażone na alergię na kosmetyki są miejsca nieosłonięte, a więc twarz (szczególnie czoło), szyja, powieki. Natomiast najbardziej odporna na nią jest skóra głowy. Alergię na skórę sprowadzają kosmetyki, które na nią aplikujemy i pozostawiamy na dłużej, a więc perfumy, kremy, balsamy. Silnie alergizujące są również farby do włosów i środki do trwałej ondulacji. Mniej alergizujące są preparaty, które mają krótszy kontakt ze skórą – szampony, odżywki, peelingi.
