Jak Rozjaśnić Włosy w Domu - Poradnik Korzystania z Rozjaśniacza

Jak rozjaśnić bardzo ciemne włosy?

Warto pamiętać, że stopień trudności rozjaśniania jest zależny od tego, z jakim kolorem zaczynamy. Oczywiście najłatwiejsze do uzyskania będzie przejście z ciemnego blondu lub jasnego brązu nawet do platyny. Sprawa jednak komplikuje się, gdy nasze włosy są ciemnobrązowe, a nawet wpadające w czerń. Już na samym wstępie należy sobie uświadomić, że nie wystarczy nam zaledwie jedna sesja z rozjaśniaczem, szczególnie gdy dążymy do bardzo chłodnego i jasnego blondu.

W żadnym wypadku nie należy przesadzać z czasem, podczas którego pozostawiamy rozjaśniacz na włosach. Zamiast tego, by faktycznie przejść od czarnych włosów do blondu, lepiej przeprowadzić kilka kuracji rozjaśniających, oczywiście w określonym odstępie czasowym. To zagwarantuje lepszą skuteczność, a przede wszystkim nie będziemy tak intensywnie ingerować w budowę włosa i tym samym narażać się na to, że kosmyki zostaną doszczętnie zniszczone.

Jak działa rozjaśniacz do włosów?

Na samym wstępie warto uświadomić sobie, na czym konkretnie polega proces rozjaśniania i dlaczego w związku z tym trzeba się do niego należycie przygotować. Budowa włosa w dużej mierze przypomina szyszkę – do jego kory, w różnym stopniu odchylenia, przylegają łuski. Im bardziej są one spójne z korą, tym włosy są gładsze i bardziej lśniące. Wraz z zastosowaniem rozjaśniacza łuski zostają znacznie rozchylone, żeby możliwe było wymycie naturalnego pigmentu. Innymi słowy: delikatna bariera ochronna włosów zostaje naruszona, tak by składniki aktywne zawarte w rozjaśniaczu mogły wniknąć do środka i zniszczyć barwnik.

Właśnie dlatego po nałożeniu roztworu rozjaśniającego możemy zauważyć, że włosy początkowo robią się pomarańczowe i czerwone, a dopiero później przechodzą w odcień blondu (oczywiście wszystko zależy od tego, od jakiego koloru wyjściowego zaczynamy). Te zmiany tonów wynikają z faktu, że stopniowo usuwane są pigmenty tkwiące w naszych włosach.

Wobec tego każde rozjaśnianie, nawet ostrożne i opierające się jedynie na delikatnej zmianie odcienia, to dla włosów duże obciążenie. Należy zatem zastosować skuteczną pielęgnację, i to zarówno przed zabiegiem, jak i po nim – w ten sposób będziemy w stanie możliwie jak najbardziej ograniczyć zniszczenie kosmyków i zachować ich ładny wygląd.

Jak rozjaśnić włosy w domu farbą?

Farba do blondów nie zapewni tak dużej zmiany kolorów jak rozjaśniacz, ale jest doskonałym rozwiązaniem dla osób, które chcą zyskać odcień o kilka tonów jaśniejszy bądź zmienić tonację włosów, np. ochłodzić ją.

Jak rozjaśnić włosy bez rozjaśniacza? Zasada jest podobna. Należy wymieszać krem koloryzujący z utleniaczem (dwa produkty w zestawie), a po upływie wskazanego czasu i dokładnym spłukaniu – umyć głowę szamponem przed nałożeniem odżywki. Warto też wcześniej wykonać test uczuleniowy aplikując odrobinę kremu koloryzującego na skórę np. w zgięciu łokcia, za uchem lub tuż pod linią włosów na szyi, aby mieć pewność, że farba cię nie uczuli.

Zawsze dokładnie przestrzegaj zasad farbowania włosów zawartych w instrukcji od producenta. Wiele niepożądanych efektów bierze się stąd, że je zaniedbujemy.

Znaczenie pielęgnacji włosów rozjaśnianych

Po zabiegu rozjaśniania kluczową rolę odgrywa odpowiednia rutyna pielęgnacyjna. Chcąc zachować uzyskany efekt, włosy wymagają odpowiedniej troski. Fryzjer powinien polecić klientce / klientowi szampon i odżywkę do włosów rozjaśnianych, a także preparat ochronny zawierający filtry UV.

Na jakiś czas warto ograniczyć korzystanie z takich urządzeń jak suszarka, lokówka czy prostownica. Z pewnością zdrowe dla włosów może się okazać rzadsze ich mycie, a także unikanie silikonów blokujących łuskę włosa (nie mylić z tymi „bezpiecznymi”, np. amodimethicone, dimethicone, PEG-silikony, cyclomethicone).

Należy pamiętać, że głównym zadaniem w pielęgnacji włosów rozjaśnianych jest nawilżanie. Warto zapewnić włosom kompleksową pielęgnację opartą na profesjonalnych produktach, które zawierają humektanty.

Rozjaśnianie włosów – czas ma znaczenie

Wracając do tematu rozjaśniacza. Przygotowany preparat rozjaśniający należy nałożyć w jak najkrótszym czasie – żeby włosy były równomiernie rozjaśnione na całej ich długości. Czas trwania reakcji zależy od temperatury – im cieplej tym działa szybciej. Nie bez znaczenia jest też grubość oraz kondycja włosów, a także stężenie oksydantu dodanego do rozjaśniacza – im niższe tym preparat działa wolniej. Po nałożeniu mieszanki na włosy należy kontrolować czas oraz przebieg rozjaśniania. Jeśli preparat wyschnie na włosach – przestaje działać. Maksymalny czas to 50 min. Procesowi towarzyszy wydzielanie ciepła.

Pierwszym i częstym błędem jest nierównomierne rozjaśnienie włosów. Może to być spowodowane kilkoma czynnikami: źle przygotowaną mieszaniną, niewystarczającą ilością preparatu naniesionego na włosy, zbyt dużymi podziałami (separacjami) porostu lub złym nałożeniem rozjaśniacza.

Drugim niemniej rzadkim błędem jest zbyt jasny kolor. Może to wynikać z błędnie określonego poziomu kolorystycznego, źle dobranego preparatu, zbyt wysokiego stężenia oksydantu lub zbyt długiego czasu działania rozjaśniacza.

Trzecim dość popularnym błędem są różnice koloru między nasadą, długością i końcówkami. Spowodowane może to być nieprawidłową kolejnością nakładania mieszanki rozjaśniającej lub źle dobranym rozjaśniaczem lub oksydantem.

Ostatnim często spotykanym błędem jest zniszczenie włosów. Może to wynikać ze zbyt wysokiego stężenia oksydantu, zbyt długiego czasu działania rozjaśniacza na włosach lub mieszanina została nałożona na włosy, które już przed zabiegiem były w słabej kondycji.

Właśnie dlatego po nałożeniu roztworu rozjaśniającego możemy zauważyć, że włosy początkowo robią się pomarańczowe i czerwone, a dopiero później przechodzą w odcień blondu oczywiście wszystko zależy od tego, od jakiego koloru wyjściowego zaczynamy.

Czytaj dalej...

Warto też skorzystać z możliwości wirtualnego doboru koloru włosów dzięki aplikacji Virtual Try On możesz przymierzyć włosy w dowolnym odcieniu na ekranie komputera bądź smartfona na żywo bądź na zdjęciu.

Czytaj dalej...

Jak naturalnie rozjaśnić włosy w domowych warunkach - jeśli zadajecie sobie to pytanie, koniecznie sprawdźcie nasze niezawodne sposoby, za które nie zapłacicie więcej niż 1 zł za jeden zabieg rozjaśniający włosy.

Czytaj dalej...

witaminy C jest niezbędna do syntezy kolagenu, czyli białka, które wchodzi nie tylko w skład skóry, ale też buduje strukturę włosów, jest też silnym antyoksydantem, który chroni kolagen przed uszkodzeniami związanymi z aktywnością wolnych rodników;.

Czytaj dalej...