Jak Rozjaśnić Włosy w Domu - Poradnik Korzystania z Rozjaśniacza

Czego będziesz potrzebować, farbując włosy w domu?

Zanim przejdziemy do rozjaśniania, należy zgromadzić wszystkie niezbędne akcesoria, żeby mieć je zawsze pod ręką. Przygotowana mieszanka powinna zostać jak najszybciej nałożona na włosy, wobec czego nie będziemy mieć później czasu, by szukać poszczególnych rzeczy. Podczas farbowania warto również poprosić o pomoc drugą osobę. W ten sposób będziemy mieli pewność, że wszystkie kosmyki zostały dokładnie pokryte farbą.

Do rozjaśniania będziesz potrzebować:

  • pędzelka – posłuży on do aplikacji produktu bezpośrednio na włosy,
  • miseczki ze szkła lub tworzywa sztucznego (należy unikać metalowych) – to w niej przygotujesz rozjaśniacz,
  • rękawiczek ochronnych – najlepiej lateksowych, a w przypadku uczulenia na ten materiał możesz wybrać tworzywo sztuczne,
  • spinek i grzebienia – dzięki nim sprawnie podzielisz włosy na partie,
  • starych ubrań oraz ręcznika – jeśli odrobina rozjaśniacza przedostanie się na odzież, nie będzie nam szkoda jej wyrzucić. Dodatkowo warto zarzucić na ramiona ręcznik lub zabezpieczyć nim posadzkę, by produkt nie miał kontaktu z podłogą, co mogłoby spowodować trudne do usunięcia plamy,
  • wazeliny lub tłustego kremu – zabezpiecz nim skórę wokół włosów, by w razie konieczności łatwo pozbyć się pozostałości farby,
  • szamponu – najlepiej takiego, który przywraca naturalne pH i skutecznie oczyszcza.

Czy rozjaśnianie może niszczyć włosy?

Aby doszło do zmiany koloru włosów, do pigmentu musi być dodany utleniacz (mieszankę robisz tuż przed zabiegiem farbowania). Im jaśniejszy blond, tym wyższe stężenie wody utlenionej, która wchodzi w reakcję z naturalnym pigmentem włosów, prowadząc do jego odbarwienia.

Dlatego szczególnie stosowanie tzw. rozjaśniaczy (a więc preparatów pozbawionych substancji barwiących, których celem jest „wybicie” z włosów jego naturalnych pigmentów) będzie mieć negatywny wpływ na kondycję włosów, prowadząc do ich przesuszenia czy nawet uszkodzenia ich struktury przy nieumiejętnym lub zbyt częstym stosowaniu. Włosy mogą stać się łamliwe i kruche, co najczęściej bywa obserwowane jako ich nadmierne wypadanie po rozjaśnianiu.

Dlatego tak ważna jest odpowiednia pielęgnacja włosów rozjaśnianych, a samego zabiegu nie powinno się powtarzać zbyt często – intensywne rozjaśnianie niszczy włosy. Najtrudniejsze jest rozjaśnianie czarnych włosów i proces ten może wymagać wcześniejszego zastosowania dekoloryzatora, który dosłownie „wypłukuje” barwnik z łodygi włosów – zabieg ten najlepiej wykonać u profesjonalisty.

Zasady przygotowania preparatów rozjaśniających

Preparat rozjaśniający miesza się z oksydantem zgodnie z instrukcją producenta. Ilość składników potrzebnych do stworzenia mieszanki zależy od długości (oraz rodzaju) włosów. Składniki ważone są w gramach na wadze fryzjerskiej. Można też odmierzać w mililitrach w menzurce lub nakładać miarkami. Z reguły jedną porcję rozjaśniacza łączy się z dwiema porcjami oksydantu. Rozjaśniacz należy dokładnie wymieszać z oksydantem, aż do uzyskania jednolitej konsystencji (bez grudek) i od razu nakładać na włosy.

Farba rozjaśniająca działa nieco inaczej niż rozjaśniacz. Swoje właściwości rozjaśniające utrzymuje przez pierwsze 20 min. od nałożenia. Drugi etap polega na wprowadzeniu w strukturę włosa sztucznych pigmentów. Dłuższe przetrzymanie preparatu na włosach nie sprawi, że będą one bardziej rozjaśnione. Rozjaśniacz natomiast działa w zupełnie inny sposób. Po rozprowadzeniu na włosach zachowuje właściwości rozjaśniające przez bardzo długi czas. Należy także pamiętać, że „farba farby nie rozjaśnia„. Oznacza to, że za pomocą farby nie można wybić ciemniejszego, sztucznego pigmentu z włosa.

Rozjaśnianie włosów cytryną

Sok z cytryny pozytywnie wpływa na kondycję całych włosów - nadaje im zdrowego blasku, wyraźnie wzmacnia i poprawia ich wzrost. W dodatku doskonale dotlenia skórę głowy, a nawet pozwala pozbyć się łupieżu. Co najważniejsze, pomaga naturalnie rozjaśnić włosy. To bardzo skuteczna metoda, która jednorazowo kosztuje nas tyle, co zakup jednej cytryny. Aby zobaczyć efekty, trzeba się uzbroić w cierpliwość. Rozjaśnienie włosów cytryną będzie widoczne dopiero po około miesiącu stosowania raz lub dwa razy w tygodniu.

Sok z cytryny można aplikować na suche lub wilgotne włosy, a następnie trzeba pozostawić je do wyschnięcia. Gdy suche już włosy będą zbyt sztywne, wystarczy je przeczesać lub umyć pasma delikatnym szamponem. Najlepsze efekty osiągniemy wtedy, gdy każdorazowo po rozjaśnianiu włosów cytryną wystawimy je na działanie słońca.

Właśnie dlatego po nałożeniu roztworu rozjaśniającego możemy zauważyć, że włosy początkowo robią się pomarańczowe i czerwone, a dopiero później przechodzą w odcień blondu oczywiście wszystko zależy od tego, od jakiego koloru wyjściowego zaczynamy.

Czytaj dalej...

Należy zatem zastosować skuteczną pielęgnację, i to zarówno przed zabiegiem, jak i po nim w ten sposób będziemy w stanie możliwie jak najbardziej ograniczyć zniszczenie kosmyków i zachować ich ładny wygląd.

Czytaj dalej...

Warto wiedzieć, co oznaczają poszczególne kolory zaszyfrowane w numerach widocznych na opakowaniu pierwsza cyfra to numer bazowy, po kropce lub przecinku znajdziesz informacje o odcieniach i tonacjach to ułatwi wybór koloru, dzięki czemu samodzielne rozjaśnianie włosów zakończy się sukcesem.

Czytaj dalej...

Ostatecznie, decyzja o wyborze odpowiedniego środka do rozjaśniania włosów powinna być oparta na indywidualnych potrzebach i preferencjach, dlatego warto udać się do fryzjera i skorzystać z jego profesjonalnej porady.

Czytaj dalej...