Rozjaśnianie włosów płukanką - Naturalny sposób na piękny i promienny kolor
Rozjaśnianie włosów - domowe sposoby i profesjonalne metody rozjaśniania włosów
Rozjaśnianie włosów pozwala zmienić ich odcień o kilka tonów. Do najpopularniejszych domowych sposobów na zmianę koloru kosmyków należą: płukanka rumiankowa, sok z cytryny oraz woda utleniona. Kolor włosów można rozjaśnić stosując również specjalne kosmetyki lub korzystając z zabiegu fryzjerskiego, np. malowania na włosach.
Rozjaśnianie włosów w domu, np. wodą utlenioną, cytryną, rumiankiem czy cynamonem, to bezpieczniejszy sposób na zmianę odcienia kosmyków, w porównaniu z chemicznymi rozjaśniaczami czy zabiegiem fryzjerskim. Przed zastosowaniem domowych sposobów należy jednak wykonać test uczuleniowy, a także nie przesadzać z intensywnością kuracji, gdyż może ona prowadzić do nadmiernego przesuszania się włosów.
Jak rozjaśnić włosy rumiankiem?
I czy to naprawdę działa? Na forach internetowych oraz na grupach dotyczących włosingu, to właśnie rozjaśnianie włosów rumiankiem jest najpopularniejszym sposobem na wykorzystanie tej rośliny. Czy rumianek jest naturalną i bezpieczną alternatywą dla chemicznych farb?
Jeśli oczekujesz, że rumianek rozjaśni ciemne włosy albo przyniesie natychmiastowy, spektakularny efekt, lepiej udaj się do drogerii. Rumianek owszem rozjaśnia włosy, ale powoli. I działa na włosy już jasne. Płukanka z rumianku nie rozjaśni włosów czarnych czy w kolorze ciemnego brązu. To zdecydowanie ciekawa alternatywa dla blondynek.
Regularnie stosowany, rumianek rozjaśnia włosy i nadaje im złotych refleksów. Dla lepszego efektu, płukanie włosów rumiankiem warto wykonywać po każdym myciu włosów. Taką płukankę wykonuje się z koszyczków rośliny, czyli z kwiatków. Przepis jest niezwykle prosty.
Rozjaśnianie włosów rumiankiem – przepis
Do przygotowania płukanki z rumianku potrzebujesz kwiatów rumianku albo torebek herbaty, wody, kubka i opcjonalnie miodu.
- Zalej 2 torebki herbaty rumiankowej 500 ml wrzątku. Dodaj łyżeczkę miodu dla jeszcze lepszego efektu (miód również rozjaśnia włosy, inną alternatywą jest sok z cytryny).
- Poczekaj, aż płukanka ostygnie.
- Umyte, lekko wilgotne włosy spłucz na sam koniec zaparzonym rumiankiem.
- Nie spłukuj ponownie włosów.
Idziemy na łąkę
Do rozjaśniania włosów można też używać kwiatów zebranych samodzielnie. Przed przygotowaniem naparu musisz jednak ususzyć kwiaty, np. na słońcu. Zbieraj już rozkwitnięte koszyczki rumianki.
Postępowanie jest podobne. Zalej wrzątkiem 4 łyżki suszu z rumianku i zaparz. Potem ostudź, a przygotowaną miksturą płucz włosy.
Największe błędy przy rozjaśnianiu włosów
Prawidłowe użycie rozjaśniacza nie jest łatwe i może się skończyć całkowitym zniszczeniem włosów lub otrzymaniem zupełnie innego koloru, niż oczekiwaliśmy. Przygotowałyśmy dla was listę najczęstszych błędów przy rozjaśnianiu włosów, których powinniśmy unikać!
Zbyt częste rozjaśnianie
Zbyt często rozjaśnianie włosów może prowadzić do ich całkowitego zniszczenia. W tym przypadku kosmyki będą się kruszyć, łamach, będą maksymalnie przesuszona i matowe. Najlepiej nie rozjaśniać włosów częściej niż raz na trzy miesiące, a odstępy półroczne byłyby idealne dla naszych włosów. Pamiętajcie, że każde rozjaśnianie uszkadza strukturę włosa!
Zobacz także
Dodatkowo pod żadnym pozorem nie należy wykonywać jednego rozjaśniania po drugim, gdyż może dojść do spalenia włosów. Takie spalone włosy dosłownie będą odrywać się przy najdelikatniejszych pociągnięciu.
Zły produkt do rozjaśniania
Wybór odpowiedniego produktu do rozjaśniania nie jest łatwy. Najlepiej oczywiście sprawdziłyby się produkty profesjonalne, jednak wymagają one umiejętności i wiedzy na temat tego typu kosmetyków. Mamy do wyboru 4 stężenia oksydantu:
- 3% - delikatne rozjaśnienie o 1-2 tony, nie zadziała na bardzo ciemne włosy
- 6% – rozjaśnienie o 2-3 tony,
- 9% – rozjaśnienie o 3-4 tony, może podrażnić skórę głowy i negatywnie wpłynąć na kondycję włosów,
- 12% – rozjaśnienie o 4-7 tonów, bardzo niszczy włosy.
Jeśli stawiamy na rozjaśniacz z drogerii, wybierzmy taki, który rozjaśni włosy o maksymalnie 2-3 tony. Stopniowe rozjaśnianie mniej zniszczy włosy oraz da nam większą kontrolę koloru.
Nieprawidłowe użycie rozjaśniacza
Najważniejsze jest to, aby nie przetrzymywać rozjaśniacza dłużej, niż jest to wskazane na opakowaniu. Pamiętajmy, że kosmetyk powinniśmy nakładać dość szybko, gdyż pierwsze pasma, na które nałożyłyśmy produkt, mogą się spalić zanik zakończymy aplikacje! Z drugiej strony istotna jest precyzja, żeby uniknąć plam. Warto poprosić kogo o pomoc przy aplikacji rozjaśniacza lub wybrać produkt stopniowo rozjaśniający włosy.
Rozjaśnianie włosów - na czym polega?
Rozjaśnianie to kuracja, która ma na celu pozbawienie kosmyków ich naturalnego pigmentu, przez co stają się jaśniejsze o jeden bądź kilka tonów. Zabieg można wykonać na wiele sposobów - od domowych za pomocą np. wody utlenionej, soku z cytryny czy rumianku, po malowanie włosów, chemiczne rozjaśniacze czy zabieg fryzjerski. Rozjaśnianie włosów w domu sprawdza się, gdy planuje się zmianę odcienia kosmyków o ton lub dwa. W przypadku bardziej radykalnych zmian, np. przejścia z brązu na blond, zabieg rozjaśniania najlepiej powierzyć specjaliście w salonie fryzjerskim lub kolorystce od malowania włosów.
Rozjaśnianie ciemnych włosów domowymi sposobami może być nieskuteczne bądź zapewniać ledwie widoczny efekt, dlatego naturalne metody najlepiej sprawdzają się na włosach w odcieniach ciemnego lub jasnego blondu.
· Rozjaśnianie włosów wodą utlenioną
· Rozjaśnianie włosów cytryną
Cytryna zawiera w sobie witaminę C, która stanowi najczęstszy składnik kosmetyków zmniejszających przebarwienia i wyrównujących koloryt skóry. Kwas askorbinowy można wykorzystać, nie tylko jako rozjaśniacz cery, ale i włosów. Do przygotowania domowego kosmetyku rozjaśniającego wystarczy 10 pastylek witaminy C rozdrobnić na proszek i wymieszać z odrobiną wody, a następnie wetrzeć w kosmyki. Rozjaśnianie włosów cytryną będzie efektywniejsze, gdy wystawi się czuprynę na działanie słońca przez przynajmniej 30 minut.
· Rozjaśnianie włosów rumiankiem
Rumiankowa kąpiel rozjaśniająca do włosów to popularny sposób na zmianę odcienia kosmyków o 1 ton już po pierwszej kuracji. Istotą zabiegu jest wystawienie kosmyków na działanie promieni słonecznych (ok. 2 godziny), które wspomagają efekt kuracji. Aby przygotować ziołową płukankę, wystarczy zaparzyć 2-3 torebki rumianku. Ostudzonym naparem należy opłukać włosy i pozwolić im naturalnie wyschnąć na słońcu.
