Jak Rozjaśnić Włosy Wodą Utlenioną - Poradnik i Wskazówki
Jak działa rozjaśniacz do włosów?
Na samym wstępie warto uświadomić sobie, na czym konkretnie polega proces rozjaśniania i dlaczego w związku z tym trzeba się do niego należycie przygotować. Budowa włosa w dużej mierze przypomina szyszkę – do jego kory, w różnym stopniu odchylenia, przylegają łuski. Im bardziej są one spójne z korą, tym włosy są gładsze i bardziej lśniące. Wraz z zastosowaniem rozjaśniacza łuski zostają znacznie rozchylone, żeby możliwe było wymycie naturalnego pigmentu. Innymi słowy: delikatna bariera ochronna włosów zostaje naruszona, tak by składniki aktywne zawarte w rozjaśniaczu mogły wniknąć do środka i zniszczyć barwnik.
Właśnie dlatego po nałożeniu roztworu rozjaśniającego możemy zauważyć, że włosy początkowo robią się pomarańczowe i czerwone, a dopiero później przechodzą w odcień blondu (oczywiście wszystko zależy od tego, od jakiego koloru wyjściowego zaczynamy). Te zmiany tonów wynikają z faktu, że stopniowo usuwane są pigmenty tkwiące w naszych włosach.
Wobec tego każde rozjaśnianie, nawet ostrożne i opierające się jedynie na delikatnej zmianie odcienia, to dla włosów duże obciążenie. Należy zatem zastosować skuteczną pielęgnację, i to zarówno przed zabiegiem, jak i po nim – w ten sposób będziemy w stanie możliwie jak najbardziej ograniczyć zniszczenie kosmyków i zachować ich ładny wygląd.
Rozjaśnianie włosów w domowych warunkach – porady
Rozjaśnianie włosów to bardzo popularny zabieg, na który decydują się kobiety niemal w każdym wieku. Zdarza się, że nawet naturalne brunetki, które mogą pochwalić się niemal czarnymi kosmykami, z czasem zaczynają marzyć o pięknym, jasnym blondzie. Niestety warto zdawać sobie sprawę, że rozjaśnianie to silna ingerencja w strukturę włosa i jeśli nie zastosujemy się do kilku zasad, możemy poważnie uszkodzić sobie włosy i trudno będzie przywrócić je do dawnej kondycji. O czym zatem pamiętać, kiedy planujemy rozjaśnianie lub koloryzację, i to w domowych warunkach?

Jak rozjaśnić włosy wodą utlenioną?
Przygotowanie mikstury jest bardzo proste. Na samym początku należy zagotować, a potem ostudzić wodę. Kolejnym krokiem będzie przygotowanie roztworu w proporcji 1:1. Mocniejszy roztwór można uzyskać w proporcji 1:2, jednak tutaj należy liczyć się z tym, że nakładanie roztworu może w znacznym stopniu zniszczyć włosy. Jeżeli mamy już stworzoną miksturę, to należy rozczesać wilgotne kosmetyki, potem rozpylić mieszankę za pomocą atomizera, dokładnie przeczesać włosy, by mieszanka była na każdym włosie, a potem poczekać 20 minut aż się wchłonie. Ostatnimi krokami będzie zmycie głowy delikatnym szamponem i nałożenie odżywki. Gdyby rozjaśniony kolor nie był satysfakcjonujący, to można powtórzyć zabieg po 3 dniach.
Nie ma co ukrywać, że woda utleniona jest w 100% bezpieczna dla włosów, bo tak nie jest. Przede wszystkim jej nadmierne wykorzystywanie może wysuszyć włosy i w efekcie zniszczeniem końcówek. Odbudowa włosa będzie znacznie bardziej kosztowna niż zakup wody utlenionej i przygotowanie roztworu. Dlatego też należy pamiętać o stosowaniu kosmetyków, które będą chronić włosy przed zniszczeniem. Stosowanie odżywki po nałożeniu roztworu i jego spłukaniu jest absolutnie konieczne. Pamiętajcie, żeby przed stosowaniem wody utlenionej zastosować próbę uczuleniową, aby nie okazało się, że taki ruch będzie opłakany w skutkach. Zakazane jest stosowanie po zabiegu wszelkich suszarek, prostownic czy lokówek - danie włosom odpoczynku sprawi, że będą mogły się w pełni zregenerować.
O czym pamiętać, kiedy rozjaśniamy włosy?
Jedną z najważniejszych kwestii jest podzielenie włosów na sekcje. Upięcie górnych partii pozwoli Ci na swobodne nakładanie rozjaśniacza na kosmyki znajdujące się na dole. Stopniowo rozpuszczaj kolejne warstwy, co z kolei zapewni gwarancję, że włosy zostały w całości pokryte przygotowaną mieszanką. Dobrze jest też zadbać o to, by najpierw zaaplikować rozjaśniacz na końcówki i włosy mniej więcej do połowy ich długości. Potrzebują one więcej czasu, by przyjąć nowy kolor, z kolei te znajdujące się przy skalpie dużo szybciej zmieniają pierwotny odcień.
Należy bezwzględnie przestrzegać czasu, jaki jest podany w ulotce dołączonej do produktu. Nie powinno się trzymać rozjaśniacza dłużej, niż jest to wskazane, ponieważ w ten sposób ryzykujemy powstaniem nieodwracalnych uszkodzeń włosów. Warto też na bieżąco sprawdzać, jak prezentuje się efekt. Jeśli uznamy, że rozjaśnianie osiągnęło już pożądany poziom, można zmyć rozjaśniacz. Nie należy się przy tym martwić, jeśli w pewnym momencie włosy będą wyglądać na pomarańczowe, zwłaszcza jeśli naturalnie jesteśmy brunetkami czy szatynkami. Jest to związane z wytrącaniem się czerwonego pigmentu i jest to etap przejściowy.
Po upłynięciu wyznaczonego czasu, należy umyć włosy i zastosować na nie odżywkę ze spłukiwaniem. Po tym zabiegu warto pozwolić im naturalnie wyschnąć – można ewentualnie wspomóc się suszarką z letnim lub chłodnym nawiewem. Wysoka temperatura nie jest wskazana w żadnej sytuacji, a tuż po koloryzacji może dodatkowo uszkodzić wrażliwe włosy.