Siemie lniane - naturalne lekarstwo na trądzik różowaty
2 Trądzik różowaty może być oznaką chorych jelit
Trądzik różowaty może iść w parze z różnymi chorobami przewodu pokarmowego, w tym z chorobami zapalnymi jelit, celiakią, zespołem jelita drażliwego, chorobą refluksową przełyku (GERD), infekcją Helicobacter pylori i rozrostem bakteryjnym jelita cienkiego (SIBO) 5 . Dlatego leczenie jelit może dać efekt domina w postaci uzdrowienia skóry.
W rzeczywistości pewne badanie wykazało, że leczenie SIBO doprowadziło do remisji trądziku różowatego we wszystkich przypadkach 6 . Jednym z ogólnych sposobów wspomagania dobrego zdrowia jelit jest stosowanie diety bogatej w pokarmy prebiotyczne, takie jak jabłka, szparagi, czosnek, cebula i siemię lniane, a także - probiotyczne, takie jak jogurt, kefir, miso, kimchi i kapusta kiszona.
Leczenie trądziku różowatego
Do tej pory nie opracowano jednego konkretnego sposobu walki z tym schorzeniem. Leczenie polega przede wszystkim na ograniczeniu czynników ryzyka, które mogą zaostrzać i potęgować zmiany chorobowe.
W postępowaniu niefarmakologicznym należy przede wszystkim unikać czynników powodujących zaczerwienienie skóry, w tym: skrajnej temperatury, światła słonecznego, pikantnych potraw, alkoholu czy intensywnego wysiłku fizycznego. Warto postawić na delikatną pielęgnację skóry, np. zaopatrzyć się w specjalistyczny krem nawilżający na trądzik różowaty. Niezbędna jest również silna ochrona przeciwsłoneczna oraz unikanie preparatów na bazie alkoholu.
Leczenie farmakologiczne opiera się na aplikacji antybiotyków (erytromycyny, klindamycyny i tetracykliny) oraz pochodnych witaminy A, co zmniejsza aktywność gruczołów łojowych. Często stosuje się także złożone terapie dermatologiczne.
Trądzik różowaty – pielęgnacja
Trądzik różowaty dotyka coraz więcej osób dorosłych. Podstawą uniknięcia nawrotów i maksymalnego wydłużenia remisji jest odpowiednia pielęgnacja.
W tym przypadku świetnie sprawdzą się dermokosmetyki do cery wrażliwej i skłonnej do podrażnień. W ich składzie często znajdują się: ceramidy, kwas hialuronowy, niacynamid oraz inne składniki aktywne, które przyczyniają się do odbudowy bariery hydrolipidowej skóry i zapewniają odpowiednie nawilżenie. Należy wybierać preparaty o łagodnym działaniu, takie jak pianka do mycia twarzy tołpa® dermo face sebio. Skutecznie odblokowuje pory, nie przesusza i uwalnia skórę od zanieczyszczeń i nadmiaru sebum.
Krem do cery dotkniętej trądzikiem różowatym powinien działać łagodząco na podrażnienia, ale także skutecznie zniwelować liczbę wyprysków. Takie działanie wykazuje normalizujący normalizujący krem nawilżający sebio tołpa®, który dodatkowo koi i ma właściwości przeciwbakteryjne. Cera z trądzikiem różowatym wymaga regularnej pielęgnacji, jednak warto pamiętać o umiarze w nakładaniu różnorodnych produktów na skórę. Wybieraj raczej łagodne i niewysuszające środki myjące. Nie stosuj silnych detergentów ani substancji drażniących, które mogą nasilać rumień. Pielęgnację wzbogać o tonik do cery z trądzikiem różowatym oraz dobry krem.

Jakie są czynniki zaostrzające?
Głównymi czynnikami, które wiążą się z rozwojem, ale i z zaostrzeniem trądziku są stres oraz ekspozycja na słońce. Warto jednak zadbać o inne nawyki - choć mogą się nie wydawać bezpośrednio związane ze skórą - które pozwolą uchronić cerę osób z trądzikiem przed nasileniem objawów.
Co nasila objawy trądziku różowatego?
W trakcie leczenia trądziku warto zadbać o odpowiednie nawyki żywieniowe - unikać ciężkostrawnych potraw i alkoholu. Nasilenie objawów może wywołać także korzystanie z sauny czy basenów z chlorowaną wodą.
Niektóre problemy zdrowotne, takie jak choroby endokrynologiczne (np. choroby tarczycy) mogą wpływać na przebieg choroby. Podobnie z zaostrzeniami trądziku mogą współistnieć zaburzenia miesiączkowania.
Na objawy choroby mogą wpływać niektóre leki obniżające cholesterol, nadmierna podaż witamin z grupy B czy stosowanie preparatów sterydowych na skórę twarzy. Skóra z trądzikiem różowatym może mieć też "niechcianych lokatorów" - drożdżaki, pasożyta Demodex folliculorum czy opryszczkę wargową.
Trądzik różowaty a dieta — Co jeść, aby pozbyć się trądziku?
Odpowiednia dieta w trądziku różowatym powinna być lekkostrawna, alkaliczna i bogata w składniki, które wpływają pozytywnie na stan skóry. Na pierwszym miejscu znajdują się więc warzywa i owoce, które zawierają dużo witamin, składników mineralnych, a także antyoksydantów. Jakie jednak owoce można jeść przy trądziku różowatym? Niestety nie wszystkie. Osoby borykające się ze stanami zapalnymi skóry ze swojej diety powinny wyłączyć banany, śliwki oraz figi. Z warzyw powinno się unikać przede wszystkim bakłażanów, szpinaku i roślin strączkowych takich jak fasola, groch oraz bób.
Warzywa i owoce, jakie warto wprowadzić do swojej diety to m.in.:
- jarmuż,
- sałata,
- borówki,
- jagody,
- czerwona porzeczka,
- maliny,
- natka pietruszki,
- papryka,
- kalafior,
- biała i czerwona kapusta.
Bardzo ważne jest również odpowiednie nawodnienie organizmu. Zaleca się wypijanie ok. 2,5 l wody na dzień.
