Silne wypadanie włosów - Przyczyny, Objawy i Skuteczne Metody Leczenia
Jak leczyć wypadanie włosów?
Aby leczenie wypadania włosów było skuteczne, należy znaleźć jego przyczynę. W większości przypadków jej wyeliminowanie sprawia, że włosy z czasem przestają wypadać i odrastają. Są jednak sytuacje, w których nie sposób zapo zapobiec utracie włosów, jak w przebiegu chorób zakaźnych, czy nowotworowych.
Zwykle zależy nam, by przyspieszyć proces regeneracji włosów. Można to osiągnąć sięgając po odpowiednie szampony i odżywki (jak np. seria dermokosmetyków DELPOS) przeznaczone do pielęgnacji włosów osłabionych i skłonnych do wypadania. Jeżeli wyniki badań pokazały, że cierpimy na niedobory pewnych witamin i minerałów, warto skonsultować się z dietetykiem, który ułoży nam dietę zawierającą wszystkie niezbędne składniki. Trzeba pamiętać, że taka terapia wymaga czasu, a poprawa może nastąpić dopiero po kilku tygodniach.
W uzasadnionych przypadkach dermatolog może wprowadzić terapię farmakologiczną. Zwykle są to środki do stosowania miejscowego na bazie minoksydylu, który stymuluje mieszki włosowe lub preparaty steroidowe. Jeżeli przyczyna utraty włosów u mężczyzny jest łysienie androgenowe, wprowadza się leczenia finasterydem, który hamuje proces wypadania włosów. U kobiet łysienie leczy się lekami antyandrogenowymi.
Zdarzają się przypadki, gdy mimo stosowania terapii lekami i wprowadzenia zmian w diecie i pielęgnacji, włosy nie chcą odrosnąć. W ten sposób na skórze głowy tworza się przerzedzone, nieestetyczne placki. Wówczas pacjent może zdecydować się na zabieg zagęszczania włosów lub przeszczep.
Umów wizytę u dermatologa
Problem wypadania włosów warto w pierwszej kolejności skonsultować z lekarzem rodzinnym. Razem z pacjentem przeanalizuje jego stan zdrowia i przebyte choroby, obecnie stosowaną dietę i przyjmowane leki. Zleci również podstawowe badania diagnostyczne, aby móc ocenić, co może być przyczyną utraty włosów. Przyczyn jest naprawdę wiele, dlatego warto rozpocząć wstępną diagnostykę, by lekarz mógł nas skierować do odpowiedniego specjalisty.
Jeżeli problem wynika z zaburzeń układu hormonalnego, należy zgłosić się do endokrynologa. Gdy lekarz stwierdzi, że przyczyną może być choroba skóry, wówczas skieruje nas do dermatologa. Może on wykonać dodatkowe badania, takie jak: trichogram, trichoskopia, czy pobrać wycinek ze skóry głowy.
Do lekarza specjalisty możemy się zapisać ze pośrednictwem serwisu LekarzeBezKolejki.pl. Pacjenci mają do wyboru tysiące specjalistów z całej Polski, którzy oferują wizyty na NFZ i prywatne.
Wypadanie włosów - zespół policystycznych jajników
Jednym z objawów zespołu policystycznych jajników jest łysienie androgenowe u kobiet. Jest to łysienie typu męskiego, które u kobiet zwykle objawia się w postaci rozproszonego przerzedzenia na szczycie głowy. Poza tym w przebiegu choroby pojawiają się nieuzasadnione tycie (zwłaszcza w talii), skąpe lub nieregularne miesiączki, nasilony trądzik - także na klatce piersiowej, plecach, nadmierne owłosienie na twarzy, udach, pośladkach, plecach.
Zespół policystycznych jajników a wypadanie włosówDzień dobry Pani Doktor, chciałabym prosić o poradę, ponieważ mam problem z wypadaniem włosów. Od 9 lat choruję na PCOS. Mam twardy zarost, brak miesiączek. Od kilku lat stosuję kurację hormonalną, bo miesiączka jest tylko gdy biorę tabletki. Gdy odstawiam je na tzw. "przerwę", znowu jej brak. I od około 3 lat zauważyłam że systematycznie włosy mi się osłabiaja na całym ciele, jak biorę te tabeletki, ale rownież bardzo na głowie. Co jest dla mnie już teraz traumą, ponieważ widać mi już skórę głowy na całym czubku glowy tj. łysieniu u mężczyzn. Tabletki muszę brać, a włosów jest coraaz mniej. Już staram się ograniczać mycie włosów, bo wtedy wypada ich najwięcej. Proszę o poradę, co powinnam zrobić? Boję się że niedługo będę już zupełnie łysa.
dr n. med. Elżbieta Szymańska, dermatolog: PCOS wiąże się bardzo często z łysieniem androgenowym u kobiet. Powinna Pani zgłosić się do dermatologa. Po analizie badań laboratoryjnych i ocenie włosów, do terapii należy włączyć leczenie miejscowe i ewentualnie doustne preparaty antyandrogenowe. Mycie włosów nie zwiększa ich dobowego wypadania. O liczbę, która wypadnie w czasie mycia, zmniejszy się wypadanie w kolejnych godzinach dnia, także suma dobowa pozostanie taka sama niezależnie, czy Pani myje, czy też nie, włosy w danym dniu.
Wypadanie włosów – przyczyny, objawy i zapobieganie
Wypadanie włosów to problem, który dotyka mężczyzn i kobiet w różnym wieku To krępująca przypadłość, zwłaszcza dla kobiet, ponieważ może wpędzać w kompleksy. Dlatego warto odpowiednio wcześnie podjąć odpowiednie działania, aby zapobiegać łysieniu. Jakie sposoby można zastosować na wypadanie włosów?
Zarówno kobiety, jak i mężczyźni zmagają się z problemem, którym jest wypadanie włosów, przyczyny tej przypadłości mogą być różne. Jedną z nich są geny, które powodują, że włosy w fazie wzrostu nie wykształcają się odpowiednio, przez co są słabe. Do kolejnych przyczyn łysienia należą zaburzenia układu hormonalnego, np. schorzenia tarczycy, nadmiar testosteronu, wahania hormonów podczas ciąży, itd.
Częstym zjawiskiem jest wypadanie włosów po ciąży, gdy organizm kobiety jest wycieńczony w wyniku rozwoju płodu oraz karmienia piersią nowo narodzonego dziecka
Ponadto przewlekły stres oraz choroby skóry głowy (np. grzybica), osłabiają cebulki i mieszki włosowe, wskutek czego włosy zaczynają wypadać. Nadmierne wypadanie włosów może być skutkiem drastycznego ograniczenia liczby spożywanych kalorii w trakcie odchudzania. Poza tym, niewłaściwy sposób odżywiania, wywołuje deficyt witamin i minerałów potrzebnych do prawidłowej budowy włosów. Dlatego zła dieta, to kolejna przyczyna łysienia. Naturalnym stanem jest utrata do 100 włosów dziennie, które zakończyły okres życia. Natomiast większa ilość są oznaką, że dzieje się z nimi coś złego. Wypadanie włosów u dziecka może być spowodowane anemią, która wywołuje deficyt żelaza. Taki stan może być spowodowany również owsikami oraz niewłaściwą dietą.
