Spuchnięty pryszcz na czole - Przyczyny, leczenie i porady pielęgnacyjne
Piąty sposób – maseczki na pryszcze na czole
Możesz wykonać je nawet z produktów dostępnych w lodówce. Polecam np. maseczki drożdżowe . Maseczki działają bardziej kompleksowo i głębiej (intensywniej) niż inne kosmetyki. Robiąc je regularnie możesz doprowadzić do szybkiej likwidacji pryszczy na czole. Co więcej – weź pod uwagę i to, że nałożenie maseczki na czoło jest naprawdę banalnie proste – wystarczy odgarnąć włosy z twarzy, zabezpieczyć je spinką lub opaską i voila – pole do nakładania maski gotowe.
Nie mam tu na myśli wyciskania pryszczy – nieumiejętne wyciskanie może doprowadzić do zrujnowania skóry, bo może powodować wtórne zakażenia i trwale uszkadzać jej strukturę (pozostawiać blizny). Radziłabym raczej sięgnięcie po peelingi. Najlepiej peelingi enzymatyczne, które moim zdaniem działają dużo lepiej od mechanicznych (enzymy docierają nieco głębiej i mają szersze pole działania od substancji ściernych). To sposób prosty, bo podstawowe peelingi można wykonać samodzielnie we własnym domu. Osobom z bardziej zaawansowanym trądzikiem polecałabym natomiast udanie się po pomoc do kosmetyczki na peeling kwasami AHA lub dowolny peeling chemiczny wskazany dla “trądzikowców”. Profesjonalne peelingi działają intensywnie, wyraźnie redukując rozmiar pryszczy nawet już po jednym zabiegu.
Pryszcze podskórne – czym są i gdzie powstają?
Pryszcze podskórne są to ropne zmiany skórne, które powstają pod powierzchnią naskórka , a więc w głębszych warstwach skóry. Rozsiane są w różnych miejscach ciała, ale najczęściej pojawiają się w na czole, skroniach, policzkach, szyi, dekolcie czy na plecach. Mogą występować pojedynczo lub w grupach. Zazwyczaj przyjmują one postać cyst lub twardych guzków , a czasem stanowią jedynie drobne wybrzuszenia naskórka.
Cysty powstają bezpośrednio pod naskórkiem i charakteryzują się różnym kształtem i wielkością. Głównie są koloru czerwonego lub białego z czerwoną obwódką. Mogą być nabrzmiałe, ponieważ są wypełnione ropą. Guzki są twardsze od cyst, ponieważ powstają w głębszych warstwach skóry. Obie formy pryszczy podskórnych bolą przy dotyku. Nie należy ich wyciskać ani zdrapywać, ponieważ zostawiają po sobie trwałe i ciemne blizny, które trudno się leczy i maskuje [1, 4].
Przyczyny krost na czole
Krostki na czole mogą pojawiać się sporadycznie lub przyjmować postać bardziej nasiloną. W tym drugim przypadku występują w postaci trądziku. Wiele tego typu zmian świadczy o zaniedbaniu higienicznym, czyli niedokładnie umytej twarzy lub niewłaściwie zmytym makijażu.
Resztki makijażu, pozostawione na twarzy (także na czole) ulegają rozkładowi i drażnią skórę. Jeśli czoło jest dodatkowo przykryte grzywką to jest to prosta droga do pojawienia tego rodzaju zaskórników.
Przyczyny pojawiania się pryszczy na czole tkwią w nieprawidłowościach, które zachodzą w organizmie. Do najczęściej występujących zaliczane są:
- skłonności skóry do nadmiernego wydzielania sebum czyli łoju skórnego wytwarzanego przez gruczoły łojowe w celu ochrony skóry,
- zbyt silne rogowacenie komórek przewodów, które wyprowadzają sebum na powierzchnię skóry,
- aktywność bakterii, które odpowiadają także za powstawaniem podskórnych krost na czole (propionibacterium acnes),
- niedobór witamin w organizmie (typu A, B) lub żelaza,
- zmiany hormonalne, które skutkują większą produkcją łoju,
- nieodpowiednia dieta, zawierająca w codziennym jadłospisie słodzone napoje, zbyt dużą ilość soli, ostre przyprawy czy nadmierną ilość słodyczy,
- niedostateczne nawodnienie organizmu, które powoduje zatrzymywanie w organizmie toksyn i innych szkodliwych produktów metabolizmu,
- alergia pokarmowa,
- alergia skórna, powodująca powstawanie wodnych krostek na twarzy, także na czole,
- przewlekłe choroby, najczęściej związane z nieprawidłowym działaniem wątroby,
- nadużywanie alkoholu i papierosów,
- stres,
- uwarunkowania genetyczne, które głównie mają wpływ na pojawianie się większych zmian skórnych na czole.
Pojawienie się krost na czole może świadczyć o skłonności skóry do powstawania zmian trądzikowych w obrębie twarzy. Cera twarzy skłonna do przetłuszczania jest także idealną bazą do rozwoju pryszczy.
Pryszcze podskórne: leczenie
Po pierwsze, pryszczy podskórnych nie można wyciskać! Zmiany te są osadzone na tyle głęboko, że pryszcz może rozlać się pod skórą. Wyjątkowo łatwo też o rozdrapanie pryszcza do krwi podczas naciskania go z każdej strony. Najprostszym sposobem na pryszcze podskórne jest maść ichtiolowa, czyli niedroga maść apteczna dostępna bez recepty, która wyciąga ropę z głęboko osadzonego pryszcza na zewnątrz. Należy ją stosować ostrożnie, ponieważ bardzo brudzi. Maść nakłada się na cystę i wokół niej i zmywa po około trzydziestu minutach. Dermatolodzy przepisują ją w połączeniu z antybiotykiem, jeśli pojawi się taka potrzeba.
Innym sprawdzonym sposobem na trądzik grudkowo-cystowy jest domowa kuracja retinoidami lub seria zabiegów kwasami w salonie kosmetycznym. Niektórym osobom pomaga również zmiana diety, ograniczenie słodkich napojów, słodyczy oraz tłustych potraw i mięsa. Niestety, na pryszcze powstałe ze stresu ciężko zaradzić inaczej jak zwiększoną dawką relaksu.
Niektóre pryszcze w newralgicznych miejscach łatwo pomylić z innymi zmianami skórnymi. Mogą to być:
- tłuszczaki, czyli łagodne nowotwory w postaci twardych guzków, które w przeciwieństwie do pryszczy nie mają zabarwienia i występują przede wszystkim na plecach oraz na barkach,
- włókniaki, czyli niegroźne twarde guzki lub zwisające zmiany skórne przypominające brodawki,
- kaszaki, czyli torbiele zastoinowe to zaczopowane ujścia gruczołów łojowych, które zwykle są mniejsze niż pryszcze podskórne, mają żółte zabarwienie i niewielką ciemną kropkę we wnętrzu.
Pryszcze podskórne – leczenie
Dermatolodzy w leczeniu tej przypadłości najczęściej rekomendują stosowanie maści ichtiolowej , która pomaga wyregulować wydzielanie łoju. Ponadto zmniejsza ona stan zapalny, ułatwiając przy tym ropie gromadzącej się pod naskórkiem odchodzić na zewnątrz. Osobom posiadającym nadwrażliwą skórę specjaliści zalecają maść cynkową , która również zwęża pory i przyspiesza proces gojenia.
W przypadku wystąpienia licznych grup pryszczy podskórnych lekarze mogą dołączyć do procesu leczenia retinoidy i antybiotyki . Retinoidy zmniejszają ilość stanów zapalnych powstałych na powierzchni skóry, a także pomagają w procesie złuszczania się naskórka. Antybiotyki skutecznie eliminują bakterie odpowiedzialne za powstawanie zmian na skórze [1, 2].