Przyczyny występowania pryszczy na głowie
Skąd się biorą pryszcze na głowie?
- zbyt duża ilość cukru w diecie,
- stres,
- brak równowagi hormonalnej,
- zanieczyszczenia,
- zbyt częste używanie suszarki i przegrzewanie skóry głowy,
- źle dobrane kosmetyki do pielęgnacji,
- a wreszcie – zbyt rzadkie mycie włosów.
Podobnie jak w przypadku zmian trądzikowych na twarzy, krostek pod włosami nie wolno wyciskać, a trądzik nie zniknie bez odpowiedniego leczenia. Więcej – zaniedbany, może być przyczyną nadmiernego wypadania włosów oraz rozległych stanów zapalnych.
Jednak leczenie pryszczy na głowie nie jest łatwe. Bariera, jaką są włosy, skutecznie utrudnia bowiem nanoszenie wszelkich maści i kremów leczniczych. Obcinanie włosów to jednak ostateczność – pryszcze staną się wtedy lepiej widoczne.
Jeśli zmiany ropne nie znikają po kilku dniach, jest ich więcej, a włosy się przetłuszczają, konieczna jest wizyta u dermatologa, który zaleci odpowiednią terapię lekami na receptę.
W przypadku trądziku na głowie można stosować niemal wszystkie preparaty antytrądzikowe do skóry – wyjątkiem są te z nadtlenkiem benzoilu, który może rozjaśniać włosy. Dobre efekty daje stosowanie cynku i kwasu salicylowego, które wysuszają ropne zmiany i dezynfekują skórę. Pomóc mogą również szampony przeciwłupieżowe z ketokonazolem oraz z cyklopiroksyną.
Może to zapalenie mieszków włosowych?
Ropiejące krostki na skórze głowy mogą być objawem zapalenia mieszków włosowych. Jego przyczyną mogą być zarówno bakterie (np. gronkowiec złocisty), jak i wirusy (wirus opryszczki) czy drożdżaki.
Dochodzi do niego wówczas, gdy drobnoustroje wnikają do mieszka przez ujścia gruczołów i tam wywołują stan zapalny. Wokół włosa pojawia się wtedy piekący, swędzący pęcherzyk wypełniony żółtawym płynem. Wówczas niezbędna jest wizyta u dermatologa. Zapalenie mieszków włosowych najczęściej wywołują bakterie, dlatego zazwyczaj lekarz przepisuje antybiotyk.
Zapalenie mieszków włosowych a strupki na głowie i krosty we włosach
Zapalenie mieszków włosowych to stan zapalny skóry, który może powodować ból, zaczerwienienie i swędzenie. Objawem mogą być również strupki i krosty we włosach. Może być spowodowane przez bakterie lub grzyby, które powodują infekcje. Zapalenie występuje najczęściej na skórze głowy z nadmierną produkcją sebum lub w wyniku uszkodzenia skóry głowy, na przykład po zabiegach fryzjerskich. Pojawia się także przy częstym noszeniu syntetycznych czapek, goleniu głowy lub zbyt częstym myciu skalpu.
Ropne krosty na głowie mogą mieć różne przyczyny, najczęściej to:
- Trądzik - może występować nie tylko na twarzy, ale również na skórze głowy.
- Grzybica skóry głowy - może prowadzić do powstawania ropnych krost na skórze głowy.
- Liszajec zakaźny - to choroba skóry spowodowana przez bakterie, która powoduje powstawanie ropnych krostek na skórze głowy.
- Infekcje bakteryjne - mogą prowadzić do powstawania ropnych krost na skórze głowy.
- Łuszczyca - choroba autoimmunologiczna, która może powodować powstawanie łuszczących się plam na skórze głowy, które mogą pękać i zakażać się, co może prowadzić do powstawania ropnych krost.
- Reakcje alergiczne - na składniki kosmetyków do pielęgnacji włosów, farby do włosów lub inne produkty mogą powodować powstawanie ropnych krost na skórze głowy.
- Uszkodzenia skóry - otarcia, skaleczenia, rany na skórze głowy mogą zakażać się bakteriami i prowadzić do powstawania ropnych krost.
Czy twarde bolące krosty na głowie to objaw trądziku
Bolesne krosty na głowie mogą być objawem trądziku łojotokowego, który jest stanem zapalnym gruczołów łojowych. Łojotok może występować na skórze twarzy, klatki piersiowej, pleców i skórze głowy. Objawy na skórze głowy obejmują pojawienie się krostek, które są czerwone, bolesne i wypełnione ropą.
Trądzik na skórze głowy może być spowodowany przez wiele czynników, takich jak nadmierna produkcja łoju, zmiany hormonalne, stres, dieta i nieodpowiednia higiena. Jeśli wraz ze zmianą pielęgnacji na delikatną dla powierzchni skóry głowy, problem choroby skóry nie ustępuje, lekarz może przepisać odpowiednią kurację.
Pryszcze na głowie: jak wyleczyć trądzik we włosach?
Trądzik na skórze głowy jest tak samo dokuczliwy i trudny do wyleczenia, jak ten na twarzy, plecach czy dekolcie. Za to dużo łatwiej jest go zamaskować. Jak pozbyć się pryszczy pojawiających się na głowie?
Spis treści
Pryszcze pod włosami odkrywane są zazwyczaj w podobny sposób – w trakcie odruchowego drapania się po głowie nagle wyczuwamy pod palcami dziwne grudki, które czasem swędzą, a naciśnięte bolą. Niektóre dają się zdrapać, inne tkwią pod skórą. Ale wystarczy spróbować obejrzeć sobie skórę pod włosami (np. używając dwóch lusterek) albo zrobić jej zdjęcie smartfonem, by nieprzyjemna prawda wyszła na jaw – to pryszcze. Zwykle ich pojawieniu się towarzyszy kilka innych dolegliwości: nadmierne przetłuszczanie się włosów, łupież tłusty czy łojotok skóry głowy.
Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.
Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.
Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.

3 produkty, które pomogą Ci zwalczyć krosty na głowie
W leczeniu krost na głowie niezwykle ważne jest zachowanie prawidłowej higieny. Ważne jest, aby codzienna pielęgnacja odbywała się przy pomocy odpowiednich kosmetyków. Szczególną uwagę warto zwrócić na:
1 . PHARMACERIS H STIMUPEEL Oczyszczający Peeling Trychologiczny
To kosmetyk, który doskonale usuwa zanieczyszczenia i wspiera proces złuszczania martwego naskórka. Przyczynia się do przywrócenia skórze głowy fizjologicznej równowagi oraz odblokowuje ujścia mieszków włosowych.
2 . PHARMACERIS H-SEBOPURIN Szampon Normalizujący Do Skóry Łojotokowej
Szampon przywraca prawidłową pracę gruczołów łojowych oraz równowagę naturalnej mikroflory skóry głowy. Łagodzi podrażnienia i świąd, a przede wszystkim doskonale oczyszcza. Formuła wzbogacona jest o biotynę, ekstrakt z łopianu, sole cynku, proteiny pszeniczne oraz piroktonian olaminy.
3 . IOSSI Olej Do Włosów Przetłuszczających Się
To olejek dedykowany włosom ze skłonnością do nadmiernego przetłuszczania się. Dzięki olejkowi ylang-ylang reguluje pracę gruczołów łojowych i wydzielanie sebum. Jest w 100% naturalny. Można stosować go jako wcierkę w skórę głowy lub na przesuszone końcówki.
