Jak poradzić sobie z wypadającymi włosami?
3 główne przyczyny wypadania włosów
Niedożywienie | Brak odpowiednich witamin i minerałów, które wpływają na strukturę włosów osłabia je |
Niedotlenienie | Brak dostatecznej ilości tlenu skraca okres żywotności włosów |
Wypadanie | Niedożywienie i niedotlenienie skutkuje wypadaniem włosów |
Wypadanie włosów do pewnego stopnia jest naturalnym stanem – do 100 włosów dziennie, które zakończyły okres życia. Natomiast większa ilość są oznaką, że dzieje się z nimi coś złego. U zdrowej osoby ok. 90% włosów jest w fazie wzrostu, a tylko 10% w fazie spoczynku, które zbliżają się do kresu żywotności.
Aby ten proces przyspieszyć, można zastosować kosmetyki na porost włosów, które posiadają właściwości stymulujące cebulki włosów
Problem natomiast zaczyna się, gdy proporcje te zostają zaburzone. Pierwszym, niepokojącym objawem wypadania włosów jest ich nadmiar na poduszce. Słabe włosy wypadają również podczas czesania i można je zauważyć na szczotce lub grzebieniu. W celu sprawdzenia stanu włosów, można również przeczesać je palcami. Jeżeli między nimi znajdzie się znaczna ilość, to należy podjąć odpowiednie kroki, aby zahamować łysienie. Warto dowiedzieć się,dlaczego wypadają włosy, bo dzięki temu można usunąć przyczynę, np. wyrównać poziom hormonów w organizmie. Natomiast pomocne we wzmacnianiu i przyspieszaniu porostu włosów są domowe zabiegi.
Wypadanie włosów – przyczyny hormonalne
Przyczyną nadmiernej utraty włosów mogą być wahania poziomu hormonów w organizmie. Do najczęstszych przyczyn hormonalnego wypadania włosów zalicza się:
- łysienie androgenowe – dotyka kobiety i mężczyzn. Za utratę włosów odpowiada zbyt wysokie stężenie męskich hormonów płciowych w organizmie.
- Ciążę – wzmożone wypadanie włosów obserwuje co piąta kobieta, która urodziła dziecko. Przyczyną jest nagły spadek estrogenów, który następuje w momencie porodu.
- Menopauzę – w okresie klimakterium zmniejsza się poziom kobiecych hormonów w organizmie.
- Zaburzenia w pracy tarczycy – wypadanie włosów mogą zauważać zwłaszcza osoby chorujące na niedoczynność tarczycy.
Podobne pytania
- Strasznie wypadają mi włosy . Co robić? 2010-08-16 11:20:51
- Strasznie mi włosy wypadają ! pomożesz? 2011-12-30 14:07:59
- Strasznie wypadają mi włosy , dlaczego? 2012-08-25 12:56:55
- Czy ścięcie włosów coś da, jeżeli wypadają mi włosy ? 2013-11-30 21:13:49
- Dlaczego mi wypadają strasznie włosy . 2009-05-20 12:34:14
- Strasznie wypadają mi włosy .! :( pomocy! 2010-12-15 21:02:51
- Strasznie wypadają mi włosy ! 2012-01-04 22:14:05
- Włosy strasznie mi wypadają 2012-08-22 14:10:17
- Strasznie wypadają mi włosy co robić . ? 2011-09-29 16:25:02
- Strasznie wypadają mi włosy ! ,c 2014-06-15 20:35:01
Toaoatatutau
Kiedyś sama miałam problem z wypadaniem włosów, myślałam wręcz że wyłysienie, pewnego dnia trafiłam na tą strone:
wlosomaniaczkapl.wordpress.com
Jest tam polecony specyfik na poprawę kondycji włosów, warto go przetestować, załączam zdjęcie z kuracji 2 miesięcznej, efekt jest fantastyczny :)
blocked
Mi też wypadają być może jest to po zimie że chodziłyśmy w czapkach i w ogóle ale nie wiem do końca
, /
[LINK] przeczytaj tutaj masz tam o wypadaniu włosów
Émiliie
Może powinnaś udać się do specjalisty? Mi nigdy włosy nie wypadały, przynajmniej narazie, nie farbuje ani nie prostuję ich. Ale kilka sposobów:
1) Płukanki
- napar z rozmarynu - zaparzyć rozmaryn według instrukcji na opakowaniu, warto spróbować też naparu rozmaryn + szałwia
- napar z imbiru: 5 plasterków imbiru gotować w garnku z wodą przez 10 minut, ostudzić i płukać włosy naparem
- płukanka z octem jabłkowym - do 2 szklanek wody dodać kilka kropel octu jabłkowego
2) Maseczka miodowo - cytrynowa
Przygotuj mieszaninę miodu i soku z cytryny. Wmasuj ją we włosy i skórę głowy. Zmyj szamponem po pół godziny. Będzie to nie tylko zapobieganie wypadaniu włosów. Mieszanka pomocna nie tylko na wypadanie włosów, ale też na inne problemy, takie jak łupież i nadmierna suchość włosów.
Menopauza a wypadanie włosów
Menopauza niesie ze sobą wiele zmian, które mogą być dla kobiety kłopotliwe i przykre. Można tutaj wymienić pogorszenie się stanu skóry, rozdrażnienie, problemy ze snem czy napady gorąca. Szczególnie dotkliwym problemem jest wypadanie włosów przyczyny którego trzeba szukać w zmianach hormonalnych. Według niektórych statystyk ten problem dotyczy nawet 60% kobiet. Związek menopauza a wypadanie włosów jest dość prosty do wyjaśnienia. Odpowiedzialne są estrogeny, a dokładnie ich kurczący się poziom. W czasie przekwitania, organizm kobiety produkuje coraz mniejszą ilość tych hormonów, a to one odpowiadają za kondycję włosów i skóry. Estrogen pobudza wzrost włosów, a także odpowiada za ich wytrzymałość. Wydłuża fazę anagenu (czyli wzrostu włosa) – sprawia, że włosy rosną przez dłuższy czas i później przechodzą w fazę obumierania, a potem wypadania.
Im mniej estrogenu, tym włosy zaczynają być cieńsze, słabsze i bardziej wypadają. Stają się rzadsze na całej głowie. Może nawet dojść do wyłysienia jakiejś partii głowy, choć są to przypadki ekstremalnie rzadkie.
Zbyt mała ilość estrogenu zaburza dotychczasowy stosunek między hormonami. Do głosu zaczynają dochodzić męskie androgeny (jak np. testosteron), które powodują szybsze przechodzenie włosów w fazę wypadania. Androgeny z jednej strony wpływają negatywnie na włosy na głowie, z drugiej pobudzają do wzrostu włosy w miejscach typowo męskich, np. na brodzie albo nad górną wargą. To kolejny minus menopauzy.
Oczywiście trzeba pamiętać, że każdy jest inny i również różnie będzie wpływać menopauza a wypadanie włosów dla części kobiet nie będzie problemem, z którym będą musiały się zmierzyć.
Co robić, gdy włosy wypadają? Poznaj przyczyny i skuteczne metody zapobiegania
Wypadanie włosów to problem, którego przyczyny mogą leżeć w niezdrowej diecie, nieodpowiedniej pielęgnacji lub w różnych dolegliwościach. Sprawdź, co możesz zrobić, by zachować zdrowe i długie włosy.
Wypadanie włosów jest zjawiskiem naturalnym. Kiedy jednak możemy mówić o prawdziwym problemie? Za nadmierne uważa się wypadanie więcej niż 100 włosów dziennie. Naszą czujność powinno wzbudzić nagłe powiększenie się ilości włosów pozostających na szczotce, poduszce lub pod prysznicem. Najczęstszymi przyczynami problemu są dieta uboga w witaminy oraz źle dobrana pielęgnacja. W tych przypadkach do poprawy kondycji włosów wystarcza zwykle suplementacja, zmiana nawyków i odpowiednie kosmetyki. Czasem jednak zdarza się, że za wypadaniem włosów stoją choroby, przyjmowane leki lub przebyte urazy. Konieczne wówczas mogą być badania hormonalne, zażywanie odpowiednich leków, a nawet przeszczep włosów.
Zobacz film: Maseczka na wypadające włosy. Źródło: Klinika urody- częste farbowanie (zwłaszcza rozjaśnianie) włosów,
- trwałą ondulację,
- stylizację na gorąco – częste używanie suszarki, prostownicy lub lokówki,
- tapirowanie, używanie gumek i spinek do włosów (zwłaszcza z metalowymi elementami),
- ciasne upięcia włosów, takie jak koński ogon, warkoczyki, koki.
Aby ograniczyć wypadanie, warto ograniczyć powyższe czynności. Dodatkowym wsparciem dla fryzury będą odpowiednie kosmetyki.