Narośl na czole - Przyczyny, Objawy i Sposoby Leczenia

Zmiany skórne jako objawy choroby skóry

Niekiedy narośl na skórze może być związana z występowaniem innych schorzeń, takich jak na przykład liszaj płaski, rak podstawnokomórkowy czy czerniak złośliwy i nowotwory skóry. Mogą pojawiać się w formie guzków, zmian w kształcie lub kolorze, szorstkiej powierzchni, zaczerwienienia lub grudek pod skórą. Nierzadko narośl na skórze może być bolesna, szczególnie podczas ucisku lub kontaktu z ubraniem.

Wśród chorób, których jednym z objawów są pojawiające się na skórze zmiany naczyniowe i narośla, mogą być na przykład:

  • Łuszczyca – przewlekła choroba autoimmunologiczna, powodująca przyspieszoną produkcję komórek skóry. Objawia się suchymi, czerwonymi plamami pokrytymi srebrzystymi łuskami. Może występować na różnych obszarach skóry.
  • Róża – bakteryjne zapalenie skóry, które powoduje zaczerwienienie, czerwone grudki, obrzęk i ból. Zmiany skórne związane z różą zwykle mają wyraźne granice i może im towarzyszyć gorączka oraz ogólne złe samopoczucie.
  • Łupież rumieniowy – inaczej trądzik różowaty, czyli przewlekłe zapalenie skóry twarzy z charakterystycznym rumieniem atakujących naczynia krwionośne oraz grudkami i krostkami na skórze.
  • Pokrzywka – choroba związana z powstawaniem obrzęków i swędzących, rumieniowych zmian skórnych, przypominających ukłucia komara. Pokrzywka może być spowodowana reakcją alergiczną na substancje zawarte w jedzeniu lub lekach oraz przez alergeny z powietrza.

Czerwona narośl na skórze

Grudkowata czerwona narośl na skórze może świadczyć o rozwoju raka podstawnokomórkowego (BCC od ang. basal cell carcinoma). Jest to najczęściej spotykana postać nowotworu skóry, (około 70-80 proc. przypadków), występująca zwłaszcza u mężczyzn po 30. roku życia.BCC rozwija się z niezróżnicowanych do końca keratynocytów, czyli komórek naskórka.

Do głównych jego przyczyn należą:

  • genetyczne predyspozycje do kancerogenezy,
  • promieniowanie UV emitowane przez słońce.

Czynnikami dodatkowo sprzyjającymi chorobie są infekcje wywoływane przez wirusa brodawczaka ludzkiego (HPV), promieniowanie jonizujące oraz dietę wysokotłuszczową.

Rak podstawnokomórkowy ma kilka postaci, wśród których można wymienić guzkową, płaską, pierwotnie wrzodziejącą i twardzinopodobną. Zmiany najczęściej pojawiając się na twarzy, spotykane są też na szyi, ramionach, plecach.

Należy pamiętać, że czerwona narośl na skórze może być manifestacją zupełnie innych chorób, bynajmniej nie nowotworowych.

Jeśli czerwone guzki mają świecącą powierzchnię i pokryte są jasnoszarymi łuskami, objawy te wskazują na rozwój łuszczycy, czyli przewlekłej choroby układowej o charakterze zapalnym. Czerwone guzki są też typowe dla groźnej choroby skóry, jaką jest liszaj płaski.

Kalafiorowata narośl na skórze

Nieregularna kalafiorowata narośl na skórze, gdzie większa ilość grudek zbija się w jedną całość, to prawdopodobnie kłykciny kończyste (Condylomata acuminat). Zwłaszcza, jeśli zmiana ulokowana jest w takim miejscu, jak:

  • wargi sromowe, pochwa,
  • moszna, napletek, trzon prącia,
  • okolice odbytu.

Kłykciny kończyste również są wywoływane wirusem brodawczaka ludzkiego, a do zakażenia dochodzi w trakcie kontaktów seksualnych (stąd zwyczajowa nawa - brodawki płciowe lub weneryczne).

Choroba często ma łagodny przebieg, ograniczony do zmian skórnych i lekkiego świądu. Niekiedy jednak swędzenie może być dojmujące, a z odbytu może lecieć krew, co ma związek z uszkodzeniem śluzówki w tej okolicy.

Twarda narośl na skórze

Twarda wystająca narośl na skórze, która jest niewielkich rozmiarów (kilka milimetrów) i wyglądem przypomina guzek o względnie regularnym kształcie, z dużą dozą prawdopodobieństwa może zostać zdiagnozowana jako włókniak (łac.: fibroma).

Jest to niegroźna, niezłośliwiejąca zmiana nowotworowa. W postaci twardej charakteryzuje się zerową niemal podatnością na ucisk - nie zmienia kształtu ani „nie chowa się” w skórze.

Występuje najczęściej na rękach i nogach, ale także pod pachami, na piersiach, w pachwinach i jamie ustnej. Może być delikatnie zaczerwieniona. Najczęściej jest nabyta i powstaje na skutek infekcji i urazów.

Należy pamiętać, że oprócz włókniaków twardych, wyróżnia się też miękkie. Mają one nieregularny, kalafiorowaty, nitkowaty lub workowaty kształt, który zmienia się pod wpływem ucisku.

Często pojawiają się w większych skupiskach, między innymi na szyi, powiekach, pod pachami i w pachwinach. Mogą mieć charakter wrodzony lub nabyty, a do głównych czynników etiologicznych należą:

  • otyłość,
  • insulinoodporność,
  • zespół metaboliczny.

Narośl na skórze – rodzaje brodawek

Brodawki to dość duża grupa zmian skórnych, które mają różne podłoże oraz charakteryzują się odmiennym wyglądem. Brodawki to łagodne zmiany, które pojawiają się na skórze na skutek działania różnych czynników. Mogą występować na skórze małych dzieci i osób dorosłych, niektóre brodawki są objawem postępujących procesów starzenia się organizmu i występują przede wszystkim u seniorów.

W budowie brodawek można zauważyć szeroką podstawę. Mają one często nierówną powierzchnię. Pod względem koloru mogą nie różnić się od zdrowej skóry lub mieć beżową, różową, żółtą oraz brązową barwę.

  • brodawki łojotokowe,
  • brodawki zwykłe,
  • brodawki płaskie,
  • brodawki weneryczne (brodawki płciowe, kłykciny kończyste),
  • brodawki stóp (brodawki mozaikowe, brodawki myrmecia),
  • brodawki przejściowe.

Najczęściej diagnozowane rodzaje brodawek to brodawki łojotokowe (brodawki starcze), brodawki zwykłe, brodawki płaskie i brodawki stóp.

Brodawki łojotokowe to zmiany często pojawiające się na skórze osób w średnim i podeszłym wieku. Najczęściej zlokalizowane są na skórze twarzy i tułowia. Nie są znane przyczyny, które powodują powstawanie brodawek łojotokowych, jednak do czynników ryzyka zaliczamy w tym przypadku m.in. wiek, częste wystawianie skóry na bezpośrednie działanie promieni słonecznych oraz czynniki genetyczne. Brodawki łojotokowe są objawem zakażenia wirusowego lub bakteryjnego i nie możemy się nimi zarazić. Często występują w większych skupiskach np. na plecach. Mnogie brodawki łojotokowe oraz brodawki, które powodują różne dolegliwości np. świąd, powinny być zbadane przez lekarza.

Brodawki zwykłe mają zwykle żółty lub brązowy kolor. Te niewielkie grudki często występują w większych skupiskach. Są ograniczone od zdrowej skóry i dobrze wyczuwalne pod palcami. Najczęściej brodawki zwykłe są skutkiem zakażenia wirusem brodawczaka ludzkiego typu 2. Pojawiają się m.in. w obrębie skóry dłoni, na podeszwie stóp oraz na łokciach i kolanach. Rzadziej brodawki zwykłe powstają pod płytką paznokci.

Brodawki łojotokowe brodawczaki podstawnokomórkowe to łagodne zmiany skórne , które pojawiają się w dowolnym miejscu na ciele, choć zwykle lokalizują się w obrębie tułowia, kończyn górnych, twarzy w tym na powiekach oraz owłosionej skóry głowy.

Czytaj dalej...

Brodawki tego typu nie są oczywiście tak groźne jak nowotworowe zmiany skórne, jednak łatwo można je z nimi pomylić, dlatego warto udać się czym prędzej do doświadczonego specjalisty, aby wykluczyć rozwijanie się raka skóry.

Czytaj dalej...

Według Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego - Państwowego Zakładu Higieny NIZP-PZH około 50 do 80 procent kobiet oraz mężczyzn aktywnych seksualnie może być zakażonym wirusem brodawczaka ludzkiego.

Czytaj dalej...

Szczególnie predyspozycje do tego rodzaju nowotworu wykazują rasy bokser, foksterier, buldog, labrador retriever i golden retriever, ale oczywiście może wystąpić on u każdego psiaka, niezależnie od wieku i rasy.

Czytaj dalej...