Jak zadbać o suchą skórę twarzy niemowlaka?

Sucha skóra głowy u niemowlaka – o czym świadczy?

Sucha, łuszcząca się skóra twarzy niemowlaka i owłosionej części głowy jest najbardziej charakterystyczna dla AZS. Objawem atopowego zapalenia skóry są grudki na rumieniowym podłożu, którym towarzyszy nasilony świąd oraz nawrotowy charakter zmian. Ponadto w rodzinie można prześledzić skłonność do występowania atopii.

Dziecko ze skórą atopową jest niespokojne z powodu świądu, który odczuwa. U starszych dzieci w przebiegu AZS występuje sucha skóra na nogach i rękach. U pielęgnacji należy stosować specjalne preparaty nawilżająco-natłuszczające (emolienty), które odbudowują ochronną warstwę skóry, łagodząc przy tym swędzenie ciała.

Sucha skóra niemowlaka na czole i na owłosionej części głowy może być początkiem łojotokowego zapalenia skóry. Na skórze dziecka pojawiają się rumieniowo-złuszczające się zmiany. Grudki te z czasem zaczynają wytwarzać żółtej barwy tłustą wydzielinę, która zastyga na skórze głowy. W przebiegu tych zmian dziecko jest spokojne, wyraźnie zmiany na przesuszonej skórze głowy nie swędzą niemowlaka.

Powstawanie ciemieniuchy jest to spowodowane nadmiarem androgenów przekazanych dziecku od mamy. Odpowiednia pielęgnacja skóry głowy, wyczesywanie zmian, wykorzystanie oliwek i emolientów, pozwala zmiękczyć ciemieniuchę. Zmiany skórne u dziecka powinny same zniknąć, jednak należy zwracać uwagę, aby nie spowodować ich rozprzestrzeniania się.

Sucha skóra wokół oczu – co robić?

Skóra wokół oczu również bardzo często ulega przesuszeniu. Warto pamiętać, że jest ona znacznie cieńsza niż pozostałe partie twarzy, co więcej, praktycznie nie posiada gruczołów łojowych, dlatego też warstwa ochronna w postaci sebum jest w tym obszarze niewielka. Niestety sucha skóra pod oczami lub sucha skóra na powiekach to bardzo częsty problem kobiet w różnym wieku.

Wpływ na suchość skóry w tym obszarze również mogą mieć niekorzystne czynniki zewnętrzne (klimatyzacja, ogrzewanie, wahania temperatur, promieniowanie UV), starzenie się skóry, jak i jej nieodpowiednia pielęgnacja. Sucha skóra pod oczami może wyglądać nie tylko nieestetycznie, ale i sprzyjać szybszemu powstawaniu zmarszczek. Jak radzić sobie z suchą skórą wokół oczu?

Przede wszystkim należy zadbać o nawilżenie naszego organizmu od wewnątrz. Bardzo często przesuszony obszar skóry pod oczami i na powiekach wiąże się z nieodpowiednią ilością spożywanej wody w ciągu dnia. Aby zapewnić naszemu organizmowi odpowiednie nawodnienie, powinniśmy spożywać około 2 litrów wody dziennie. Równie ważna jest odpowiednia pielęgnacja. Warto zaopatrzyć się w krem do pielęgnacji okolic oczu na dzień i na noc, dzięki któremu zapobiegniemy jej przesuszaniu. Ważne, aby krem pod oczy na dzień posiadał lekką konsystencję i szybko się wchłaniał. Dzięki temu można nałożyć go jako bazę pod makijaż, i dodatkowo zabezpieczyć skórę przed przesuszeniem.

Sucha i szorstka skóra malca zimą. Podpowiadamy, jak nawilżać skórę i śluzówki niemowlaka w sezonie grzewczym

Delikatna skóra niemowlaka jest podatna na czynniki zewnętrzne, takie jak mróz, wiatr czy suche powietrze w domu ogrzewanym kaloryferami. To nie problem estetyczny: przesuszona skóra i śluzówki niemowlaka nie są w stanie w pełni chronić niemowlaka przed bakteriami i wirusami. Jak zapewnić dziecku właściwe nawilżanie skóry i śluzówek zimą?

Skóra niemowlęcia z natury jest sucha – u tak małych dzieci gruczoły łojowe nie pracują jeszcze prawidłowo, poza tym słabo rozwinięta warstwa hydrolipidowa niedostatecznie chroni ją przed utratą wody. Pod wpływem suchego powietrza może jednak wysuszać się jeszcze bardziej. Dlatego właśnie w tym okresie tak bardzo ważna jest pielęgnacja dziecka. By nie nastąpiło przesuszenie skóry i śluzówek niemowlaka należy przestrzegać kilku prostych zasad.

Spis treści

Kąpiel niemowlęcia - o czym warto pamiętać? M jak mama

Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.

Więcej wizyt w gabinecie trzeba również odłożyć przy zaburzeniach hormonalnych oraz zespole nadwrażliwości mieszków na prawidłowy poziom hormonów mieszki zachowują się tak, jakby w organizmie było za dużo androgenów, chociaż w rzeczywistości tak nie jest.

Czytaj dalej...

Na szczęście sucha skóra na głowie u dziecka nie jest powodem do obaw, a stosowanie odpowiedniej oliwki oraz czesanie główki za pomocą dobrze dobranej szczotki pozwoli dość szybko pozbyć się problemu, jakim są nadmiernie złuszczające się płatki naskórka.

Czytaj dalej...

tłusty do cery suchej - w jego składzie znajdują się przede wszystkim lipidy, czyli kwasy tłuszczowe, ceramidy i inne związki nie rozpuszczające się w wodzie, wypełniające przestrzeń międzykomórkową, niczym cement.

Czytaj dalej...

Odpowiednie oczyszczanie, które z jednej strony usuwa wszelkie zbędne substancje z powierzchni naskórka, w tym resztki makijażu, pozostałości kosmetyków do pielęgnacji, kurz, cząstki metali, pyłów, tzw.

Czytaj dalej...