Jak zadbać o suchą skórę twarzy niemowlaka?
Skąd bierze się sucha skóra na twarzy? Przyczyny
Sucha skóra na twarzy potrafi być uciążliwym problemem. Często towarzyszą jej też nieprzyjemne objawy, takie jak miejscowe zaczerwienienia i stany zapalne, uczucie dokuczliwego ściągania, szczypanie, świąd czy łuszczenie się. Jest ona też trudna do ukrycia, co dla wielu osób jest trudnym do zniesienia defektem kosmetycznym.
Sucha skóra na twarzy może mieć liczne przyczyny. Wiele z nich to czynniki zewnętrzne, często wynikające z nieodpowiedzialnego sposobu, w jaki współcześnie traktuje się swoją skórę. Bardzo szkodliwa jest długa ekspozycja na szkodliwe warunki atmosferyczne – promieniowanie UV, wiatr czy niskie temperatury mogą doprowadzić do przesuszenia skóry. Dlatego warto korzystać z kremów ochronnych – latem z filtrem UV, a zimą chroniących przed mrozem. Osoby uprawiające sporty zimowe powinny pamiętać, że przebywając przez wiele godzin na śniegu, również warto skorzystać z filtrów przeciwsłonecznych, gdyż słońce jest nisko i promieniowanie tym samym jest intensywniejsze. Jakie zabiegi dla suchej skóry są najlepsze? Dowiesz się tego z naszego filmu
- witaminy A,
- witaminy E,
- witamin z grupy B,
- witaminy C,
- biotyny,
- żelaza,
- tłuszczów, szczególnie omega-3.
Czasami przyczyną suchej skóry są problemy zdrowotne, dlatego jeśli występują trudności z uporaniem się z tym problemem, warto zwrócić się do lekarza. Może być ona objawem:
- chorób tarczycy,
- cukrzycy,
- chorób autoimmunologicznych.
Zobacz film: Pielęgnacja skóry - domowe kosmetyki. Źródło: W dobrym stylu
Sucha skóra wokół oczu – co robić?
Skóra wokół oczu również bardzo często ulega przesuszeniu. Warto pamiętać, że jest ona znacznie cieńsza niż pozostałe partie twarzy, co więcej, praktycznie nie posiada gruczołów łojowych, dlatego też warstwa ochronna w postaci sebum jest w tym obszarze niewielka. Niestety sucha skóra pod oczami lub sucha skóra na powiekach to bardzo częsty problem kobiet w różnym wieku.
Wpływ na suchość skóry w tym obszarze również mogą mieć niekorzystne czynniki zewnętrzne (klimatyzacja, ogrzewanie, wahania temperatur, promieniowanie UV), starzenie się skóry, jak i jej nieodpowiednia pielęgnacja. Sucha skóra pod oczami może wyglądać nie tylko nieestetycznie, ale i sprzyjać szybszemu powstawaniu zmarszczek. Jak radzić sobie z suchą skórą wokół oczu?
Przede wszystkim należy zadbać o nawilżenie naszego organizmu od wewnątrz. Bardzo często przesuszony obszar skóry pod oczami i na powiekach wiąże się z nieodpowiednią ilością spożywanej wody w ciągu dnia. Aby zapewnić naszemu organizmowi odpowiednie nawodnienie, powinniśmy spożywać około 2 litrów wody dziennie. Równie ważna jest odpowiednia pielęgnacja. Warto zaopatrzyć się w krem do pielęgnacji okolic oczu na dzień i na noc, dzięki któremu zapobiegniemy jej przesuszaniu. Ważne, aby krem pod oczy na dzień posiadał lekką konsystencję i szybko się wchłaniał. Dzięki temu można nałożyć go jako bazę pod makijaż, i dodatkowo zabezpieczyć skórę przed przesuszeniem.

Skóra noworodka – video
Zdaniem eksperta
Małgorzata Maj-Pucek, neonatolog, odpowiada na pytania dotyczące zdrowia skóry noworodka: Jak wygląda skóra noworodka? Z jakimi zmianami skórnymi może urodzić się noworodek? Co to jest fizjologiczny rumień noworodka? Co to jest trądzik niemowlęcy? Kiedy wygląd skóry noworodka wymaga wizyty lekarza?
- Kawalec W., Grenda R., Ziólkowska H., Pediatria,I, PZWL, 2013, ISBN 978-83-200-4309-9
- Dobrzańska A., Ryżko J., Pediatria, II, Wrocław, Edra Urban & Partner, 2014, ISBN 978-83-65195-64-73.
- Jabłońska Stefania, Choroby skóry i choroby przenoszone drogą płciową, I, Warszawa, PZWL, 2010, ISBN 978-83-200-4154-5
Ten tekst został napisany przez Eksperta, który posiada kierunkowe wykształcenie oraz doświadczenie. Nawiązując współpracę z autorytetami w danej dziedzinie nauki serwis Mamazone.pl dba o najwyższą jakość i wiarygodność informacji publikowanych w serwisie. W Mamazone.pl opieramy się na EBM (Evidence Based Medicine) – medycynie opartej na faktach i wiarygodnych źródłach. ×