Jak zadbać o suchą skórę twarzy niemowlaka?

Magdalena Rosińska

Magdalena Rosińska, absolwentka wydziału lekarskiego Uniwersytetu Medycznego w Łodzi, obecnie lekarz stażysta w MCM im. K. Jonschera w Łodzi

Komentarze i opinie (2)

Lona
opublikowany 06.04.2022

U mojej córki na AZS sprawdza się emolientowy balsam Atoderm Intensive Baume, nawilża i natłuszcza skórę na długo, łagodzi podrażnienia to Bioderma .

Ania
opublikowany 15.12.2023

Witam u mojego syna pojawił się niewielki bąbelek na szyi , utrzymuje się już pół roku . Ja też miałam nieraz skure tak przyciętą i znikło a u syna nie zanika . Lekarz dał skierowanie do chirurga na wycięcie bąbelka ale wolałabym żeby nie było tak drastycznie . Może jest jakiś krem żeby to zanikło.

Przeczytaj również

Może zainteresuje cię

Dziecko spadło z łóżka – co robić? Jak zapobiegać upadkom z łóżka? Huśtawka dla niemowląt – rodzaje, którą wybrać? Spuchnięty siusiak u dziecka – przyczyny, jak leczyć? Zielona kupka u niemowlaka – od czego się pojawia i co oznacza? Zapobieganie i pielęgnacja w przypadku odpieluszkowego odparzenia skóry

Sucha skóra na twarzy – jak ją nawilżyć?

W nawilżaniu skóry twarzy z pomocą przyjdą odpowiednie maści i kremy. Warto zacząć stosować mocniej nawilżające kremy, korzystając z tłustych na noc oraz lżejszych na dzień. Dobrym rozwiązaniem będą środki zawierające naturalne składniki. Polecane są również intensywnie nawilżające maseczki. Kolejnym sposobem walki z suchą skórą na twarzy może być stosowanie maści z witaminami A i E lub tranowej, które dostępne są za kilka złotych w aptekach. Nie tylko bardzo intensywnie nawilżają, ale również uzupełniają braki ważnych witamin odpowiedzialnych za wygląd skóry.

Osoby, u których mimo stosowanych środków skóra na twarzy nadal jest sucha, a nawet łuszcząca się, powinny skorzystać z pomocy lekarza dermatologa.

Co wiesz o skórze? Sprawdź swoją wiedzę:

Co wiesz o skórze człowieka?

Jak radzić sobie z suchą skórą na rękach?

Sucha skóra na dłoniach to kolejny częsty problem, który może pojawić się niezależnie od wieku lub pory roku, choć najczęściej ma on miejsce w okresie zimy. Dłonie to część ciała, która w tym okresie szczególnie narażona jest na szkodliwe działanie wiatru oraz ujemnych temperatur. Zwykle w tym czasie staje się bardzo szorstka, chropowata, wyraźnie się łuszczy, a w niektórych przypadkach może nawet pękać.

Sucha skóra rąk to częsty problem osób wykonujących określone zawody, w wyniku których ich dłonie mają częsty kontakt z substancjami, które mogą prowadzić do podrażnienia i przesuszenia skóry. Oprócz tego wysuszona skóra dłoni może stanowić efekt mycia rąk mydłami zawierającymi dużą ilość mocnych detergentów, które uszkadzają barierę hydrolipidową naskórka. Niestety sucha, swędząca skóra na dłoniach, a także uczucie punktowego kłucia skóry może stanowić oznakę atopowego zapalenia skóry. W takiej sytuacji dobrze jest skonsultować to z dermatologiem.

Jak radzić sobie z suchą skórą na rękach? W tym przypadku podstawę również stanowi właściwa pielęgnacja. Jeśli Twoje dłonie są przesuszone, szorstkie, występuje swędzenie i uczucie kłucia skóry, podstawę w pielęgnacji powinien stanowić odpowiedni krem do rąk. Bardzo dobrze sprawdzi się Cicaplast krem do rąk. To kosmetyk o działaniu regenerującym, który pomaga skórze dłoni odbudować jej barierę ochronną, a także łagodzi i chroni skórę dłoni przed kolejnym przesuszeniem. Produkt posiada lekką konsystencję, która szybko się wchłania, dlatego nie pozostawia na dłoniach tłustego filmu i bez przeszkód może być stosowany w ciągu dnia. To produkt, który bardzo dobrze sprawdzi się również w przypadku skóry wrażliwej oraz ze skłonnością do atopii.

Sucha i szorstka skóra malca zimą. Podpowiadamy, jak nawilżać skórę i śluzówki niemowlaka w sezonie grzewczym

Delikatna skóra niemowlaka jest podatna na czynniki zewnętrzne, takie jak mróz, wiatr czy suche powietrze w domu ogrzewanym kaloryferami. To nie problem estetyczny: przesuszona skóra i śluzówki niemowlaka nie są w stanie w pełni chronić niemowlaka przed bakteriami i wirusami. Jak zapewnić dziecku właściwe nawilżanie skóry i śluzówek zimą?

Skóra niemowlęcia z natury jest sucha – u tak małych dzieci gruczoły łojowe nie pracują jeszcze prawidłowo, poza tym słabo rozwinięta warstwa hydrolipidowa niedostatecznie chroni ją przed utratą wody. Pod wpływem suchego powietrza może jednak wysuszać się jeszcze bardziej. Dlatego właśnie w tym okresie tak bardzo ważna jest pielęgnacja dziecka. By nie nastąpiło przesuszenie skóry i śluzówek niemowlaka należy przestrzegać kilku prostych zasad.

Spis treści

Kąpiel niemowlęcia - o czym warto pamiętać? M jak mama

Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.

Więcej wizyt w gabinecie trzeba również odłożyć przy zaburzeniach hormonalnych oraz zespole nadwrażliwości mieszków na prawidłowy poziom hormonów mieszki zachowują się tak, jakby w organizmie było za dużo androgenów, chociaż w rzeczywistości tak nie jest.

Czytaj dalej...

Na szczęście sucha skóra na głowie u dziecka nie jest powodem do obaw, a stosowanie odpowiedniej oliwki oraz czesanie główki za pomocą dobrze dobranej szczotki pozwoli dość szybko pozbyć się problemu, jakim są nadmiernie złuszczające się płatki naskórka.

Czytaj dalej...

tłusty do cery suchej - w jego składzie znajdują się przede wszystkim lipidy, czyli kwasy tłuszczowe, ceramidy i inne związki nie rozpuszczające się w wodzie, wypełniające przestrzeń międzykomórkową, niczym cement.

Czytaj dalej...

Odpowiednie oczyszczanie, które z jednej strony usuwa wszelkie zbędne substancje z powierzchni naskórka, w tym resztki makijażu, pozostałości kosmetyków do pielęgnacji, kurz, cząstki metali, pyłów, tzw.

Czytaj dalej...