Jak zadbać o suchą skórę twarzy - Praktyczne porady i skuteczne rozwiązania

Dlaczego skóra jest sucha?

Określenie "sucha skóra" używane jest w odniesieniu do skóry, która wytwarza mniej sebum, niż jej potrzeba, dlatego jest ściągnięta i napina się. Zbyt mała ilość sebum sprawia, że w skórze brakuje lipidów, koniecznych do utrzymania prawidłowego poziomu nawilżenia i właściwej ochrony przed tym, co szkodzi.

Gdy dojdzie do uszkodzenia ochronnego płaszcza lipidowego naskórka, z warstwy rogowej skóry w szybkim tempie ucieka wilgoć. Skóra sucha rzadko jest wrodzona. Dużo częściej odpowiadają za nią czynniki zewnętrzne – jak zimne, suche lub gorące powietrze, promieniowanie UV – a także niewłaściwa pielęgnacja, czy przyjmowanie leków, zwłaszcza diuretyków regulujących ciśnienie krwi, które zmieniają bilans wodny w skórze. Z tego powodu skóra nie wie, w jaki sposób wytwarzać i utrzymywać wodę, która jest jej potrzebna do zachowania równowagi. Z biegiem czasu staje się sucha, odwodniona i pojawia się uczucie dyskomfortu.

Sucha skóra na twarzy – problem, na który pomogą domowe sposoby

Najlepszym domowym sposobem na natłuszczenie skóry jest stosowanie masła shea, smalcu i łoju. Jednorazowo można wykorzystać również naturalne oleje, takie jak lniany, oliwę z oliwek czy masło kokosowe, jednak ich zbyt częste aplikowanie może upośledzać gruczoły łojowe i wtórnie przesuszać skórę.

Dobrym rozwiązaniem jest również stosowanie peelingów domowej roboty. Pomagają one usunąć suche skórki. Zbyt agresywne kosmetyki chemiczne lub z kwasami owocowymi mogą pogorszyć stan skóry. Dlatego warto korzystać z delikatnych domowych peelingów z płatków owsianych lub fasoli adzuki. Należy jednak pamiętać, że ich zbyt częste stosowanie nie jest wskazane.

Działanie nawilżające i łagodzące mają również płyny zawierające hydrolaty, na przykład różany. Pomocne może być też dodawanie olejków eterycznych, choć w przypadku podrażnionej skóry pierwsze użycie może być ryzykowne. Najlepiej sprawdza się olejek rumiankowy, z drzewa sandałowego i kadzidłowy.

Jak zadbać o skórę twarzy po wakacjach? Dowiesz się tego z naszego filmu

Zobacz film: Jakie zabiegi do twarzy wybrać po wakacjach? Źródło: 36,6.

Rodzaje suchej skóry

Podobnie jak w przypadku innych typów cery problematycznej, tak i ten typ skóry ma swoje "podtypy". O skórze suchej mówimy w przypadku, kiedy suchość jest zauważalna jako uczucie ściągnięcia, napięcia i szorstkości.

O skórze bardzo suchej zaś - jeśli jest ona nie tylko ściągnięta, ale też spierzchnięta, łuszczy się i swędzi. Skóra sucha może być również skórą wrażliwą – wtedy do wszystkich pozostałych objawów dołącza się jeszcze nadreaktywność włókien nerwowych w naskórku, przez co skórę podrażniać mogą niektóre składniki zawarte w kosmetykach. Według innego podziału wyróżnia się dwa podtypy skóry suchej:

  • skórę odtłuszczoną - za problem odpowiada zmniejszona ilość łoju,
  • skórę odwodnioną - przyczyną suchości są zaburzenia wydzielania potu i jednoczesny niedobór naturalnego czynnika nawilżającego).

Gdy grzeją kaloryfery lub działa klimatyzacja, poziom wilgotności powietrza w pomieszczeniach spada często poniżej 45%. W takich warunkach twoja skóra błyskawicznie się przesusza. Możesz jej pomóc używając odpowiednich kosmetyków i specjalnych nawilżaczy powietrza.

Najczęstsze błędy w pielęgnacji suchej cery

Są kosmetyki i zabiegi, których lepiej unikać przy tym typie cery, bo mogą nasilić problemy. Niewskazane jest:

  • Stosowanie peelingów mechanicznie złuszczających naskórek. Takie kosmetyki sprawdzają się przy cerze tłustej i mieszanej, ale dla suchej są za silne.
  • Mycie twarzy chlorowaną wodą. Chlor może dodatkowo wysuszać skórę i podrażniać ją, dlatego przed myciem dobrze jest wodę przegotować (co odparuje chlor), ostudzić i dopiero wtedy umyć twarz.
  • Mycie twarzy mydłem. Mydło usuwa ze skóry nie tylko zanieczyszczenia, ale również sebum, którego w przypadku suchej cery i tak jest za bało. Ma poza tym silnie zasadowy odczyn pH, przez co nadmiernie wysusza skórę i może ją podrażniać.
  • Pocieranie skóry przy wycieraniu. Tarcie twarzy ręcznikiem mechanicznie ściera z niej resztki cennego sebum. Lepiej ręcznik po prostu przykładać do twarzy punkt po punkcie, lekko dociskając, by wchłonął wodę.
  • Nieprawidłowe stosowaniewody termalnej. Wody termalne to bogactwo składników mineralnych. Stosowane bezpośrednio na skórę, regenerują ją, wzmacniają naturalne mechanizmy ochronne i zmniejszają ryzyko podrażnień. Jednak by woda nie szkodziła, po spryskaniu nią twarzy trzeba osuszyć skórę np. papierowym ręcznikiem – inaczej parując, dodatkowo wysuszy skórę.

Skąd bierze się sucha skóra na twarzy? Przyczyny

Sucha skóra na twarzy potrafi być uciążliwym problemem. Często towarzyszą jej też nieprzyjemne objawy, takie jak miejscowe zaczerwienienia i stany zapalne, uczucie dokuczliwego ściągania, szczypanie, świąd czy łuszczenie się. Jest ona też trudna do ukrycia, co dla wielu osób jest trudnym do zniesienia defektem kosmetycznym.
Sucha skóra na twarzy może mieć liczne przyczyny. Wiele z nich to czynniki zewnętrzne, często wynikające z nieodpowiedzialnego sposobu, w jaki współcześnie traktuje się swoją skórę. Bardzo szkodliwa jest długa ekspozycja na szkodliwe warunki atmosferyczne – promieniowanie UV, wiatr czy niskie temperatury mogą doprowadzić do przesuszenia skóry. Dlatego warto korzystać z kremów ochronnych – latem z filtrem UV, a zimą chroniących przed mrozem. Osoby uprawiające sporty zimowe powinny pamiętać, że przebywając przez wiele godzin na śniegu, również warto skorzystać z filtrów przeciwsłonecznych, gdyż słońce jest nisko i promieniowanie tym samym jest intensywniejsze. Jakie zabiegi dla suchej skóry są najlepsze? Dowiesz się tego z naszego filmu

Zobacz film: Zabiegi dla skóry suchej. Źródło: Klinika urody.
  • witaminy A,
  • witaminy E,
  • witamin z grupy B,
  • witaminy C,
  • biotyny,
  • żelaza,
  • tłuszczów, szczególnie omega-3.

Czasami przyczyną suchej skóry są problemy zdrowotne, dlatego jeśli występują trudności z uporaniem się z tym problemem, warto zwrócić się do lekarza. Może być ona objawem:

  • chorób tarczycy,
  • cukrzycy,
  • chorób autoimmunologicznych.

Zobacz film: Pielęgnacja skóry - domowe kosmetyki. Źródło: W dobrym stylu

Więcej wizyt w gabinecie trzeba również odłożyć przy zaburzeniach hormonalnych oraz zespole nadwrażliwości mieszków na prawidłowy poziom hormonów mieszki zachowują się tak, jakby w organizmie było za dużo androgenów, chociaż w rzeczywistości tak nie jest.

Czytaj dalej...

Na szczęście sucha skóra na głowie u dziecka nie jest powodem do obaw, a stosowanie odpowiedniej oliwki oraz czesanie główki za pomocą dobrze dobranej szczotki pozwoli dość szybko pozbyć się problemu, jakim są nadmiernie złuszczające się płatki naskórka.

Czytaj dalej...

W większości przypadków przesuszenie i świąd obejmują także pozostałe partie ciała, takie jak nadgarstki, zgięcia łokci i kolan, a do tego inne miejsca w zależności od tego, w jakim stadium jest choroba.

Czytaj dalej...

Sucha cera, jak i sucha skóra na pozostałych częściach ciała dłoniach, ramionach czy nogach to problem, który wiąże się z zaburzeniem budowy warstwy hydrolipidowej w naskórku, a także jego zaburzoną zdolnością do wiązania i zatrzymywania wody.

Czytaj dalej...