Jak zadbać o suchą skórę twarzy - Praktyczne porady i skuteczne rozwiązania
Dlaczego skóra jest sucha?
Określenie "sucha skóra" używane jest w odniesieniu do skóry, która wytwarza mniej sebum, niż jej potrzeba, dlatego jest ściągnięta i napina się. Zbyt mała ilość sebum sprawia, że w skórze brakuje lipidów, koniecznych do utrzymania prawidłowego poziomu nawilżenia i właściwej ochrony przed tym, co szkodzi.
Gdy dojdzie do uszkodzenia ochronnego płaszcza lipidowego naskórka, z warstwy rogowej skóry w szybkim tempie ucieka wilgoć. Skóra sucha rzadko jest wrodzona. Dużo częściej odpowiadają za nią czynniki zewnętrzne – jak zimne, suche lub gorące powietrze, promieniowanie UV – a także niewłaściwa pielęgnacja, czy przyjmowanie leków, zwłaszcza diuretyków regulujących ciśnienie krwi, które zmieniają bilans wodny w skórze. Z tego powodu skóra nie wie, w jaki sposób wytwarzać i utrzymywać wodę, która jest jej potrzebna do zachowania równowagi. Z biegiem czasu staje się sucha, odwodniona i pojawia się uczucie dyskomfortu.
Sucha skóra wokół ust
Sucha skóra wokół ust najczęściej jest spowodowana niedoborami witaminy A. Jest to spotykane u kobiet stosujących restrykcyjne diety odchudzające zawierające mało tłuszczy. Witamina A znajduje się w dużych ilościach w maśle, wątrobie, tranie, morskich rybach, ziemniakach, marchewce, jarmużu, szpinaku i dyni. Przyswaja się ona w obecności tłuszczy.
Zmiany na skórze wokół ust, szczególnie zajady, często są pochodzenia grzybiczego. Należy wówczas stosować odpowiednie maści i suplementować witaminy z grupy B.
Często do spierzchnięcia ust dochodzi również na skutek warunków atmosferycznych, szczególnie jeżeli oblizuje się je na mrozie. Zimą powinno stosować się pomadkę ochronną lub krem. Silnie popękanym ustom przyjdzie na ratunek maseczka z miodu.
Zobacz film: Pielęgnacja skóry - domowe kosmetyki. Źródło: W dobrym stylu
Sucha skóra na łokciach i kolanach
Sucha skóra na łokciach lub kolanach, szczególnie gdy przybiera ciemny kolor, jest objawem chorób tarczycy. Jeżeli dolegliwość taka utrzymuje się przez dłuższy czas, warto sprawdzić poziomy hormonów. Przesuszenie w tych miejscach może wywołać nieprzyjemne swędzenie, dlatego powinno się używać mocno nawilżających środków – w tym przypadku również może pomóc maść tranowa.
Sucha skóra na stopach
Sucha skóra na stopach latem jest nieprzyjemnym problemem estetycznym, za to zimą, gdy często dochodzi do nasilania problemów, może być wręcz bolesna – przesuszone pięty pękają. Najlepszym sposobem jest wieczorne moczenie stóp i nakładanie na nie na noc grubej warstwy nawilżających maści lub kremów. Warto zainwestować w specjalne skarpety, które chronią przed ścieraniem się kremu. Jeżeli problem się zaostrza, z pomocą przyjdzie kosmetyczka lub podolog.
Aby zadbać odpowiednio o skórę należy być systematycznym. Zobaczcie, co polecają lekarze:
Zobacz film: Systematyczna pielęgnacja skóry to podstawa. Jak dbać o skórę twarzy? Źródło: Dzień Dobry TVN
Sucha skóra na twarzy – jak ją nawilżyć?
W nawilżaniu skóry twarzy z pomocą przyjdą odpowiednie maści i kremy. Warto zacząć stosować mocniej nawilżające kremy, korzystając z tłustych na noc oraz lżejszych na dzień. Dobrym rozwiązaniem będą środki zawierające naturalne składniki. Polecane są również intensywnie nawilżające maseczki. Kolejnym sposobem walki z suchą skórą na twarzy może być stosowanie maści z witaminami A i E lub tranowej, które dostępne są za kilka złotych w aptekach. Nie tylko bardzo intensywnie nawilżają, ale również uzupełniają braki ważnych witamin odpowiedzialnych za wygląd skóry.
Osoby, u których mimo stosowanych środków skóra na twarzy nadal jest sucha, a nawet łuszcząca się, powinny skorzystać z pomocy lekarza dermatologa.
Co wiesz o skórze? Sprawdź swoją wiedzę:
Co wiesz o skórze człowieka?
Najczęstsze błędy w pielęgnacji suchej cery
Są kosmetyki i zabiegi, których lepiej unikać przy tym typie cery, bo mogą nasilić problemy. Niewskazane jest:
- Stosowanie peelingów mechanicznie złuszczających naskórek. Takie kosmetyki sprawdzają się przy cerze tłustej i mieszanej, ale dla suchej są za silne.
- Mycie twarzy chlorowaną wodą. Chlor może dodatkowo wysuszać skórę i podrażniać ją, dlatego przed myciem dobrze jest wodę przegotować (co odparuje chlor), ostudzić i dopiero wtedy umyć twarz.
- Mycie twarzy mydłem. Mydło usuwa ze skóry nie tylko zanieczyszczenia, ale również sebum, którego w przypadku suchej cery i tak jest za bało. Ma poza tym silnie zasadowy odczyn pH, przez co nadmiernie wysusza skórę i może ją podrażniać.
- Pocieranie skóry przy wycieraniu. Tarcie twarzy ręcznikiem mechanicznie ściera z niej resztki cennego sebum. Lepiej ręcznik po prostu przykładać do twarzy punkt po punkcie, lekko dociskając, by wchłonął wodę.
- Nieprawidłowe stosowaniewody termalnej. Wody termalne to bogactwo składników mineralnych. Stosowane bezpośrednio na skórę, regenerują ją, wzmacniają naturalne mechanizmy ochronne i zmniejszają ryzyko podrażnień. Jednak by woda nie szkodziła, po spryskaniu nią twarzy trzeba osuszyć skórę np. papierowym ręcznikiem – inaczej parując, dodatkowo wysuszy skórę.

Sucha skóra: jak ją pielęgnować? Rodzaje suchej skóry
Sucha skóra, ze względu na specyficzne problemy, wymaga większej uwagi i odpowiedniej pielęgnacji. Nadgorliwość w przypadku pielęgnacji suchej skóry może działać na jej szkodę. Zbyt częste oczyszczanie, peelingowanie skóry pogarsza jej stan. Jak dbać o cerę suchą i jakich błędów nie popełniać?
Spis treści
Sucha skóra to jeden z tych typów skóry, których identyfikacja nie nastręcza problemów – jest matowa, szorstka w dotyku, po myciu napina się i ściąga. Jest cienka i mogą przez nią prześwitywać naczynia krwionośne. Szybciej się starzeje, a zmarszczki mimiczne pojawiają się wcześniej, niż w przypadku cery normalnej lub cery tłustej.
