Jak zadbać o suchą skórę twarzy - Praktyczne porady i skuteczne rozwiązania

Alergia skórna – leczenie domowe

Gdy wystąpi alergia na twarzy, szybka reakcja na nią ma kluczowe znaczenie. Jednak bywa tak, że odległy termin wizyty lekarskiej uniemożliwia natychmiastowe wdrożenie kuracji. Pod ręką nie znajduje się żadna maść na uczulenie na twarzy. W takich przypadkach nie pozostaje nic innego jak leczenie domowe alergii skórnej.

Domowe sposoby

Domowe sposoby na uczulenie na twarzy opierają się o składniki, które niemal każdy ma w domu. Są to zielony ogórek oraz banan, rumianek, a także olejek arganowy czy olej kokosowy.

Z ogórka i banana można sporządzić kojącą i łagodzącą czerwone plamy maseczkę. Wystarczy zblendować połówkę banana oraz ćwiartkę ogórka. Powstałą naturalną „maść” na 40 minut nałożyć na skórę twarzy – wysypkę, a następnie spłukać letnią wodą.

Drugim domowym sposobem na uczulenie na twarzy jest rumianek. Należy zalać go wrzątkiem, przykryć i pozostawić do wystygnięcia. Następnie namoczyć gazę w naparze i przyłożyć do zmienionej alergicznie skóry.

Trzeci domowy sposób na uczulenie na twarzy to posmarowanie rumienia olejkiem arganowym lub olejem kokosowym, które natłuszczą wysypkę i zniwelują uczucie ściągnięcia. Warto jednak zerknąć na etykietę – czy dany olej jest naturalny i nie ma w składzie dodatkowych pozycji, które mogłyby pogłębić problem alergii.

Sucha skóra twarzy w ciąży

Często spotykanym problemem jest też sucha skóra na twarzy w ciąży. W tym przypadku podłoże mogą stanowić intensywne zmiany hormonalne, które w dużym stopniu rozregulowują działanie organizmu w rozmaitych aspektach.

Dotyczy to także zdolności utrzymywania wody i pracy gruczołów łojowych. W efekcie skóra twarzy często staje się przesuszona, ziemista i wyraźnie cieńsza. Jest też podatna na przekrwienia, zaczerwienienie, pękanie naczynek.

Mogą w tym czasie nasilić się zmiany trądzikowe, charakterystyczne jest też występowanie tak zwanej ostudy - ciemnych plam związanych ze zwiększoną pigmentacją.

Co ważne, kierunek zmian zachodzących u kobiet ciężarnych jest niekiedy trudny do przewidzenia. Często jest tak, że skóra tłusta staje się sucha i łuszcząca, ale też może się zdarzyć sytuacja odwrotna.

Sucha skóra – najczęstsze przyczyny i sposoby zapobiegania

Sucha skóra może pojawiać się w każdym miejscu, choć problem ten dotyczy najczęściej twarzy, dłoni i stóp. Często odpowiedzialne są za nią czynniki zewnętrzne – pogoda, powietrze, klimatyzacja, używane kosmetyki czy detergenty. Nie na wszystkie przyczyny można mieć wpływ i wówczas pozostaje odpowiednie nawilżanie skóry. Jakie zabiegi dla suchej skóry są najlepsze? Dowiesz się tego z naszego filmu

Zobacz film: Zabiegi dla skóry suchej. Źródło: Klinika urody.
  • witaminy C – zwiększa produkcję kolagenu,
  • witamin z grupy B – wpływają na nawilżenie skóry,
  • witaminy E – jest potrzebna do produkcji kolagenu i chroni przed promieniowaniem UV,
  • witaminy A – odpowiada za nawilżenie skóry, jej niedobór objawia się łuszczeniem i zajadami.

Bardzo ważne jest również spożywanie odpowiedniej ilości zdrowych tłuszczów, najlepiej tłoczonych na zimno olejów roślinnych oraz ryb morskich.

Zobacz film: Odżywcze oleje do skóry. Źródło: 36,6

Sucha skóra twarzy

Skóra twarzy jest szczególnie wyeksponowana i przez to podatna na zewnętrzne niszczące czynniki, takie jak mróz, promienie słoneczne i powietrze wysuszone przez klimatyzator. Bywa jednak, że przyczyną suchej skóry na twarzy są nieodpowiednio dobrane kosmetyki. Jeżeli taki stan utrzymuje się pomimo intensywnego nawilżania, to warto udać się do specjalisty, który pomoże dobrać odpowiednie preparaty do skóry.

Sucha skóra na twarzy a dieta

Bardzo ważnym elementem dbania o skórę twarzy jest odpowiednia dieta. Jeżeli cera jest przesuszona, a pod oczami można zaobserwować ciemne kręgi, to należy pić więcej wody – przynajmniej półtora litra dziennie. Dodatkowo powinno się spożywać odpowiednią ilość zdrowych tłuszczów, szczególnie omega-3, które znajdują się w rybach morskich, tranie i orzechach. Nie należy też zapominać o owocach i warzywach, które dostarczają niezbędnych dla dobrego stanu skóry twarzy witamin.

W przypadku niemowląt i małych dzieci nie można zastosować wiele rozwiązań pomagających na suchą skórę na twarzy u dorosłych. Zawsze powinno wybierać się kosmetyki przeznaczone dla wieku dziecka, ponieważ inne mogą zawierać niebezpieczne dla niego substancje. Sucha skóra na twarzy niemowlaka może być nawilżana specjalistycznymi maściami dla dzieci lub maścią z witaminą A. Pomocne są też kąpiele w płatkach lub słomie owsianej, a także stosowanie płynów do kąpieli z emolientami.

Zobacz film: Zbieg laserowego odmładzania skóry. Źródło: Bez skazy

Nie można stosować kremów lub maści zawierających witaminy A i C, retinol, izotretinoinę, kwasy owocowe w miejscu depilowanej powierzchni około 4 tygodni przed każdym zabiegiem, nie należy przyjmować leków uczulających na słońce, pić herbatek ziołowych zawierających dziurawiec, nagietek np.

Czytaj dalej...

Jednym z głównych jej patomechanizmów jest zaburzenie procesów keratynizacji następuje skrócenie cyklu rogowacenia naskórka z 28 do około 4 dni , w wyniku czego dochodzi do gwałtownego, nadmiernego rogowacenia i złuszczania się naskórka.

Czytaj dalej...

W większości przypadków przesuszenie i świąd obejmują także pozostałe partie ciała, takie jak nadgarstki, zgięcia łokci i kolan, a do tego inne miejsca w zależności od tego, w jakim stadium jest choroba.

Czytaj dalej...

Bardzo sucha i łuszcząca się skóra na twarzy może być spowodowana niektórymi chorobami, nieodpowiednią dietą, korzystaniem ze złych kosmetyków lub nadmierną ekspozycją na niekorzystne warunki atmosferyczne.

Czytaj dalej...