Skóra na Twarzy Dziecka - Przyczyny, Opieka i Porady

Sucha skóra na twarzy – jak ją nawilżyć?

W nawilżaniu skóry twarzy z pomocą przyjdą odpowiednie maści i kremy. Warto zacząć stosować mocniej nawilżające kremy, korzystając z tłustych na noc oraz lżejszych na dzień. Dobrym rozwiązaniem będą środki zawierające naturalne składniki. Polecane są również intensywnie nawilżające maseczki. Kolejnym sposobem walki z suchą skórą na twarzy może być stosowanie maści z witaminami A i E lub tranowej, które dostępne są za kilka złotych w aptekach. Nie tylko bardzo intensywnie nawilżają, ale również uzupełniają braki ważnych witamin odpowiedzialnych za wygląd skóry.

Osoby, u których mimo stosowanych środków skóra na twarzy nadal jest sucha, a nawet łuszcząca się, powinny skorzystać z pomocy lekarza dermatologa.

Co wiesz o skórze? Sprawdź swoją wiedzę:

Co wiesz o skórze człowieka?

Skąd bierze się sucha skóra na twarzy? Przyczyny

Sucha skóra na twarzy potrafi być uciążliwym problemem. Często towarzyszą jej też nieprzyjemne objawy, takie jak miejscowe zaczerwienienia i stany zapalne, uczucie dokuczliwego ściągania, szczypanie, świąd czy łuszczenie się. Jest ona też trudna do ukrycia, co dla wielu osób jest trudnym do zniesienia defektem kosmetycznym.
Sucha skóra na twarzy może mieć liczne przyczyny. Wiele z nich to czynniki zewnętrzne, często wynikające z nieodpowiedzialnego sposobu, w jaki współcześnie traktuje się swoją skórę. Bardzo szkodliwa jest długa ekspozycja na szkodliwe warunki atmosferyczne – promieniowanie UV, wiatr czy niskie temperatury mogą doprowadzić do przesuszenia skóry. Dlatego warto korzystać z kremów ochronnych – latem z filtrem UV, a zimą chroniących przed mrozem. Osoby uprawiające sporty zimowe powinny pamiętać, że przebywając przez wiele godzin na śniegu, również warto skorzystać z filtrów przeciwsłonecznych, gdyż słońce jest nisko i promieniowanie tym samym jest intensywniejsze. Jakie zabiegi dla suchej skóry są najlepsze? Dowiesz się tego z naszego filmu

Zobacz film: Zabiegi dla skóry suchej. Źródło: Klinika urody.
  • witaminy A,
  • witaminy E,
  • witamin z grupy B,
  • witaminy C,
  • biotyny,
  • żelaza,
  • tłuszczów, szczególnie omega-3.

Czasami przyczyną suchej skóry są problemy zdrowotne, dlatego jeśli występują trudności z uporaniem się z tym problemem, warto zwrócić się do lekarza. Może być ona objawem:

  • chorób tarczycy,
  • cukrzycy,
  • chorób autoimmunologicznych.

Zobacz film: Pielęgnacja skóry - domowe kosmetyki. Źródło: W dobrym stylu

Dodatkowy problem to… łuszcząca się skóra u noworodka? Skąd to wynika?

Łuszcząca się skóra u niemowlaka jest dolegliwością współwystępującą razem z suchą skórą dziecka. Łuszczenie się skóry zazwyczaj pojawia się w przegubach rączek, nóżek czy też na brzuszku. Jest to naturalne zjawisko. Wynika to z tego, że w życiu płodowym skóra dziecka będąc w długim kontakcie z wodą, ulega maceracji (rozmoczeniu). W rezultacie, po narodzinach skóra dziecka ulega przesuszeniu i łuszczeniu się. Zjawisko łuszczącej się skóry u niemowlaka występuje u wszystkich nowonarodzonych dzieci. Jednak nasila się ono bardziej wśród noworodków urodzonych kilka dni po terminie.

Skóra dziecka dojrzewa dopiero w około 3 roku życia. Dlatego w międzyczasie wśród najmłodszych niezwykle ważna jest prawidłowa pielęgnacja wrażliwej skóry dziecka. Powinniśmy dobrać odpowiednie kosmetyki dedykowane do suchej skóry u dziecka. Ważne, aby te preparaty nie zawierały w sobie konserwantów, parabenów, barwników i sztucznych aromatów. Te składniki wysuszają skórę dziecka powodując podrażnienia i świąd.

Mając na uwadze najwyższą troskę o suchą skórę u noworodka, firma Mixa wyszła na rynek z innowacyjnym produktem Łagodząca woda oczyszczająca bez spłukiwania Mixa Baby, który nie wymaga użycia wody – a więc można ten preparat użyć w każdej sytuacji. Produkt również jest dedykowany suchej skórze głowy u niemowlaka i dziecka. Łagodząca woda oczyszczająca bez spłukiwania Mixa Baby oczyszcza i chroni przed przesuszeniem. Jej hipoalergiczna formuła bez alkoholu etylowego została opracowana tak, aby zminimalizować ryzyko wystąpienia reakcji alergicznych i została przetestowana dermatologicznie. Zawarte w nim 5% gliceryny pozwala suchą skórę u dziecka dobrze oczyścić oraz nawilżyć pozostawiając ją gładką i miękką.

Po kąpieli, lub nawet kilka razy w ciągu dnia, warto skórę dziecka nawilżyć odpowiednim kremem, np. ATOPIANCE Emulsja łagodząca do twarzy i ciała. Krem zawiera w sobie unikalną mieszankę olejków pozwalających odpowiednio nawilżyć suchą skórę u noworodka. Jest idealnym rozwiązaniem także w okresie zimowym, gdy zimno i pocieranie powodują podrażnienia i drobne zaczerwienienia.

Skąd się biorą suche plamy na skórze? Co oznaczają?

Suche, często piekące plamy na twarzy lub ciele to efekt zaburzenia naturalnych mechanizmów keratynizacji (rogowacenia) naskórka lub nieprawidłowej pracy tzw. płaszcza hydrolipidowego. Problemy te mogą być zarówno efektem działania czynników zewnętrznych, jak też licznych schorzeń stricte dermatologicznych oraz ogólnoustrojowych.

W trakcie cyklicznie powtarzającego się procesu keratynizacji, żywe komórki warstwy podstawnej naskórka obumierają i migrują do zewnętrznej warstwy rogowej, gdzie dochodzi do ich łuszczenia i ostatecznego usunięcia.

W tym samym czasie organizm wytwarza tzw. naturalny czynnik nawilżający (NMF), będący mieszaniną aminokwasów, mocznika, amoniaku, kreatyniny, kwasu mlekowego i innych substancji.

Szczególne znaczenie dla tych mechanizmów ma filagryna, spajająca włókna keratyny i będąca prekursorem aminokwasów stanowiących podstawę NMF. Mutacja w genie kodującym to białko stanowi predyspozycję do zachorowania na atopowe zapalenie skóry (AZS).

Niedobór naturalnego czynnika nawilżającego jest jedną z dwóch najważniejszych przyczyn niewłaściwego nawilżenia skóry, manifestującego się poprzez suche plamy na ciele. Drugi powód stanowią zaburzenia w budowie oraz funkcjonowaniu zewnątrzkomórkowego płaszcza hydrolipidowego.

Jest to wierzchnia warstwa ochronna skóry, składająca się z:

  • diglicerydów,
  • triglicerydów,
  • wolnych kwasów tłuszczowych,
  • wosków,
  • cholesterolu,
  • ceramidów.

Zapewniają one spoistość i szczelność naskórka, a tym samym – pomagają utrzymać właściwy poziom nawilżenia.

Ciemne, często brązowe, suche plamy na ciele mogą być z kolei przyczyną nadmiernej ekspozycji na słońce. Jeśli pojawiają się w późniejszym wieku na rękach, nogach czy stopach są to zazwyczaj plamy wątrobowe.Suche plamy na skórze jako objaw chorobowy

Więcej wizyt w gabinecie trzeba również odłożyć przy zaburzeniach hormonalnych oraz zespole nadwrażliwości mieszków na prawidłowy poziom hormonów mieszki zachowują się tak, jakby w organizmie było za dużo androgenów, chociaż w rzeczywistości tak nie jest.

Czytaj dalej...

Suchość skóry powodują również hormony dlatego często spotyka się ją u kobiet w ciąży nadmiar hormonów spowalnia wtedy pracę gruczołów łojowych , a także pań w okresie menopauzy spadek poziomu estrogenu zaburza bilans wilgoci w skórze.

Czytaj dalej...

W większości przypadków przesuszenie i świąd obejmują także pozostałe partie ciała, takie jak nadgarstki, zgięcia łokci i kolan, a do tego inne miejsca w zależności od tego, w jakim stadium jest choroba.

Czytaj dalej...

Nowoczesne okna mają funkcję rozszczelnienia po ustawieniu dźwigni w odpowiednim położeniu pomiędzy oknem a framugą tworzy się miniaturowa szpara, przez którą przedostają się do mieszkania niewielkie ilości świeżego powietrza, przy czym nawet w mroźne dni nie wpływa to na temperaturę, jaka panuje w pokoju.

Czytaj dalej...