Przyczyny i Skuteczne Rozwiązania dla Swędzącej Wysypki na Palcach Dłoni

Domowe sposoby na swędzenie dłoni

Leczenie świądu skóry wymaga przede wszystkim ustalenia jego przyczyny. Jeśli podejrzewacie, że to po prostu efekt jej przesuszenia bądź użycia nowego kosmetyku, odstawcie podejrzane preparaty i zadbajcie o nawilżenie i natłuszczenie dłoni. Zrezygnujcie z wysuszających mydeł – wyjątkiem są mydła naturalne, np. mydło marsylskie, bazujące na olejkach roślinnych. Pamiętajcie, żeby zakładać rękawiczki, jeśli podczas sprzątania używacie detergentów.

Po każdym myciu rąk nałóżcie na dłonie nawilżający i regenerujący krem. Zwróćcie uwagę, żeby nie zawierał potencjalnie uczulających i drażniących substancji – konserwantów, sztucznych barwników, aromatów. Na noc zaaplikujcie grubszą warstwę kosmetyku i załóżcie bawełniane lub jedwabne rękawiczki. Taki kompres doskonale odżywi skórę. Dwa razy w tygodniu wykonajcie zabieg olejowania dłoni, który je zregeneruje, nawilży i wygładzi.

Spośród domowych sposobów na swędzenie skóry możecie przetestować również maseczkę z siemienia lnianego. Łyżkę nasion zalejcie szklanką wody i gotujcie w garnuszku, aż wydzieli się śluz. Odcedźcie nasiona i tak uzyskany „kisiel” rozprowadźcie na dłoniach. Możecie dodać do niego zawartość kapsułki z witaminami A+E oraz łyżeczkę oleju roślinnego, np. jojoba. Taka kuracja uzupełni braki w ochronnej warstewce hydrolipidowej pokrywającej skórę dłoni, dzięki czemu będzie bardziej odporna na działanie czynników drażniących.

Jeśli jednak problem jest bardziej skomplikowany i razem ze swędzeniem występują krostki na dłoniach, skóra jest zaczerwieniona, łuszczy się, pęka, wówczas konieczna będzie pomoc lekarza. W zależności od konkretnej przyczyny swędzenia i pękania skóry na dłoniach specjalista może zalecić m.in. leki antyhistaminowe, preparaty przeciwgrzybicze czy przeciwpasożytnicze bądź miejscowo stosowane maści z przeciwzapalnymi glikokortykosteroidami.

Swędzenie dłoni bez wysypki

Ze swędzeniem dłoni nie zawsze współwystępuje wysypka. Mogą natomiast pojawić się plamy, czerwone lub przeciwnie – odbarwione, przesuszone, łuszczące się. Takie zmiany najczęściej towarzyszą chorobom o podłożu infekcyjnym, takim jak grzybica czy świerzb. Dla infekcji grzybiczej dość typowe są zmiany zlokalizowane między palcami. Skóra w tym miejscu złuszcza się, pęka, mogą powstawać drobne ranki. Lokalizacja zmian między palcami jest też charakterystyczna dla zakażenia pasożytniczego. Świerzbowce drążą korytarze w warstwie rogowej naskórka, najczęściej na palcach i między nimi.

Zobacz także

Bardzo uciążliwym świądem i łuszczeniem skóry charakteryzuje się również łuszczyca, która często występuje właśnie na dłoniach. Jest to przewlekła choroba dermatologiczna, w której okresy nasilenia przeplatają się z okresami remisji, a jej początek bywa gwałtowny i niespodziewany.

Swędzenie dłoni, któremu nie towarzyszy pęcherzykowata wysypka, może być też po prostu skutkiem przesuszenia skóry. Jest to zjawisko powszechne zimą, kiedy skóra dłoni narażona jest na działanie zimna, mrozu, wiatru oraz suchego powietrza w ogrzewanych pomieszczeniach.

Świądem może objawiać się podrażnienie będące wynikiem kontaktu z określonym detergentem, np. podczas sprzątania. Wysuszenie dłoni stało się prawdziwym utrapieniem zwłaszcza obecnie, podczas epidemii COVID. Nakładane na skórę środki do dezynfekcji na bazie alkoholu mocno ją wysuszają i naruszają ochronną powłoczkę hydrolipidową.

Nierzadko nie udaje się ustalić konkretnej przyczyny swędzenia dłoni. Może się okazać, że występuje ono na tle nerwowym.

Czym smarować uczulenie na rękach?

Ponieważ istnieje duży wybór środków łagodzących zmiany skórne na dłoniach, powstaje problem, czym smarować uczulenie na rękach. Działanie przeciwobrzękowe i odkażające mają okłady z 3% kwasu bornego i kąpiele w słabym roztworze nadmanganianu potasu. Działanie złuszczające wykazuje 5–10% kwas salicylowy na podłożu parafinowym i mocznik w stężeniu 5–10% na podłożu lipofilnego kremu lub maści. Na zmiany pęcherzykowe z wysiękiem stosuje się okłady ściągające wody z 0,9% roztworem soli fizjologicznej, które wysuszają skórę i łagodzą świąd. Hamowanie aktywności komórek układu immunologicznego i ograniczenie reakcji zapalnej daje maść zawierająca pochodne witaminy A, czyli tzw. retinoidy,

Bardzo ważna jest właściwa pielęgnacja skóry, zarówno w okresie występowania objawów chorobowych, jak i profilaktycznie. Doskonale sprawdzają się emolienty, które chronią przed nadmierną utratą wody i szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi. Zapewniają prawidłowy poziom natłuszczenia i elastyczności skóry. Łagodzą świąd i pieczenie. Mogą mieć postać kremów, maści, emulsji lub mleczek. Dostępne są w sprzedaży bez recepty w aptekach i niektórych drogeriach.

Pomocne mogą się okazać także domowe rozwiązania. Skórę można posmarować cienką warstwą oliwy, oleju z wątroby dorsza, olejku z drzewa herbacianego, żelu aloesowego, witaminy E, naparem z rumianku, gwiazdnicy pospolitej lub mięty. Ulgę może przynieść kąpiel w ciepłej wodzie z dodatkiem płatków owsianych.

Zobacz film: Testy na alergię. Źródło: W Dobrym Stylu TVN Style

Świąd może być oznaką wielu chorób, takich jak atopowe zapalenie skóry, świerzb, niewydolność nerek, zapalenie wątroby, nadczynność tarczycy, pokrzywka, cukrzyca, białaczka, zakażenie enterowirusami, zaburzenia hormonalne, liszajec, ziarnica złośliwa, nerwica, a nawet nowotwory.

Czytaj dalej...

Uczulenie na rękach może się pojawić w wyniku działania rozmaitych czynników, ale najczęściej odpowiadają za nią alergeny zawarte w detergentach, płynach do zmywania, farbie drukarskiej, oleju napędowym i metalach, takich jak kobalt, chrom i nikiel.

Czytaj dalej...

92 nie wyraża zgody na zwielokrotnianie, wykorzystywanie lub przechowywanie jakichkolwiek treści w postaci tekstów i danych oraz programów komputerowych i baz danych dostępnych w serwisie internetowym, w celu ich eksploracji polegającej na analizie, również przy zastosowaniu zautomatyzowanych technik, dążącej do wygenerowania informacji obejmujących w szczególności wzorce, tendencje i korelacje.

Czytaj dalej...

Jednym z najlepszych rozwiązań może się okazać klasyczny krem do rąk, który musi być dobrany w taki sposób, żeby jednocześnie nawilżał i regenerował naszą skórę, a do tego zostawiał na niej warstwę ochronną, która pomoże w regeneracji naturalnej warstwy hydrolipidowej.

Czytaj dalej...