Skuteczne sposoby na łagodzenie swędzącej wysypki po goleniu nóg
Swędzenie nóg poniżej kolan
Pacjenci często uskarżają się na objawy w konkretnej części kończyn dolnych, na przykład swędzenie nóg od kolan w dół, powyżej czy wokół kostek.
Samo umiejscowienie objawów nie jest wystarczającym kryterium diagnostycznym. Bo występują typowe lokalizacje na przykład dla zmian łuszczycowych czy grzybiczych, w tych samych obszarach pojawiać się mogą dolegliwości związane z alergią pokarmową, wypryskiem kontaktowym (alergicznym i niealergicznym), a także wymienionymi wyżej chorobami wewnętrznymi.
Swędzenie łydek może być również objawem niewydolności żylnej. Świąd jest także pierwszym objawem żylaków. Wynika to z pękających naczyń krwionośnych, które wywołują podrażnienia. Zatem żyły na nogach teoretycznie mogą swędzić.
Częstym problemem, jeśli chodzi np. o łydki i piszczele, jest swędzenie nóg po goleniu, które powodowane może być podrażnieniem mechanicznym przez maszynkę lub chemicznym przez piankę, wiązać się też może z wrastaniem krótkich włosków w skórę.
Inną przyczyną prostą do wyeliminowania jest słabe nawilżenie. Nogi, zwłaszcza łydki często swędzą zimą.
Swędzenie nóg - co oznacza i jak mu zaradzić? Przyczyny, leczenie i domowe sposoby
Swędzenie nóg występuje w przebiegu schorzeń dermatologicznych, ale też jest częstym objawem cukrzycy, zastoju żółci, marskości wątroby czy zaburzeń hematologicznych. Jakie mogą być przyczyny świądu nóg. Zobacz, jak leczyć tego typu problemy zdrowotne.
- Przyczyny swędzenia nóg mogą być banalne i wynikać, np. z powodu odrastających włosków po goleniu. Jakie są inne powody swędzenia?
- Swędzenie nóg podczas zakażenia świerzbem jest bardzo charakterystyczne. Dlaczego?
- Jeśli przyczyną swędzenia nóg nie jest choroba, leczy się je objawowo. W jaki sposób?
- Co oznacza swędzenie nóg? Przyczyny
- Swędzenie nóg i choroby skóry
- Swędzenie nóg wieczorem
- Swędzenie nóg przed snem w chorobach krwi
- Swędzenie nóg po kąpieli
- Swędzenie nóg a wątroba
- Świąd skóry na nogach u cukrzyka
- Swędzenie nóg poniżej kolan
- Jak leczyć swędzenie nóg?
Wysypka na łokciach u dzieci
Na skórze dzieci często pojawiają zmiany. Jedne świadczą o alergii, inne mogą mieć podłoże w różnych chorobach. To, jak groźne są takie zmiany zależy głównie od ich przyczyny.
U dziecka wysypka na łokciach może zniknąć bardzo szybko i nie jest wtedy powodem do większego niepokoju (warto jednak zawsze skonsultować się z lekarzem), może także utrzymywać się przez dłuższy czas wraz z niepokojącymi objawami, a to już bezwzględnie wymaga pomocy lekarskiej.
Najczęściej wysypka na łokciach i kolanach u dzieci wskazuje na reakcję alergiczną. Układ odpornościowy dziecka w taki sposób reaguje na kontakt z alergenem.
Najczęściej uczulają produkty, używane do codziennej pielęgnacji, jak kosmetyki czy proszki do prania. Drugą przyczyną zmian na skórze maluchów jest alergia pokarmowa. Miejsca w zgięciach łokci lub pod kolanami są dość mocno narażone na przesuszenie, a skóra w tym miejscu wyjątkowo się łuszczy i swędzi.
U dzieci zmiany na skórze mogą także pojawiać się przy opryszczkowatym zapaleniu skóry, przyjmując postać grudek, rumieni czy pokrzywkowatych wykwitów.
Wysypka, która ogranicza się tylko do łokci i kolan nazywana jest odmianą Cottiniego. U dzieci dodatkowo pojawiają się objawy złego wchłaniania, które są przyczyną niedoborów pokarmowych i witamin.
U niemowlaka uczulenie na łokciach może być oznaką AZS (atopowego zapalenia skóry). Początkowo są to niewielkie plamki na zgięciach łokci, które z czasem przechodzą w większa wysypkę.
Rodzice niekiedy mylą AZS z potówkami lub objawem alergii. Jeśli objawy utrzymują się dłużej konieczna jest wizyta u lekarza.
Atopowe zapalenie skóry to bardzo uciążliwa choroba. Skóra jest sucha i wrażliwa na zewnętrzne czynniki, a dziecko odczuwa silne swędzenie. W mocno rozwiniętej postaci skóra może się nawet łuszczyć i pękać.
Jak walczyć z wysypką na nogach?
Zazwyczaj wysypki na nogach mają charakter kontaktowy, dlatego najczęściej ich objawy samoistnie ustępują po całkowitym ograniczeniu kontaktu z czynnikami alergizującymi. Leczenie polega na stosowaniu kremów i maści zawierających w swoim składzie glikokortykosteroidy , które hamują rozwój reakcji alergicznej i zmniejszają świąd. Ponadto należy zaopatrzyć się w doustne leki antyhistaminowe , które złagodzą objawy wysypki i pomogą zapobiec jej ponownym nawrotom.
Dodatkowo na długie piesze wędrówki warto zabrać dostępne w aptekach emolienty i kremy nawilżające , które pozwolą przyśpieszyć regenerację skóry.
Jeśli wysypce na nogach towarzyszą dodatkowo inne zmiany skórne lub nie ustępuje ona po zastosowaniu podstawowych leków, konieczna będzie wizyta u dermatologa .
