Świądząca wysypka pod piersiami - Przyczyny, Objawy i Sposoby Leczenia
Swędzące krostki pod pachami
Swędzące krostki pod pachami stanowić mogą objaw łuszczycy odwróconej (psoriasis inversa), a rozpoznanie takie uprawdopodabnia jednoczesne występowanie podobnych symptomów w innych miejscach ciała, takich jak: pachwiny, zgięcia łokciowe i kolanowe oraz wszelkiego rodzaju fałdy skórne.
W odróżnieniu od łuszczycy pospolitej, w tym przypadku wykwity są silnie zaczerwienione, a na ich powierzchni z rzadka tylko pojawiają się srebrne łuski złuszczonego naskórka. Skóra pod pachami i w innych objętych chorobą miejscach jest skłonna do podrażnień, a krostki i grudki z łatwością pękają.
Pacjenci uskarżają się w związku z tym na dojmujący ból oraz świąd. Łuszczyca odwrócona jest chorobą zapalną, występującą na podłożu genetycznym i immunologicznym, w przebiegu której dochodzi do wzmożonej keratynizacji naskórka oraz nasilonej produkcji cytokin zapalnych.
Dodatkowymi czynnikami ryzyka (środowiskowymi), sprzyjającymi jej rozwojowi, są:
- otyła budowa ciała i związane z tym przegrzewanie, zawilgocenie i ocieranie się skóry w zagłębieniach fałdów,
- obniżona odporność, zły ogólny stan zdrowia, występowanie innych chorób przewlekłych,
- niewłaściwa dieta (tłuszcze nasycone, cukry proste) oraz używki (papierosy, alkohol),
- stres, zmęczenie, depresja, zaburzenia nerwicowo-lękowe.
Choroby skóry piersi - rak sutka Pageta
Choroba Pageta brodawki sutkowej (rak sutka Pageta) to rak wylotowych przewodów mlekowych. Jest to rzadka postać raka piersi - stanowi 0,5-5 proc. tych nowotworów - która zwykle dotyka kobiety między 60. a 70. rokiem życia. Początkowo na brodawce i w obrębie jej otoczki pojawiają się zaczerwienienie i zmiana, która przypomina wyprysk. Następnie dochodzi do owrzodzenia brodawki sutkowej, a także jej wciągnięcia, czemu może towarzyszyć wyciek z brodawki sutkowej krwistej wydzieliny.
W niektórych przypadkach rak piersi przyjmuje postać stanu zapalnego. Rak zapalny piersi jest wynikiem tworzenia zatorów z komórek rakowych w naczyniach limfatycznych piersi i objawia się obrzmieniem i bolesnością piersi. Ponadto skóra na piersiach jest zaczerwieniona i odczuwalne jest jej nadmierne ocieplenie, co można pomylić np. z zakażeniem skóry na tle bakteryjnym. Tym bardziej, że w niektórych przypadkach guz może nie być wyczuwalny.
Jak łagodzić i leczyć uporczywe swędzenie pod pachami?
Uporczywe swędzenie pod pachami w prosty sposób wyeliminować można tylko wtedy, gdy nie jest ono związane z żadnym schorzeniem, a jedynie niewłaściwą higieną ciała.
W takiej sytuacji wystarczającymi środkami zaradczymi są:
- stosowanie kosmetyków i proszków do prania o możliwie naturalnym, hipoalergicznym składzie,
- utrzymywanie ciała w czystości, wycieranie pach do sucha po kąpieli, nie korzystanie ze wspólnych ręczników z innymi osobami,
- przemywanie pach łagodnymi roztworami ziołowymi o działaniu kojącym (np. ekstrakt z rumianku), używanie maści i kremów na bazie substancji łagodzących, takich jak alantoina czy b-pantenol,
- golenie lub depilacja pach bezpośrednio po kąpieli lub prysznicu, nieużywanie dezodorantu z alkoholem bezpośrednio po „zabiegu”, częsta wymiana maszynek.
Jeżeli chodzi o poważniejsze schorzenia, leczenie polega przede wszystkim na terapii przyczynowej, dobranej adekwatnie do określonej jednostki chorobowej. Przykładowo, w łuszczycy odwróconej stosuje się glikokortykosteroidy przeciwzapalne, pochodne witaminy D oraz cygnolinę, ewentualnie także cyklosporynę oraz metotreksat.
W leczeniu grzybicy z kolei podstawę stanowią środki z grupy azoli, takie jak ketokonazol czy itrakonazol. Doraźnie i czysto objawowo na świąd w tych i innych schorzeniach podaje się też leki antyhistaminowe.
Wysypka alergiczna
Spowodowana jest ekspozycją na bardzo różnorodne alergeny i może mieć zróżnicowany obraz kliniczny. W przypadku zmian o charakterze ostrym zwykle spotykamy grudki, pęcherzyki, bąble pokrzywkowe . Podostre lub przewlekłe zmiany mają zwykle postać zmian rumieniowo-złuszczających.
Za powstawanie wysypki alergicznej mogą odpowiadać wielorakie substancje: pokarmy, leki, składniki kosmetyków, barwniki, lakiery, farby, środki czyszczące, kolczyki, składniki oprawek do okularów, guzików, monety
– mówi dr Joanna Sułowicz.
Wysypka alergiczna nasila się w miarę ekspozycji i działania alergenu, a łagodnieje, gdy kontakt z alergenem zostaje zerwany. Zmianom skórnym zwykle towarzyszy świąd , co prowadzi do drapania, powstawania nadżerek i przeczosów, a nawet do nadkażenia skóry.
Wysypka alergiczna, fot. Adobe Stock

Choroby skóry piersi - łupież rumieniowy
Łupież rumieniowy (erythrasma) to bakteryjna infekcja skóry wywołana przez bakterię Corynebacterium minutissimum. Objawia się zaczerwienioną, a potem brunatną skórą, która może się łuszczyć. Zmiany lokalizują się przede wszystkim w fałdach skóry pod piersiami. W leczeniu stosuje się antybiotyki.
Wyprzenie pod piersiami - bakteryjne lub drożdżakowe - to stan zapalny umiejscowiony w fałdach skóry pod piersiami. Choroba objawia się zaczerwieniem objętych zapaleniem obszarów skóry i złuszczaniem w obrębie zmian. Dodatkowo może się z nich sączyć surowicza wydzielina. Leczenie zależy od przyczyny stanu zapalnego. Infekcję na tle bakteryjnym leczy się antybiotykami w postaci maści lub tabletek. Grzybica skóry pod piersiami wymaga podawania leków przeciwgrzybiczych.
