Świądząca wysypka pod piersiami - Przyczyny, Objawy i Sposoby Leczenia
Jak łagodzić i leczyć uporczywe swędzenie pod pachami?
Uporczywe swędzenie pod pachami w prosty sposób wyeliminować można tylko wtedy, gdy nie jest ono związane z żadnym schorzeniem, a jedynie niewłaściwą higieną ciała.
W takiej sytuacji wystarczającymi środkami zaradczymi są:
- stosowanie kosmetyków i proszków do prania o możliwie naturalnym, hipoalergicznym składzie,
- utrzymywanie ciała w czystości, wycieranie pach do sucha po kąpieli, nie korzystanie ze wspólnych ręczników z innymi osobami,
- przemywanie pach łagodnymi roztworami ziołowymi o działaniu kojącym (np. ekstrakt z rumianku), używanie maści i kremów na bazie substancji łagodzących, takich jak alantoina czy b-pantenol,
- golenie lub depilacja pach bezpośrednio po kąpieli lub prysznicu, nieużywanie dezodorantu z alkoholem bezpośrednio po „zabiegu”, częsta wymiana maszynek.
Jeżeli chodzi o poważniejsze schorzenia, leczenie polega przede wszystkim na terapii przyczynowej, dobranej adekwatnie do określonej jednostki chorobowej. Przykładowo, w łuszczycy odwróconej stosuje się glikokortykosteroidy przeciwzapalne, pochodne witaminy D oraz cygnolinę, ewentualnie także cyklosporynę oraz metotreksat.
W leczeniu grzybicy z kolei podstawę stanowią środki z grupy azoli, takie jak ketokonazol czy itrakonazol. Doraźnie i czysto objawowo na świąd w tych i innych schorzeniach podaje się też leki antyhistaminowe.
Choroby skóry piersi: przyczyny, objawy, leczenie
Choroby skóry piersi to zwykle niegroźne stany zapalne, np. zakażenie brodawki piersi. Jednak w niektórych przypadkach choroby skóry piersi mogą mieć charakter nowotworowy. Rak piersi może bowiem przyjąć postać stanu zapalnego. Wówczas objawia się charakterystycznym dla wielu chorób skóry owrzodzeniem, a dodatkowo guz może nie być wyczuwalny, co może opóźnić postawienie prawidłowej diagnozy. Sprawdź, jakie są choroby skóry piersi i jak rozpoznać ich objawy.
Spis treści
- Choroby skóry piersi - połogowe zapalenie sutka
- Choroby skóry piersi - łupież rumieniowy
- Choroby skóry piersi - wyprzenie w fałdach pod piersiami
- Choroby skóry piersi - przetoka sutkowa
- Choroby skóry piersi - rak sutka Pageta
- Choroby skóry piersi - rak piersi
- Jak samodzielnie zbadać piersi? [wideo]
Zaczerwieniona skóra pod piersiami, grudki na sutkach czy pęcherzyki lub owrzodzenia na skórze piersi to tylko niektóre objawy chorób skóry piersi. Niektóre z nich są niegroźne, zwłaszcza jeśli pojawiają się u kobiet karmiących, które często zmagają się np. z zakażeniem brodawek sutkowych. Jeśli jednak podejrzane zmiany na piersiach pojawiają się u kobiet starszych, a dodatkowo utrzymują się dość długo, należy jak najszybciej udać się do lekarza. Przyczyną zmian może być nawet rak piersi.
Umów wizytę u dermatologa
Na co dzień otacza nas ogromna ilość alergenów, dlatego jedną z najczęstszych przyczyn powstawania wysypki na brzuchu jest właśnie reakcja alergiczna. Mogą ją wywołać m.in. środki chemiczne wykorzystywane do prania ubrań, materiał, z którego wytworzono ubrania, jedzenie, zwierzęta domowe, kosmetyki, a nawet leki. Wysypka na brzuchu spowodowana alergią zazwyczaj objawia się zaczerwieniem, małymi grudkami, pokrzywką, świądem lub suchą, łuszczącą się skórą.
Leczenie, w zależności od stopnia nasilenia wysypki na brzuchu, polega na przyjmowaniu leków przeciwhistaminowych oraz stosowaniu maści lub kremów działających nawilżająco i łagodząco na swędzącą skórę. Aby w przyszłości uniknąć takiej wysypki, zaleca się konsultację u alergologa i wykonanie testów alergicznych. U osób z tendencją do częstych wysypek o podłożu alergicznym w codziennej pielęgnacji zaleca się stosowanie kosmetyków hipoalergicznych, emolientów przeznaczonych specjalnie dla skóry alergicznej, a także ograniczenie spożywania żywności przetworzonej.
Swędząca wysypka a świąd skóry
Wysypka jest nieswoistym objawem wielu chorób, polegającym na obecności jednopostaciowych lub wielopostaciowych zmian skórnych, wśród których wyróżnia się m.in. grudki, pęcherzyki, plamy i bąble. Bardzo często wysypce towarzyszy świąd, który wywołuje potrzebę nieustannego drapania zmian skórnych lub pocierania chorej skóry. Świąd jest zjawiskiem stosunkowo powszechnym, które dotyka wiele osób borykających się z chorobami dermatologicznymi, epidemiologicznymi, a także z marskością wątroby czy z przewlekłą niewydolnością nerek.
Uporczywe swędzenie może być przyczyną stanu zapalnego skóry wywołanego grzybicą (ryzyko grzybicy zachodzi, gdy swędzeniu towarzyszą drobne, czerwone krostki). Świąd może być także reakcją organizmu na alergię kontaktową, pokarmową, a także na alergię wywołaną zażyciem leku lub ukąszeniem owada. Osoby zapadłe na świąd skarżą się zwłaszcza na swędzenie łokci, nadgarstków, przestrzeni między palcami, piersi, pośladków w nocy. Często towarzyszy im chropowata wysypka.
Świąd może być oznaką wielu chorób, takich jak atopowe zapalenie skóry, świerzb, niewydolność nerek, zapalenie wątroby, nadczynność tarczycy, pokrzywka, cukrzyca, białaczka, zakażenie enterowirusami, zaburzenia hormonalne, liszajec, ziarnica złośliwa, nerwica, a nawet nowotwory! Jeśli świąd i wysypka utrzymują się, należy bezzwłocznie udać się do lekarza, który na podstawie wywiadu i badań diagnostycznych wskaże na przyczynę problemu i wybierze optymalną metodę leczenia swędzącej wysypki i wywołujących ją dolegliwości.
