Skuteczne sposoby na pozbycie się swędzących pryszczy na twarzy
Ukąszenia komarów
Nikt nie lubi komarów. Ugryzienia kojarzą nam się z bąblami i swędzeniem. Tyczy się to także innych gryzących owadów. Jak załagodzić takie miejsca? Pomaga oczyszczenie skóry wodą i mydłem, albo chłodny kompres. W skrajnych przypadkach mogą się okazać potrzebne leki przeciwbólowe czy przeciwhistaminowe dostępne bez recepty. Czasami pomaga także wypicie wapna.
- ospa wietrzna, zakaźna choroba wirusowa
- zapalenie mieszków włosowych
- trądzik, ale też różnego rodzaju wypryski czy ranki
- pokrzywka, która może wystąpić z powodu reakcji alergicznej
- łuszczyca, przewlekły stan zapalny powodujący rozwój czerwonych, łuszczących się plam na skórze
- łojotokowe zapalenie skóry
- grzybica, infekcja skóry
- półpasiec, który jest infekcją wirusową powodującą wysypkę na skórze
- problemy z hormonami
- choroby wątroby
- niewydolność nerek
- cukrzyca
- HIV
- niektóre nowotwory
W takich sytuacjach potrzebna jest konsultacja z lekarzem i podjęcie odpowiednio dobranego leczenia. W niektórych przypadkach pomagają maści, w innych leki przeciwhistaminowe.
Swędzące krostki przy odbycie
Swędzące krostki przy odbycie i na całej powierzchni pośladków oraz w kroczu, są typowym objawem schorzenia znanego jako ropne zapalenie gruczołów łojowych. Choroba ta obejmuje tzw. gruczoły apokrynowe, ulokowane głównie w okolicach annusa, pachwin oraz pach. W jej przebiegu na powierzchni ciała pojawiają się bolesne krosty na pośladkach, guzki i wrzody.
Etiopatogeneza schorzenia nie jest znana, podejrzewa się jednak, że jej przyczyną może być niedrożność przewodów mieszków włosowych lub zakażenia bakteryjne.
Inne potencjalne powody występowania krost wokół odbytu to między innymi:
- zapalenie mieszków włosowych,
- łuszczyca odwrócona,
- trądzik skupiony,
- grzybica odbytu,
- opryszczka spowodowana wirusem HSV,
- rzeżączkowe zapalenie odbytu i odbytnicy,
- guzki krwawnicze (hemoroidy),
- zaniedbania higieniczne.
Skutki uboczne leków
Swędzenie skóry mogą powodować także niektóre leki. Są to m.in. aspiryna, niektóre leki na nadciśnienie krwi, a także niektóre leki wykorzystywane do leczenia nowotworów. W niektórych przypadkach możliwa jest zmiana leków na inne, który nie powoduje świądu. Czasami jednak jest to dość trudne i wymaga konsultacji z lekarzem, żeby ustalić nową ścieżkę leczenia.
Z pewnością każdy, kto uda się do lekarza, otrzyma informację, że nie ma się czym przejmować, bo swędzenie skóry występuje bardzo często i prawie u każdego człowieka. Świąd pojawia się przynajmniej raz w życiu. Podczas diagnozowania lekarz dokładnie zbada skórę i z pewnością zada kilka pytań dotyczących zdrowia, przyjmowanych leków, dotychczasowych alergii itp. Może także zapytać o rodzaj pracy, sposób spędzania wolnego czasu i kosmetyki stosowane do codziennej higieny ciała. Jeśli nie ma pewności, pacjenci są wysyłani na testy alergiczne.