Swędzenie nóg po goleniu maszynką - Jak sobie z tym poradzić?

Jak złagodzić podrażnienia po goleniu miejsc intymnych, twarzy oraz nóg?

Podrażnienia po goleniu prawdopodobnie miał każdy, kto depiluje ciało maszynką. Problem dotyczy nie tylko mężczyzn, ale także kobiet. Sprawdź, dlaczego powstają podrażnienia po goleniu oraz jak można je złagodzić.

  • Podrażnienia po goleniu bywają nieuniknioną konsekwencją depilacji. Można je rozpoznać po zaczerwienieniu skóry oraz drobnej wysypce. Oprócz tego może wystąpić pieczenie i świąd skóry.
  • Zaczerwienienie skóry po goleniu może wystąpić w każdym wydepilowanym miejscu na ciała – twarzy, nogach, miejscach intymnych, pod pachami etc.
  • Istnieją skuteczne metody zapobiegania podrażnieniom skóry po goleniu, takie jak dobór właściwej maszynki, prawidłowa technika golenia oraz stosowanie odpowiednich kosmetyków.
  • Podrażnienia po goleniu miejsc intymnych
  • Podrażnienia po goleniu nóg
  • Podrażnienia po goleniu twarzy
  • Jak golić bikini by nie było podrażnień?
  • Co na podrażnienia po goleniu?
  • Domowe sposoby na podrażnienia po goleniu

Podrażnienia po goleniu twarzy

Podrażnienia po goleniu twarzy to zdecydowanie męska sprawa. Panie niechciane włoski na twarzy najczęściej depilują woskiem. Z badań wynika, że aż 78 proc. golących się mężczyzn obserwuje u siebie zaczerwienienia po goleniu oraz wysypkę [Sybilski].

Do palety wymienionych powyżej przyczyn powstawania podrażnień dołączyć można jeszcze technikę golenia. Zarost zwykle rośnie w różne strony. Goląc twarzy, warto zwracać na to uwagę. Aby uniknąć podrażnień, ostrza maszynki należy przesuwać stronę z włosem, a nie pod włos. Dodatkowo w trakcie ścinania zarostu powinno się napinać skórę. Niewłaściwe operowanie maszyną wskazuje się jako jedną z najczęstszych przyczyn zaczerwienienia i wysypki po goleniu.

Dużą rolę odgrywa także niewłaściwy sprzęt. Do codziennego golenia zarostu nie powinno się używać jednorazowych golarek. Takie sprawdzą się tylko w przypadku drobnego zarostu. Przy grubszym warto sięgnąć po wielorazową maszynkę wieloostrzową. Na rynku dostępne są narzędzia wyposażone w 6-7 ostrzy.

Z kolei zaczerwienienia po goleniu na szyi najczęściej są efektem zbyt mocnego dociskania maszynki do skóry, co skutkuje ścinaniem warstwy rogowej naskórka. Szyja jest mniej owłosiona niż broda, a same włoski słabsze, dlatego depilację w tym miejscu powinno się wykonywać delikatniejszymi ruchami.

Swędzenie nóg wieczorem

Swędzenie nóg (a także palców u stóp) wieczorem i w nocy powszechnie utożsamiane jest z zakażeniem pasożytniczym ze strony świerzbowca ludzkiego (Sarcopteshominis). Roztocza te drążą tunele w ludzkiej skórze, gnieżdżą się w nich i składają jaja.

Efektem ubocznym tego jest łuszczenie się uszkodzonego naskórka, a także nagromadzenie kału i innych substancji wydzielanych przez pasożyty, co w konsekwencji doprowadza do stanu zapalnego.

Świerzb jest chorobą obejmującą przede wszystkim skórę dłoni i stóp (przestrzenie między palcami, okolice nadgarstków i kostek). Do typowych jej objawów należą wykwity grudkowe oraz bardzo silny świąd.

Swędzenie ma charakter subiektywny, ale zwykle nasila się w związku z rozgrzaniem ciała, a więc na przykład po wieczornej kąpieli, czy nakryciu ciała ciepłą pierzyną.

Przyczyny swędzenia nóg: alergia, choroby skóry i wewnętrzne, podrażnienie i suchość

Swędzenie skóry nóg może być objawem chorób skóry lub narządów wewnętrznych, takich jak wątroba, nerki czy tarczyca. Swędzące plamy na nogach zwykle występują w alergii, a swędzące krostki na nogach mogą być podrażnieniem po goleniu. Świąd nóg należy rozpatrywać w kontekście innych dolegliwości.

Definicja świądu brzmi: „nieprzyjemne odczucie pochodzące ze skóry, wywołujące chęć drapania lub pocierania”. Wiadomo, że świąd nie jest rodzajem bólu, a do ośrodkowego układu nerwowego przewodzony jest innymi niż ból drogami nerwowymi. Swędzenie może być bardzo uciążliwe, skłaniające do drapania nawet do krwi.

Produkty i kosmetyki pomocne w walce z podrażnieniami

W drogeriach znajdziesz wiele kosmetyków do golenia i po goleniu. Jak wybrać te, które pomogą uniknąć podrażnień skóry lub pomogą w jej regeneracji? Poza dobraniem kosmetyku do rodzaju cery warto zwracać uwagę na konkretne składniki.

Produkty zawierające aloes mają właściwości łagodzące i nawilżające. Balsamy po goleniu z aloesem pomagają zmniejszyć zaczerwienienie i łagodzą podrażnioną skórę.

Kremy po goleniu z witaminą E wspomagają regenerację skóry i zapewniają jej dodatkowe nawilżenie. Witamina E ma również działanie przeciwutleniające.

Produkty zawierające kwas salicylowy mogą pomóc w zapobieganiu wrastaniu włosków i redukowaniu stanu zapalnego. Żele po goleniu z tym składnikiem są dostępne w wielu aptekach.

Kremy i balsamy po goleniu zawierające naturalne oleje, takie jak olej kokosowy, jojoba czy migdałowy, mogą pomóc nawilżyć i zmiękczyć skórę. Zwróć również uwagę na produkty z mleczkiem migdałowym. Jest ono znane ze swojego działania nawilżającego i łagodzącego. Mogą być skuteczne w łagodzeniu podrażnień.

Koenzym Q10 jest składnikiem, który pomaga w regeneracji skóry. Żele po goleniu z dodatkiem Q10 mogą pomóc w łagodzeniu podrażnień. Panthenol, znany także jako prowitamina B5, ma właściwości nawilżające i łagodzące. Produkty z panthenolem mogą pomóc w regeneracji skóry po goleniu.

Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.

Czytaj dalej...

Ponadto przebywanie w pomieszczeniach o niskiej wilgotności powietrza, narażenie na wiatr czy dym papierosowy mogą również mieć negatywny wpływ na skórę powiek i wywoływać uczucie jej swędzenia oraz potęgować odruch ich pocierania.

Czytaj dalej...

Sucha skóra przeważnie staje się matowa i biaława, co wynika z jej nadmiernego złuszczania i gromadzeniu się na powierzchni małych kawałków martwego naskórka, ale przeważnie nie ma na niej żadnych krostek ani wyprysków.

Czytaj dalej...

wyciąg z arniki wzmacnia z kolei ścianki naczyń krwionośnych, pomaga przy stłuczeniach, bo zmniejsza obrzęki, krwiaki i siniaki, czy przy zwichnięciach lub skręceniach, bo ma właściwości przeciwzapalne i przeciwbólowe, podobnie zresztą jak rozmaryn,.

Czytaj dalej...