Przyczyny Świądu Skóry Głowy i Wypadania Włosów - Jak sobie z nimi radzić?

Wszy i świerzb

Przyczyną swędzenia głowy bywają choroby pasożytnicze: wszawica oraz świerzb.

Świąd głowy jest głównym objawem wszawicy, czyli zakażenia skóry spowodowanego działaniem wszy głowowej. Wszy rozmnażają się na owłosionej skórze głowy, a do włosów przymocowując swoje jaja.


Jaja wszy (gnidy), fot. Adobe Stock

Po ukłuciach owadów (wszy żywią się krwią) na skórze pojawiają się rumieniowe swędzące grudki. Najczęściej wszy i gnidy można znaleźć za małżowinami usznymi. Leczenie polega na zastosowaniu preparatów z:

  • permetryną (szampon) - niszczy wszy i gnidy, preparat pozostawia się głowie na 10 minut, kurację należy powtórzyć po kilku dniach.
  • dimetykonem - preparat zwalcza wszy i gnidy, należy pozostawić go na włosach przez 1 godzinę, a po kilku dniach kurację powtórzyć.

Świąd skóry głowy to również główny objaw świerzbu - zakaźnej choroby wywołanej świerzbowcem ludzkim. Oprócz swędzenia głowy (głównie nocą i wieczorem) występują zmiany skórne: grudki z charakterystyczną zmianą w postaci tunelu łączącego grudki. Świerzb może być rozpoznany tylko w badaniu mikroskopowym. Leczenie świądu głowy w tym przypadku polega na stosowaniu:

  • permetryny (szampon),
  • leków przeciwhistaminowych,
  • emolientów.

Warto dodać, że o ile wszawica dotyczy przede wszystkim dzieci uczęszczających do żłobków, przedszkoli, mieszkających w domach dziecka, o tyle świerzb rozwija się głównie u osób nie zachowujących higieny (np. bezdomnych).

Swędzenie głowy neurogenne

Swędzenie skóry głowy może być objawem chorób związanych z układem nerwowym: centralnym lub obwodowym. Do takiego rozpoznania skłania występowanie parestezji, niedoczulicy lub przeczulicy i innych objawów neurologicznych. Konieczne jest wykonanie podstawowych badań (morfologii, glukozy), a także badań neurologicznych (EMG, przewodnictwa nerwowego) i obrazowych, np. rezonansu magnetycznego.

Swędzenie głowy może też wynikać z cukrzycy, która z czasem prowadzi do uszkodzenia nerwów obwodowych (neuropatia cukrzycowa). Najczęściej jednak świąd dotyczy w tym przypadku dłoni i stóp.

Także półpasiec, który często ujawnia się na głowie, powoduje neuropatyczne swędzenie skóry. Ten rodzaj swędzenia może dotyczyć 1/3 pacjentów z półpaścem.

Aby wyleczyć swędzenie należy w powyższych przypadkach leczyć choroby podstawowe. Metody zależą od ustalonej przez lekarza przyczyny.

Swędzenie skóry głowy - przyczyny. Jakie domowe sposoby pomagają?

Swędzenie skóry głowy to uciążliwa dolegliwość, z którą wielu ludzi kilkakrotnie boryka się w ciągu swojego życia. Jej przyczyny mogą być bardzo różne, w zależności od nich rozmaite są też sposoby radzenia sobie z problemem. Które z nich są skuteczne?

  • Swędzenie skóry głowy to powszechna dolegliwość, która może mieć bardzo różne przyczyny. Niekiedy wynika z niewłaściwej pielęgnacji, innym razem jest objawem choroby.
  • Choroby objawiające się świądem głowy to np. łuszczyca, zapalenie mieszków czy AZS. W takich przypadkach konieczne jest odpowiednie leczenie.
  • Tradycyjną terapię można wspierać domowymi sposobami, jak oleje czy wcierki. Należy też zawsze pamiętać o odpowiedniej pielęgnacji dobranej do indywidualnych potrzeb skóry.
  • Dlaczego swędzi skóra głowy?
  • Swędzenie skóry głowy i wypadanie włosów
  • Swędząca skóra głowy i krostki
  • Swędząca skóra głowy i łupież
  • Swędzenie skóry głowy po farbowaniu
  • Swędząca skóra głowy u dziecka
  • Szampon na swędzącą skórę głowy
  • Co na swędzenie skóry głowy?
  • Domowe sposoby na swędzenie skóry głowy

Po nałożeniu pojedynczej warstwy należy chwilę odczekać do jej wyschnięcia oczekiwanie możesz przyspieszyć, używając specjalnej opalarki lub suszarki, jednak niesie to ze sobą ryzyko uszkodzenia oryginalnej skóry okalającej naprawiany fragment.

Czytaj dalej...

Osoby posiadające skórę trądzikową lub tłustą bywają zniechęcone do stosowania kosmetyków fotoochronnych, gdyż często kojarzą kremy z filtrem jako preparaty o tłustej konsystencji, pozostawiające biały film na skórze i mogące przyczyniać się do powstawania zaskórników i krost.

Czytaj dalej...

omijanie drażniących kosmetyków - przed depilacją laserową zrezygnuj z kosmetyków zawierających alkohol, retinoidy, kwas salicylowy i inne substancje drażniące, które mogą uczulać skórę i zwiększać ryzyko podrażnień,.

Czytaj dalej...

Dermaquest DermaMinerals Breathable Coverage Mineral Foundation SPF 30 Terapeutyczny podkład kryjący SPF 30 - kolor 2W, 29,6 ml KUP TERAZ Dermaquest DermaMinerals Breathable Coverage Mineral Foundation SPF 30 Terapeutyczny podkład kryjący SPF 30 - kolor 3N 29.

Czytaj dalej...