Przyczyny, Objawy i Skuteczne Sposoby Leczenia Wysypki na Skórze - Jak Pozbyć Się Swędzenia?
Patogeneza
Odpowiedź immunologiczna na czynniki egzo- i endogenne ze strony komórek dendrytycznych warstwy podstawnej skóry i keratynocytów naskórka wytwarzających mediatory stanu zapalnego – cytokiny i chemokiny, a następnie wzajemna aktywacja makrofagów, limfocytów T i B, leukocytów jednojądrzastych, W patogenezie wysypki determinują granulocyty neutrofilowe i eozynofilowe.
Mechanizm swędzenia polega na wejściu do krwi mediatora reakcji alergicznych histaminy z mastocytów (komórek tucznych) skóry. Więcej szczegółów w materiale -Patogeneza swędzenia skóry.
Zobacz także publikację -Schorzenia atopowe i alergiczne, co podkreśla patogenezę reakcji skórnych objawiających się swędzącymi wysypkami.
Niedawne badania powiązały przypadki idiopatycznych reakcji skórnych, takich jak te obserwowane w atopowym zapaleniu skóry, z nieprawidłowościami w niektórych genach zaangażowanych w utrzymanie bariery naskórkowej.
Wysypka i swędzenie u dziecka
W pediatrii dużą uwagę przywiązuje się do wysypek i swędzenia u dziecka: zwykle w pierwszych miesiącach życiapieluszkowe zapalenie skóry Lubpocenie się u noworodka, [17], [18]a także standardowa sytuacja przy wprowadzaniu pokarmów uzupełniających – pojawienie się wysiękuskaza u niemowlęcia (który można nazwać świerzbem dziecięcym). [19]W wieku przedszkolnym dość często podczas badania diagnozuje się wysypki grudkowe z intensywnym swędzeniemwysypka alergiczna u dziecka.
Kiedy organizm jest nadwrażliwy, mogą nim być także dzieciatopowe zapalenie skóry - swędząca, przewlekła choroba zapalna skóry o nieznanym pochodzeniu, która zwykle rozpoczyna się we wczesnym dzieciństwie, ale dotyka także znaczną liczbę dorosłych i jest związana z podwyższonym poziomem immunoglobulin IgE. [20]
Należy pamiętać, że czerwona wysypka, swędzenie i gorączka są objawamiinfekcje u dzieci z wysypką skórnąw tym różyczka (wywoływana przez Rubiwirusa), [21]ospa wietrzna (spowodowana zakażeniem trzecim typem wirusa opryszczki, HHV-3), [22]odra (związana z zakażeniem morbilliwirusem odry), [23]szkarlatyna (wywoływana przez szczepy Streptococcus pyogenes paciorkowców hemolizujących) [24]i różyczka dziecięca (rzekoma lub nagła wysypka), którą wywołuje szósty typ wirusa opryszczki (HHV-6). [25]Przeczytaj także -Różne rodzaje wysypek u dzieci
Swędzenie skóry na tle nerwowym
Wiele dolegliwości skórnych, a nawet chorób skóry ma podłoże psychiczne. Ponadto objawy wielu schorzeń – takich jak łuszczyca, atopowe zapalenie skóry, trądzik czy egzema – mogą nasilać się pod wpływem mocnego lub przewlekłego stresu.
Stres w niewielkich „dawkach” działa na organizm pozytywnie, motywując go do różnych aktywności. Jeśli jednak napięcie nerwowe jest zbyt silne lub trwa zbyt długo, może przyczyniać się do różnych nieprawidłowości i źle wpływać na ogólną kondycję organizmu, ale również – kondycję skóry.
Czasem swędzeniu na tle nerwowym nie towarzyszą żadne inne objawy, innym razem – pojawiają się zmiany skórne jak wysypka czy czerwone plamy.
Aby pozbyć się problemu, należy przede wszystkim spróbować wyeliminować stresogenny czynnik, a jeśli to niemożliwe, zastosować np. techniki relaksacyjne odwracające uwagę od niego. Jeśli metody te nie przyniosą rezultatów, a świąd skóry będzie się utrzymywał, trzeba skonsultować problem z lekarzem.
Swędzenie skóry może być symptomem nie tylko sytuacyjnego napięcia emocjonalnego, ale też niektórych chorób psychicznych, np. nerwicy lub depresji, dlatego objawów nie powinno się lekceważyć.