Przyczyny swędzenia skóry i wypadania włosów - Jak sobie z nimi poradzić?
Dlaczego łojotokowe zapalenie skóry powoduje świąd?
Jest to stan zapalny, którego objawy dotyczą miejsca z dużą ilością gruczołów łojowych – skóra głowy, klatka piersiowa czy plecy. Uważa się, że podobnie jak w przypadku łupieżu, dużą rolę w rozwoju schorzenia odgrywają grzyby Malassezia, nadmierna produkcja łoju oraz nieprawidłowy proces odbudowy komórkowej naskórka, co prowadzi do przyspieszonego rogowacenia. ŁZS występuje też często równocześnie z łupieżem tłustym, mając charakter nawracający i przewlekły.
Schorzenie to pojawia się w okresie dojrzewania, kiedy gruczoły łojowe są nadmiernie aktywne. Kolejny szczyt zachorowań przypada z kolei po 50. roku życia. Zmiany chorobowe można poznać po zaczerwienionej skórze, złuszczaniu naskórka oraz świądzie nasilającym się np. podczas stresu i potu. W trakcie leczenia również stosuje się głównie szampony i leki przeciwgrzybicze.
Swędzenie skóry głowy – inne przyczyny
Dlaczego nadal swędzi skóra głowy mimo to?
Przegrzanie skóry głowy – i to nie tylko gorące powietrze z suszarki! Duże ocieplenie powietrza (zmiana klimatu) powoduje wydzielanie większej ilości sebum i wymaga częstszego oczyszczenia skóry głowy z potu.
Twarda woda – tutaj może pomóc jedynie przegotowanie wody lub mycie skóry głowy w wodzie źródlanej.
Zmiany hormonalne – ciąża to najczęstsza przyczyna wypadania włosów i zły moment na eksperymenty z szamponami!
Nerwica – nie tylko obgryzanie paznokci kojarzy się z rozładowywaniem nerwów! Za swędzeniem skóry głowy mogą kryć się problemy i trudne sytuacje życiowe, a emocje z nimi związane mogą skutkować swędzeniem skóry głowy i wypadaniem włosów.
Łupież a swędzenie skóry głowy – drożdżaki atakujące skórę głowy powodują powstanie łupieżu, których jest parę odmian: od łupieżu suchego, do tłustego i pstrego. Łupież drażni skalp i prowadzi do powstania podrażnienia skóry głowy oraz jej uporczywego swędzenia.
Łuszczyca
Świąd głowy występuje w niektórych przypadkach łuszczycy. Łuszczyca skóry głowy jest jedną z najczęstszych postaci tej choroby. Charakteryzuje się występowaniem zmian na obszarach granicznych skóry gładkiej i owłosionej (tzw. korona łuszczycowa). W rozwoju łuszczycy skóry głowy biorą udział mechanizmy immunologiczne i genetyczne. Nie jest ona chorobą zaraźliwą.
Łuszczyca skóry głowy, fot. Adobe Stock
Aby powstrzymać swędzenie głowy, najlepiej użyć preparatów w postaci olejów, żeli lub lotionów z kwasem salicylowym i mocznikiem w celu usunięcia martwego naskórka. Następnie zastosować przepisane przez dermatologa leki przeciwzapalne, a także preparaty dziegciowe. Czasami konieczne jest używanie szamponu sterydowego, który jest dostępny na receptę.
Z domowych metod na swędzenie skóry głowy przy łuszczycy warto sięgnąć po emolienty przeznaczone do głowy, kąpiele w słonej wodzie, wystawić głowę na działanie promieni słonecznych. Polecane zioła to np. rumianek, skrzyp lub ostropest plamisty.