Przyczyny swędzenia skóry i wypadania włosów - Jak sobie z nimi poradzić?

Dlaczego łojotokowe zapalenie skóry powoduje świąd?

Jest to stan zapalny, którego objawy dotyczą miejsca z dużą ilością gruczołów łojowych – skóra głowy, klatka piersiowa czy plecy. Uważa się, że podobnie jak w przypadku łupieżu, dużą rolę w rozwoju schorzenia odgrywają grzyby Malassezia, nadmierna produkcja łoju oraz nieprawidłowy proces odbudowy komórkowej naskórka, co prowadzi do przyspieszonego rogowacenia. ŁZS występuje też często równocześnie z łupieżem tłustym, mając charakter nawracający i przewlekły.

Schorzenie to pojawia się w okresie dojrzewania, kiedy gruczoły łojowe są nadmiernie aktywne. Kolejny szczyt zachorowań przypada z kolei po 50. roku życia. Zmiany chorobowe można poznać po zaczerwienionej skórze, złuszczaniu naskórka oraz świądzie nasilającym się np. podczas stresu i potu. W trakcie leczenia również stosuje się głównie szampony i leki przeciwgrzybicze.

Swędzenie skóry głowy – inne przyczyny

Dlaczego nadal swędzi skóra głowy mimo to?

Przegrzanie skóry głowy – i to nie tylko gorące powietrze z suszarki! Duże ocieplenie powietrza (zmiana klimatu) powoduje wydzielanie większej ilości sebum i wymaga częstszego oczyszczenia skóry głowy z potu.

Twarda woda – tutaj może pomóc jedynie przegotowanie wody lub mycie skóry głowy w wodzie źródlanej.

Zmiany hormonalne – ciąża to najczęstsza przyczyna wypadania włosów i zły moment na eksperymenty z szamponami!

Nerwica – nie tylko obgryzanie paznokci kojarzy się z rozładowywaniem nerwów! Za swędzeniem skóry głowy mogą kryć się problemy i trudne sytuacje życiowe, a emocje z nimi związane mogą skutkować swędzeniem skóry głowy i wypadaniem włosów.

Łupież a swędzenie skóry głowy – drożdżaki atakujące skórę głowy powodują powstanie łupieżu, których jest parę odmian: od łupieżu suchego, do tłustego i pstrego. Łupież drażni skalp i prowadzi do powstania podrażnienia skóry głowy oraz jej uporczywego swędzenia.

Łuszczyca

Świąd głowy występuje w niektórych przypadkach łuszczycy. Łuszczyca skóry głowy jest jedną z najczęstszych postaci tej choroby. Charakteryzuje się występowaniem zmian na obszarach granicznych skóry gładkiej i owłosionej (tzw. korona łuszczycowa). W rozwoju łuszczycy skóry głowy biorą udział mechanizmy immunologiczne i genetyczne. Nie jest ona chorobą zaraźliwą.


Łuszczyca skóry głowy, fot. Adobe Stock

Aby powstrzymać swędzenie głowy, najlepiej użyć preparatów w postaci olejów, żeli lub lotionów z kwasem salicylowym i mocznikiem w celu usunięcia martwego naskórka. Następnie zastosować przepisane przez dermatologa leki przeciwzapalne, a także preparaty dziegciowe. Czasami konieczne jest używanie szamponu sterydowego, który jest dostępny na receptę.

Z domowych metod na swędzenie skóry głowy przy łuszczycy warto sięgnąć po emolienty przeznaczone do głowy, kąpiele w słonej wodzie, wystawić głowę na działanie promieni słonecznych. Polecane zioła to np. rumianek, skrzyp lub ostropest plamisty.

Doraźną ulgę w swędzeniu skóry głowy można również osiągnąć przez stosowanie środków przeciwświądowych w postaci maści, kremu czy sprayu z glikokortykosteroidami lub lekami przeciwhistaminowymi przeciwalergicznymi , część z nich jest dostępna bez recepty.

Czytaj dalej...

Zmiany skórne na twarzy, a często też na szyi i dekolcie, mogą wywoływać również alergia pokarmowa na składniki produktów pokarmowych lub alergia wziewna , należące do najczęstszych chorób alergicznych skóry.

Czytaj dalej...

Swędzenie skóry nóg , swędzenie łydek czy pleców może oznaczać reakcję nadwrażliwości na leki zarówno substancje czynne jak i pomocnicze , być efektem depilacji, zapalenia mieszków włosowych czy przesuszonej skóry.

Czytaj dalej...

Zjawisko to pociąga za sobą zbyt szybkie odnawianie się komórek naskórka, gromadzących się na skórze głowy, tworząc sporej wielkości łuski, które odczepiają się, lub łuski przylegające, o tłustym wyglądzie i barwie szaro-żółtej.

Czytaj dalej...