"Uczulenie na twarzy - Swędzenie - Objawy, Przyczyny i Leczenie"
Alergia skórna – czym jest?
Alergia skórna to zespół objawów w postaci wysypki, zaczerwienienia, obrzęku, pęcherzy i innych zmian skórnych, pojawiających się w następstwie kontaktu z alergenem. Za powstawanie schorzenia odpowiedzialna jest nadwrażliwość układu immunologicznego. Przejawia się ona tendencją do nadreaktywnej odpowiedzi na bodźce zewnętrzne, które w normalnych warunkach nie wywołują żadnej reakcji u zdrowych ludzi. Schorzenia skórne powstające na tle alergicznym można podzielić na:
Zmiany skórne to częsty przejaw reakcji alergicznej organizmu, ale mogą pojawić się także w przebiegu różnych innych schorzeń. Oprócz podłoża alergicznego powodem wystąpienia objawów skórnych może być np. podrażnienie substancjami chemicznymi, działanie czynników fizycznych, uszkodzenie mechaniczne lub długotrwała ekspozycja na promieniowanie UV.
Czym jest uczulenie na twarzy?
Reakcja alergiczna na twarzy może być związana z działaniem środków chemicznych zawartych w kosmetykach, leków, produktów spożywczych, promieni słonecznych i wielu innych czynników. Zazwyczaj ma charakter kontaktowy, ale niekiedy też pokarmowy (efekt nietolerancji znajdujących się w jedzeniu białek). Należy pamiętać, że pojęcie reakcji alergicznej używane jest w szerokim rozumieniu, niekiedy stricte medycznym, niekiedy potocznym. Objawy uczulenia na twarzy mogą być efektem różnych mechanizmów, z których najważniejsze i najbardziej typowe to:
Niezależnie od mechanizmu, uczulenie na twarzy może się manifestować poprzez takie symptomy, jak:
- wysypka alergiczna, kaszka, krosty, grudki, pęcherze,
- opuchlizna, czerwone plamy,
- pieczenie, swędzenie.
Niekiedy towarzyszą temu objawy ogólnoustrojowe: podniesiona ciepłota ciała, uczucie rozbicia, gorsze samopoczucie.
Jak wygląda uczulenie na twarzy?
W przypadku alergii skórnej na twarzy, pacjenci mogą doświadczać różnorodnych symptomów. Do najczęściej obserwowanych należy zaliczyć takie zmiany skórne, jak zaczerwienienie naskórka, uczucie swędzenia oraz pojawienie się wysypki. Alergia kontaktowa, pokarmowa lub wziewna może objawiać się wysypką na policzkach, na czole, brodzie, w okolicy skroni oraz pobliżu nosa i ust.
Dodatkowo, osoby dotknięte alergią mogą obserwować u siebie obrzęk, pieczenie skóry twarzy, a nawet jej ból przy dotyku. Charakterystyczne są również takie dodatkowe objawy, jak nadmierna suchość skóry, która może prowadzić do jej łuszczenia się.
Możliwe jest też pojawienie się pęcherzyków (pokrzywka alergiczna) czy drobnych krostek alergicznych na twarzy, nazywanych potocznie kaszką. Zmiany alergiczne mogą również objawiać się poprzez rumień, czyli odczyn zapalny skóry.
Warto zwrócić uwagę, że objawy wywołane reakcją alergiczną nie ograniczają się wyłącznie do twarzy – mogą rozprzestrzeniać się także na szyję i dekolt.
W niektórych przypadkach alergia skórna może prowadzić do problemów z oddychaniem oraz do zaczerwienienia, swędzenia i łzawienia oczu. Rzadziej występują objawy ogólnoustrojowe: podniesiona temperatura ciała, uczucie ogólnego rozbicia i bóle głowy.
Uczulenie na twarzy – co to takiego?
Alergia, w tym przypadku uczulenie na twarzy, jest nadmierną reakcją układu odpornościowego na kontakt z określonym alergenem. Przyczyny alergii skórnych mogą być różne, a jednym z najczęściej spotykanych rodzajów jest alergia kontaktowa (wyprysk kontaktowy). Objawia się ona po bezpośredniej styczności z substancją uczulającą.
Zmiany skórne na twarzy, a często też na szyi i dekolcie, mogą wywoływać również alergia pokarmowa (na składniki produktów pokarmowych) lub alergia wziewna, należące do najczęstszych chorób alergicznych skóry.
Oprócz tego wysypka na twarzy może pojawić się także po nadmiernej ekspozycji na promienie słoneczne oraz gdy skóra jest bardziej wrażliwa pod wpływem stosowania niektórych leków.
Uczulenie na twarzy może mieć różne podłoże, nie zawsze związane z alergią. Również choroby zakaźne o etiologii wirusowej i bakteryjnej mogą objawiać się wysypką na twarzy. Odpowiedzialne za nią bywają opryszczka wargowa, ospa wietrzna, odra, różyczka, rumień nagły lub zakaźny oraz liszajec zakaźny.
Tak samo alergia skórna może wystąpić u chorych na atopowe zapalenie skóry, nazywane również egzemą, która jest przewlekłą i nawrotową chorobą wywołaną nieprawidłową reakcją na alergeny środowiskowe.
Podobnie zaburzenia pracy gruczołów łojowych, takie jak łojotokowe zapalenie skóry, trądzik pospolity i trądzik różowaty, mogą być przyczyną uczulenia na twarzy.