"Uczulenie na twarzy - Swędzenie - Objawy, Przyczyny i Leczenie"

Alergia skórna – leczenie domowe

Gdy wystąpi alergia na twarzy, szybka reakcja na nią ma kluczowe znaczenie. Jednak bywa tak, że odległy termin wizyty lekarskiej uniemożliwia natychmiastowe wdrożenie kuracji. Pod ręką nie znajduje się żadna maść na uczulenie na twarzy. W takich przypadkach nie pozostaje nic innego jak leczenie domowe alergii skórnej.

Domowe sposoby

Domowe sposoby na uczulenie na twarzy opierają się o składniki, które niemal każdy ma w domu. Są to zielony ogórek oraz banan, rumianek, a także olejek arganowy czy olej kokosowy.

Z ogórka i banana można sporządzić kojącą i łagodzącą czerwone plamy maseczkę. Wystarczy zblendować połówkę banana oraz ćwiartkę ogórka. Powstałą naturalną „maść” na 40 minut nałożyć na skórę twarzy – wysypkę, a następnie spłukać letnią wodą.

Drugim domowym sposobem na uczulenie na twarzy jest rumianek. Należy zalać go wrzątkiem, przykryć i pozostawić do wystygnięcia. Następnie namoczyć gazę w naparze i przyłożyć do zmienionej alergicznie skóry.

Trzeci domowy sposób na uczulenie na twarzy to posmarowanie rumienia olejkiem arganowym lub olejem kokosowym, które natłuszczą wysypkę i zniwelują uczucie ściągnięcia. Warto jednak zerknąć na etykietę – czy dany olej jest naturalny i nie ma w składzie dodatkowych pozycji, które mogłyby pogłębić problem alergii.

Spis treści:

  • Uczulenie na twarzy – kaszka, wysypka, czerwone plamy
  • Objawy uczulenia na twarzy
  • Alergia na twarzy – przyczyny
  • Uczulenie na twarzy, czerwone plamy – zdjęcia
  • Co stosować na uczulenie na twarzy? Czym złagodzić objawy alergii?
    • Uczulenie na twarzy – domowe sposoby
    • Uczulenie na twarzy dziecka – co robić?
    • Kaszka na twarzy – czy to może być uczulenie?
    • Uczulenie na twarzy po kremie – co robić?
    • Uczulenie na wodę na twarzy – czy to możliwe?
    • Uczulenie na twarzy z opuchlizną – co robić?
    • Uczulenie i wysypka na twarzy i szyi – co robić?
    • Uczulenie na twarzy po alkoholu – czy to możliwe?
    • Uczulenie na twarzy i pieczenie – czy to niebezpieczne?
    • Kremy i maść na uczulenie na twarzy bez recepty – co może pomóc?

    Czym właściwie jest uczulenie na twarzy?

    Alergia jest nadmierną reakcją układu odpornościowego na kontakt z określonym alergenem. Uczulenie na twarzy może mieć charakter alergii kontaktowej, np. reakcja na działanie kosmetyków, ale również może być wywołana alergią pokarmową, wziewną, promieniami słonecznymi czy ukąszeniem owadów.

    W zależności od rodzaju alergii, na skórze twarzy może pojawić się zaczerwienienie, wysypka (w postaci kaszki np. drobne krostki na policzkach) i obrzęki. Objawom skórnym w niektórych przypadkach dodatkowo towarzyszy pieczenie, swędzenie, a nawet ból przy dotyku.

    Alergia na twarzy – najważniejsze informacje:

    • Uczulenie na twarzy może mieć różne podłoża np. alergia na promienie słoneczne (uczulenie na słońce), alergia pokarmowa, alergia wziewna, alergia na kosmetyki, ukąszenie owadów,
    • Jeśli chcesz ustalić konkretną przyczynę i wykryć alergen niezbędna jest konsultacja z lekarzem i badania diagnostyczne alergii,
    • Leczenie alergii na twarzy obejmuje dużo metod dobierane są do danej alergii, stosowane są m.in. maści, kremy, leki przeciwhistaminowe,
    • W niektórych przypadkach za zmiany skórne na twarzy odpowiadają też choroby, takie jak: egzema, łuszczyca, pokrzywka.

    Uczulenie na twarzy – co na wysypkę alergiczną? Diagnoza i leczenie

    Czerwone krosty na twarzy, kaszkowata wysypka na czole i policzkach, swędzące plamy, bolesne pęcherze powodujące pieczenie – uczulenie na twarzy powoduje spory dyskomfort.

    Istnieje wiele sposobów na złagodzenie objawów alergii, ale ważne jest ustalenie konkretnej przyczyny uczulenia (np. używanie kosmetyków).

    W przypadku, gdy alergia skórna i jej symptomy utrzymują się lub występuje nasilenie objawów, konieczna jest konsultacja z dermatologiem, który postawi diagnozę i zaleci odpowiednie leczenie. Diagnostyka alergii często wymaga przeprowadzenia specjalistycznych testów, takich jak:

    • testy skórne, w tym testy płatkowe,
    • badania krwi w kierunku przeciwciał IgE,
    • testy prowokacyjne.

    Na podstawie wyników testów alergicznych, lekarz może zalecić odpowiednie środki profilaktyczne oraz terapeutyczne. Leczenie zazwyczaj obejmuje unikanie kontaktu z alergenem, stosowanie leków antyhistaminowych, które zmniejszają reakcję immunologiczną organizmu oraz łagodzenie objawów za pomocą maści o działaniu kojącym.

    W niektórych przypadkach, na przykład w razie nasilenia objawów, rozważa się również możliwość odczulania, które polega na stopniowym budowaniu tolerancji na dany alergen.

O ile opisane wyżej objawy chorób nowotworowych nie wiążą się zazwyczaj z widocznymi zmianami skórnymi, o tyle w przypadku innych schorzeń świąd może współwystępować z różnego typu wypryskami, rumieniem, nadmiernym złuszczaniem naskórka etc.

Czytaj dalej...

Uczulenie na rękach może się pojawić w wyniku działania rozmaitych czynników, ale najczęściej odpowiadają za nią alergeny zawarte w detergentach, płynach do zmywania, farbie drukarskiej, oleju napędowym i metalach, takich jak kobalt, chrom i nikiel.

Czytaj dalej...

W praktyce jest na co uważać, ponieważ kosmetyki które są stosowane na co dzień w swoim składzie zawierają około 168 różnych składników, w tym takich, które mają działanie silnie alergenne albo też mogą wywoływać reakcje fotouczulające.

Czytaj dalej...

Zamień płyn na inne rozwiązanie jeśli mimo podjętych środków ostrożności nadal odczuwasz reakcje uczuleniowe, warto rozważyć zamianę płynu do płukania na inną metodę prania, na przykład proszek do prania.

Czytaj dalej...