Czy Świąd Głowy Powoduje Wypadanie Włosów? Najważniejsze Fakty i Porady

Swędzenie skóry głowy – SZAMPON

  • Jeśli swędzi Cię skóra głowy – zmień szampon! Dobrym sposobem na swędzenie skóry głowy jest zmiana szamponu na szampon dla dzieci, np. najzwyklejszy Bambino, Babydream, Bambi. Polecamy szampon SCALP – specjalistyczny szampon na swędzenie skóry głowy!
  • Zmieniaj szampon … częściej. Miej pod ręką 2-3 rodzaje różnych szamponów o łagodnym składzie. Pomaga. Dobrze, jeśli chociaż jeden z szamponów jest typowo na swędzenie skóry głowy.
  • Nie używaj szamponów gęstych, perłowych, ciężkich dla skóry. Wybieraj te przezroczyste, żelowe, bardziej lejące się. Jeśli natomiast masz takiego pecha, że KAŻDY szampon powoduje swędzenie skóry głowy – rozcieńcz go!
  • Odstaw produkty 3 w 1! Szampon, żel pod prysznic i żel do mycia twarzy? To, co do wszystkiego, jest do niczego. Kupuj je osobno! Oczywiście nie jest to reguła bez wyjątku i znajdą się osoby, które latami będą używać kosmetyków wielofunkcyjnych i problem piekącej skóry głowy, krostek i strupów na głowie ich ominie.
  • Krótki skład! Im krótszy skład szamponu, tym lepiej. Chemiczna bomba nigdy nie służy skórze i daje większe prawdopodobieństwo trafienia na czynnik, który powoduje swędzenie skóry głowy. Dlatego zazwyczaj skład szamponu swędzenie skóry głowy będzie krótszy niż „zwykłego” szamponu.
  • Swędzenie głowy z tyłu! Zła technika mycia włosów może doprowadzić do swędzenia z tyłu głowy. Powodem jest najczęściej słabsze domywanie i niedokładne spłukiwanie szamponu.

Szampon na swędzącą skórę głowy

Jak nawilżyć skórę głowy? Szampon na swędzenie skóry głowy powinien wyróżniać się składnikami łagodzącymi w formule i przyjaznym pH. Taki właśnie jest Nawilżający szampon micelarny NIVEA . Szampon zapewnia nawilżenie skóry głowy nie tylko dzięki zawartości określonych nawilżających substancji (m.in. euceritu i wyciągu z kwiatu lotosu), ale także ze względu na swoją unikatową, łagodną dla skóry głowy i dostosowującą się do jej naturalnego pH formułę. Takie działanie szamponu można określić jako dwukierunkowe, to znaczy dostarcza on substancji nawilżających z zewnątrz oraz zapobiega uciekaniu nawilżenia z naskórka na zewnątrz. Swędząca skóra głowy wynika tak często właśnie z faktu naruszenia naturalnej bariery skórnej, a nieszczelność powoduje nadmierne odparowywanie wilgoci z naskórka.

Jeśli świąd doskwiera Ci z innych powodów niż przesuszenie, powinnaś sięgnąć po nieco inny szampon na swędzącą skórę głowy. Jeśli dolegliwość ma związek z przetłuszczaniem i niedostatecznym oczyszczaniem skóry z zalegających sebum oraz martwych komórek naskórka, prawdopodobnie potrzebujesz silniej oczyszczającego kosmetyku. W tym przypadku sięgnij po szampony micelarne . Wypróbuj Głęboko oczyszczający szampon micelarny NIVEA . Szampon zawiera m.in. ekstrakt z melisy cytrynowej, składnik o działaniu ściągającym, odkażającym i przeciwgrzybiczym. Głęboko oczyszczający szampon NIVEA pomaga więc zapobiegać łupieżowi!

Wśród micelarnych szamponów NIVEA znajdziesz jeszcze jedną pozycję, która może posłużyć Ci jako szampon na swędzenie głowy. To Micelarny szampon NIVEA Pure Detox, który pomaga w detoksykacji skóry głowy. Takie działanie ma uzasadnienie w przypadku osób, które żyją w zanieczyszczonym środowisku i w związku z tym obserwują u siebie objawy nadwrażliwości skóry wywołanej przez czynniki zewnętrzne. Szampon zawiera organiczną zieloną herbatę i limonkę, składniki znane ze swych oczyszczających i tym samym dotleniających skórę właściwości.

ZESTAW DELPOS
KOMPLEKSOWE ROZWIĄZANIE NA WYPADAJĄCE WŁOSY KUP TERAZ

Swędząca skóra głowy i wypadanie włosów to problemy, z którymi można i należy skutecznie walczyć. Na pewno warto byłoby postarać się o odwiedzenie lekarza. Zalecone może zostać stosowanie odpowiednich dermokosmetyków. Najlepiej postawić na pielęgnację naturalną. Postępowanie powinno być dostosowane do stopnia zaawansowania problemu. Najczęściej zaleca się równoległe stosowanie delikatnego szamponu oraz wcierki. Szampon zawierający łagodne środki myjące przede wszystkim nie będzie zaostrzał problemu. Jeśli przyczynę świądu stanowi łupież, dobrze byłoby postawić na szampon zawierający składniki, które pomogą go pokonać.

Wcierka powinna zaś być bogata w roślinne olejki i ekstrakty wzmacniające cebulki włosowe. Dobrym pomysłem będzie także zmiana diety na zdrowszą oraz picie dużych ilości wody. Pamiętajmy też o redukcji stresu, który nie wpływa zbyt dobrze na kondycję włosów.

Swędzenie skóry głowy – 10 przyczyn i sposobów leczenia

Najczęstszymi przyczynami swędzenia głowy są łupież oraz łojotokowe zapalenie skóry. Jednak możliwych powodów jest znacznie więcej. Warto je znać, aby skutecznie wyleczyć dokuczliwy świąd.

fot. Adobe Stock

Spis treści:

  1. Swędzenie skóry głowy - skąd się bierze?
  2. Łupież
  3. Łojotokowe zapalenie skóry
  4. Alergia kontaktowa
  5. Łuszczyca
  6. Atopowe zapalenie skóry
  7. Liszaj płaski
  8. Wszy i świerzb
  9. Nowotwór
  10. Swędzenie głowy neurogenne
  11. Swędzenie głowy psychogenne

Swędząca głowa - przesuszenie skóry czy łupież?

Poszukiwań przyczyny swojego problemu nie powinnaś jednak zaczynać od skupiania się na chorobach. Zdecydowanie najczęściej za świąd głowy odpowiada przesuszenie skóry albo łupież. To dolegliwości z dwóch zupełnie odmiennych kategorii, jednak czasem można je ze sobą pomylić. Skąd wiedzieć, że jeśli swędzi skóra głowy, to jest to wina przesuszenia, a nie łupieżu? Jak odróżnić te problemy i stwierdzić, czy któryś z nich odpowiada za swędzenie w Twoim przypadku?

Aby się o tym przekonać, musisz wiedzieć, jak wygląda łupież, a jak przesuszenie skóry. Osypujące się z głowy płatki naskórka to nie jedyne kryterium, które pozwala rozpoznać łupież. Przecież przesuszenie również charakteryzuje się łuszczącą się skórą. Najczęściej sucha skóra głowy pojawia się na skutek częstego kontaktu z chlorowaną wodą, latem na skutek znacznej ekspozycji na słońce bez nakrycia głowy albo intensywnego suszenia włosów gorącym powietrzem suszarki. Zwykle ustępuje po zaprzestaniu szkodliwych praktyk. Łupież niestety nie podda się pod wpływem takich działań, będzie wymagał leczenia.

Swędząca skóra głowy - przyczyny łupieżu

Łuszcząca się skóra głowy w związku z łupieżem ma podłoże grzybicze . Bezpośrednią przyczyną powstawania łupieżu jest wzmożona produkcja łoju, bo łój jest pożywką dla drożdżaków naturalnie zamieszkujących ludzką skórę. Gdy produkujesz za dużo tej natłuszczającej substancji, drożdżaki na skórze mają warunki do wzmożonego namnażania. Produkty uboczne ich przemiany materii działają na skórę drażniąco, stając się przyczyną swędzenia i nasilają złuszczanie. To właśnie dlatego łupieżowi towarzyszy łuszczenie skóry głowy. Gdy zwykły łupież pozostaje nieleczony, zmienia się w tłusty łupież, bardziej zaawansowaną postać choroby, w której łuski naskórka skupiają się w warstwy o żółtym zabarwieniu. Na tym etapie jest już dość łatwo odróżnić łupież od zwykłego przesuszenia skóry głowy, natomiast zwykły łupież najłatwiej jest rozpoznać dzięki badaniu laboratoryjnemu skóry głowy.


Skóra głowy charakteryzuje się obecnością dużą liczbą gruczołów łojowych, specyficzną mikroflorą , wyraźną strukturą nerwową i naczyniową, specyficznymi przekaźnikami nerwowymi i receptorami, stąd ten region może być bardziej narażony na różne zmiany powodujące swędzenie głowy.

Czytaj dalej...

Dobrym rozwiązaniem może okazać się zmiana sposobu farbowania włosów z tradycyjnego, w którym produkt nakłada się na całą głowę i ma on bezpośredni kontakt ze skórą, na pasemka lub baleyage, gdzie farbę nakłada się na same włókna, kilka milimetrów od skóry głowy.

Czytaj dalej...

Wszystkie wymienione sposoby wydają się zabawne i proste w wykonaniu, ale niestety nie poradzą sobie z podstawową przyczyną swędzenia odczuwanego pomiędzy myciami w rezultacie dolegliwość ta będzie nawracać.

Czytaj dalej...

To także odpowiedni szampon nawilżający skórę głowy dla dzieci, gdyż nie szczypie w oczy, nie obciąża delikatnych włosków, a także ułatwia ich rozczesywanie, dzięki czemu codzienne zabiegi pielęgnacyjne są przyjemniejsze.

Czytaj dalej...