Przyczyny swędzenia skóry głowy i wypadania włosów - Rozwiązania i Porady
Szampon na swędzącą skórę głowy
Jak nawilżyć skórę głowy? Szampon na swędzenie skóry głowy powinien wyróżniać się składnikami łagodzącymi w formule i przyjaznym pH. Taki właśnie jest Nawilżający szampon micelarny NIVEA . Szampon zapewnia nawilżenie skóry głowy nie tylko dzięki zawartości określonych nawilżających substancji (m.in. euceritu i wyciągu z kwiatu lotosu), ale także ze względu na swoją unikatową, łagodną dla skóry głowy i dostosowującą się do jej naturalnego pH formułę. Takie działanie szamponu można określić jako dwukierunkowe, to znaczy dostarcza on substancji nawilżających z zewnątrz oraz zapobiega uciekaniu nawilżenia z naskórka na zewnątrz. Swędząca skóra głowy wynika tak często właśnie z faktu naruszenia naturalnej bariery skórnej, a nieszczelność powoduje nadmierne odparowywanie wilgoci z naskórka.
Jeśli świąd doskwiera Ci z innych powodów niż przesuszenie, powinnaś sięgnąć po nieco inny szampon na swędzącą skórę głowy. Jeśli dolegliwość ma związek z przetłuszczaniem i niedostatecznym oczyszczaniem skóry z zalegających sebum oraz martwych komórek naskórka, prawdopodobnie potrzebujesz silniej oczyszczającego kosmetyku. W tym przypadku sięgnij po szampony micelarne . Wypróbuj Głęboko oczyszczający szampon micelarny NIVEA . Szampon zawiera m.in. ekstrakt z melisy cytrynowej, składnik o działaniu ściągającym, odkażającym i przeciwgrzybiczym. Głęboko oczyszczający szampon NIVEA pomaga więc zapobiegać łupieżowi!
Wśród micelarnych szamponów NIVEA znajdziesz jeszcze jedną pozycję, która może posłużyć Ci jako szampon na swędzenie głowy. To Micelarny szampon NIVEA Pure Detox, który pomaga w detoksykacji skóry głowy. Takie działanie ma uzasadnienie w przypadku osób, które żyją w zanieczyszczonym środowisku i w związku z tym obserwują u siebie objawy nadwrażliwości skóry wywołanej przez czynniki zewnętrzne. Szampon zawiera organiczną zieloną herbatę i limonkę, składniki znane ze swych oczyszczających i tym samym dotleniających skórę właściwości.
Swędzenie skóry głowy – 10 przyczyn i sposobów leczenia
Najczęstszymi przyczynami swędzenia głowy są łupież oraz łojotokowe zapalenie skóry. Jednak możliwych powodów jest znacznie więcej. Warto je znać, aby skutecznie wyleczyć dokuczliwy świąd.
fot. Adobe Stock
Spis treści:
- Swędzenie skóry głowy - skąd się bierze?
- Łupież
- Łojotokowe zapalenie skóry
- Alergia kontaktowa
- Łuszczyca
- Atopowe zapalenie skóry
- Liszaj płaski
- Wszy i świerzb
- Nowotwór
- Swędzenie głowy neurogenne
- Swędzenie głowy psychogenne
Swędzenie głowy – kiedy oznacza chorobę?
Swędzenie skóry głowy czasami jest objawem choroby. Mogą to być choroby skóry głowy bądź schorzenia innych układów i narządów organizmu. Swędzenie skóry głowy może świadczyć o:
- łojotokowym zapaleniu skóry,
- grzybicy skóry głowy,
- łuszczycy,
- niedoczynności tarczycy (choroba inna niż choroby skóry głowy),
- chorobie wirusowej, takie jak ospa wietrzna (to zakażenie ogólnoustrojowe, dające jednak objawy skórne),
- świąd charakteryzuje też atopowe zapalenie skóry.
Każda z tych chorób może wiązać się z odmiennymi zmianami na skórze głowy. Stan zapalny skóry głowy towarzyszy atopowemu zapaleniu skóry, natomiast z drugiej strony, niedoczynność tarczycy charakteryzuje się suchością naskórka i świądem. Nieważne jednak, czy objawy są bardzo czy słabo dokuczliwe, jeśli swędzenie skóry głowy nie ustępuje pod wpływem innych działań, warto poszukać przyczyny u lekarza. Chorób pokroju łojotokowego zapalenia skóry nie pozbędziesz się bowiem samodzielnie. Zacząć można choćby od badań krwi.
Przeczytaj także inne nasze artykuły o łupieżu i chorobach typu łojotokowe zapalenie skóry:
Swędzenie skóry głowy - przyczyny. Jakie domowe sposoby pomagają?
Swędzenie skóry głowy to uciążliwa dolegliwość, z którą wielu ludzi kilkakrotnie boryka się w ciągu swojego życia. Jej przyczyny mogą być bardzo różne, w zależności od nich rozmaite są też sposoby radzenia sobie z problemem. Które z nich są skuteczne?
- Swędzenie skóry głowy to powszechna dolegliwość, która może mieć bardzo różne przyczyny. Niekiedy wynika z niewłaściwej pielęgnacji, innym razem jest objawem choroby.
- Choroby objawiające się świądem głowy to np. łuszczyca, zapalenie mieszków czy AZS. W takich przypadkach konieczne jest odpowiednie leczenie.
- Tradycyjną terapię można wspierać domowymi sposobami, jak oleje czy wcierki. Należy też zawsze pamiętać o odpowiedniej pielęgnacji dobranej do indywidualnych potrzeb skóry.
- Dlaczego swędzi skóra głowy?
- Swędzenie skóry głowy i wypadanie włosów
- Swędząca skóra głowy i krostki
- Swędząca skóra głowy i łupież
- Swędzenie skóry głowy po farbowaniu
- Swędząca skóra głowy u dziecka
- Szampon na swędzącą skórę głowy
- Co na swędzenie skóry głowy?
- Domowe sposoby na swędzenie skóry głowy
Swędzenie skóry głowy po farbowaniu
Dlaczego skóra głowy swędzi po farbowaniu? Farby do włosów zawierają składniki drażniące, niezbędne do odbarwiania włókien i pozbawiania ich naturalnego pigmentu. Powszechnie uważa się, że im jaśniejszy kolor chce się uzyskać, tym silniejsze środki muszą zostać użyte. Jest to poniekąd prawda – zwykle farbowanie ciemnych włosów na jasne bardziej niszczy włókna i drażni skórę niż barwienie odwrotne.
Swędząca skóra głowy po farbowaniu może też świadczyć o reakcji alergicznej na składniki użytego preparatu.
Jak radzić sobie z takimi objawami po koloryzacji? Dobrym rozwiązaniem może okazać się zmiana sposobu farbowania włosów z tradycyjnego, w którym produkt nakłada się na całą głowę i ma on bezpośredni kontakt ze skórą, na pasemka lub baleyage, gdzie farbę nakłada się na same włókna, kilka milimetrów od skóry głowy.
Taka koloryzacja wykonana przez fryzjera może uchronić skórę przed uczuleniem, podrażnieniem lub nadmiernym przesuszeniem.
Zdarza się, że swędzenie występuje nie tylko po farbowaniu, ale np. po umyciu głowy. Skóra może bowiem zostać podrażniona również przez inne kosmetyki, jak szampony, odżywki czy maski nieodpowiednio dobrane do jej potrzeb.