Przyczyny swędzenia skóry głowy i wypadania włosów - Rozwiązania i Porady

Swędzenie skóry głowy - domowe sposoby

Przeczytaj także:

Twój szampon na swędzenie głowy właśnie się skończył, a napadowy świąd nie pozwala Ci normalnie funkcjonować? Możesz poratować się domowymi sposobami na swędzenie skóry głowy, bądź jednak przy tym ostrożna! Zawsze przed zastosowaniem maski, płukanki czy wcierki rób test na małej powierzchni skóry, by przekonać się, czy mikstura nie wywołuje reakcji alergicznych.

Domowe sposoby na swędzenie skóry głowy reprezentuje m.in. maska z sody oczyszczonej. Soda znana jest ze swoich właściwości przeciwko świądowi i stanom zapalnym. To bardzo prosty przepis – wystarczy zmieszać ze sobą sodę i wodę w takich proporcjach, by otrzymać gęstą pastę. Maskę nakłada się na głowę na około kwadrans.

Wartym wypróbowania spośród domowych sposobów na swędzenie skóry głowy jest maska z banana. Banan nawilża i łagodzi, poza tym przerobienie go na maseczkę jest banalnie proste. Dla lepszych efektów możesz zmieszać go z rozgniecionym awokado, pełnym cennych dla skóry nienasyconych kwasów tłuszczowych.

Jeden problem, a tak wiele możliwych przyczyn. Odnalezienie tej jednej odpowiedzialnej za świąd skóry głowy w Twoim przypadku może nie być takie proste, ale najważniejsze to wiedzieć, w jakich kierunkach podczas poszukiwań podążać. W ogromnej liczbie przypadków pomaga zmiana podejścia do pielęgnacji skóry głowy, wymiana kosmetyków na inne oraz wyeliminowanie kilku pielęgnacyjnych błędów.

Szampon na swędzącą skórę głowy

Oferta kosmetyków do pielęgnacji włosów jest współcześnie tak bogata, że naprawdę trudno wybrać ten najwłaściwszy. Warto pamiętać, że szampony kupić można nie tylko w drogerii (stacjonarnej lub internetowej), ale również w aptece. Szampon na swędzącą skórę głowy tak naprawdę też może być różny, w zależności od tego, co jest podłożem dolegliwości i jakie są indywidualne potrzeby skóry pacjenta.

Inny preparat sprawdzi się, kiedy świąd spowodowany jest nadmiernym przesuszeniem, a inny przy nadprodukcji łoju i związanym z nią łupieżem. Trudno zatem mówić o jednym, uniwersalnym szamponie do swędzącej skóry głowy, ponieważ ten, który jednemu pacjentowi pomoże zniwelować objawy, u drugiego je potęguje.

Warto także pamiętać, że jeśli problem nie zniknie mimo zmiany kosmetyków i zwyczajów pielęgnacyjnych, należy udać się do lekarza. Przy chorobach takich jak łuszczyca czy AZS szampon do suchej i swędzącej skóry głowy może wspomóc terapię, ale nie będzie wystarczającym, zastępującym fachowe leczenie rozwiązaniem.

Swędzenie skóry głowy po farbowaniu

Dlaczego skóra głowy swędzi po farbowaniu? Farby do włosów zawierają składniki drażniące, niezbędne do odbarwiania włókien i pozbawiania ich naturalnego pigmentu. Powszechnie uważa się, że im jaśniejszy kolor chce się uzyskać, tym silniejsze środki muszą zostać użyte. Jest to poniekąd prawda – zwykle farbowanie ciemnych włosów na jasne bardziej niszczy włókna i drażni skórę niż barwienie odwrotne.

Swędząca skóra głowy po farbowaniu może też świadczyć o reakcji alergicznej na składniki użytego preparatu.

Jak radzić sobie z takimi objawami po koloryzacji? Dobrym rozwiązaniem może okazać się zmiana sposobu farbowania włosów z tradycyjnego, w którym produkt nakłada się na całą głowę i ma on bezpośredni kontakt ze skórą, na pasemka lub baleyage, gdzie farbę nakłada się na same włókna, kilka milimetrów od skóry głowy.

Taka koloryzacja wykonana przez fryzjera może uchronić skórę przed uczuleniem, podrażnieniem lub nadmiernym przesuszeniem.

Zdarza się, że swędzenie występuje nie tylko po farbowaniu, ale np. po umyciu głowy. Skóra może bowiem zostać podrażniona również przez inne kosmetyki, jak szampony, odżywki czy maski nieodpowiednio dobrane do jej potrzeb.

Swędzenie skóry głowy – SZAMPON

  • Jeśli swędzi Cię skóra głowy – zmień szampon! Dobrym sposobem na swędzenie skóry głowy jest zmiana szamponu na szampon dla dzieci, np. najzwyklejszy Bambino, Babydream, Bambi. Polecamy szampon SCALP – specjalistyczny szampon na swędzenie skóry głowy!
  • Zmieniaj szampon … częściej. Miej pod ręką 2-3 rodzaje różnych szamponów o łagodnym składzie. Pomaga. Dobrze, jeśli chociaż jeden z szamponów jest typowo na swędzenie skóry głowy.
  • Nie używaj szamponów gęstych, perłowych, ciężkich dla skóry. Wybieraj te przezroczyste, żelowe, bardziej lejące się. Jeśli natomiast masz takiego pecha, że KAŻDY szampon powoduje swędzenie skóry głowy – rozcieńcz go!
  • Odstaw produkty 3 w 1! Szampon, żel pod prysznic i żel do mycia twarzy? To, co do wszystkiego, jest do niczego. Kupuj je osobno! Oczywiście nie jest to reguła bez wyjątku i znajdą się osoby, które latami będą używać kosmetyków wielofunkcyjnych i problem piekącej skóry głowy, krostek i strupów na głowie ich ominie.
  • Krótki skład! Im krótszy skład szamponu, tym lepiej. Chemiczna bomba nigdy nie służy skórze i daje większe prawdopodobieństwo trafienia na czynnik, który powoduje swędzenie skóry głowy. Dlatego zazwyczaj skład szamponu swędzenie skóry głowy będzie krótszy niż „zwykłego” szamponu.
  • Swędzenie głowy z tyłu! Zła technika mycia włosów może doprowadzić do swędzenia z tyłu głowy. Powodem jest najczęściej słabsze domywanie i niedokładne spłukiwanie szamponu.

Swędzenie głowy neurogenne

Swędzenie skóry głowy może być objawem chorób związanych z układem nerwowym: centralnym lub obwodowym. Do takiego rozpoznania skłania występowanie parestezji, niedoczulicy lub przeczulicy i innych objawów neurologicznych. Konieczne jest wykonanie podstawowych badań (morfologii, glukozy), a także badań neurologicznych (EMG, przewodnictwa nerwowego) i obrazowych, np. rezonansu magnetycznego.

Swędzenie głowy może też wynikać z cukrzycy, która z czasem prowadzi do uszkodzenia nerwów obwodowych (neuropatia cukrzycowa). Najczęściej jednak świąd dotyczy w tym przypadku dłoni i stóp.

Także półpasiec, który często ujawnia się na głowie, powoduje neuropatyczne swędzenie skóry. Ten rodzaj swędzenia może dotyczyć 1/3 pacjentów z półpaścem.

Aby wyleczyć swędzenie należy w powyższych przypadkach leczyć choroby podstawowe. Metody zależą od ustalonej przez lekarza przyczyny.

Dobrym rozwiązaniem może okazać się zmiana sposobu farbowania włosów z tradycyjnego, w którym produkt nakłada się na całą głowę i ma on bezpośredni kontakt ze skórą, na pasemka lub baleyage, gdzie farbę nakłada się na same włókna, kilka milimetrów od skóry głowy.

Czytaj dalej...

Wszystkie wymienione sposoby wydają się zabawne i proste w wykonaniu, ale niestety nie poradzą sobie z podstawową przyczyną swędzenia odczuwanego pomiędzy myciami w rezultacie dolegliwość ta będzie nawracać.

Czytaj dalej...

To także odpowiedni szampon nawilżający skórę głowy dla dzieci, gdyż nie szczypie w oczy, nie obciąża delikatnych włosków, a także ułatwia ich rozczesywanie, dzięki czemu codzienne zabiegi pielęgnacyjne są przyjemniejsze.

Czytaj dalej...

Drożdżaki na głowie mają także dobre warunki do rozwoju wtedy, gdy stosujesz niewłaściwą pielęgnację często doprowadzasz do nadmiernego przetłuszczania się włosów, niedbale oczyszczasz skórę głowy i po prostu pozwalasz, by przez długi czas zalegało na niej sebum.

Czytaj dalej...