Przyczyny swędzenia skóry głowy i wypadania włosów - Jak sobie z nimi poradzić?

Swędzenie skóry głowy po farbowaniu

Dlaczego skóra głowy swędzi po farbowaniu? Farby do włosów zawierają składniki drażniące, niezbędne do odbarwiania włókien i pozbawiania ich naturalnego pigmentu. Powszechnie uważa się, że im jaśniejszy kolor chce się uzyskać, tym silniejsze środki muszą zostać użyte. Jest to poniekąd prawda – zwykle farbowanie ciemnych włosów na jasne bardziej niszczy włókna i drażni skórę niż barwienie odwrotne.

Swędząca skóra głowy po farbowaniu może też świadczyć o reakcji alergicznej na składniki użytego preparatu.

Jak radzić sobie z takimi objawami po koloryzacji? Dobrym rozwiązaniem może okazać się zmiana sposobu farbowania włosów z tradycyjnego, w którym produkt nakłada się na całą głowę i ma on bezpośredni kontakt ze skórą, na pasemka lub baleyage, gdzie farbę nakłada się na same włókna, kilka milimetrów od skóry głowy.

Taka koloryzacja wykonana przez fryzjera może uchronić skórę przed uczuleniem, podrażnieniem lub nadmiernym przesuszeniem.

Zdarza się, że swędzenie występuje nie tylko po farbowaniu, ale np. po umyciu głowy. Skóra może bowiem zostać podrażniona również przez inne kosmetyki, jak szampony, odżywki czy maski nieodpowiednio dobrane do jej potrzeb.

Swędzenie skóry głowy – leczenie

Leczenie jest uzależnione od przyczyny.

  • Jeśli winowajcą jest kosmetyk, należy go odstawić i zastąpić delikatniejszym produktem oraz pamiętać by zawsze dobrze wypłukiwać szampon, najlepiej letnią wodą.
  • Leczenie łupieżu sprowadza się najczęściej do stosowania preparatów przeciwgrzybiczych np. szampon z ketokonazolem lub/oraz pozbycie się innych czynników wywołujących. Jeśli przyczyną jest grzybica dermatolog przepisze nam leki przeciwgrzybicze np. cyklopiroksolamine, ketokonazol, ekonazol.
  • Leczenie łuszczycy obejmuje leczenie miejscowe m.in glikokortykosteroidami, analogami wit D, retinoidami, kwasem salicylowym a także leczenie ogólne fototerapią, metotreksatem (spowalniającymi namnażanie się szybko dzielących się komórek skóry), cyklosporyną A (hamującą układ odpornościowy), oraz lekami biologicznymi.
  • Podstawą leczenia atopowego zapalenia skóry jest wyeliminowanie alergenu oraz leczenie glikokortykosteroidami, lekami przeciwhistaminowymi. Niezwykle istotne jest odpowiednie nawilżanie i natłuszczanie skóry.
    Leczenie zapalenie mieszków włosowych o etiologii bakteryjnej polega na stosowaniu antybiotyków miejscowo, takich jak mupirocyna, kwas fusydowy czy retapamulina.
  • Niedoczynność tarczycy leczy się syntetyczną lewotyroksyną – hormonem identycznym jak ten produkowany przez tarczycę.
  • Jeśli swędzenie skóry głowy ma charakter psychiczny pomocna jest psychoterapia oraz standardowe leczenie chorób psychicznych np. lekami przeciwpsychotycznymi.

Co stosować na swędzenie skóry głowy?

Oczywiście kluczowe jest wspomniane już leczenie przyczynowe. W przypadku nieustępujących objawów o znacznym nasileniu powinniśmy udać się do dermatologa, który stwierdzi istnienie lub brak schorzeń dermatologicznych.

Zapamiętaj: Świąd skóry głowy jest spotykany dość powszechnie. Szacuje się, że zjawisko to może dotyczyć nawet 25% całej populacji – pojawia się w równym stopniu u kobiet, jak i u mężczyzn.

Doraźną ulgę w swędzeniu skóry głowy można również osiągnąć przez stosowanie środków przeciwświądowych w postaci maści, kremu czy sprayu z glikokortykosteroidami lub lekami przeciwhistaminowymi (przeciwalergicznymi), część z nich jest dostępna bez recepty. Jeśli przyczyną jest tylko nadmierna suchość warto rozważyć terapię z zastosowaniem preparatów nawilżająco-natłuszczających, zwanych emolientami, które łagodzą dolegliwości świądowe i doskonale odbudowują barierę ochronną skóry, przywracając jej prawidłowy stopień nawilżenia. Istotne jest ponadto utrzymywanie właściwego poziomu higieny skóry owłosionej głowy (odpowiednio częste mycie, najlepiej delikatnymi szamponami hipoalergicznymi).

Swędzenie skóry głowy jest bardzo rozpowszechnionym objawem oraz bardzo uciążliwym, mogącym prowadzić do znacznego obniżenia jakości życia pacjenta. Dlatego tak ważne jest znalezienie przyczyny, które jest kluczowe w pozbyciu się problemu.

Choroby skóry i choroby przenoszone drogą płciową, Stefania Jabłońska, Sławomir Majewski, PZWL, Warszawa 2005
Dermatologia pediatryczna, W.L. Weston, J.G. Morelli, Edra Urban & Partner, Wrocław 2018, wyd. 2
Dermatologia w praktyce. Część 1, Magdalena Czarnecka-Operacz, PZWL, Warszawa 2018
mp.pl

  • zdrowego stylu życia,
  • ciąża i połóg,
  • zdrowy rozwój dziecka,
  • sprawność, mobilność i suplementacja
  • relaks, stres i psychologia,
  • zapobieganie i leczenie raka.

Swędzenie skóry głowy - przyczyny. Jakie domowe sposoby pomagają?

Swędzenie skóry głowy to uciążliwa dolegliwość, z którą wielu ludzi kilkakrotnie boryka się w ciągu swojego życia. Jej przyczyny mogą być bardzo różne, w zależności od nich rozmaite są też sposoby radzenia sobie z problemem. Które z nich są skuteczne?

  • Swędzenie skóry głowy to powszechna dolegliwość, która może mieć bardzo różne przyczyny. Niekiedy wynika z niewłaściwej pielęgnacji, innym razem jest objawem choroby.
  • Choroby objawiające się świądem głowy to np. łuszczyca, zapalenie mieszków czy AZS. W takich przypadkach konieczne jest odpowiednie leczenie.
  • Tradycyjną terapię można wspierać domowymi sposobami, jak oleje czy wcierki. Należy też zawsze pamiętać o odpowiedniej pielęgnacji dobranej do indywidualnych potrzeb skóry.
  • Dlaczego swędzi skóra głowy?
  • Swędzenie skóry głowy i wypadanie włosów
  • Swędząca skóra głowy i krostki
  • Swędząca skóra głowy i łupież
  • Swędzenie skóry głowy po farbowaniu
  • Swędząca skóra głowy u dziecka
  • Szampon na swędzącą skórę głowy
  • Co na swędzenie skóry głowy?
  • Domowe sposoby na swędzenie skóry głowy

Swędzenie skóry głowy u dziecka

Jeśli twoje dziecko jest w wieku wczesnoszkolnym i często drapie się po głowie zawsze należy wykluczyć wszawicę. Wszy nadal są plagą szkół i przedszkoli. Te pasożyty mają zaledwie kilka milimetrów długości i żywią się naszą krwią. Wszy, które zagnieżdżą się na głowie swojego żywiciela, składają jaja nazywane gnidami.

Czy wiesz że: s uchość skóry (nie tylko skóry głowy) oraz jej świąd wzmagają klimatyzowane pomieszczenia, a także wysokoprocentowy alkohol i ostre potrawy? Warto unikać tych czynników zaostrzających objawy.

Jaja są przyspawane do włosów specjalną wydzieliną, dlatego bardzo trudno jest się ich pozbyć. W skrajnym przypadku wszawicy na głowie osoby zarażonej może ukształtować się kołtun, który jest efektem zlepienia włosów ropno-surowiczą wydzieliną. Wszy głowowe mogą powodować swędzenie w dowolnej części skóry głowy, ale zwykle odczuwa się je za uszami i na linii włosów. Swędzenie jest spowodowane podrażnieniem skóry głowy przez wydzielinę wszy oraz gryzienie. Warto wiedzieć, że wszy są aktywniejsze w nocy, i w tym czasie mają tendencję do częstego żywienia się i poruszania. To może sprawić, że wystąpią problemy ze snem i częste wybudzenia w nocy. Leczenie wszawicy polega na stosowaniu środków przeciwpasożytniczych, takich jak permetryna, które zwalczają formy larwalne pasożyta. Dostępne są w postaci szamponów i płynów. Z uwagi na około siedmiodniowy czas dojrzewania gnid, terapię należy powtórzyć. Ważne jest wyczesywanie gnid gęstymi grzebieniami.

Jeśli świąd skóry głowy ujawnia się już we wczesnym dzieciństwie może być to wspomniane już wcześniej atopowe zapalenie skóry, czyli AZS. Objaw wywołany jest wrodzoną skłonnością skóry do nadmiernej odpowiedzi zapalnej na czynniki obojętne, czyli takie które nie wywołują alergii u zdrowych osób.

Może ono być związane z występowaniem na niej zarówno drożdżaków, w tym tych z typu Malassezia , powodujących łupież, jak i grzybicy skóry głowy, zapalenia mieszków włosowych czy łojotokowego zapalenia skóry.

Czytaj dalej...

Skóra głowy charakteryzuje się obecnością dużą liczbą gruczołów łojowych, specyficzną mikroflorą , wyraźną strukturą nerwową i naczyniową, specyficznymi przekaźnikami nerwowymi i receptorami, stąd ten region może być bardziej narażony na różne zmiany powodujące swędzenie głowy.

Czytaj dalej...

Skóra głowy charakteryzuje się obecnością dużą liczbą gruczołów łojowych, specyficzną mikroflorą , wyraźną strukturą nerwową i naczyniową, specyficznymi przekaźnikami nerwowymi i receptorami, stąd ten region może być bardziej narażony na różne zmiany powodujące swędzenie głowy.

Czytaj dalej...

Dobrym rozwiązaniem może okazać się zmiana sposobu farbowania włosów z tradycyjnego, w którym produkt nakłada się na całą głowę i ma on bezpośredni kontakt ze skórą, na pasemka lub baleyage, gdzie farbę nakłada się na same włókna, kilka milimetrów od skóry głowy.

Czytaj dalej...