Przyczyny wypadania włosów i świądu skóry głowy - Jak sobie z nimi poradzić?

Sposoby na swędzenie skóry głowy – niekoniecznie domowe

Co zrobić, gdy domowe sposoby na swędzenie skóry głowy nie działają? Trzeba sięgnąć po moc gotowych preparatów! Możesz sięgnąć również po preparaty dostępne w aptece. Są to profesjonalne dermokosmetyki i leki, które zniwelują swędzenie skóry głowy, krostki, strupki i łupież – czyli wszystkie przypadłości, które pogłębiają problem. Z pomocą na podrażnienia skóry głowy przyjdą też maseczki – te o bardziej tradycyjnej konsystencji i żelowe.

Swędzenie skóry głowy – MASECZKA NA SKÓRĘ GŁOWY

Niestety, nie zawsze domowe sposoby zadziałają na swędzącą i podrażnioną skórę głowy. Przy piekącej skórze głowy trzeba tą skórę przede wszystkim odżywić, nawilżyć i oczyścić. No i zadbać o to, by strupki na głowie oraz rany na skórze głowy szybko i bezproblemowo się zagoiły! Tutaj przychodzą z pomocą maseczki do skóry głowy. Ba, niektóre maseczki do twarzy mogą się nadać do skóry głowy! Taką maseczką jest maseczka z fasolki mung. Dlaczego?

  • Fasolka mung odżywi, nawilży i ukoi podrażnioną skórę głowy.
  • Błoto wulkaniczne głęboko oczyści skalp z łoju i martwych komórek naskórka.
  • Masa perłowa delikatnie złuszczy naskórek – zadziała jak peeling enzymatyczny.
  • Aloes i oczar wirginijski działają łagodząco i przeciwzapalnie na skórę głowy.

Łojotokowe zapalenie skóry

Swędzenie skóry głowy bardzo często wynika z łojotokowego zapalenia skóry. Szacuje się, że problem dotyczy nawet 16% ludzi. Inne objawy, oprócz świądu, to:

  • pieczenie skóry,
  • ból,
  • uczucie kłucia lub ucisku skóry,
  • zmniejszenie swędzenia po umyciu głowy szamponem.

Objawy łojotokowego zapalenia skóry mogą być mylące i przypominać inne schorzenia, np. łuszczycę, dlatego konieczne jest wykonanie trichoskopii. Jest to badanie skóry głowy i włosa, które pozwala obejrzeć zmiany w bardzo dużym powiększeniu.

W leczeniu swędzenia głowy i pozostałych symptomów stosuje się łagodne kosmetyki zawierające selen lub pyrytionian cynku oraz środki keratolityczne (usuwające martwy naskórek), zaś w poważniejszych przypadkach przepisane przez dermatologa preparaty przeciwgrzybicze (np. ketokonazol, cyklopiroksolamina ) i przeciwzapalne .

Swędząca skóra głowy – przyczyny. Problemy skórne

Do najczęstszych przyczyn swędzenia głowy zaliczyć można przede wszystkim problemy skórne. Może ono być związane z występowaniem na niej zarówno drożdżaków, w tym tych z typu Malassezia , powodujących łupież, jak i grzybicy skóry głowy, zapalenia mieszków włosowych czy łojotokowego zapalenia skóry.

Swędzenie skóry głowy spowodowane łupieżem zazwyczaj nie jest trudne do rozpoznania, objawia się bowiem nie tylko świądem, lecz także charakterystycznym łuszczeniem naskórka. Jeżeli jest on widoczny w postaci białych płatków, mamy do czynienia z łupieżem suchym. Jeśli obok nadmiernego złuszczanie występuje również łojotok, martwy naskórek przykleja się do skóry głowy, tworząc żółtawą lepką łuskę, co nazywamy łupieżem tłustym. Specyficznym rodzajem jest natomiast łupież pstry, którego cechą charakterystyczną są liczne plamy o barwie białej, beżowej lub różowej występujące na dotkniętych chorobą obszarach skóry.

Poważniejszym problemem wywołującym świąd skóry głowy będzie jej grzybica. Charakterystyczne dla niej jest występowanie objawów tylko w jednym miejscu, przez co może pojawiać się np. swędzenie głowy z tyłu lub tylko na jej czubku, zazwyczaj w ogniskach o średnicy kilku centymetrów. Poza świądem grzybica objawia się też zaczerwienieniem oraz wrażeniem ucięcia włosów w miejscu zaatakowanym przez dermatofity.

Inna przyczyna, czyli zapalenie mieszków włosowych, wywołuje nie tylko swędzenie skóry głowy , lecz także jej pieczenie. Typowe dla niej są również niewielkie żółte krostki, zazwyczaj przebite włosem. W rzadkich przypadkach wystąpić może również postępujące łysienie.

Łojotokowe zapalenie skóry charakteryzuje się, jak wskazuje jego nazwa, nadmiernym wydzielanie sebum. Chorzy często skarżą się na swędzenie skóry głowy i wypadanie włosów , a nawet silne pieczenie i zaczerwienienie w miejscu powstania ognisk.

Najczęstsze przyczyny swędzenia skóry głowy:

Swędzenie skóry głowy po farbowaniu

Drażniąca farba lub nieumiejętne nałożenie farby na włosy jak najbardziej może doprowadzić do swędzenia skóry głowy! Dlatego jeśli zaczynasz przygodę z farbowaniem włosów, zmieniłaś farbę lub stosujesz jeden rodzaj farby od długiego czasu – to podrażniona skóra głowy po farbowaniu jest niemal gwarantowana.

Swędzenie skóry głowy po szamponie

Jeśli skusiła Cię promocja na szampon kompletnie niedostosowany do potrzeb Twoich włosów, to przyczyna swędzenia skóry głowy wydaje się jasna. Dodatkowo piekąca skóra głowy po szamponie może być spowodowana konkretnym składnikiem kosmetyku, np. dodatkiem wysuszającej glinki lub alergii na jeden wyciąg ziołowy!

Swędzenie skóry głowy po lekach

Piekąca skóra głowy i całego ciała może być reakcją na lek lub odpowiednik branego leku. Często swędzenie skóry może pojawić się po dłuższym stosowaniu leku – zatem nie musi to być reakcja natychmiastowa. O swędzeniu skóry głowy należy poinformować lekarza prowadzącego, który najprawdopodobniej wymieni preparat na inny.


Jak pokazują badania przyjmowanie selenu w odpowiedniej dawce zmniejsza aktywność zapalną tarczycy poprzez poprawę funkcjonowania systemu immunologicznego, jednak niestety nie leczy choroby Hashimoto.

Czytaj dalej...

Przykładem może być łysienie androgenowe, w którym dochodzi to stopniowej miniaturyzacji mieszków, a włosy stają się coraz cieńsze i krótsze, natomiast nie ma okresów zwiększonego wypadania włosów terminalnych M.

Czytaj dalej...

Wracając jeszcze go grzybów, które odpowiadają za tę chorobę i faktu, że te same grzyby powodują grzybicę u ludzi, wielce prawdopodobne jest przeniesienie grzybów dermatofitów na człowieka o odwrotnie.

Czytaj dalej...

Niedożywienie Brak odpowiednich witamin i minerałów, które wpływają na strukturę włosów osłabia je Niedotlenienie Brak dostatecznej ilości tlenu skraca okres żywotności włosów Wypadanie Niedożywienie i niedotlenienie skutkuje wypadaniem włosów.

Czytaj dalej...