Przyczyny wypadania włosów i świądu skóry głowy - Jak sobie z nimi poradzić?

Co na swędzącą skórę głowy? Metody walki z problemem

Aby pozbyć się problemu swędzenia skóry głowy , zawsze należy odnaleźć przyczynę i to na jej usuwaniu się skupić. W przypadku prawdopodobieństwa występowania choroby zawsze należy poradzić się lekarza.

Zazwyczaj jednak ze świądem można poradzić sobie również za pomocą metod, które z powodzeniem można zastosować w domu. Dzieje się tak przede wszystkim w przypadkach swędzącej skóry głowy i łupieżu oraz dolegliwości wywołanych niewłaściwą pielęgnacją.

W sytuacji wystąpienia łupieżu jedną z najlepszych metod będzie przede wszystkim zastosowanie kosmetyków leczniczych zawierających substancje zwalczające nadmiar bytujących na skórze drożdżaków. Te z rodzaju Malassezia furfur , które odpowiedzialne są za pojawienie się problemu, bytują na skórze każdego człowieka, kłopotliwy bywa jednak ich nadmiar. Ich ilość zmniejszyć może między innymi ketokonazol, uważany za jeden z najskuteczniejszych środków do walki z łupieżem, a nawet łojotokowym zapaleniem skóry, które wywoływane jest przez te same czynniki, jednak w jeszcze większym natężeniu. W szamponie Nizoral znaleźć można aż 2% tego niezwykle skutecznego związku. Produkt jest niezwykle prosty w użyciu, wystarczy bowiem tylko umyć nim włosy 2 razy w tygodniu, pozostawiając produkt na skórze od 3 do 5 minut. Po upływie ok. 2-4 tygodni objawy w postaci świądu oraz łuszczenia skóry powinny ustąpić. W przypadku łupieżu pstrego zaleca się jednokrotne zastosowanie. Produkt ma również działanie profilaktyczne, dlatego też warto stosować go od 1 do 2 razy w tygodniu nawet po zakończeniu kuracji w celu podtrzymania jej efektów. Istnieją również domowe sposoby na swędzenie skóry głowy wywołane łupieżem, jak płukanki z ziół czy octu. Zwykle nie są one jednak równie skuteczne, a napary ziołowe dodatkowo często wykazują działanie wysuszające, co może prowadzić np. do pogorszenia kondycji pasm.

Jeśli przyczyną problemu były kosmetyki, należy uważnie przyjrzeć się swojej rutynie pielęgnacyjnej. W przypadku swędzącej skóry głowy szampon może być zbyt silny lub wywoływać reakcję alergiczną, dlatego jeżeli problem zaczął się po jego zmianie, lepiej powrócić do poprzedniego kosmetyku. Dobrym sposobem na ukojenie podrażnionej skóry będzie też wybór łagodnego środka myjącego, np. bez SLS czy SLeS. Niezwykle ważne jest także jego dokładne spłukiwanie. Najtrudniejsze jest staranne usunięcie szamponu w sytuacji, gdy mycie odbywa się z głową w dół, dlatego czasem skutecznym sposobem jest po prostu zmiana tego nawyku w pielęgnacji. Warto pamiętać także, aby nie nakładać odżywki powyżej linii ucha, ponieważ może ona wtedy spłynąć, powodując swędzenie skóry głowy . Ostrożność należy zachować także przy popularnym zabiegu olejowania. Pozostawienie oleju na skórze zbyt długo może skończyć się nie tylko silnym świądem, lecz także łuszczeniem się skóry, a nawet wypadaniem włosów.

Sposoby na swędzenie skóry głowy – niekoniecznie domowe

Co zrobić, gdy domowe sposoby na swędzenie skóry głowy nie działają? Trzeba sięgnąć po moc gotowych preparatów! Możesz sięgnąć również po preparaty dostępne w aptece. Są to profesjonalne dermokosmetyki i leki, które zniwelują swędzenie skóry głowy, krostki, strupki i łupież – czyli wszystkie przypadłości, które pogłębiają problem. Z pomocą na podrażnienia skóry głowy przyjdą też maseczki – te o bardziej tradycyjnej konsystencji i żelowe.

Swędzenie skóry głowy – MASECZKA NA SKÓRĘ GŁOWY

Niestety, nie zawsze domowe sposoby zadziałają na swędzącą i podrażnioną skórę głowy. Przy piekącej skórze głowy trzeba tą skórę przede wszystkim odżywić, nawilżyć i oczyścić. No i zadbać o to, by strupki na głowie oraz rany na skórze głowy szybko i bezproblemowo się zagoiły! Tutaj przychodzą z pomocą maseczki do skóry głowy. Ba, niektóre maseczki do twarzy mogą się nadać do skóry głowy! Taką maseczką jest maseczka z fasolki mung. Dlaczego?

  • Fasolka mung odżywi, nawilży i ukoi podrażnioną skórę głowy.
  • Błoto wulkaniczne głęboko oczyści skalp z łoju i martwych komórek naskórka.
  • Masa perłowa delikatnie złuszczy naskórek – zadziała jak peeling enzymatyczny.
  • Aloes i oczar wirginijski działają łagodząco i przeciwzapalnie na skórę głowy.

Łuszczyca

Świąd głowy występuje w niektórych przypadkach łuszczycy. Łuszczyca skóry głowy jest jedną z najczęstszych postaci tej choroby. Charakteryzuje się występowaniem zmian na obszarach granicznych skóry gładkiej i owłosionej (tzw. korona łuszczycowa). W rozwoju łuszczycy skóry głowy biorą udział mechanizmy immunologiczne i genetyczne. Nie jest ona chorobą zaraźliwą.


Łuszczyca skóry głowy, fot. Adobe Stock

Aby powstrzymać swędzenie głowy, najlepiej użyć preparatów w postaci olejów, żeli lub lotionów z kwasem salicylowym i mocznikiem w celu usunięcia martwego naskórka. Następnie zastosować przepisane przez dermatologa leki przeciwzapalne, a także preparaty dziegciowe. Czasami konieczne jest używanie szamponu sterydowego, który jest dostępny na receptę.

Z domowych metod na swędzenie skóry głowy przy łuszczycy warto sięgnąć po emolienty przeznaczone do głowy, kąpiele w słonej wodzie, wystawić głowę na działanie promieni słonecznych. Polecane zioła to np. rumianek, skrzyp lub ostropest plamisty.

Swędzenie skóry głowy i wypadanie włosów

Samo swędzenie skóry głowy może być efektem stosowania niewłaściwych kosmetyków lub nieodpowiednich nawyków pielęgnacyjnych. Kiedy jednak towarzyszy mu nadmierne wypadanie włosów, problem może okazać się poważniejszy.

Należy pamiętać, że człowiek każdego dnia traci około 100 włosów w sposób naturalny. Wynika to z fizjologii włosa i jego żywotności, która jest ograniczona. O wypadaniu nadmiernym mówi się, kiedy ilość traconych co dzień włosów jest większa. Stan taki może mieć podłoże chorobowe i powinien zostać skonsultowany z lekarzem, najlepiej trychologiem zajmującym się właśnie problemami włosów i skóry głowy.

Przyczyną swędzącej skóry głowy i wypadania włosów może być choroba autoimmunologiczna zwana łuszczycą, polegająca na niewłaściwej odpowiedzi zapalnej na własne antygeny skóry. Stan ten wymaga leczenia, ponieważ w przeciwnym razie może się pogłębiać i obejmować coraz szerszy obszar ciała. Interwencji terapeutycznej wymagają także takie choroby jak AZS czy grzybica.

Czy swędząca skóra głowy i wypadające włosy mogą być symptomem niewłaściwej pielęgnacji? W skrajnych przypadkach, kiedy skóra i włókna włosowe są bardzo przesuszone i nieodżywione, można spotkać się z takimi objawami.

Brak składników odżywczych w cebulkach może powodować obumieranie włosów i ich utratę, stan taki jednak również powinien zostać skonsultowany z trychologiem, który doradzi, jak przywrócić włóknom odżywienie i właściwy poziom nawilżenia.

Swędzenie głowy neurogenne

Swędzenie skóry głowy może być objawem chorób związanych z układem nerwowym: centralnym lub obwodowym. Do takiego rozpoznania skłania występowanie parestezji, niedoczulicy lub przeczulicy i innych objawów neurologicznych. Konieczne jest wykonanie podstawowych badań (morfologii, glukozy), a także badań neurologicznych (EMG, przewodnictwa nerwowego) i obrazowych, np. rezonansu magnetycznego.

Swędzenie głowy może też wynikać z cukrzycy, która z czasem prowadzi do uszkodzenia nerwów obwodowych (neuropatia cukrzycowa). Najczęściej jednak świąd dotyczy w tym przypadku dłoni i stóp.

Także półpasiec, który często ujawnia się na głowie, powoduje neuropatyczne swędzenie skóry. Ten rodzaj swędzenia może dotyczyć 1/3 pacjentów z półpaścem.

Aby wyleczyć swędzenie należy w powyższych przypadkach leczyć choroby podstawowe. Metody zależą od ustalonej przez lekarza przyczyny.


Jak pokazują badania przyjmowanie selenu w odpowiedniej dawce zmniejsza aktywność zapalną tarczycy poprzez poprawę funkcjonowania systemu immunologicznego, jednak niestety nie leczy choroby Hashimoto.

Czytaj dalej...

Przykładem może być łysienie androgenowe, w którym dochodzi to stopniowej miniaturyzacji mieszków, a włosy stają się coraz cieńsze i krótsze, natomiast nie ma okresów zwiększonego wypadania włosów terminalnych M.

Czytaj dalej...

Wracając jeszcze go grzybów, które odpowiadają za tę chorobę i faktu, że te same grzyby powodują grzybicę u ludzi, wielce prawdopodobne jest przeniesienie grzybów dermatofitów na człowieka o odwrotnie.

Czytaj dalej...

Skóra na głowie dziecka jest bardzo delikatna i podatna na choroby oraz infekcje, które wymagają natychmiastowej reakcji inaczej może dojść do uszkodzenia mieszków włosowych, w wyniku czego wypadające włosy u noworodka nie będą odrastać w przyszłości, kiedy dziecko dorośnie.

Czytaj dalej...