Przyczyny swędzenia skóry głowy i wypadania włosów - Rozwiązania i Porady
Swędzenie skóry głowy – SZAMPON
- Jeśli swędzi Cię skóra głowy – zmień szampon! Dobrym sposobem na swędzenie skóry głowy jest zmiana szamponu na szampon dla dzieci, np. najzwyklejszy Bambino, Babydream, Bambi. Polecamy szampon SCALP – specjalistyczny szampon na swędzenie skóry głowy!
- Zmieniaj szampon … częściej. Miej pod ręką 2-3 rodzaje różnych szamponów o łagodnym składzie. Pomaga. Dobrze, jeśli chociaż jeden z szamponów jest typowo na swędzenie skóry głowy.
- Nie używaj szamponów gęstych, perłowych, ciężkich dla skóry. Wybieraj te przezroczyste, żelowe, bardziej lejące się. Jeśli natomiast masz takiego pecha, że KAŻDY szampon powoduje swędzenie skóry głowy – rozcieńcz go!
- Odstaw produkty 3 w 1! Szampon, żel pod prysznic i żel do mycia twarzy? To, co do wszystkiego, jest do niczego. Kupuj je osobno! Oczywiście nie jest to reguła bez wyjątku i znajdą się osoby, które latami będą używać kosmetyków wielofunkcyjnych i problem piekącej skóry głowy, krostek i strupów na głowie ich ominie.
- Krótki skład! Im krótszy skład szamponu, tym lepiej. Chemiczna bomba nigdy nie służy skórze i daje większe prawdopodobieństwo trafienia na czynnik, który powoduje swędzenie skóry głowy. Dlatego zazwyczaj skład szamponu swędzenie skóry głowy będzie krótszy niż „zwykłego” szamponu.
- Swędzenie głowy z tyłu! Zła technika mycia włosów może doprowadzić do swędzenia z tyłu głowy. Powodem jest najczęściej słabsze domywanie i niedokładne spłukiwanie szamponu.
Swędzenie głowy – kiedy oznacza chorobę?
Swędzenie skóry głowy czasami jest objawem choroby. Mogą to być choroby skóry głowy bądź schorzenia innych układów i narządów organizmu. Swędzenie skóry głowy może świadczyć o:
- łojotokowym zapaleniu skóry,
- grzybicy skóry głowy,
- łuszczycy,
- niedoczynności tarczycy (choroba inna niż choroby skóry głowy),
- chorobie wirusowej, takie jak ospa wietrzna (to zakażenie ogólnoustrojowe, dające jednak objawy skórne),
- świąd charakteryzuje też atopowe zapalenie skóry.
Każda z tych chorób może wiązać się z odmiennymi zmianami na skórze głowy. Stan zapalny skóry głowy towarzyszy atopowemu zapaleniu skóry, natomiast z drugiej strony, niedoczynność tarczycy charakteryzuje się suchością naskórka i świądem. Nieważne jednak, czy objawy są bardzo czy słabo dokuczliwe, jeśli swędzenie skóry głowy nie ustępuje pod wpływem innych działań, warto poszukać przyczyny u lekarza. Chorób pokroju łojotokowego zapalenia skóry nie pozbędziesz się bowiem samodzielnie. Zacząć można choćby od badań krwi.
Przeczytaj także inne nasze artykuły o łupieżu i chorobach typu łojotokowe zapalenie skóry:
Swędząca skóra głowy i łupież
Łupież to dolegliwość, która może mieć różne podłoża – od zakażenia drożdżakami, przez nadmierną produkcję łoju w gruczołach łojowych, po niewłaściwą pielęgnację codzienną.
Czy swędzenie skóry głowy może być spowodowane łupieżem? Jak najbardziej tak, ponieważ świąd jest odpowiedzią na niewłaściwe funkcjonowanie skóry i jej łuszczenie. Łupieżowi towarzyszy bowiem złuszczanie naskórka mające postać małych, białych, odrywających się płatków.
Gdy skóra głowy swędzi, a na powierzchni włosów widoczne są fragmenty martwego naskórka, najprawdopodobniej jest to łupież, z którym walczyć można przy pomocy odpowiednich preparatów i szamponów.
Jeśli zmiana nawyków pielęgnacyjnych i stosowanie właściwych kosmetyków nie przynoszą spodziewanych rezultatów, a łuszczenie, pieczenie i swędzenie skóry głowy się utrzymuje, należy zgłosić się po poradę do lekarza. Nieleczony łupież może prowadzić do poważnych konsekwencji, w tym nawet utraty osłabionych włosów.