Przyczyny wypadania włosów i świądu skóry głowy - Jak sobie z nimi poradzić?
Łuszczyca
Świąd głowy występuje w niektórych przypadkach łuszczycy. Łuszczyca skóry głowy jest jedną z najczęstszych postaci tej choroby. Charakteryzuje się występowaniem zmian na obszarach granicznych skóry gładkiej i owłosionej (tzw. korona łuszczycowa). W rozwoju łuszczycy skóry głowy biorą udział mechanizmy immunologiczne i genetyczne. Nie jest ona chorobą zaraźliwą.
Łuszczyca skóry głowy, fot. Adobe Stock
Aby powstrzymać swędzenie głowy, najlepiej użyć preparatów w postaci olejów, żeli lub lotionów z kwasem salicylowym i mocznikiem w celu usunięcia martwego naskórka. Następnie zastosować przepisane przez dermatologa leki przeciwzapalne, a także preparaty dziegciowe. Czasami konieczne jest używanie szamponu sterydowego, który jest dostępny na receptę.
Z domowych metod na swędzenie skóry głowy przy łuszczycy warto sięgnąć po emolienty przeznaczone do głowy, kąpiele w słonej wodzie, wystawić głowę na działanie promieni słonecznych. Polecane zioła to np. rumianek, skrzyp lub ostropest plamisty.
Swędząca skóra głowy – czy winna może być pielęgnacja?
Gdy swędzi skóra głowy , przyczyn często upatrujemy w chorobach. Winne mogą być jednak również stosowane przez nas kosmetyki oraz ich nieprawidłowe używanie. Jednym z częstszych źródeł problemu jest niedokładne spłukiwanie kosmetyku, szczególnie szamponu, a niekiedy także nakładanie odżywki zbyt wysoko, nawet przy samej głowie. Może to skutkować swędzącą skórą głowy i wypadaniem włosów , a nawet łupieżem. Czasem swędzenie skóry głowy wywołane może być też wybieraniem produktów, które podrażniają tkankę, np. środków myjących z silnymi detergentami bądź zbyt częstym stosowaniem produktów keratolitycznych. W niektórych przypadkach świąd może wynikać z reakcji alergicznej na składnik kosmetyku.
„ Swędzi mnie głowa, więc to musi być problem skórny ” – tak myśli wiele osób, które dotyka ta przypadłość. Jednak nie zawsze musi to być prawdą. Swędzenie skóry głowy może mieć bowiem źródła między innymi w chorobach układowych i zaburzeniach hormonalnych. Niekiedy swędzenie skóry głowy może pojawić się np. u osób chorujących na cukrzycę, szczególnie w przypadku nieuregulowanej choroby. Świąd jest jednym ze zwiastunów neuropatii cukrzycowej, dlatego diabetycy powinni jak najszybciej skonsultować ten objaw z lekarzem. Czasem swędzenie skóry głowy może być też powikłaniem po przebyciu niektórych chorób zakaźnych, jak półpasiec czy ospa wietrzna.
Do najczęstszych zaburzeń hormonalnych wywołujących swędzenie skóry głowy zalicza się niedoczynność tarczycy, która prowadzi do przesuszenia tkanki na całym ciele. Do innych objawów należy również zwiększenie masy ciała bez wyraźnej przyczyny, a także wypadanie włosów.
Warto pamiętać, że swędzenie skóry głowy może mieć też podłoże psychologiczne. Na ten uciążliwy objaw bardzo często uskarżają się między innymi pacjenci cierpiący na nerwicę.
Swędzenie skóry głowy po farbowaniu
Dlaczego skóra głowy swędzi po farbowaniu? Farby do włosów zawierają składniki drażniące, niezbędne do odbarwiania włókien i pozbawiania ich naturalnego pigmentu. Powszechnie uważa się, że im jaśniejszy kolor chce się uzyskać, tym silniejsze środki muszą zostać użyte. Jest to poniekąd prawda – zwykle farbowanie ciemnych włosów na jasne bardziej niszczy włókna i drażni skórę niż barwienie odwrotne.
Swędząca skóra głowy po farbowaniu może też świadczyć o reakcji alergicznej na składniki użytego preparatu.
Jak radzić sobie z takimi objawami po koloryzacji? Dobrym rozwiązaniem może okazać się zmiana sposobu farbowania włosów z tradycyjnego, w którym produkt nakłada się na całą głowę i ma on bezpośredni kontakt ze skórą, na pasemka lub baleyage, gdzie farbę nakłada się na same włókna, kilka milimetrów od skóry głowy.
Taka koloryzacja wykonana przez fryzjera może uchronić skórę przed uczuleniem, podrażnieniem lub nadmiernym przesuszeniem.
Zdarza się, że swędzenie występuje nie tylko po farbowaniu, ale np. po umyciu głowy. Skóra może bowiem zostać podrażniona również przez inne kosmetyki, jak szampony, odżywki czy maski nieodpowiednio dobrane do jej potrzeb.
Dlaczego swędzi skóra głowy?
Świąd skóry głowy jest dość powszechną dolegliwością, z którą pacjenci zgłaszają się w pierwszej kolejności do dermatologa. Bez względu na to, czy świąd skóry głowy występuje bez dodatkowych objawów, czy też towarzyszą mu zaczerwienienie, pieczenie, łuszczenie się naskórka, plamy, czy krostki, nigdy nie należy go lekceważyć.
Swędzenie skóry głowy może bowiem niekiedy wskazywać na schorzenia o różnym podłożu, wymagające interwencji lekarza. Przyczynami swędzenia skóry głowy mogą być zarówno choroby skóry, jak i dolegliwości ogólnoustrojowe, czy zaburzenia psychiczne.
Zdarza się jednak również, że ma ono charakter idiopatyczny, czyli pojawia się bez wyraźnej przyczyny.
Od czego swędzi skóra głowy? Wśród częstych przyczyn wymienić można:
- łupież, czyli odmianę grzybicy skóry głowy fachowo określanej łojotokowym zapaleniem skóry,
- inne formy grzybicy skóry głowy, którym towarzyszy świąd, a niekiedy też wypadanie włosów, łuszczenie się naskórka, podrażnienia w okolicach zmian,
- łuszczyca – świądowi towarzyszy wypadanie włosów, pieczenie skóry, zaczerwienione plamy pokryte warstwą łuszczącego się naskórka, które poza obszarem głowy mogą również atakować kolana, łokcie, stopy, plecy, czy dłonie,
- łysienie bliznowaciejące – dość rzadka odmiana łysienia, objawiająca się wypadaniem włosów, uporczywym świądem, pieczeniem i stanem zapalnym,
- nadmierne przesuszenie – sucha swędząca skóra głowy może być efektem niewłaściwej pielęgnacji,
- choroby neurologiczne i schorzenia na tle psychicznym,
- nieodpowiednia higiena i pielęgnacja skóry głowy, używanie źle dobranych kosmetyków,
- uczulenie na składniki kosmetyków do pielęgnacji skóry głowy, bądź podrażnienie spowodowane związkami chemicznymi obecnymi w preparatach fryzjerskich, np. farbach do włosów,
- atopowe zapalenie skóry (AZS) – objawia się świądem skóry, łuszczącymi się zmiany, zaczerwienieniem i przesuszeniem. Schorzenie to należy do przewlekłych alergicznych chorób skóry, głównie o podłożu genetycznym, ale nie bez wpływu czynników psychologicznych (np. w postaci silnego stresu),
- wszawica,
- zapalenie mieszków włosowych, do którego przyczyniają się bakterie. Poza swędzeniem głowy na skórze mogą pojawić się krostki z ropą i zaczerwienie, a niekiedy dolegliwości bólowe.

Alergia kontaktowa
Swędzenie skóry głowy to często pierwszy objaw alergii na farbę do włosów (a dokładniej składnik barwnika: parafenylenodiaminę, PPD). Alergia kontaktowa, zwana też wypryskiem kontaktowym, może być reakcją na kosmetyki - szampon, odżywkę, lub nakrycie głowy (na materiał z którego jest wykonane). Pojawiają się wówczas oprócz świądu wysypka, zaczerwienienie (stan zapalny), może rozwinąć się obrzęk.
Aby wyleczyć swędzenie głowy, trzeba przede wszystkim usunąć czynnik powodujący uczulenie. Ponadto zastosowanie mają glikokortykosteroidy do stosowania na skórę głowy (na receptę) oraz doustne leki przeciwhistaminowe. Należy unikać drapania skóry, ponieważ może dojść do nadkażenia bakteryjnego, a w takich przypadkach konieczne jest przyjmowanie antybiotyku.
