Magia Sznytów na Rękach - Tajemnicza Sztuka Wytwarzania

Leczenie wybroczyn

W przypadku zaobserwowania na ciele wybroczyn konieczne jest zgłoszenie się do lekarza, który zleci odpowiednie badania. W przypadku wybroczyn zaleca się wykonanie dokładanych badań krwi z uwzględnieniem czasu krzepnięcia oraz ilości płytek krwi. W sytuacji podejrzenia innych chorób pacjentom można wykonać także inne badania, m.in. USG, echo serca, tomografię komputerową czy RTG. Przydatny może być także posiew krwi.

Leczenie wybroczyn przede wszystkim zależy od ich przyczyny. W przypadku intensywnego wysiłku czy kaszlu zmiany zazwyczaj ustępują samoistnie. W sytuacji, w której wybroczyny są objawem innej choroby, podejmuje się próby wyleczenia podstawowego schorzenia.

Bez względu na źródło wybroczyn dobrym pomysłem jest także zastosowanie suplementacji. Petocje może ograniczyć suplementacja witaminy C, która wzmacnia nasze naczynia krwionośne.

Nabrzmiałe żyły na dłoniach, rękach i nogach – jak im przeciwdziałać?

Aby zminimalizować ryzyko wystąpienia problemu widocznych żył na rękach lub nogach, warto zadbać o odpowiednią pielęgnację skóry. W tym celu zaleca się stosowanie kremów z filtrem w okresie letnim oraz noszenie rękawiczek w zimie, co zapewnia komfort termiczny dłoni. Poza tym nie powinno się nosić obcisłych elementów garderoby, które mogłyby utrudniać przepływ krwi żylnej. Należy też pamiętać o odpowiedniej diecie, mającej na celu poprawę krążenia, oraz systematycznym nawadnianiu organizmu. Warto również zadbać o regularną aktywność fizyczną. Poza tym powinno się kontrolować masę ciała, ponieważ nadwaga i otyłość mogą prowadzić do problemów z żyłami. Leczeniu powinny też podlegać inne zdiagnozowane schorzenia – w tym nadciśnienie. Kluczowa jest również profilaktyka przeciwzakrzepowa.

  • Szmidt J., Kużdzał J. (red.), Podstawy chirurgii, Medycyna Praktyczna, Kraków 2009
  • Pruszczyk P., Ciurzyński M., Kostrubiec M., Żylna choroba zakrzepowo-zatorowa, wyd. II, Medical Tribune, 2021 [dostęp online 10.2023]
  • Ciostek P., Chirurgia żył – postępy 2009, Medycyna Praktyczna Chirurgia 2010/03
  • Marona H., Kornobis A., Patofizjologia rozwoju żylaków oraz wybrane metody ich leczenia – aktualny stan wiedzy, Postępy Farmakoterapii, Tom 65, nr 2, 2009 [dostęp online 10.2023]
  • Barańska-Rybak W., Komorowska O., Zmiany skórne w chorobach naczyń żylnych,https://journals.viamedica.pl/forum_medycyny_rodzinnej/article/viewFile/17942/14143[dostęp online 10.2023]

Warto zobaczyć również:

  • Kiedy można szczepić dziecko po leczeniu antybiotykiem?
  • Przekrwione oczy i ból głowy: przyczyny, leczenie i objawy
  • Kołatanie serca w nocy: najczęstsze przyczyny i co oznacza
  • Nadżerki w żołądku: co to, objawy, przyczyny i leczenie
  • Ból i narośl pod językiem – przyczyny, objawy i leczenie
  • Jak długo jest ważna recepta i e-recepta? Do kiedy można kupić leki?
  • Skuteczne sposoby na spuchnięte stopy i kostki
  • Wystające żyły na rękach i nogach: czy to powód do niepokoju?
  • Przedłużająca się miesiączka: jakie są przyczyny długiego krwawienia miesiączkowego?
  • Wysoki puls – przyczyny, objawy i czy jest niebezpieczny?

Fioletowe lub niebieskie żyły na rękach i nogach

Niekiedy u pacjentów można zaobserwować tzw. fioletowe żyły na rękach lub nogach, co może być spowodowane spadkiem masy ciała, a także wiekiem, ponieważ skóra starszych osób traci elastyczność i staje się cienka. Fioletowe lub niebieskie żyły na rękach czy nogach zlokalizowane bezpośrednio pod powierzchnią skóry są również charakterystycznym objawem tzw. pajączków, czyli osłabionych drobnych naczynek krwionośnych, które widać przez skórę. Pajączki mogą się pojawiać zarówno na nogach czy rękach, jak i innych częściach ciała. Również widoczne niebieskie żyły u dziecka mogą być efektem pajączków, czyli osłabionych naczyń krwionośnych, wizualnie „przebijających” przez cienką skórę maluszka.

Wiele osób zastanawia się, czy widoczne żyły na ciele mogą stanowić objaw poważnej choroby. Tak, wystające żyły mogą, choć nie zawsze muszą, być objawem świadczącym o chorobie. W wielu przypadkach są efektem powstałych urazów, a poza tym mogą się wiązać z różnego rodzaju infekcjami oraz zapaleniami. Jeśli wystającym żyłom towarzyszą dodatkowe objawy w postaci zaczerwienienia, bolesności czy owrzodzenia skóry, może to być oznaką zakrzepicy, czyli choroby związanej z obecnością zakrzepów żylnych w obrębie naczyń krwionośnych. Zakrzepica może utrudniać przepływ krwi do mózgu i innych ważnych narządów. Niektóre objawy towarzyszące widocznym żyłom mogą też wskazywać na zapalenie żył, czyli stan będący wynikiem zaburzeń przepływu krwi oraz uszkodzeń ścian naczyń krwionośnych.

Bardzo widoczne żyły mogą wskazywać na choroby żył, do których zalicza się wspomnianą już zakrzepicę żył głębokich, a także inne schorzenia – w tym zespół pozakrzepowy, zespół dziadka do orzechów, malformację naczyniową oraz wiele innych chorób układu krążenia. Problemem mogą się okazać również żyły wystające na nogach, które mogą świadczyć o żylakach, czyli chorobie będącej efektem niewydolności żylnej. Widoczne żyły na całym ciele, w tym w okolicach szyi, a także na twarzy oraz klatce piersiowej mogą z kolei sugerować nawet obecność choroby nowotworowej.

Wystające żyły na rękach i innych częściach ciała – przyczyny

Widoczne żyły na rękach i nogach wcale nie należą do rzadkości – pojawiają się zarówno u mężczyzn, jak i kobiet. Dla wielu osób problem wystających żył wiąże się przede wszystkim z estetyką, jednak należy mieć na uwadze, że w niektórych przypadkach może on mieć związek z niebezpiecznymi chorobami układu krwionośnego. Przyczyny wystających żył na rękach mogą być różne, podobnie jak w przypadku widocznych żył na stopach i całych nogach – nie zawsze są one powodem do obaw, chociaż niewątpliwie nie należy ich lekceważyć.

Do najczęstszych przyczyn wystających żył należą:

  • choroby żył, do których należą między innymi zakrzepica żył głębokich oraz zespół pozakrzepowy,
  • żylaki, czyli problem z naczyniami żylnymi, który dotyka najczęściej kończyny dolne,
  • czynniki genetyczne,
  • ciąża,
  • chodzenie w butach na wysokim obcasie,
  • noszenie zbyt obcisłych ubrań,
  • choroby układu krążenia – w tym niewydolność serca,
  • procesy związane ze starzeniem się skóry,
  • zmiany hormonalne spowodowane menopauzą,
  • stosowanie niektórych leków – w tym doustnych środków antykoncepcyjnych,
  • długotrwałe przebywanie (stanie lub siedzenie) w tej samej pozycji,
  • nadmierna ekspozycja na słońce,
  • nadmierny wysiłek fizyczny,
  • wysoka temperatura otoczenia,
  • narażenie na drastyczne zmiany temperatur.

Wystające żyły mogą mieć charakter zarówno wrodzony, jak i nabyty. U niektórych osób żyły są bardziej widoczne niż u innych – dotyczy to zwłaszcza osób o jasnej karnacji lub cienkiej skórze i z małą ilością tkanki tłuszczowej. Jeśli chodzi o problem wystających żył, nie bez znaczenia jest również wiek, gdyż wraz z upływem czasu zmniejsza się ilość tkanki tłuszczowej w organizmie. Wystające żyły kojarzą się też często ze sportowcami. Skąd u sportowca wystające żyły? W czasie treningu mięśnie stają się bardziej napięte, co sprawia, że żyły są wypychane. Intensywny trening wymaga też szybszego krążenia krwi, co również uwidacznia się na ciele. Można też zauważyć, że kobiety w ciąży niejednokrotnie mają wystające, lepiej widoczne żyły – ma to związek z ilością płynącej w układzie krążenia krwi, która musi docierać także do płodu.

Żylaki, czyli problem wystających żył na nogach

Wystające na nogach żyły często sugerują występowanie żylaków, co jest związane z niewydolnością żylną. Skłonność do powstawania żylaków jest uwarunkowana genetycznie, a poza tym sprzyja jej niezdrowy tryb życia – w tym brak aktywności fizycznej i niezdrowa dieta.

Żylaki pojawiają się, gdy dochodzi do poszerzenia i wydłużenia żyły, co sprawia, że zyskuje ona kręty przebieg. Żylaki nie tylko stanowią defekt estetyczny – nieleczone, mogą być zagrożeniem dla życia. Pojawiają się, gdy zastawki w naczyniach są uszkodzone – wówczas krew, zamiast kierować się żyłą do serca, zaczyna się cofać. Jej ciśnienie i nacisk na ściany żyły zwiększają się, co skutkuje rozszerzeniem żyły. Przy wspomnianym problemie skóra staje się cienka, błyszcząca i napięta, a pod nią można zauważyć nabrzmiały żylak. Krew wewnątrz niego jest zwykle niebieska, co wiąże się z jej niedotlenieniem. Żylakom często towarzyszy uczucie ciężkich i zmęczonych nóg, które mają tendencję do puchnięcia w okolicy kostek pod koniec dnia. Pojawiać się może także ból nóg – zwłaszcza po długotrwałym staniu lub siedzeniu w jednej pozycji.

Żylaki mogą mieć powikłania. Można do nich zaliczyć trudno gojące się owrzodzenia. Leczy się je za pomocą kompresjoterapii, skleroterapii, farmakoterapii, a także chirurgicznie. Leczenie powinien dobrać lekarz, biorąc pod uwagę stopień zaawansowania choroby, stan pacjenta i inne istotne informacje.

Poza zaczerwienieniem dłoni na obraz kliniczny szkarlatyny składają się ból gardła, podwyższona temperatura ciała, ból głowy, wysypka, która przypomina papier ścierny lokalizuje się przeważnie na klatce piersiowej, choć może zająć całe ciało z wyjątkiem dłoni i podeszew stóp , obrzęk węzłów chłonnych, biały lub żółtawy nalot na języku.

Czytaj dalej...

W przeciwieństwie do szeregu innych metod usuwania zbędnego owłosienia depilacja laserowa jest bardzo skuteczna przy terapii pozbywania się ciemnych i twardych włosków, które zawierają znaczne ilości barwnika z grupy melanin.

Czytaj dalej...

Nieleczone i nawracające objawy alergiczne mogą prowadzić do atopowego zapalenia skóry AZS ten uciążliwy problem charakteryzuje się suchością skóry, swędzeniem, pieczeniem oraz uszkodzeniem naskórka w okolicach kolan, łokci czy pachwin.

Czytaj dalej...

Wyprysk kontaktowy może być wywołany przez kosmetyki, proszek do prania i inne środki czystości, gumę, środki zapachowe, leki do stosowania miejscowego, metale jak nikiel, chrom i kobalt obecne zwłaszcza w biżuterii, okularach i suwakach , środki odkażające, benzynę, olej napędowy i formaldehyd zawarty w odzieży i lakierach do paznokci.

Czytaj dalej...