Tabletki na Świąd Skóry Dostępne Bez Recepty

Świąd - badanie

  • początek objawów i czas ich trwania,
  • charakter świądu (lokalizacja, narastanie w czasie, czynniki nasilające lub łagodzące świąd),
  • dotychczasowe działania podjęte w celu zwalczenia świądu domowymi sposobami,
  • niedawne zmiany stosowanych środków piorących, myjących, kontakt z chemikaliami, zwierzętami,
  • aktualna dieta,
  • uczulenia,
  • przebyte i towarzyszące, przewlekłe choroby,
  • przyjmowane leki, w tym leki ziołowe, bez recepty, suplementy diety.

W następnej kolejności przeprowadzone zostanie badanie ze szczególnym uwzględnieniem zmian skórnych okolicy najbardziej dotkniętej świądem. Aby wykluczyć choroby ogólnoustrojowe, które mogą być przyczyną prezentowanych dolegliwości lekarz może zlecić badania dodatkowe obejmujące przede wszystkim badania laboratoryjne krwi (m.in. morfologia, wskaźniki zapalenia, stężenie hormonów tarczycy), alergiczne testy skórne, pobranie próbki ze zmian chorobowych na skórze w celu wykonania badań mikrobiologicznych.

Dalsze postępowanie zależne jest od prawdopodobnej przyczyny świądu.

Zobacz także

Swędzenie (świąd) pochwy i sromu Przyczyną świądu pochwy i sromu jest najczęściej reakcja podrażnieniowa na środki higieny osobistej (płyny, mydła, kremy, a nawet papier toaletowy czy podpaski), płyn/proszek do prania bielizny lub podrażnienie mechaniczne. Swędzenie pochwy i sromu może być spowodowane infekcjami intymnymi w obrębie narządu rodnego.

Świąd odbytu Świąd odbytu to nieprzyjemne uczucie w okolicy odbytu powodujące potrzebę drapania się. Często nasila się po wypróżnieniu, zwłaszcza przy biegunce oraz przed zaśnięciem. Swędzenie odbytu może powodować znaczny dyskomfort. Zwykle swędzenie jest spowodowane chorobami zapalnymi, zakaźnymi, układowymi, nowotworowymi i okolic odbytu (np. hemoroidami, szczeliną odbytu), a także nieprawidłową higieną odbytu. Leczenie zależy od przyczyny świądu odbytu.

Co to jest świąd skóry — przyczyny i objawy

Świąd skóry to uporczywe uczucie, któremu towarzyszy pobudzenie neuronów (ich zakończeń), a to wszystko kończy się koniecznością “podrapania skóry”. Swędzenie może być bardzo uciążliwe, wpływać niekorzystnie na codzienne funkcjonowanie, powodować podrażnienia skóry, jej rozdrapywanie, niekiedy nawet do krwi przy bardzo intensywnym świądzie. Jakie są najczęstsze przyczyny świądu skóry? Na pewno może przyczynić się do tego suchość skóry i słabe krążenie. Inne możliwości to kontaktowe zapalenie skóry, ukąszenia owadów.

Jakie są przyczyny świądu skóry?

Mogą być one związane z alergią i alergenami (m.in. wydzielaniem histaminy), zakażeniami (np. bakteryjnymi, grzybiczymi), toksynami (np. jad owadów), stosowaniem leków (np. leki o dużym potencjale uczulającym) czy niektóre substancje obecne w kosmetykach i farmaceutykach (np. lanolina, wazelina żółta). Swędzenie jest objawem mało specyficznym i towarzyszy wielu schorzeniom dermatologicznym (mp. grzybica, dermatozy, liszaj) czy pasożytniczym skóry jak wszawica, świerzb. W zależności od umiejscowienia może wystąpić swędzenie skóry głowy (np. reakcja na szampon czy odżywkę lub przyczyną jest łupież), swędzenie twarzy czy dłoni (np. reakcja na krem czy fotowrażliwość skóry).

Swędzenie skóry jest nieprzyjemnym objawem atopowego zapalenie skóry. To jednak niejedyna choroba przewlekła z grupy problemów skórnych, które dotyka swędzenie.

Świąd a wrażliwość na leki i inne choroby

Swędzenie skóry nóg, swędzenie łydek czy pleców może oznaczać reakcję nadwrażliwości na leki (zarówno substancje czynne jak i pomocnicze), być efektem depilacji, zapalenia mieszków włosowych czy przesuszonej skóry. Czy swędzeniu skóry zawsze towarzyszy wysypka? Niekoniecznie. U niektórych osób może wystąpić swędzenie skóry bez wysypki - należy wtedy doszukiwać się chorób ogólnoustrojowych jak chociażby zaburzenia nerek, cukrzyca, choroby wątroby, przyczyny psychiczne. Warto mieć również na uwadze, że świąd może towarzyszyć reakcji nadwrażliwości na niektóre leki, chociaż im oprócz swędzenia towarzyszą inne objawy dermatologiczne jak wysypka, zaczerwienienie, pieczenie skóry.

Kiedy konieczna jest wizyta u weterynarza?

Domowe metody leczenia i leki na świerzb u kota bez recepty mogą nie wystarczyć. Zawsze konieczna jest wizyta u weterynarza. Specjalista może zalecić bardziej zaawansowane metody leczenia, w tym leki na receptę, które są skuteczniejsze w walce z wykrytymi przypadkami świerzbu. Diagnoza postawiona przez weterynarza może również wykluczyć inne przyczyny problemów skórnych, takie jak alergie czy infekcje grzybicze.

Zapobieganie świerzbowi jest równie ważne, co jego leczenie. Regularne czyszczenie i dezynfekcja legowisk, zabawek oraz innych przedmiotów, z którymi kot ma kontakt, może znacząco zmniejszyć ryzyko zarażenia. Ponadto, utrzymanie dobrej higieny kota, w tym regularne kąpiele i czesanie, może pomóc w usuwaniu ewentualnych pasożytów z sierści zwierzęcia. Ograniczenie kontaktu kota z dzikimi zwierzętami lub zarażonymi kotami również zmniejsza ryzyko infekcji.

Jakie leki na alergię stosować?

Preparaty przeciwhistaminowe, które łagodzą objawy uczulenia, są dostępne w różnej formie. Na alergię pomagają:

  • tabletki,
  • spray do nosa,
  • tabletki musujące do rozpuszczenia w wodzie,
  • syropy,
  • krople doustne.

Formę preparatu należy dostosować do swojej wygody i preferencji. Najpopularniejsze leki na alergię bez recepty to te w formie tabletek. Ich największe zalety to niska cena oraz skuteczne działanie. W przypadku alergii wywołujących problemy z oddychaniem oraz katar najczęściej wykorzystywanymi preparatami są leki w aerozolu na alergię, które skutecznie nawilżają śluzówkę.

W naszej aptece internetowej dostępne są także płyny do prania, które neutralizują alergeny wziewne obecne w tkaninach. Polecanym preparatem jest Alergoff. Nie jest to lek na alergię, ale preparat, który zmniejsza ryzyko wystąpienia jej objawów u osób bardzo wrażliwych.

Należy pamiętać, że kremy stosowane zewnętrznie, nie zapewnią takiego efekty odmłodzenia, jak regularne stosowanie suplementów z kolagenem, jednak warto włączyć je do pielęgnacji cery w celu utrzymania zdrowej skóry.

Czytaj dalej...

Ze względu na naturalny skład i brak silnych substancji chemicznych, Visaxinum działa wolniej i na pierwsze widoczne zmiany trzeba poczekać kilka tygodni, ale dzięki temu skóra traktowana jest znacznie łagodniej.

Czytaj dalej...

Chociaż w przypadku poważniejszych form trądziku konieczna może być konsultacja z dermatologiem i stosowanie specjalistycznych leków, istnieje również wiele domowych sposobów, które mogą wspomóc leczenie ropnych pryszczy na twarzy.

Czytaj dalej...

W związku z tym, jeśli zauważymy u siebie jakiekolwiek objawy mogące wskazywać na hirsutyzm, należy bezwzględnie udać się do lekarza rodzinnego, a ten skieruje nas do innych specjalistów w celu szczegółowej diagnostyki.

Czytaj dalej...