Tabletki na Świąd Skóry Dostępne Bez Recepty
Świąd skóry: przyczyny świądu, leczenie i sposoby łagodzenia objawów
Świąd to nieprzyjemne uczucie wyzwalające potrzebę drapania się. Jest to dość częsta dolegliwość, która przeważnie okazuje się niegroźna. Jeśli świąd dotyczy tylko określonego fragmentu ciała, to zazwyczaj jest spowodowany chorobą skóry. Świąd całego ciała może być spowodowany chorobą ogólnoustrojową.
Świąd to nieprzyjemne uczucie dotyczące skóry, które wywołuje potrzebę drapania lub pocierania. Mechanizm powstawania świądu jest wieloczynnikowy i skomplikowany. Może mieć źródło zarówno w układzie nerwowym, jak i stanowić efekt działania bodźców mechanicznych, chemicznych, termicznych czy elektrycznych na włókna nerwowe.
Świąd utrzymujący się 6 tygodni lub dłużej określa się jako przewlekły.
Syropy na alergię
Syrop na alergię to lek w postaci płynnej. Również pomaga w łagodzeniu nieprzyjemnych objawów. Składniki syropów najczęściej mają działanie przeciwhistaminowe oraz przeciwzapalne. Wśród związków występujących w ich składzie znajdziemy m.in. dichlorowodorek cetyryzyny czy chlorek wapnia. Zaletą syropów jest łatwość podania preparatu, co jest szczególnie ważne w przypadku dzieci. Poza tabletkami i syropami na alergię warto też zwrócić uwagę na krople do nosa, które obkurczają błony śluzowe, co ma szczególne znaczenie przy katarze siennym. Tego typu lek przeciwalergiczny można stosować wtedy, gdy dochodzi do kontaktu z alergenem.
Swędzenie oczu, przekrwienie, łzawienie i obrzęk spojówek oraz powiek — to tylko niektóre objawy alergii, które ujawniają się przede wszystkim w obrębie gałek ocznych. Alergiczne zapalenie spojówek to często występująca dolegliwość. W takich sytuacjach warto zastosować odpowiednio dobrane krople do oczu na alergię. Znajdziesz je w ofercie naszej apteki internetowej.
Świąd - leczenie
- nawilżanie skóry z użyciem kremów, balsamów czy olejków – co najmniej raz dziennie,
- zimne okłady,
- balsamy z mentolem (0,125–2%, najczęściej 1%), fenolem (0,125–2%) lub kamforą (0,1–3%),
- korzystny efekt obserwuje się także po kąpielach leczniczych z płatkami owsianymi, sodą oczyszczoną lub olejkami eterycznymi.
- w przypadku świądu związanego ze skórą zmacerowaną (skórą, która miała duży kontakt z wilgocią, zazwyczaj jest pomarszczona i jaśniejsza) pielęgnacja polega na delikatnym usuwaniu wilgoci poprzez stosowanie zimnego powietrza z suszarki i mokrych kompresów pozostawionych do zupełnego wysuszenia oraz na zapobieganiu gromadzeniu się wydzieliny
- przyjmowanie doustnych środków antyhistaminowych dostępnych bez recepty, jak np. cetyryzyna czy loratadyna,
- przykładanie chłodnych kompresów czy bandaży do miejsc szczególnie drażniących, co oprócz złagodzenia świądu chroni je przed drapaniem,
- unikanie drapania, które zwykle tylko nasila dolegliwości. Pomocne może być obcięcie paznokci i zakładanie rękawiczek do snu, aby nie dochodziło do nieświadomego nocnego drapania,
- używanie do mycia ciała mydła bez środków zapachowych i barwników, dokładne spłukiwanie ciała po kąpieli,
- unikanie silnych środków piorących, wyłączenie z użycia nowo kupionych proszków, płynów do płukania czy wybielaczy,
- unikanie substancji mogących wpływać drażniąco na skórę – środków chemicznych do czyszczenia, wód perfumowanych i innych kosmetyków, biżuterii mogącej zawierać nikiel,
- noszenie odzieży z delikatnych materiałów,
- unikanie stresu, który może nasilać świąd.
- świąd utrzymujący się ponad tydzień, niereagujący na domowe sposoby jego niwelowania,
- uporczywy świąd, który uniemożliwia normalne funkcjonowanie w ciągu dnia, upośledza sen,
- brak jakiejkolwiek uchwytnej przyczyny występowania świądu,
- świąd z towarzyszącymi objawami, takimi jak znaczne zmęczenie, utrata masy ciała, zmiany rytmu wypróżnień, gorączka, żółtaczka czy rozległe zmiany skórne.
Jakie leki na alergię stosować?
Preparaty przeciwhistaminowe, które łagodzą objawy uczulenia, są dostępne w różnej formie. Na alergię pomagają:
- tabletki,
- spray do nosa,
- tabletki musujące do rozpuszczenia w wodzie,
- syropy,
- krople doustne.
Formę preparatu należy dostosować do swojej wygody i preferencji. Najpopularniejsze leki na alergię bez recepty to te w formie tabletek. Ich największe zalety to niska cena oraz skuteczne działanie. W przypadku alergii wywołujących problemy z oddychaniem oraz katar najczęściej wykorzystywanymi preparatami są leki w aerozolu na alergię, które skutecznie nawilżają śluzówkę.
W naszej aptece internetowej dostępne są także płyny do prania, które neutralizują alergeny wziewne obecne w tkaninach. Polecanym preparatem jest Alergoff. Nie jest to lek na alergię, ale preparat, który zmniejsza ryzyko wystąpienia jej objawów u osób bardzo wrażliwych.