Blizny przerostowe po trądziku - Jak się ich pozbyć?

Jak pozbyć się blizn za pomocą pielęgnacji skóry?

Blizny najczęściej występują na twarzy, ale także na szyi, dekolcie, ramionach i plecach. Aby pozbyć się blizn potrądzikowych, trzeba uzbroić się w cierpliwość. Skóra potrzebuje czasu, aby się zregenerować. Jednak dzięki systematycznej pielęgnacji można usunąć płytkie zmiany i znacznie zredukować widoczność tych głębokich.

Pomocny może okazać się specjalny krem na blizny. Zwykle preparaty tego typu zawierają w swoim składzie substancje, takie jak:

  • żele silikonowe,
  • heparyna,
  • alantoina,
  • kolagen,
  • retinoidy,
  • masa perłowa,
  • wyciąg z cebuli.

Do wygładzenia skóry i spłycenia blizn można stosować kosmetyki złuszczające. Usunięcie warstwy rogowej naskórka pozwala na wyrównanie powierzchni skóry i redukcję blizn. Rodzaj peelingów chemicznych i mechanicznych, a także ich intensywność, trzeba jednak dobierać do typu cery. Peelingi mechaniczne nie są wskazane jeśli zmiany skórne wciąż się goją. W takim przypadku możemy z powodzeniem stosować inny rodzaj peelingów, tj. enzymatycznych, np. SWEDERM® MULTI-ACID ENZYMATIC PEELING IN POWDER . Zapewnia delikatne, a przy tym skuteczne złuszczanie martwego naskórka.

Przy cerze trądzikowej bardzo ważna jest odpowiednia pielęgnacja skóry. Za powstawanie krostek w dużej mierze odpowiada nadprodukcja sebum i zaskórniki. Z kolei powstawanie kolejnych wykwitów może utrudniać odbudowę uszkodzeń. Warto więc regularnie stosować kosmetyki seboregulujące, które zmniejszają nadmiar sebum oraz powstawanie niedoskonałości. Wypróbuj serum SWEDERM® REMEDY SERUM BALANCING ANTIBACTERIAL oraz krem SWEDERM® REMEDY CREAM BALANCING MATTIFYING . To kosmetyki pochodzenia organicznego, które są niezwykle skuteczne w przypadku cer trądzikowych. Włącz je do codziennej pielęgnacji, a szybko dostrzeżesz różnicę w stanie swojej skóry.

W walce z przebarwieniami sprawdzą się również kosmetyki z witaminą C, która ma intensywne właściwości rozjaśniające i wyrównujące koloryt cery. Sprawdź jak działa serum SWEDERM® ACTIVE FACE CONCENTRATE ANTI DISCOLORATION VITAMIN C .

Blizna przerostowa a bliznowiec

Blizna przerostowa jest jedną z dwóch patologicznych form sklepienia zamykającego ranę. Drugim jest tak zwany bliznowiec (keloid). Pod pojęciem tym kryje się duża zmiana, która jest nie tylko wypukła, ale też wyraźnie wychodzi poza obręb rany - dlatego każde uszkodzenie tkanki w tym miejscu grozi odnowieniem i pogłębieniem urazu.

Jaka jest różnica między blizną przerostową a bliznowcem?

  • Częstotliwość występowania - przerosty są patologią stosunkowo powszechną, keloidy natomiast tworzą się zdecydowanie rzadziej.
  • Wielkość - bliznowce są znacznie bardziej rozległe, obejmując znaczny obszar wokół miejsca zranienia.
  • Kolor - keloidy są ciemniejsze, mają barwę czerwono-brązową, niekiedy sinawą, podczas gdy blizny przerostowe są bardziej zaróżowione.
  • Dolegliwości - bliznowiec powoduje świąd, ból i uczucie napięcia, w drugim z wymienionych przypadków objawy tego typu są rzadkością.
  • Lokalizacja - blizny przerostowe mogą powstawać w każdym niemal miejscu ciała, natomiast keloidy z reguły występują w typowych dla siebie lokalizacjach: na płatkach uszu, szyi oraz w okolicy mostka.
  • Zależność od typu skóry - w przypadku bliznowców, ryzyko wzrasta wraz z poziomem pigmentacji, przy przerostach taka zależność nie istnieje.
  • Czas pojawienia - blizny przerostowe zaczynają się tworzyć już w początkowym okresie gojenia, keloidy manifestują się znacznie później.
  • Spontaniczne cofanie i obkurczanie - przerosty często zmniejszają się samoczynnie, a nawet zanikają. Keloidy nie obkurczają się, mogą się najwyżej zatrzymać w rozwoju, ale w takiej lub innej formie zostaną na zawsze.

Mówiąc o różnicach między keloidem a blizną przerostową można jeszcze dodać, że pierwsza z wymienionych patologii bywa niekiedy uważana za łagodną zmianę nowotworową.

Jak pozbyć się blizn po trądziku?

Często stosowana do tego celu dermabrazja i silne peelingi medyczne są skuteczne, ale według doktora Marka Wasiluka bardzo niebezpieczne.- Zabiegi tego typu powodują bardzo rozległe i głębokie złuszczenie skóry, co może skutkować ponownym pojawieniem się problemu z gojeniem, a także ryzykiem powstawania przebarwień, nie wspominając już o tym, że same zabiegi, jak i rekonwalescencja, mogą być bardzo bolesne. Niewielkie niedopatrzenie podczas zabiegu może również skutkować poważnymi konsekwencjami w postaci jeszcze większych blizn. Lepiej jest więc zadziałać równie mocno i skutecznie, ale o wiele bezpieczniej - mówi doktor Marek Wasiluk.

Trądzik o niewielkim i średnim nasileniu o wiele korzystniej jest leczyć za pomocą laseroterapii. - Najczęściej proponuję pacjentom zabiegi laserem bromkowo-miedziowym lub światłem LED, który pozwala eliminować stan zapalny i zapobiegać powstawaniu nowego. Zabieg trwa ok. piętnastu minut i jest całkowicie bezbolesny. - mówi dr Marek Wasiluk.

- Laser ma wiele dobroczynnych działań. Jego promieniowanie pochłaniane jest przez barwnik znajdujący się w bakteriach odpowiedzialnych za rozwój trądziku. W ten sposób są one uszkadzane. Poza tym poprzez działanie biostymulujące laser mobilizuje własne możliwości organizmu do obrony i regeneracji, a także działa przeciwzapalnie i powoduję blaknięcie przebarwień skórnych. W trudnych przypadkach, dla zadowalających efektów leczenia konieczne jest wykonanie serii do dziesięciu zabiegów, dwa razy w tygodniu, a później kolejnych kilku w miesięcznych odstępach. W lżejszych przypadkach wystarczą trzy lub cztery zabiegi co tydzień oraz zabiegi przypominające, wykonywane co miesiąc. Na łagodne postacie trądziku, zamiast lasera, można również stosować światło IPL, jednak jest ono mniej skuteczne - mówi dr Wasiluk.

Do usuwania zanikowych blizn potrądzikowych sprawdza się zastosowanie ablacyjnego lasera frakcyjnego. Laser tworzy w skórze mikrouszkodzenia, jednocześnie pozostawiając wokół nich obszary nienaruszonej tkanki, co ułatwia i przyśpiesza prawidłowe gojenie. Zabieg wymaga około tygodniowej rekonwalescencji.

Jak wygładzić blizny po trądziku?

Jak usunąć głębokie blizny po trądziku? Wygładzenie głębokich, niejednorodnych zmian skórnych można osiągnąć stosując profesjonalne preparaty do twarzy, które będą stosowane na co dzień do oczyszczania skóry, a następnie nawilżania, ujednolicania kolorytu i ścierania nierówności oraz bruzd. Taką pielęgnację powinno się wykonywać dwa razy dziennie: rano i wieczorem.

Poza tym dobrze jest stosować też inne sposoby redukcję blizn potrądzikowych, takie jak lekka dieta pozbawiona pikantnych, ostrych przypraw, a bogata w przeciwutleniacze i witaminy oraz unikanie palenia papierosów.

Oczywiście ślady po trądziku na twarzy doraźnie można wyrównać kryjącymi kosmetykami stosowanymi do makijażu, takimi jak fluid, puder, róż, itp. Jednak stosując je dłuższy czas można tylko zaszkodzić cerze zapychając pory skóry ciężkimi produktami.

O to, jak spłycić stare blizny potrądzikowe, a także dziury, warto zapytać w gabinecie dermatologicznym lub kosmetologicznym.

Jednym z zabiegów, które sprawdzą się w kontekście wygładzania skóry i spłycenia blizn jest opisywana już wyżej dermabrazja. Należy się wcześniej zapoznać z ewentualnymi przeciwwskazaniami do zabiegu.

Najpewniejsze źródła, takie jak zapiski Jana Długosza, potwierdzają, że obraz Czarnej Madonny znalazł swoje stałe miejsce na Jasnej Górze około 1384 roku, dwa lata po założeniu klasztoru przez księcia Władysława Opolczyka.

Czytaj dalej...

Dzięki złuszczaniu wierzchnich warstw skóry, a jednocześnie pobudzenia podziałów komórkowych i syntezy włókien kolagenowych, możliwe jest zredukowanie widoczności takich defektów skórnych jak drobne zmarszczki, przebarwienia, blizny potrądzikowe czy rozstępy, a także rozszerzone pory i zaskórniki.

Czytaj dalej...

Blizny na ciele chowamy pod ubraniem i nie myślimy o nich na co dzień ,ale te na twarzy są dość krępujące, dlatego wiele osób szuka sposobów na pozbycie się blizn, lub choćby zamaskowanie ubytków na brwiach bądź innych rejonach twarzy.

Czytaj dalej...

W trakcie działań wojennych prowadzonych przez ówczesnego władcę Węgier i Polski, króla Ludwika Wielkiego na Rusi, obraz dostał się w okolice Lwowa, w ręce księcia opolskiego, Władysława, który przywiózł go do Polski i ofiarował paulinom na Jasnej Górze.

Czytaj dalej...