Tatuaż a łuszczyca - Poradnik dla Osób z Chorobą Skórną

Co zrobić gdy z tatuażu schodzi skóra?

Najważniejsze jest, aby nie dopuścić do wystąpienia stanu zapalnego i zakażenia. W tym celu należy trzymać tatuaż czysty i suchy, unikając kontaktu z wodą i zanieczyszczeniami. W razie potrzeby można stosować delikatne mydło i czystą wodę do umycia

Łuszczenie się tatuażu może być wynikiem wielu czynników, w tym nieodpowiedniej pielęgnacji, zanieczyszczenia lub zakażenia. Aby zapobiec łuszczeniu się tatuażu, ważne jest, aby pielęgnować go w odpowiedni sposób i unikać kontaktu z zanieczyszczeniami. W razie wystąpienia łuszczenia się tatuażu, ważne jest, aby nie dopuścić do wystąpienia stanu zapalnego i zakażenia, trzymając tatuaż czysty i suchy i unikając kontaktu z wodą. W celu przyspieszenia procesu gojenia, warto stosować odpowiednie kosmetyki i suplementy witaminowe. W razie jakichkolwiek wątpliwości co do stanu swojego tatuażu, zawsze należy skonsultować się z tatuażystą lub lekarzem.

Przeczytaj również:

Kto choruje na łuszczycę?

Średnio 30 proc. zdiagnozowanych przypadków łuszczycy dotyczy pacjentów, u których choroba występuje rodzinnie. Wiadomo jednak, że inne czynniki również mogą mieć wpływ na pojawienie się i rozwój choroby.

Łuszczycę łączy się ze:

  • stresem (należy do chorób psychosomatycznych),
  • otyłością,
  • chorobami przewlekłymi (np. cukrzycą i dną moczanową),
  • paleniem tytoniu,
  • nadużywaniem alkoholu,
  • przebytymi infekcjami wirusowymi i bakteryjnymi (np. angina czy odra),
  • działaniem niektórych leków (np. beta-blokerów, niektórych antybiotyków czy sterydów).

Choroba występuje głównie u osób między 10. a 40. rokiem życia (I typ łuszczycy), coraz częściej jednak diagnozuje się ją też u seniorów między 50. a 70. rokiem życia (II typ).

Objawy łuszczycy

W każdej chorobie o podłożu autoimmunologicznym organizm z niewiadomego powodu zaczyna atakować i niszczyć własne tkanki. W łuszczycy pospolitej, czyli najczęściej występującej odmianie choroby, zmiany dotyczą przede wszystkim komórek skóry. Cykl odnowy zdrowego naskórka trwa około 28 dni, gdyż tyle czasu potrzebują keratynocyty (komórki naskórka), by ulec podziałowi, dojrzeć, przesunąć się ku powierzchni skóry, a w końcu złuszczyć i zwolnić miejsce dla kolejnych komórek. U osób chorych na łuszczycę cały ten proces trwa zaledwie 3 do 5 dni, przez co martwe komórki nie nadążają ze złuszczaniem się i zaczynają tworzyć grubą warstwę przypominającą łuski.

Zmiany najczęściej pojawiają się:

  • na łokciach i kolanach,
  • na skórze głowy,
  • w dolnej części pleców (okolicy lędźwiowej),
  • na paznokciach.

Pierwsze objawy łuszczycy to zazwyczaj niewielkie, płaskie, swędzące grudki. W zależności od stopnia zaawansowania i typu choroby kolor grudek może zmieniać się od różowego do brunatnoczerwonego, zmiany mogą też zlewać się w ogniska plackowate. Powierzchnia zmian zazwyczaj pokryta jest srebrzystą, nawarstwiającą się łuską, czyli blaszką łuszczycową.

Czasami zmiany pojawiają się w miejscu dawnych ran, blizn, po tatuażu. Zmianom skórnym może towarzyszyć łuszczyca paznokci. Zdarza się też, że jest ona jedynym objawem choroby – rozpoznać ją można po niewielkich wgłębieniach w płytce, czasem również jej żółknięciu, łamliwości oraz gromadzeniu się złuszczonych komórek pod paznokciami.

U osób z tendencją do suchości i łuszczenia ważne jest nie tylko sięganie po dobry preparat w celu łagodzenia objawów, ale również używanie go profilaktycznie, bo tego rodzaju problemy skórne lubią nawracać, negatywnie wpływając na samopoczucie.

Czytaj dalej...

Postawiłam na olej z konopi, z pestek malin i jojoba ale tym najważniejszym był olejek z konopi z CBD używałam 5 Oczekiwanie na efekty zajęło sporo czasu ale dziś po roku stosowania moja tłusta cera z tysiącem niedoskonałości stała się cerą normalną bez żadnych.

Czytaj dalej...

Jeżeli chcemy to zmienić, warto skorzystać z pomocy doświadczonego dietetyka, który ułoży nam jadłospis redukujący kilogramy, a jednocześnie dostarczający nam wszystkich niezbędnych składników odżywczych.

Czytaj dalej...

U wielu osób występuje pod różnymi postaciami, a rozpoznanie dotyczące tego, z jakim rodzajem łuszczycy pacjent ma do czynienia, prowadzone jest na podstawie wyglądu zmian, miejsca ich występowania, intensywności czy charakteru łuski.

Czytaj dalej...