Depilacja nóg kremem - Sekret Jedwabistej Gładkości
Golenie nóg maszynką – wady i zalety
Pierwsza depilacja w domu niemal u każdej kobiety opierała się na najłatwiejszej metodzie, czyli zwykłej maszynce do golenia. Daje ona natychmiastowy efekt gładkich nóg, który jednak niestety nie jest długotrwały – zabieg należy powtarzać kilka lub kilkanaście razy w miesiącu (w zależności od tego, jak szybko włoski odrastają). To pierwszy minus tej metody. Drugim minusem jest z kolei ryzyko zranienia (czy raczej zacięcia się ostrzem), a trzecim – podrażnienia, które golenie nóg maszynką wywołuje. Odrastające włoski mogą niestety wrastać w skórę, powodując ból, a nawet schorzenie nazywane zapaleniem mieszków włosowych. Jak golić nogi maszynką, by uniknąć tego typu problemów? Mam na to trzy sprawdzone sposoby.
- Po pierwsze – postaw na peeling. Należy go wykonać po każdym zabiegu depilacji maszynką do golenia. Jakie przynosi korzyści? Usuwa martwy naskórek, przez co włoski nie maja szansy wrosnąć w skórę, a także niweluje ryzyko zapalenia mieszków włosowych (w których martwy naskórek gromadzi się wraz z bakteriami).
- Drugim krokiem, obowiązkowym po goleniu nóg maszynką i wykonaniu peelingu, jest posmarowanie ich nawilżającym balsamem. Ten krok sprawi, że skóra będzie przyjemnie gładka i po złuszczeniu martwego naskórka wchłonie jeszcze więcej dobroczynnych substancji z nakładanego specyfiku. Warto jednak zwracać uwagę na to, aby używany przez nas balsam nie zawierał parafiny, która może zatykać pory skóry (działa komedogennie) i utrudniać jej regenerację po całym zabiegu.
- Trzecia wskazówka dotyczy wyboru samej maszynki do golenia. Powinna ona zawierać przynajmniej trzy ostrza (aby golenie było efektywne) oraz pasek z substancją nawilżającą. Warto pamiętać również o tym, że stępiona maszynka wyrządzi nam więcej szkody, niż pożytku. Może wyrywać włoski, zamiast je golić i pozostawiać większe niż zwykle podrażnienia. Sprawia, że golenie nóg maszynką jest niedokładne, a damskie rajstopy (zwłaszcza te cienkie) mogą zostać zaciągnięte przez pozostałości włosków.
Depilacja woskiem – wady i zalety
Jakie są zalety depilacji woskiem? Otóż dzięki tej metodzie depilacji możemy cieszyć się gładką skórą nóg nawet do 6. tygodni, choć niektórym kobietom włoski odrastają już po około 3-4 tygodniach. Po przeprowadzeniu zabiegu, włoski dorastają słabsze i cieńsze, dzięki temu depilować się można rzadziej. Usuwanie owłosienia za pomocą wosku zazwyczaj nie powoduje zaczerwienienia skóry czy powstawania krost, choć jest to kwestią bardzo indywidualną, a co więcej, zabieg musi być wykonany bardzo precyzyjnie. W kontekście wad należy wspomnieć o bólu, który wiąże się z odrywaniem wosku od skóry. Nie jest to metoda dla osób, które mają niski próg tolerancji bólu. Wadą jest również ryzyko poparzenia skóry, jeśli nałożymy na nią gorący wosk. Rozwiązaniem mogą być plastry do depilowania woskiem na zimno, jednak w tym przypadku cała procedura usuwania owłosienia jest jeszcze bardziej bolesna.
Zobacz także Laser diodowy - co to jest, jakie są różnice pomiędzy laserem a IPL?Co zawiera i jak działa krem do depilacji?
W składzie kremów do depilacji są substancje rozpuszczające keratynę włosa, np. kwas tioglikolowy (Thioglycolic Acid). Ten silny składnik po naniesieniu na skórę wnika we włoski i rozpuszcza znajdujące się w łodydze mostki keratynowe. Działa tylko na powierzchni: jego cząsteczki są na tyle duże, że nie przenikają przez skórę i nie docierają do cebulek włosowych. Dlatego po kilku dniach od zabiegu depilacji włoski zaczynają odrastać. Ponieważ substancje aktywne rozpuszczające łodygę włosa są dość silne, by zminimalizować ryzyko podrażnień, do kremów dodawane są również składniki łagodzące i nawilżające: gliceryna, wyciąg aloesu, rumianku, mocznik, czy płynna parafina. Wadą kremów do depilacji jest dość nieprzyjemny zapach. By go zminimalizować, niektóre kremy mają również dodatek substancji zapachowych.
Włoski w różnych punktach ciała mają różną grubość, a skóra – wrażliwość. Producenci wzięli to pod uwagę, dlatego kremy do depilacji można podzielić zarówno według rodzaju skóry, jak i wedle przeznaczenia. W sklepach dostępne są kremy do usuwania włosków ze skóry normalnej, suchej i wrażliwej, a także do depilacji twarzy, pach, rąk i okolic bikini (lub po prostu do usuwania włosków z miejsc szczególnie wrażliwych). To, co je odróżnia, to przede wszystkim nieco inna zawartość składników aktywnych rozpuszczających keratynę – w kremach do skóry wrażliwej oraz do depilacji miejsc wrażliwych jest ich mniej, niż w tych przeznaczonych do depilowania skóry normalnej. Inna jest także zawartość substancji dodatkowych. W kosmetykach przeznaczonych do depilowania skóry suchej więcej jest składników nawilżających (np. mocznika), w tych do skóry wrażliwej lub delikatnych partii ciała – więcej substancji kojących i zapobiegających ewentualnym podrażnieniom, jak choćby wyciągu z aloesu.
Krem do depilacji nóg
Wybierając depilację kremem, musimy pamiętać, żeby sprawdzić, czy nie jesteśmy uczuleni na któryś ze składników kremu. Najlepiej sprawdzić reakcję naszego organizmu nakładając preparat na fragment skóry i sprawdzając co kilka godzin, czy nie wystąpił odczyn zapalny. Dlaczego to ważne? Nakładając uczulający preparat na skórę nóg, możemy wywołać poważną reakcję obronną organizmu, która będzie trudna do opanowania ze względu na dużą powierzchnię kontaktu alergenu ze skórą.
Zobacz także Funkcje skóry - Akademia Naturalnego PięknaKolejna rzecz, o której należy pamiętać, wybierając krem do depilacji, to zapach preparatu. Część kremu ma nieprzyjemny, kojarzący się z amoniakiem zapach, który utrzymuje się na skórze przez wiele godzin. Zdecydowanie odradzamy go osobom, którym zależy na zrobieniu dobrego pierwszego wrażenia.
Dużymi kłopotami może zakończyć się nałożenie preparatu na podrażnioną skórę, zarówno po opalaniu, czy wcześniejszej depilacji maszynką jednorazową. Chemiczna substancja zawarta w kremie pogłębi stan zapalny, powodując powstanie krost, opuchlizny i bolesności w miejscu aplikacji.
