"Zabiegi kosmetyczne na pryszcze - Skuteczne metody walki z niedoskonałościami skóry"
Pryszcze na plecach: leczenie
Gdy na plecach pojawią się pryszcze, wskazana jest konsultacja z dermatologiem, który zaleci odpowiednie leczenie. Jeśli trądzik jest nasilony, zazwyczaj zalecane są te same doustne leki na trądzik, jakie przepisywane są w przypadku trądziku pospolitego: antybiotyki takie jak tetracyklina, doksycyklina czy erytromycyna, a także, trudniejsze do nakładania, antybiotyki do stosowania miejscowego. Lekarz może zapisać również retinoidy, zarówno do stosowania miejscowego (nakładane na skórę osłabiają reakcję zapalną i przyspieszają opróżnianie zaskórników), jak i doustnie. Jedną z metod kuracji stosowanej przede wszystkim w przypadku kobiet pełnoletnich są doustne środki antykoncepcyjne, które hamują produkcję androgenów przez jajniki, co spowalnia syntezę sebum i zmniejsza skłonność do zmian trądzikowych.
Tak jak w przypadku każdej postaci trądziku, skóra pleców pokryta zmianami trądzikowymi wymaga odpowiedniej pielęgnacji. Ważne, by bez przeszkód docierało do niej powietrze, dlatego zaleca się, by unikać obcisłych ubrań – lepsze są przewiewne, z bawełny. Rano i wieczorem plecy trzeba starannie umyć, używając specjalnej szczotki, dzięki której możliwe jest dokładne oczyszczenie skóry. Do mycia najlepiej stosować specjalistyczny żel przeciwtrądzikowy, który lekko złuszcza skórę, nie zatyka porów i ma w składzie substancje antybakteryjne, zmniejszające objawy trądziku.
Jak pozbyć się trądziku - fakty i mity o domowym leczeniu pryszczy
Każdy ma własną teorię na temat krostek i zaskórników, jednak sposobów na walkę z nimi nie przybywa. Dlaczego? Bo przez lata urosły jedynie mity na temat trądziku. Sprawdź, co naprawdę działa, a w co nie warto wierzyć. Poznaj 8 mitów na temat trądziku i pielęgnacji skóry trądzikowej.
Spis treści
- Trądzik jest chorobą nastolatków
- Skóra trądzikowa to skóra tłusta
- Sposoby na pozbycie się trądziku [WIDEO]
- Słońce wyleczy trądzik
- Zaskórniki można wyciskać samodzielnie
- Zaskórniki może wyciskać kosmetyczka
- Pryszcze trzeba zdezynfekować spirytusem
- Codziennie trzeba stosować kosmetyki antybakteryjne
- Brak makijażu poprawi wygląd cery
Trądzik do niedawna był zmorą nastolatków. Ponad 80 proc. młodych ludzi ma problem z cerą (w mniejszym lub większym stopniu). Główną przyczyną trądziku młodzieńczego jest burza hormonalna, która pojawia się w okresie dojrzewania. Zjawiskiem stosunkowo nowym (ale niezwykle częstym) jest trądzik u osób dojrzałych. Dermatolodzy obserwują coraz częstsze występowanie zmian trądzikowych u osób, które dawno burzę hormonalną mają już za sobą. Przyczyną występowania trądziku u osób starszych jest głównie stosowanie antykoncepcji hormonalnej, życie w głębokim stresie, praca w klimatyzowanych pomieszczeniach, zanieczyszczenia powietrza.
Trądzik może zaostrzać zła pielęgnacja cery - zła opieka nad skórą, nieodpowiednio dobrane kosmetyki, chlorowana woda, dieta wysokoproteinowa, leki ze sterydami. Ile osób, tyle teorii na temat sposobów leczenia trądziku. Czas przerwać pasmo niepowodzeń i raz na zawsze obalić mity na temat zwalczania pryszczy. Jakie teorie dotyczące leczenia trądziku są najczęstsze?
Trądzik jest chorobą nastolatków
Do niedawna nawet dermatologom wydawało się, że trądzik jest chorobą wieku dojrzewania. Po części to prawda, bo najczęściej pojawia się u osób w wieku 13 - 25 lat, jednak rzadko potem znika. Na początku chorzy słyszą, że „z wiekiem przejdzie”. Jeśli nawet przy odrobinie szczęścia tak będzie, nieleczony trądzik zostawia trwałe ślady w postaci blizn i ciemnych plamek. Dla młodych ludzi bywa też powodem do wstydu, dlatego problemów skórnych lepiej nie lekceważyć i udać się z nastolatkiem do zaufanego dermatologa. Warto pamiętać, że trądzik pojawia się wraz z zaburzeniami hormonalnymi, a antybakteryjny żel do twarzy z górnej półki nie wyleczy go bez wsparcia odpowiednich leków.
Trądzik pojawia się też na skórze suchej i mieszanej, dlatego notoryczne łączenie tych dwóch pojęć jest mylne. Z kolei nawet co druga osoba posiadająca tłusty typ skóry myśli, że ma skórę trądzikową. Chociaż trądzik bezpośrednio wiąże się z łojotokiem i nieprawidłową pracą gruczołów, to jest o wiele poważniejszym problemem niż małe krostki na przetłuszczającej się skórze. A przede wszystkim - jest chorobą. Skóra tłusta wykazuje skłonności do zaskórników, ale właściwie oczyszczana nigdy nie dojdzie do stanu, w jakim znajduje się skóra trądzikowa. Nie warto nadwyrężać jej kondycji silnymi preparatami i lekami do zwalczania prawdziwego trądziku.