Objawy trądziku alergicznego - Jak rozpoznać i leczyć alergiczne zmiany skórne?

Czym jest trądzik zwyczajny?

Trądzik to schorzenie skóry, które często pojawia się w wieku od 20 do 30 lat, choć niekiedy występuje także u osób starszych. Charakterystyczne dla trądziku są stan zapalny i występowanie zmian skórnych, które najczęściej pojawiają się na twarzy oraz w okolicy górnej części klatki piersiowej.

Objawami trądziku są grudki, krosty, guzki, zaskórniki a nawet cysty. Zmiany głębokie mogą pozostawiać blizny.

Na rozwój choroby składają się:

  • hiperproliferacja, czyli nadmierne mnożenie się komórek ujścia mieszka włosowego i tworzenie mikrozaskórników zamykających jego ujście,
  • nadmierna aktywność gruczołów łojowych i zwiększona produkcja łoju,
  • reakcja zapalna wywoływana między innymi bakterią Cutibacterium acnes.

Zapalne objawy trądziku są wynikiem działania bakterii, które przyciągają komórki zapalne do skóry, oraz uwalniają cytokiny prozapalne.

Trądzik a procesy immunologiczne

W ostatnich badaniach odkryto, że mechanizmy immunologiczne odgrywają kluczową rolę w procesie zapalnym trądziku. To zjawisko zależy od obecności na powierzchni keratynocytów, czyli komórek budujących naskórek i komórek zapalnych, specjalnych receptorów nazywanych Toll-podobnymi receptorami.

Te receptory, stymulowane przez bakterie, aktywnie uczestniczą w reakcjach odpornościowych. Dlatego też zapalne przejawy trądziku są w dużej mierze wynikiem procesów immunologicznych zachodzących w skórze.

e-Recepta Express

Do 1 godziny roboczej* Antykoncepcja stała, leki stałe, przedłużenie terapii w chorobach przewlekłych, leki na potencję.

Antykoncepcja awaryjna
Do 1 godziny roboczej* Tabletka 'po', tabletka dzień po, tabletka do 72h, pigułka po.

Przyczyny trądziku

Najważniejszą przyczyną trądziku jest okres dojrzewania. Podczas tego procesu wzrost poziomu androgenów – męskich hormonów płciowych, stymuluje produkcję sebum i namnażanie się nowych komórek naskórka. Sebum, inaczej zwany łojem skórnym, to substancja tłuszczowa produkowana przez gruczoły łojowe w celu nawilżenia i ochrony naskórka przed czynnikami zewnętrznymi. W normalnych warunkach sebum tworzy na powierzchni skóry ochronną warstwę i nadaje jej miękkość. Co więcej, jego kwaśne pH zapobiega namnażaniu się patogennych bakterii i grzybów.

Zapamiętaj: Niektóre leki mogą powodować trądzik.

Natomiast gdy produkcja łoju zwiększa się ponad normalny poziom, ujścia gruczołów łojowych zostają zablokowane przez jego nadmiar i rozpoczyna się proces zapalny. Zjawisku temu sprzyja również nadmierna produkcja nowych komórek naskórka. Nagromadzenie martwych komórek rogowych naskórka przyczynia się do blokowania ujścia gruczołów łojowych. W konsekwencji, stan taki sprzyja namnażaniu się bakterii i powstawaniu typowych dla trądziku zmian skórnych. W mieszkach włosowych, do których uchodzą gruczoły łojowe, dochodzi do nagromadzenia nadmiaru łoju, martwych komórek naskórka, oraz normalnie występujących na skórze człowieka bakterii beztlenowych Propionibacterium acnes. Wszystkie te czynniki prowadzą do powstania stanu zapalnego.

Innymi przyczynami trądziku są:

  • zmiany hormonalne występujące podczas ciąży i cyklu menstruacyjnego,
  • nieodpowiednio dobrane kosmetyki blokujące pory (ujścia gruczołów łojowych), niektóre detergenty, balsamy i odzież,
  • wysoka wilgotność powietrza i nadmierne pocenie się.

Nie wykazano, by dieta, niedostateczna higiena twarzy czy stosunki płciowe miały powiązanie z pogorszeniem się objawów trądziku. Niektóre badania stawiają hipotezę wpływu produktów mlecznych i żywności o wysokim indeksie glikemicznym na trądzik. Objawy trądziku są zazwyczaj mniej intensywne podczas miesięcy letnich. Zjawisko to przypisuje się przeciwzapalnym właściwościom światła słonecznego. Niektóre leki, np. sterydy, lit, fenytoina oraz izoniazyd, pogarszają objawy trądziku bądź też mogą powodować jego pojawienie się u osoby poprzednio zdrowej.

Co to jest trądzik? Przyczyny, rodzaje, objawy i sposoby leczenia trądziku

Trądzik pospolity (zwany również trądzikiem młodzieńczym) to najczęściej występująca choroba przewlekła skóry. Szacuje się, iż w przeciągu życia, dotyka nawet 80% populacji. Przyczyną trądziku jest nagromadzenie martwych komórek naskórka, bakterii i sebum, które blokują ujścia gruczołów łojowych skóry i powodują ich stan zapalny. Choroba ta charakteryzuje się pojawieniem typowych zmian skórnych, takich jak zaskórniki, krostki i grudki, zwanych potocznie wągrami lub pryszczami. Zmiany te występują głównie w rejonach skóry, na których występuje największe zagęszczenie gruczołów łojowych- są to przede wszystkim skóra twarzy, pleców oraz dekoltu.

Trądzik to bardzo często występująca choroba przewlekła skóry, która rozpoczyna się w okresie pokwitania. Dotyka znaczną większość młodzieży i przeważnie zanika wraz z końcem okresu dojrzewania, niemniej jednak istnieją przypadki obecności zmian trądzikowych w wieku dorosłym.

Na podstawie zmian skórnych, wyróżnić można dwa główne rodzaje trądziku:

  • trądzik niezapalny: charakteryzujący się występowaniem zaskórników,
  • trądzik zapalny: charakteryzujący się występowaniem grudek, krost, guzków i torbieli (cyst).

Trądzik różowaty - czy to ta sama choroba?

Nie . Trądzik różowaty to rumieniowe, grudkowe zmiany na podłożu łojotoku połączone z zaburzeniami naczynioruchowymi, polegającymi na łatwym czerwienieniu się twarzy pod wpływem emocjonalnych bodźców. Umiejscawia się wyłącznie na twarzy, dotyczy dojrzałych, dorosłych osób.

Przebieg różni się od standardowych zmian trądziku pospolitego. Tu zmiany początkowo mają rumieniowaty charakter, obserwuje się liczne zmiany naczyniowe, a dopiero w późniejszym czasie rozwijają się wykwity grudkowe i krostkowe, które mogą doprowadzić do przerostowych zmian nosa. Podłoże trądziku różowatego również jest inne.

Może on wynikać z niedokwaśności żołądka albo różnych zaburzeń hormonalnych, dlatego też leczenie powinno być najpierw przyczynowe, a dopiero później wprowadza się leki modyfikujące przebieg choroby, jak: metronidazol, tetracyklina, erytromycyna.

Należy pamiętać, że skóra z trądzikiem różowatym wymaga specjalnej pielęgnacji, dlatego zaleca się stosowanie dermokosmetyków do skóry wrażliwej oraz unikanie kosmetyków drażniących i czynników wyzwalających zmiany.

Czytaj dalej...

ciąża i laktacja, bielactwo, niewyrównana cukrzyca, poważne przewlekłe choroby układu sercowo-naczyniowego w tym rozrusznik serca , choroby autoimmunologiczne, padaczka, tendencja do powstawania bliznowców.

Czytaj dalej...

Dostępne bez recepty preparaty miejscowe zawierają składniki, takie jak kwas salicylowy, nadtlenek benzoilu czy kwas azelainowy, które pomagają zwalczać bakterie, zmniejszać stan zapalny i przyspieszać regenerację skóry.

Czytaj dalej...

Leczenie jest dobierane przez lekarza dermatologa dla konkretnego pacjenta, w zależności od objawów trądziku różowatego, jego przebiegu, stanu skóry, czynników zaostrzających, chorób towarzyszących, przyjmowanych leków i odpowiedzi na leczenie.

Czytaj dalej...