Objawy trądziku alergicznego - Jak rozpoznać i leczyć alergiczne zmiany skórne?
Jak wygląda leczenie trądziku martwiczego?
W leczeniu trądziku martwiczego bardzo ważną rolę odgrywa wczesne rozpoznanie choroby i odpowiednie leczenie, ponieważ w początkowym stadium zajęta jest tylko powierzchowna część mieszka włosowego, co zwiększa szansę na powodzenie leczenia i regenerację włosa.
Jest to choroba przewlekła, pozostawiająca przebarwienia i blizny, dlatego podczas terapii trądziku martwiczego bardzo często niezbędna jest pomoc psychologa lub konsultacja lekarza psychiatry.
Leczeniem pierwszego rzutu w trądziku martwiczym jest długoterminowa terapia antybiotykami. Podaje się doustne tetracykliny (antybiotyk o działaniu przeciwbakteryjnym i przeciwzapalnym) lub izotretynoinę w połączeniu z glikokortykosteroidami - wykazuje działanie przeciwzapalne i normalizuje proces keratynizacji, hamując nadmierne tworzenie komórek łojowych.
W celu leczenia stanu zapalnego stosuje się również preparaty o działaniu miejscowym m.in. nadtlenek benzoilu, retinoidy, niacynamid, kwas salicylowy, kwas azelainowy oraz szampony przeciwbakteryjne.
W przypadku wystąpienia zmian trądzikowych należy skonsultować się ze specjalistą. Lekarz dokona właściwej diagnozy i w razie potrzeby przepisze leki dostępne wyłącznie na receptę (recepta online).
Jeśli do rozpoznania choroby dojdzie w zaawansowanym stadium, jedyną szansą na wystąpienie włosów w miejscach łysienia bliznowatego jest przeszczep.
Preparaty na trądzik
Obecnie na rynku istnieje wiele preparatów stosowanych w celu leczenia trądziku, różniących się mechanizmem działania:
- nadtlenek benzoilu – miejscowo działający preparat przeciwbakteryjny i keratolityczny (zmiękcza warstwę rogową naskórka zapobiegając blokowaniu się ujścia gruczołów łojowych),
- miejscowo działające antybiotyki – np. erytromycyna, chloramfenikol, klindamycyna – hamują namnażanie się bakterii przyczyniających się do powstania procesu zapalnego,
- antybiotyki doustne – tetracykliny,
- leki hormonalne – np. niektóre pigułki antykoncepcyjne zawierające progestageny o działaniu antyandrogennym, czyli blokującym wpływ androgenów na powstawanie zmian trądzikowych, innym przykładem może być spironolakton,
- retinoidy podawane doustnie – izotretynoina, lek normalizujący proces tzw. keratynizacji naskórka, czyli odkładania zewnętrznej warstwy rogowej na jego powierzchnię. Dzięki temu nie powstaje nadmiar martwych komórek naskórka, które blokowałyby ujścia gruczołów łojowych,
- retinoidy stosowane miejscowo – retinol, tretynoina, izotretynoina, adapalen,
- preparaty złuszczające naskórek stosowane miejscowo – np. kwas salicylowy, kwas migdałowy oraz kwasy AHA, stosowane w postaci kremów lub maści, pomocniczo w leczeniu zmian trądzikowych.
Leczenie trądziku
Jeśli zmiany w przebiegu trądziku mają niewielkie nasilenie, często wystarcza leczenie miejscowe. Stosowane są lecznicze pudry, zawiesiny, pasty, albo aerozole. Maści nie są najlepszą formą kosmetyku w terapii trądziku, gdyż taka konsystencja doprowadza do zatykania ujść gruczołów. W miejscowej terapii zastosowanie znajdują środki bogate w witaminę A , antybiotyki , takie jak: erytromycyna, tetracyklina, neomycyna, klindamycyna, a także kwas salicylowy oraz cynk.
Jeśli trądzik jest bardzo nasilony, zaleca się leczenie ogólne tetracyklinami lub erytromycyną. Ciężkie postacie trądziku wymagają podawania 13-cis kwasu witaminy A, który silnie działa keratolitycznie i przeciwłojotokowo. W przypadku kobiet należy pamiętać, że ma on działanie teratogenne, więc podczas kuracji kobiety muszą zażywać środki antykoncepcyjne (już na 1 miesiąc przed i 2 miesiące po kuracji).
Jakie są objawy trądziku alergicznego?
Zmiany skórne rozwijające się na podłożu alergicznym mogą przypominać trądzik lub innego rodzaju wysypkę – niekiedy są to małe i swędzące krostki, u innych osób mogą rozwinąć się większe pęcherzyki.
Tak zwane pryszcze alergiczne charakteryzują się tym, że:
- wypryski pojawiają się nagle – po kontakcie z alergenem. Czynnikiem wywołującym alergię mogą być zarówno pyłki traw osiadające na skórze, jak i składnik kremu lub środków czystości. Jeśli po powrocie ze spaceru lub po użyciu nowego kosmetyku zauważysz pojawienie się wyprysków, krost lub innych zmian skórnych może to być objaw alergii
- zmianom skórnym towarzyszy świąd lub inne objawy alergii – reakcja alergiczna może przebiegać różnorako. Jeśli krostkom towarzyszy mrowienie, pieczenie, zaczerwienienie, uczucie swędzenia, ciepła lub pojawiają się też dolegliwości uogólnione, bardzo prawdopodobne jest, że przyczyną trądziku jest alergia skórna,
- wysypka ulega złagodzeniu po zastosowaniu środków antyhistaminowych.