Tymianek - naturalny sposób na zwalczanie pryszczy

Tymianek – właściwości i charakterystyka

  • olejki eteryczne, przede wszystkim tymol – substancja o silnym działaniu antybakteryjnym oraz wykrztuśnym,
  • flawonoidy – związki, które działają antyoksydacyjnie i przeciwgrzybiczo,
  • minerały – przede wszystkim żelazo, wapń, selen, mangan, potas i magnez,
  • witaminy – szczególnie witamina C oraz witaminy z grupy B.

Bogactwo składników aktywnych sprawia, że tymianek może być stosowany w leczeniu różnych chorób. Wśród najważniejszych właściwości leczniczych tymianku, wyróżnia się przede wszystkim:

  • działanie wykrztuśne,
  • działanie antybakteryjne,
  • działanie przeciwzapalne,
  • działanie przeciwgrzybicze,
  • działanie rozkurczowe,
  • działanie napotne,
  • działanie uspokajające.

Czy warto pić napary? Jak w przystępnej formie podać je dziecku? Zobaczcie:

Zobacz film: Jak podać dziecku napar? Źródło: Dzień Dobry TVN

  • Tymianek – na kaszel i ból gardła. Dzięki działaniu antybakteryjnemu i przeciwzapalnemu tymianek skutecznie łagodzi ból gardła, występujący w przeziębieniu lub grypie. W aptekach dostępne są gotowe pastylki do ssania, zawierające wyciąg z tymianku. Można przygotować również domowe preparaty lecznicze (napar, płukanka, nalewka). Tymianek z powodzeniem może być stosowany także w leczeniu kaszlu – działa wykrztuśnie i przeciwbakteryjnie, najlepiej więc sprawdzi się w leczeniu kaszlu mokrego.
  • Tymianek na dolegliwości ze strony układu pokarmowego. Ziele tymianku łagodzi dyskomfort trawienny i ułatwia pracę układu pokarmowego. Napar lub herbata z tymianku może być stosowana jako naturalny środek przeciwko zaparciom lub biegunkom. Ze względu na pozytywny wpływ na procesy trawienne, poleca się dodawanie tymianku do ciężkostrawnych lub wzdymających potraw, takich jak pieczone, tłuste mięsa, fasola, bób czy inne rośliny strączkowe.
  • Tymianek na trądziki skórę tłustą. Napar z ziela tymianku, stosowany na skórę z niedoskonałościami, może znacznie poprawić jej kondycję. Dzięki właściwościom przeciwbakteryjnym i przeciwgrzybicznym tymianek łagodzi objawy trądziku i zapobiega powstawaniu nowych niedoskonałości. Naparem z tymianku warto przemywać także skórę tłustą, ze skłonnością do zatykania się porów i powstawania wągrów.
  • Tymianek na łupież i przetłuszczanie się włosów. Aby poprawić kondycję skóry głowy oraz włosów, można sięgnąć po gotowe szampony lub odżywki tymiankowe. Można również skorzystać z domowych przepisów, na przykład na tymiankową płukankę do włosów.
  • Tymianek w stanach zapalnych zębów. Płukanie jamy ustnej naparem z tymianku polecane jest zwłaszcza w przypadku podrażnionych dziąseł i odsłoniętych szyjek zębowych.

Tymianek na kaszel i gardło. Czy jest dobry?

Czy tymianek rzeczywiście jest dobry na kaszel? Jak już zostało wspomniane, tymol czyli związek zawarty w olejku tymiankowym, wykazuje działanie wykrztuśne i niweluje dolegliwości układu oddechowego.

Na jaki kaszel działa? Z jednej strony łagodzi on podrażnienia błony śluzowej górnych dróg oddechowych, dzięki czemu może być skuteczny na suchy kaszel nimi wywoływany. Z drugiej - jako środek wykrztuśny pomaga w kaszlu mokrym, ponieważ rozrzedza zalegającą w drogach oddechowych wydzielinę i tym samym wspomaga ich oczyszczanie.

Tymianek działa nie tylko na kaszel, ale również na gardło i chrypkę. Pomaga na ból gardła dzięki właściwościom antyseptycznym i przeciwzapalnym.

Jak zaparzyć tymianek na kaszel? Przepis jest naprawdę prosty. Napar z tymianku wykonać można samodzielnie, zalewając płaską łyżkę suszonego ziela szklanką wrzątku.

Na kaszel suchy sprawdza się także napar z tymianku i majeranku, ponieważ obydwa zioła łagodzą jego ataki. Znanym i powszechnie stosowanym „duetem” jest też tymianek i podbiał. Tabletki na gardło z ich dodatkiem przyjmuje się przy infekcjach górnych dróg oddechowych, a także na krtań, której podrażnienie objawia się chrypą.

Oprócz tabletek do ssania i naparów, w aptekach dostać można również syrop na kaszel z tymianku - samego lub z dodatkiem innych ziół o podobnym działaniu.

Właściwości lecznicze i działanie tymianku

Ze względu na jakie właściwości tymianek stosowany jest w celach leczniczych? Są one wielowymiarowe, a na dobroczynnym działaniu tymianku poznali się już starożytni Grecy, Rzymianie i Egipcjanie. Ci ostatni używali go m. in. przy balsamowaniu zwłok…

W dawnych czasach, kiedy nie znano jeszcze antybiotyków, środków odkażających, czy leków przeciwbólowych, ich funkcje pełniły zioła. Po dziś dzień jednak wielu ludzi wykorzystuje potęgę roślin w walce z wieloma dolegliwościami, ponieważ naturalne środki bywają bezpieczniejsze dla organizmu i wywołują niekiedy mniej skutków ubocznych. Jedną z takich roślin o szerokim zastosowaniu jest tymianek.

Najważniejsze właściwości lecznicze tego zioła to:

  • działanie przeciwzapalne - niweluje stany zapalne, zarówno na skórze, jak i wewnątrz organizmu, np. w drogach oddechowych,
  • właściwości antyseptyczne - odkaża rany i przyspiesza ich gojenie,
  • działanie przeciwkaszlowe - ułatwia odkrztuszanie, jednocześnie łagodząc podrażnienia,
  • wiatropędne - niweluje takie objawy ze strony przewodu pokarmowego, jak wzdęcia czy gazy,
  • przeciwutleniające - flawonoidy zawarte w tymianku chronią komórki przed starzeniem oraz szkodliwym działaniem wolnych rodników,
  • rozkurczowe i przeciwbólowe - wykorzystywane głównie podczas bólu menstruacyjnego,
  • moczopędne - ułatwia oddawanie moczu, co jest szczególnie cenne przy infekcjach układu moczowego,
  • uspokajające - zmniejsza niepokój i napięcie nerwowe, ułatwia zasypianie.

Czy tymianek suszony posiada takie same właściwości, co świeży? Odpowiednie suszenie (w maksymalnej temperaturze 35 st.) pozwala je zachować i cieszyć się nimi również zimą, kiedy dostęp do świeżych ziół jest ograniczony.

Tymianek – zastosowanie i właściwości lecznicze. Kto powinien pić napar z tymianku?

Tymianek zastosowanie znajduje przede wszystkim w kuchni, gdzie powszechnie używany jest jako aromatyczne zioło. Nie każdy zdaje sobie jednak sprawę z tego, że ziele tymianku to roślina o wielu właściwościach prozdrowotnych – działa przeciwzapalnie i przeciwbakteryjnie, dzięki czemu można stosować ją w leczeniu różnych chorób i dolegliwości.

Właściwości tymianku doceniano już w starożytności. Egipcjanie stosowali go jako środek konserwujący jedzenie, a także jako podstawowy składnik mieszanki do balsamowania zwłok. Rzymianie chętnie wykorzystywali napar z tymianku w kąpieli – wierzyli, że w ten sposób ich ciała nabierają siły i tężyzny. Starożytni Grecy z kolei powszechnie stosowali herbatę z tymianku jako środek moczopędny i odkażający. Współcześnie na całym świecie uprawia się ponad sto różnych odmian tymianku, przede wszystkim w celach przyprawowych. Odmianami, które najczęściej spotyka się w Polsce, są tymianek pospolity oraz tymianek cytrynowy.

Może również poprosić nas o wykonanie dodatkowych badań, ponieważ jak zostało już wspomniane, różne choroby oraz dolegliwości, z jakimi zmaga się nasz organizm, mogą prowadzić do powstawania niedoskonałości na twarzy.

Czytaj dalej...

Warto jednak pamiętać, że samodzielna diagnoza na podstawie zdjęć nie zastąpi wizyty u dermatologa, który może zalecić odpowiednie leczenie, takie jak maść na krosty na pupie lub inne specyfiki dostosowane do konkretnej diagnozy.

Czytaj dalej...

Aby poprawić stan skóry i zmniejszyć ryzyko powstawania nowych wyprysków należy nosić lekkie, przewiewne ubrania, wykonane z naturalnych tkanin, które zapewnią odpowiedni przewiew i warunki do gojenia.

Czytaj dalej...

Jeśli trądzik jest nasilony, zazwyczaj zalecane są te same doustne leki na trądzik, jakie przepisywane są w przypadku trądziku pospolitego antybiotyki takie jak tetracyklina, doksycyklina czy erytromycyna, a także, trudniejsze do nakładania, antybiotyki do stosowania miejscowego.

Czytaj dalej...