Ze względu na jakie właściwości tymianek stosowany jest w celach leczniczych? Są one wielowymiarowe, a na dobroczynnym działaniu tymianku poznali się już starożytni Grecy, Rzymianie i Egipcjanie. Ci ostatni używali go m. in. przy balsamowaniu zwłok…
W dawnych czasach, kiedy nie znano jeszcze antybiotyków, środków odkażających, czy leków przeciwbólowych, ich funkcje pełniły zioła. Po dziś dzień jednak wielu ludzi wykorzystuje potęgę roślin w walce z wieloma dolegliwościami, ponieważ naturalne środki bywają bezpieczniejsze dla organizmu i wywołują niekiedy mniej skutków ubocznych. Jedną z takich roślin o szerokim zastosowaniu jest tymianek.
Najważniejsze właściwości lecznicze tego zioła to:
Czy tymianek suszony posiada takie same właściwości, co świeży? Odpowiednie suszenie (w maksymalnej temperaturze 35 st.) pozwala je zachować i cieszyć się nimi również zimą, kiedy dostęp do świeżych ziół jest ograniczony.
Czy tymianek rzeczywiście jest dobry na kaszel? Jak już zostało wspomniane, tymol czyli związek zawarty w olejku tymiankowym, wykazuje działanie wykrztuśne i niweluje dolegliwości układu oddechowego.
Na jaki kaszel działa? Z jednej strony łagodzi on podrażnienia błony śluzowej górnych dróg oddechowych, dzięki czemu może być skuteczny na suchy kaszel nimi wywoływany. Z drugiej - jako środek wykrztuśny pomaga w kaszlu mokrym, ponieważ rozrzedza zalegającą w drogach oddechowych wydzielinę i tym samym wspomaga ich oczyszczanie.
Tymianek działa nie tylko na kaszel, ale również na gardło i chrypkę. Pomaga na ból gardła dzięki właściwościom antyseptycznym i przeciwzapalnym.
Jak zaparzyć tymianek na kaszel? Przepis jest naprawdę prosty. Napar z tymianku wykonać można samodzielnie, zalewając płaską łyżkę suszonego ziela szklanką wrzątku.
Na kaszel suchy sprawdza się także napar z tymianku i majeranku, ponieważ obydwa zioła łagodzą jego ataki. Znanym i powszechnie stosowanym „duetem” jest też tymianek i podbiał. Tabletki na gardło z ich dodatkiem przyjmuje się przy infekcjach górnych dróg oddechowych, a także na krtań, której podrażnienie objawia się chrypą.
Oprócz tabletek do ssania i naparów, w aptekach dostać można również syrop na kaszel z tymianku - samego lub z dodatkiem innych ziół o podobnym działaniu.
Bogaty skład ziela tymianku sprawia, że ma ono m.in. właściwości wykrztuśne, przeciwzapalne, antybakteryjne oraz rozkurczowe. Co więcej, tymianek działa wiatropędnie i żółciopędnie, chroni komórki wątroby przed uszkodzeniami, wspomaga pracę układu immunologicznego oraz wykazuje działanie moczopędne.
Aby wykorzystać lecznicze właściwości tymianku, nie musimy udawać się do apteki. Możemy przygotować napar z tymianku i syrop z tymianku w warunkach domowych. Wystarczy, że w kuchennej szafce znajdziemy suszony tymianek lub będziemy mieć dostęp do świeżych ziół.
Przygotowanie naparu z tymianku zajmuje zaledwie kilka minut. Możemy go wykorzystać nie tylko jako środek przeciwkaszlowy i wykrztuśny, ale także jako antyseptyczną płukankę na ból gardła i stan zapalny błony śluzowej jamy ustnej o podłożu wirusowym, bakteryjnym oraz grzybiczym. W domu możemy również przygotować syrop z tymianku np. z miodem na suchy i mokry kaszel.
Utarło się przekonanie, że tymianek to zioło, które cieszy się przede wszystkim wielkim uznaniem w przestrzeni kulinarnej. Niemniej, jest to roślina, która od zarania dziejów jest obecna również w wielu innych aspektach codziennego życia. Ten całoroczony krzew może być doskonałym dodatkiem do rozmaitych potraw, aczkolwiek warto sobie zdawać sprawę z jego właściwości zdrowotnych, które znacząco wpływają na ludzki organizm.
Tymianek to przede wszystkim doskonałe źródło witamin z grupy B, witaminy C oraz A. Jest również dostawcą kwasu foliowego, żelaza, potasu, cynku, fosforu, magnezu oraz wapnia.
Może również poprosić nas o wykonanie dodatkowych badań, ponieważ jak zostało już wspomniane, różne choroby oraz dolegliwości, z jakimi zmaga się nasz organizm, mogą prowadzić do powstawania niedoskonałości na twarzy.
Warto jednak pamiętać, że samodzielna diagnoza na podstawie zdjęć nie zastąpi wizyty u dermatologa, który może zalecić odpowiednie leczenie, takie jak maść na krosty na pupie lub inne specyfiki dostosowane do konkretnej diagnozy.
Aby poprawić stan skóry i zmniejszyć ryzyko powstawania nowych wyprysków należy nosić lekkie, przewiewne ubrania, wykonane z naturalnych tkanin, które zapewnią odpowiedni przewiew i warunki do gojenia.
Jeśli trądzik jest nasilony, zazwyczaj zalecane są te same doustne leki na trądzik, jakie przepisywane są w przypadku trądziku pospolitego antybiotyki takie jak tetracyklina, doksycyklina czy erytromycyna, a także, trudniejsze do nakładania, antybiotyki do stosowania miejscowego.