Uczulenie na Ciepło - Przyczyny, Objawy, Zdjęcia

Pokrzywka fizykalna: przyczyny, objawy, leczenie

Pokrzywka fizykalna to rzadko występująca, ale bardzo nieprzyjemna postać pokrzywki, która pojawia się pod wpływem bodźców fizycznych. Wysypka - swędzące bąble - pojawia się często niespodziewanie, a jej swędzenie jest trudne do zniesienia. Jakie mogą być przyczyny wystąpienia tej alergii? Czy daje inne objawy, czy tylko wysypkę? Jak przebiega leczenie?

Spis treści

Pokrzywka fizykalna, tak jak i inne pokrzywki, jest rodzajem alergii. Pod wpływem bodźców fizycznych dochodzi do wydzielania histaminy i pojawia się swędząca wysypka. Czy uciskające ubranie, szelki od ciężkiego plecaka, zimne powietrze lub dotknięcie nagrzanego pieca może być przyczyną reakcji alergicznej? Prawdopodobnie większość osób uzna, że to niemożliwe, aby dotknięcie czegoś mogło być przyczyną wystąpienia na skórze odczynu alergicznego w postaci bolesnych bąbli. A jednak to jest możliwe.

Tak powstaje pokrzywka fizykalna, która ujawnia się pod wpływem działania na skórę stymulatorów zewnętrznych wywołujących odczyn alergiczny w postaci bąbli. Taka reakcja może się pojawić, gdy na skórę będzie działało zimne powietrze, gdy chory dotknie zimnego przedmiotu. Kolejnym czynnikiem, który wywoła pokrzywkę fizykalną będą materiały ciepłe, a także podwyższenie ciepłoty ciała wskutek ciężkiej pracy fizycznej, ciepła emitowanego przez sztuczne źródło światła lub przez słońce. Gdy rozwinie się reakcja alergiczna chory odczuwa silną potrzebę drapania się. Następstwem tego są bolesne bąble na skórze. Problemem jest to, że drapanie nie znosi silnego swędzenia.

Uczulenie na twarzy – co robić?

Gdy chory podejrzewa, co mogłoby być przyczyną uczulenia na twarzy, wysypki, podrażnień i czerwonych plam z nim związanych, powinien niezwłocznie zaprzestać stosowania środków czystości, które mogą uczulać, wyeliminować dany kosmetyk, składnik spożywczy, który zawiera alergen odpowiedzialny za uczulenie czy zaprzestać opalania. Kolejnym krokiem jest kontakt ze specjalistą dermatologiem czy alergologiem. Lekarz po przeprowadzeniu wywiadu oraz niezbędnych badań postawi diagnozę i wdroży leczenie.

Jednak co robić, jeśli uczulenie na twarzy wyszło nagle, jest wyjątkowo dokuczliwe, a termin wizyty u alergologa czy dermatologa przypada za kilka dni, tygodni, a nawet miesięcy? Jak złagodzić reakcję alergiczną? Z pomocą przychodzą domowe sposoby na złagodzenie uczulenia.

Diagnoza pokrzywki

  • w tzw. pokrzywce cholinergicznej często są drobne
  • w wywołanej wysiłkiem – olbrzymie (ta forma pokrzywki może być przyczyną wstrząsu anafilaktycznego)
  • w pokrzywce wywołanej uciskiem – występują w miejscu kontaktu skóry np. z paskiem ciężkiej torby lub na stopach po długim marszu
  • pokrzywka wibracyjna pojawia się u chorych pracujących np. z młotem pneumatycznym
  • pokrzywka świetlna – po opalaniu.

Ważne dla lekarza jest także umiejscowienie zmian pokrzywkowych na ciele oraz czas zanikania zmian. Wielu chorych nie wie, jak długo obecne są zmiany (można obrysować bąbel długopisem i obserwować, kiedy zmiana zanika).

  1. to, kiedy i w jakich okolicznościach po raz pierwszy pojawiły się bąble pokrzywkowe
  2. częstość epizodów pokrzywki i określenie, jak długo wykwity się utrzymują
  3. związek z podróżami, sposobem spędzania wakacji czy weekendów
  4. wielkość, kształt i lokalizację bąbli pokrzywkowych
  5. to, czy występuje też obrzęk naczynioruchowy
  6. aktualnie lub niedawno przyjmowane leki i inne substancje (zarówno zlecone przez lekarza, jak i dostępne bez recepty, preparaty ziołowe, witaminowe, wzbogacające dietę i in.)
  7. związek czasowy między wystąpieniem pokrzywki a kontaktem z pokarmami (spożycie, dotknięcie)
  8. związek objawów z potencjalnymi czynnikami fizycznymi (np. narażenie na niską lub wysoką temperaturę, światło słoneczne), z wysiłkiem fizycznym lub poceniem
  9. zakażenia wirusowe dróg oddechowych, wątroby, mononukleozę zakaźną
  10. kontakt ze zwierzętami
  11. narażenie zawodowe na alergeny lub substancje drażniące (np. lateks, inne wyroby gumowe i kosmetyki), zapytaj o rodzaj pracy
  12. niedawne ugryzienia lub użądlenia przez owady
  13. narażenie na kontakt z alergenami kontaktowymi lub wziewnymi
  14. wszczepienie protez lub implantów w trakcie zabiegów chirurgicznych
  15. objawy ze strony innych układów
  16. rodzinne występowanie pokrzywki i atopii
  17. związek z cyklem miesiączkowym
  18. stres psychiczny, choroby psychiczne
  19. stosowanie używek: tytoniu (stosowanie tytoniów aromatyzowanych), alkoholu, kannabinoli
  20. dotychczas wykonywane badania diagnostyczne
  21. reakcję na dotychczasowe leczenie.

Warto jednak zaznaczyć, że dyskomfort pojawiający się zaraz po aplikacji kosmetyku, świadczy o nadwrażliwości skóry, natomiast gdy po kilku godzinach w miejscu aplikacji pojawiają się widoczne zmiany, mówimy o alergii.

Czytaj dalej...

Uczulenie na rękach może się pojawić w wyniku działania rozmaitych czynników, ale najczęściej odpowiadają za nią alergeny zawarte w detergentach, płynach do zmywania, farbie drukarskiej, oleju napędowym i metalach, takich jak kobalt, chrom i nikiel.

Czytaj dalej...

To, czy i w jakim stopniu wystąpi alergia na kosmetyki, zależy od wielu czynników, przede wszystkim od częstotliwości i czasu ich używania, stanu skóry i miejsca, na które kosmetyk został zaaplikowany.

Czytaj dalej...

Każde ubranie zwłaszcza dziecięce powinno zostać wyprasowane po praniu, ponieważ wysoka temperatura żelazka to idealny sterylizator, dzięki któremu skutecznie można się pozbyć wszelkich resztek drobnoustrojów, które mogą być dodatkowym czynnikiem alergizującym.

Czytaj dalej...