Uczulenie na czole - Przyczyny, Objawy i Sposoby Leczenia

Uczulenie na słońce – leczenie

W leczeniu uczulenia na słońce stosuje się środki zapobiegawcze, czyli działania skierowane na to, aby uniknąć pojawienia się wysypki, oraz leczenie, kiedy wysypka już się pojawi.

  • unikanie słońca
  • zakładanie odzieży chroniącej przed słońcem
  • stosowanie preparatów z filtrami przeciwsłonecznymi.

Preparaty z filtrami przeciwsłonecznymi z ochroną przed promieniowaniem ultrafioletowym A (UVA) i ultrafioletowym B (UVB) oraz współczynnikiem ochrony przeciwsłonecznej (SPF) wynoszącym co najmniej 30 należy stosować odpowiednio, czyli regularnie i obficie. O tym, jakie preparaty wybrać i jak odpowiednio je stosować, przeczytaj tutaj: Ochrona przed słońcem w pytaniach i odpowiedziach – cz. 1 i Ochrona przed słońcem w pytaniach i odpowiedziach – cz. 2

U niektórych osób, lekarz może zalecić tzw. profilaktyczną fototerapię małymi dawkami PUVA, czyli chemiofototerapię, co oznacza naświetlanie promieniowaniem UVA po podaniu psolarenu, leku światłouwrażliwiającego. Terapię taką stosuje się wczesną wiosną w celu wywołania tolerancji na ekspozycję na słońce. Może ona być korzystna dla osób, u których spodziewane jest wystąpienie poważnych objawów wiosną lub latem. Zabiegi naświetlania zwykle się wykonuje 2–3 razy w tygodniu przez od czterech do sześciu tygodni. Leczenie takie zaleca dermatolog. Należy pamiętać, że nie jest ono optymalne dla wszystkich pacjentów z uczuleniem na słońce i ma swoje działania niepożądane – na wczesnym etapie fototerapii mogą wystąpić zaostrzenia, wymagające zastosowania glikokortykosteroidów.

Leczenie uczulenia na słońce, jeśli już się pojawi wysypka, nie zawsze jest konieczne, ponieważ niektóre osoby mają łagodne objawy, które szybko mijają, a że z czasem rozwija się tolerancja na promieniowanie słoneczne, nie szukają one pomocy lekarskiej.

Niektórzy pacjenci mogą jednak wymagać leczenia w celu złagodzenia objawów. W takich przypadkach leczenie zależy od nasilenia zmian skórnych.

Czy promieniowanie UV przechodzi przez szybę?

Promieniowanie UV składa się z zakresu A (UVA) o długości fali 400–320 nm oraz B (UVB) o długości fali 320-290 nm. Szkło okienne absorbuje promieniowanie UVB, jednak UVA przenika przez szyby. Dlatego też po ekspozycji na światło słoneczne przez szybę także może dojść do niepożądanych reakcji ze strony skóry. Należy o tym pamiętać i zastosować odpowiednią ochronę przeciwsłoneczną.

Wybrane treści dla Ciebie

Czy opalanie się jest zdrowe? Opalanie się może prowadzić do groźnych skutków, takich jak przyspieszone starzenie skóry, przebarwienia i nowotwory. Czy opalenie jest zdrowe? Jakie są korzyści wynikające z ekspozycji na słońce?

Fotoalergie (fotouczulenia) – objawy, przyczyny, diagnoza i leczenie Fotoalergie, znane również jako fotouczulenia, to reakcje skórne wywołane ekspozycją na promieniowanie słoneczne, w szczególności promieniowanie ultrafioletowe (UVA). Objawy mogą wystąpić natychmiast lub z opóźnieniem po kontakcie ze słońcem. Najczęściej są spowodowane lekami lub kosmetykami. W artykule omówimy objawy, diagnozowanie oraz skuteczne metody leczenia fotoalergii.

Ochrona przed słońcem w pytaniach i odpowiedziach Co to jest promieniowanie ultrafioletowe? Jaki chronić skórę przed słońcem? Co to jest SPF?

Jak sprawdzić, czy jest się uczulonym na czosnek?

Specjaliści zauważają, że alergie na czosnek, choć prawdopodobnie stosunkowo częste, są bardzo rzadko zgłaszane lekarzom i diagnozowane. Z tego powodu brak danych epidemiologicznych i szacunków, stąd też długotrwałe utrzymywanie się nawracających uciążliwości u wielu osób - nierozpoznana alergia siłą rzeczy nie jest ani leczona, ani poddawana działaniom profilaktycznym.

Pierwszym krokiem do rozpoznania jest samoobserwacja. Jeśli pacjent doświadcza przykrych dolegliwości, powinien przeanalizować w jakich okolicznościach do nich dochodzi i co poprzedza wystąpienie objawów. Jeśli podejrzenie zostanie skierowane w stronę czosnku, warto się poddać badaniu, aby zyskać pewność lub też wykluczyć taką ewentualność.

Alergie na czosnek wykrywa test z krwi. W surowicy oznacza się przeciwciała klasy IgE wymierzone w alergeny tej rośliny. Ich ujawnienie wykazuje nieprawidłową reakcję układu odpornościowego, a zatem potwierdza skłonność do alergii. Stanowi to podstawę kwalifikacji do leczenia przyczynowego, a także pozwala lekarzowi sformułować szereg konkretnych zaleceń profilaktycznych.

Warto wiedzieć, że wykonać można test wyłącznie pod kątem alergenów czosnku, ale też możliwa jest bardziej kompleksowa diagnostyka. Badanie zwane panelem alergenów polega na oznaczeniu przeciwciał swoistych dla białek kilkunastu czy kilkudziesięciu innych produktów spożywczych, wśród których czosnek jest jednym z wielu.

Zmiany alergiczne na twarzy – czym może być spowodowana swędząca wysypka na twarzy?

Przy wystąpieniu swędzącej wysypki na twarzy kluczowe jest ustalenie przyczyny alergii. Identyfikacja alergenu, który wywołuje różne objawy skórne, pozwala unikać kontaktu z nim w przyszłości.

Do najczęstszych alergenów należą:

  • niektóre ze składników kosmetyków – konserwanty, barwniki i substancje zapachowe,
  • pyłki – roślin, traw, drzew, chwastów,
  • pyłki roztoczy i zarodniki pleśni,
  • metale – nikiel, chrom, kobalt,
  • produkty spożywcze – np. mleko, jaja, orzechy, ryby, skorupiaki, soja, pszenica i gluten,
  • ukąszenia owadów – takich jak pszczoły, osy czy szerszenie,
  • substancje chemiczne – obecne w detergentach i środkach czystości,
  • lateks – obecny m.in. w gumowych rękawiczkach, balonach, opatrunkach,
  • promienie słoneczne – a także uczulenie na składniki filtrów słonecznych,
  • niektóre leki – w tym antybiotyki i niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ).

O ile opisane wyżej objawy chorób nowotworowych nie wiążą się zazwyczaj z widocznymi zmianami skórnymi, o tyle w przypadku innych schorzeń świąd może współwystępować z różnego typu wypryskami, rumieniem, nadmiernym złuszczaniem naskórka etc.

Czytaj dalej...

Dla osób pracujących w szpitalach lateksowe rękawiczki , salonach fryzjerskich metale, z których wykonane są nożyczki czy restauracjach płyny do zmywania, niektóre produkty spożywcze , problem ten nosi znamiona choroby zawodowej.

Czytaj dalej...

W praktyce jest na co uważać, ponieważ kosmetyki które są stosowane na co dzień w swoim składzie zawierają około 168 różnych składników, w tym takich, które mają działanie silnie alergenne albo też mogą wywoływać reakcje fotouczulające.

Czytaj dalej...

Każde ubranie zwłaszcza dziecięce powinno zostać wyprasowane po praniu, ponieważ wysoka temperatura żelazka to idealny sterylizator, dzięki któremu skutecznie można się pozbyć wszelkich resztek drobnoustrojów, które mogą być dodatkowym czynnikiem alergizującym.

Czytaj dalej...