Uczulenie na słońce - Przyczyny, Objawy i Sposoby Leczenia
Alergia na słońce u dzieci i dorosłych
Czy to przejdzie?
Kiedy zauważamy alergię na słońce u dzieci zastanawiamy się czy może przejść z wiekiem. Jest to oczywiście możliwe, ale badania pokazują, że u 25% populacji nasiliło się występowanie wysypki, pokrzywki od słońca i innych objawów. W przypadku nadwrażliwości u dziecka można próbować powoli przyzwyczajać skórę do słońca. Możliwe jednak, że będzie to wymagane każdego roku od nowa.
U połowy osób, które zmagają się z alergią skórną na słońce utrzymuje się ona mniej więcej na równym poziomie przez całe życie. Dlatego warto próbować hartowania, w cięższych przypadkach uciec się do leków, ale nie liczyć na cudowne ozdrowienie.
Odradza się natomiast całkowitą ochronę dziecka przed słońcem. Jak wspomnieliśmy wcześniej promienie UV są niezbędne do prawidłowego rozwoju i funkcjonowania organizmu. Pozbawienie dziecka dostępu do światła słonecznego skazuje je na schorzenia innego rodzaju. Być może gorsze i bardziej dokuczliwe niż wysypka albo rumień na twarzy.
Nadwrażliwość skóry i jak ją zabezpieczyć
Co można zrobić? Uczulenie na słońce wymaga właściwej diagnozy. Dużo zależy od tego jak wygląda uczulenie. Dzieci z silną nadwrażliwością np. bielactwem czy chorobami genetycznymi, powinny unikać ostrego słońca. Warto pamiętać o kremie z nieco silniejszym filtrem UV. To dotyczy również dorosłych. Starsze osoby z problemami skórnymi, nawet jeżeli nie są one zakwalifikowane jako fotodermatoza, powinny zabezpieczać się odpowiednim kremem. Mówimy tu o kremach z filtrem SPF 50.
W przypadku lżejszego słońca albo przebywania w zacienionym miejscu wystarczy krem lub oliwka z jakimkolwiek zabezpieczeniem filtrem UV. Warto też nosić przewiewne, jasne ubrania. Kolor biały odbija promienie słoneczne. Dzięki temu skóra nie tylko nie jest narażona na wystąpienie objawów uczulenia słonecznego, ale nie będzie się przegrzewać.
Jeżeli planujemy zahartować skórę u siebie lub u dziecka, to dobrze nie robić tego w trakcie leczenia lekami, które wymieniliśmy wcześniej. To samo dotyczy suplementów diety z dziurawcem. Jeśli nie zagraża to naszemu życiu i zdrowiu warto przerwać przyjmowanie leku lub suplementu przed rozpoczęciem hartowania skóry. Taką decyzję trzeba jednak skonsultować z lekarzem.
Leki i substancje fotouczulające
Substancje fotouczulające, które mogą występować w kosmetykach to np.:
- barwniki,
- alkohol,
- olejki eteryczne,
- substancje zapachowe,
- środki przeciwbakteryjne.
również niektóre zioła mogą uwrażliwiać w kontakcie z promieniami UV np.:
Niektóre leki, które mogą zwiększyć ryzyko uczulenia to leki:
- moczopędne,
- hormonalne,
- na nadciśnienie tętnicze,
- antybiotyki,
- przeciw cukrzycy,
- przeciwpadaczkowe,
- antydepresanty,
- tabletki antykoncepcyjne,
- przeciwzapalne, przeciwbólowe.
Nawet spożywanie niektórych ziół, jak np. dziurawiec może zwiększać wrażliwość na promienie słoneczne.
Przez wzgląd na leki, które mogą powodować uczulenie na słońce i nieważne czy leki przyjmowane są na stałe czy doraźnie, dlatego zawsze należy zapoznać się z ulotką dołączoną do lekarstwa.
Alergia na słońce - jak wygląda leczenie
Domowe sposoby na słońce
Kiedy pojawią się objawy uczulenia słonecznego, to możemy je spróbować leczyć domowymi sposobami. Tutaj warto zastosować artykuły spożywcze, które powinny być w każdym domu. Jednym z najlepszych sposobów leczących zaczerwienienie i pokrzywkę od słońca są okłady ze zsiadłego mleka. Zamiast niego możemy też użyć naturalnego jogurtu lub kefiru. Kwaśne produkty mleczne wyrównują pH skóry i zapewniają jej witaminy potrzebne do regeneracji.
W zależności od tego jak wygląda uczulenie można zastosować różne substancje. Lekką alergię skórną na słońce można leczyć ogórkami. Świeży ogórek kroimy w plastry, które wkładamy na kilkanaście minut do lodówki. Po tym czasie schłodzone układamy na twarzy lub dekolcie.
Niektórzy polecają też picie mleka kokosowego z jogurtem jako środek zmniejszający alergię na słońce. Najlepiej jest połączyć to z innymi domowymi sposobami. Dzięki temu będziemy wpływać na dolegliwość od zewnątrz i od wewnątrz.